Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların kendi evlerinde tefekkür odası gibi benzer yerler var mıdır?  (Okunma sayısı 19472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 03, 2013, 12:41:22 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın evvah katılımcı olacağa benziyor,kendisine birazdaha tölerans göstermek gerekir,diye düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla yukarıdaki benzetmeyi,art niyetsiz ve simge dilini kullanarak anlatmayı tercih etmiş;büyütmemek lazım.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 03, 2013, 01:04:50 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ceycet,

İlginiz ve alakanız için size teşekkür ediyorum.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 03, 2013, 01:27:23 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben Sayın ceycet gibi hem ilgi hem alaka göstermedim (nasıl oluyorsa) ama bir soru sorup açıklama rica ettim:

Konu bir masonun evinde, mason lokalinde bulunan ve masonik nitelik taşıyan yerlere benzer bir bölüm kurması mıdır, yoksa bunların içinden bir tekini seçip sadece tefekkür hücresi yani günümüzdeki Türkçe deyişle düşünme odası olarak anılan yerin bir benzerinden mi söz ediyoruz?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 03, 2013, 01:34:06 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben Sayın ceycet gibi hem ilgi hem alaka göstermedim (nasıl oluyorsa) ama bir soru sorup açıklama rica ettim:

Konu bir masonun evinde, mason lokalinde bulunan ve masonik nitelik taşıyan yerlere benzer bir bölüm kurması mıdır, yoksa bunların içinden bir tekini seçip sadece tefekkür hücresi yani günümüzdeki Türkçe deyişle düşünme odası olarak anılan yerin bir benzerinden mi söz ediyoruz?

Sayın ADAM,

Kusurumu mâzur görün efendim.Gerçekten iletinizi okudum fakat sorunuza yanıt vermeyi unuttum.Bahsettiğim şey bir mason kardeşin kendi isteği doğrultusunda kendi evinde bir tefekkür odası oluşturması sizce bu olabilir mi?Tekrar özür dilerim efendim.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 03, 2013, 02:03:34 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın evvah katılımcı olacağa benziyor,kendisine birazdaha tölerans göstermek gerekir,diye düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla yukarıdaki benzetmeyi,art niyetsiz ve simge dilini kullanarak anlatmayı tercih etmiş;büyütmemek lazım.

Saygılarımla

Sayın ceycet;

Hiçbir şeyi büyüttüğüm yok.
Sizin yaptığınız açıklamayı elbette kendisi de yapabilirdi ki benim temennim de buydu.

Toleranssız olsa idim sorusuna da cevap vermezdim.

Saygılar.

Mart 03, 2013, 02:37:40 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ç.A

Mart 04, 2013, 08:39:05 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tefekkür Hücresi eski bir terim... Bunun yerine Düşünme Odası demek daha iyi...

Kişilerin evlerinde böyle bir bölüm olamaz. Çünkü Masonluktaki Düşünme Odası bir meditasyon yeri değildir. Bur mason, yaşamı boyunca oraya tek bir kez girer; o da Masonluğa Giriş Töreni'nin yani birinci derece tekrisi ya da aydınlanmasının öncesindedir.

Bu bölmede birçok simge yer alır. Ancak asıl olan, bu bölmenin kendisinin başlı başına bir simge olmasıdır. O simge de Masonluktaki tekris ya da aydınlmanmanın ilk aşaması ile bağlantılıdır. Ancakt orada, bir mason mabedinin bitişiği ya da yakınında bulunduğu ve o amaçla kullanıldığı zaman bir anlam kazanır. Bu nedenle de, bırakın herhangi bir masonun evini, herhangi başka bir şyerde bulunması ya da kurulmasının bile bir anlamı ve gereği olamaz.

Acaba bu açıklama bu başlıktaki soruyu yanıtlamak bakımından yeterli oldu mu?

Acaba bu başlıktaki paylaşımda bulunmuş masonlardan Sayın Apprentice de benim bu dediklerime katılır mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 04, 2013, 08:53:51 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM'ın dediği gibi burada iki ayrı şeyden bahsediyor olabiliriz. Eğer düşünmekten, yani rasyonel olarak yapılan bir olaydan bahsediyorsak, Apprentice Kardeşimin de dediği gibi bizim bunun için herhangi bir özel yere ihtiyacımız yoktur. Kendimden örnek vermek gerekirse, ben kendime ait çalışma odamda hem düşünür, hem dua eder hem de meditasyon yaparım. Ancak düşünmek için herhangi bir ritüel gerçekleştirmezken, dua ve meditasyonu ritüeller dahilinde yaparım. Ancak bu durumun benim Mason olmamdan çok dini inancımla alakası var.

Esenlikler,

Laus Deo
YY & Y

Mart 04, 2013, 03:18:10 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tefekkür Hücresi eski bir terim... Bunun yerine Düşünme Odası demek daha iyi...

Kişilerin evlerinde böyle bir bölüm olamaz. Çünkü Masonluktaki Düşünme Odası bir meditasyon yeri değildir. Bur mason, yaşamı boyunca oraya tek bir kez girer; o da Masonluğa Giriş Töreni'nin yani birinci derece tekrisi ya da aydınlanmasının öncesindedir.

Bu bölmede birçok simge yer alır. Ancak asıl olan, bu bölmenin kendisinin başlı başına bir simge olmasıdır. O simge de Masonluktaki tekris ya da aydınlmanmanın ilk aşaması ile bağlantılıdır. Ancakt orada, bir mason mabedinin bitişiği ya da yakınında bulunduğu ve o amaçla kullanıldığı zaman bir anlam kazanır. Bu nedenle de, bırakın herhangi bir masonun evini, herhangi başka bir şyerde bulunması ya da kurulmasının bile bir anlamı ve gereği olamaz.

Acaba bu açıklama bu başlıktaki soruyu yanıtlamak bakımından yeterli oldu mu?

Acaba bu başlıktaki paylaşımda bulunmuş masonlardan Sayın Apprentice de benim bu dediklerime katılır mı?

Fazlasıyla yetti hemde.Katılımınız ve aydınlattığınız için teşekkür ediyorum.
Sayın Apprentice'yi bilmem ama Sayın Leus Deo size katılıyor :)

Saygılarımla.

Ç.A

Mart 04, 2013, 03:20:44 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM'ın dediği gibi burada iki ayrı şeyden bahsediyor olabiliriz. Eğer düşünmekten, yani rasyonel olarak yapılan bir olaydan bahsediyorsak, Apprentice Kardeşimin de dediği gibi bizim bunun için herhangi bir özel yere ihtiyacımız yoktur. Kendimden örnek vermek gerekirse, ben kendime ait çalışma odamda hem düşünür, hem dua eder hem de meditasyon yaparım. Ancak düşünmek için herhangi bir ritüel gerçekleştirmezken, dua ve meditasyonu ritüeller dahilinde yaparım. Ancak bu durumun benim Mason olmamdan çok dini inancımla alakası var.

Esenlikler,

Laus Deo

Sayın Leus Deo,
Sizi bir soru daha sormadan rahat bırakmayacağım :)Sorum şu Dini inançlarınız ile Masonluğu tam olarak iç içe koymanın bir sınırı var mıdır?

Aydınlatmanız dileğiyle..

Saygılarımla.

Ç.A