Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yaratıcı bir Tanrıya kesinlikle inanmıyorum.  (Okunma sayısı 43289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 19, 2008, 05:23:13 ös
Yanıtla #90
  • Ziyaretçi

Sayın skullG,

Sayın Yaşar Nuri Özrtük ve Süleyman Ateş' in yorumlarını genellikle dikkate almışımdır. Ama dediğim üzere, kimsenin dediği ile değil anladığım ile hareket ediyorum. Kimse benimle aynı fikirde olmak zorunda olmadığ gibi, bende reenkarnasyona inanacak değilim. Benim bu konuya bakış açım tamamen "akıl yolu" ile. Ayrıca reenkarnasyon araştırdığım ve üzerinde düşündüğüm bir mefhumdur. Sonucunda oluşan fikrim şuanki fikrimdir.

Sayın Mystic,

Bu durumda siz ahireti nihai bir boyut olarak düşünmüyorsunuz. Yani bir değil birden fazla Ahiret mi mevcuttur sizin görüşünüze göre?

Son söz olarak; ölüm hepimizi eşitlemeden önce kimse bu soruların cevabını bulamayacaktır.

Mayıs 19, 2008, 05:23:13 ös
Yanıtla #91
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"O’nun Peygamberi O’dur, yani Kendisi, Onun Risaleti O’ dur...Yani Elçisi O’ dur. Yani, Kendisi. Keza Kelamı da O’ dur, yani Kendisi. O bir Elçi gönderdi; Kendisinden; Kendisiyle, Kendisine. Ne sebep, ne vasıta. Bunlar yok, çıkar bunları aklından. Elçiyi gönderen, Elçinin getirdikleri, Elçinin  Kendisi ve Elçinin geldiği Kimse. Bunların Hepsi Aynı Varlıktır, TEK Şeydir. Aralarında hiçbir fark, değişiklik ve ayrılık yoktur. Onun gayrı için bir vücud düşünülemez. Hatta yokluğu da; yani Fenası da. Hatta, ne ismi, ne de müsemması düşünülebilir. Sakın ha, çok sakın. Bu manâları inkâra kalkmayasın, sonra yanarsın. Çünkü delilimiz kesindir; sağlamdır. Çünkü Resulullah şöyle buyurdu: “Bir kimse ki Nefsini bildi, gerçekten Rabb’ini bilen O oldu”" Muhyiddin Arabi'nin Mirat'ül İrfan'ından

Mayıs 19, 2008, 05:25:40 ös
Yanıtla #92
  • Ziyaretçi

İfade ettiğiniz (eklediğiniz) Sayın Hocam, ruhlarımızın Yüce Yaradan' dan bir parça olduğudur sanırım...

Mayıs 19, 2008, 05:27:59 ös
Yanıtla #93
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

aslında bunu Vişnu'nun Cennetine Giriş'i Sn. Mystic paylaştıktan sonra aktarmak istedim ama bulmak ve reenkarnasyon ile ilgili bir tartışma oluştuğundan aktarmak ve yazmak  biraz zaman aldı.

ancak yine de ben sn. mystic'in aktarımlarıyla birlikte değerlendirildiğinde bir bütünün parçaları gibi her bakışın yerine oturacağı ve denmek istenilenin daha rahat anlaşılacağına inanıyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Mayıs 19, 2008, 05:34:28 ös
Yanıtla #94

Sn. blossom,

Mantık süzgecinizden geçirerek inandığınız şey en doğrusudur.Yazıdıklarım asla ve asla sizi belli bir şeye inanadırmak amacını taşımamaktadır.Amaçım okuyanda sorgulama yapma isteği uyandırmak ve araştırmaya sevk etmektir.

Alıntı
Bu durumda siz ahireti nihai bir boyut olarak düşünmüyorsunuz.

Evet nihai değildir.Kur' an dahil bir çok metinde geçen 7 kat veya 7 katmanı araştırmanızı tavsiye ederim.

Alıntı
Yani bir değil birden fazla Ahiret mi mevcuttur sizin görüşünüze göre?
Ahiret 1 tanedir.

Omnia mors aequat

Mayıs 19, 2008, 05:35:04 ös
Yanıtla #95
  • Ziyaretçi

aslında bunu Vişnu'nun Cennetine Giriş'i Sn. Mystic paylaştıktan sonra aktarmak istedim ama bulmak ve reenkarnasyon ile ilgili bir tartışma oluştuğundan aktarmak ve yazmak  biraz zaman aldı.

ancak yine de ben sn. mystic'in aktarımlarıyla birlikte değerlendirildiğinde bir bütünün parçaları gibi her bakışın yerine oturacağı ve denmek istenilenin daha rahat anlaşılacağına inanıyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Ben zaten ruhlarımızın O' ndan bir parça olduğunu inkar etmiyorum. Biz O' nun sevgili yarattıklarıyız. Sevgili kullarıyız. Defalarca hata yapsak bile O' nun tarafından bağışlanırız. İşte bu ne büyük aşktır, O' nun sevgisine sahip olmak ne büyük mutluluktur...

Mayıs 19, 2008, 05:35:58 ös
Yanıtla #96
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

yine muhyiddin arabi'den devamla

" Sen ,ne bir fanisin; ne de bir mevcud.. Sen Osun ; O da sen.."

Her şey , bir şey olmama yönündedir ; ancak , onun pak yüzünden gayrı..Zahirde de böyle ; batında da böyle ..Yani mevcud varlık yoktur ; ancak : O vardır..Hatta , onun gayrı için bir varlık düşünülemez ki ; yok olabilsin..O halde , helak de yok ; çünkü , yabancı yok..Bu durumda ortada sadece onun yüzü kalmaktadır.

hakikate eren bir kimsenin :"Ben Hakk'ım.."Demesi , caiz olur..Keza , o hakikate eren kimsenin :"Özümü takdis ederim ; şanım ne kadar yüce.."Demesi de caiz olur.

....

galiba kulluk hususunda da farklı düşünüyoruz :) ama saygı duyuyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2008, 05:41:43 ös Gönderen: skullG »

Mayıs 19, 2008, 05:37:31 ös
Yanıtla #97
  • Ziyaretçi

Sn. blossom,

Mantık süzgecinizden geçirerek inandığınız şey en doğrusudur.Yazıdıklarım asla ve asla sizi belli bir şeye inanadırmak amacını taşımamaktadır.Amaçım okuyanda sorgulama yapma isteği uyandırmak ve araştırmaya sevk etmektir.

Alıntı
Bu durumda siz ahireti nihai bir boyut olarak düşünmüyorsunuz.

Evet nihai değildir.Kur' an dahil bir çok metinde geçen 7 kat veya 7 katmanı araştırmanızı tavsiye ederim.

Alıntı
Yani bir değil birden fazla Ahiret mi mevcuttur sizin görüşünüze göre?
Ahiret 1 tanedir.

Sayın Mystic,

İnandığımız şeyleri savunurken zıttını göremeyiz bazen. Ama benim ifade ettiğimde körü körüne inanmadığım idi zaten. Fikirlerinize sonsuz saygı duyduğumu biliyorsunuz.

7 kattan anladığınızı biraz daha açabilir misiniz lütfen?

Mayıs 19, 2008, 05:39:56 ös
Yanıtla #98

Alıntı

Sn. SkullG,

Aslında bu başlık altında reenkarnasyonu tartışmak çok doğru değil çünkü bunun içim ayrıca bir başlık mevcut ancak  illa bir yerinden temas ediyor :) Yapacak birşey yok. :)

yayınladığınız alıntılarla konuya yapmış olduğunuz katkılardabn dolayı da ayrıca teşekkür derim.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mayıs 19, 2008, 05:42:37 ös
Yanıtla #99
  • Ziyaretçi

Sayın skullG hocam, bir gün bunu oturup sizinle tartışalım en iyisi :) Değerli katkılarınız için bende teşekkür ederim. Sayın Mystic ile de yüz yüze bunu tartışabilmeyi isterdim tabii :)