Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen  (Okunma sayısı 23335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 04, 2008, 04:21:38 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sn. MYSTICPROVOCATE,
Ben bu soruyu özellikle diğer Mason olmayan üyelerimizin de daha net anlması için sormuştum. Emin olabilirsiniz ki, demek istediğinizi hem çok iyi anlıyorum hem de Masonluk hakkında okuduklarım sayesinde biliyorum. Teşekkür ederim açıklamanız için...

Ekonomik özgürlüğü elinde olan ve kariyer anlamında ilerlemekte azim gösteren bir bayan olarak söyleyebilirim ki haklısınız. Bir bayan herzaman böyle bir erkeğe hayat boyu sürecek bir evlilik yoluna girmez. Tabii konu aşk olunca, açıkçası hiçbir insan oğlunun gönül bağıyla bağlı olduğu birini refuse etmesi kolay olmayacaktır. Fakat evlilik yoluna girmiş olsa bile, ilk gün ki şevk ile o evliliği yüretebileceğine inanmıyorum. Benim ki tamamen realist bir düşünce, her kadını bağlamaz. En azından ben kendi açımdan baktığım vakit zor görünüyor. Neden derseniz, eğitim düzeyinde şuan da neredeyse tüm dereceleri almış bir bayan olarak benimle birlikte olacak bir erkekten bu bağlamda muhakkak ki beklentilerim olacaktır.

Saygılarımla,

Ocak 04, 2008, 04:51:30 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu yetkin insanı ve bunun gibi yetkin insanları topluma ve dünyaya daha iyi hizmet edebilmeleri adına ,bu kişilere maddi anlamda  destek vermek suretiyle (çünkü tek eksik yanları maddi anlamda yetersiz olmaları olarak tanımlamıştık ) masonluğa kabul edilmesi gibi bir yol izlenmesi mümkün müdür ?

Sn. Original life,

"ekonomik güç" gereken ödentileri ödemeye yeterli değilse durumunda;;
a)böyle bir kişi iş yaşantısına yeni başlamış veya hiç başlamamış olabilir. geliri ödentileri ödeyecek seviyeye ulaşmamış olabilir. bu durumda herhangi bir fırsatı kaçırmamıştır. Bu yöndeki isteğini ileri bir tarihe bırakabilir.
b)işi yürümemiş veya bozulmuş olabilir. bu durumda giriş mutlaka ertelenmelidir. çünkü aklı loca çalışmalarından önce işini düzeltmekte olacaktır. hatta kimbilir belki bu amaçla masonik çevreyi kullanmak isteyecektir.
c)bir yerde memurdur, yani ne uzalır ne kısalır :) hiç bilmediği mısırdaki amcasından miras kalmazsa bu gelir durumu da değişmeyecektir. bu durumda iş onu önerecek kişinin çözüm bulması gerekir. eğer öneren birisi yoksa iyi insan olmak için illa mason olmak gerekmez ki...

görüldüğü üzere çoğu zaman beklenirse durum çözümlenebilir.

sevgi ve saygılarımla...

Ocak 04, 2008, 04:53:28 ös
Yanıtla #12

Dürüst cevabiniz için teşekkür ederim sn blossom.Sizin gibi entellektüel hanımların sayısının artması içerisinde bulundukları toplumları çok ilerilere taşır ve erkek egemenlikten kurtarır.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ocak 04, 2008, 05:26:48 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Asıl ben güzel iltifatlarınız için size teşekkür ederim Sn. MYSTICPROVOCATE. Benim temennimde sizin ki ile aynısıdır.
Saygılarımla,

Ocak 06, 2008, 01:49:16 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.Yüksek müsadenizle sonuç olarak çıkardığım sonucu kısaca  paylaşmak istiyorum:

"Fakir olmanın getirdiği dejavantajlar,getirdiği avantajlara oranla çok daha fazla olması nedeniyle ve bu dejavantajlar doğrudan ya da dolaylı olarak masonik sorumluluklara engel teşkil etme ihtimaline sebep olabileceği için masonlar fakir olamaz kuralını doğurmuştur." diyebiliriz sanırım o zaman...

Aralık 31, 2011, 01:39:41 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir soruda benden olsun,yeni katılımcı olduğum için tarihi geçmiş konuya fazla abes kaçmaz umarım.

Ekonomik özgürlüğünü kazanmış ve kariyerinde hızla yükselme düşüncesinde olan birilerin mason ilkelerine ne kadar fayda sağlayacak zaman bulabilir;yada insanlığa,yada dünyaya?..

Mason ilkelerinin tam olarak ne olduğu konusunda emin olmadığım ve bu konuda fazla fikrim olmadığından tanıma amaçlı bir soru olarak görün.

Sevgi ile kalın

Aralık 31, 2011, 03:02:12 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yeni katılımcımız Sayın Hypatia'nın sorusuna yanıt olarak şu söylenebilir:

Ekonomik özgürlüğünü elde etmiş ve maslağinde hozlo bir yükselmeye girmiş olan kişinin mutlaka mason olabileceği söylenemez. Mason olbilmek için ekonomik özgürlük, öncelikli bir nitelik değildir. Daha doğrusu, üçüncü ya da dördüncü sırada gözetilmesi gereken bir niteliktir.

Bu durumda bir kişinin diğer niteliklerinin tuttuğunu ve Masonluğa girmiş olduğunu varsayalım. Masonluğa girmiş ise bunu istemiş demektir. İstemişse, kendisinden Masonluğun gereklerini yerine getirmesi beklenir. Nitekim birçok mason bir yandan mesleki kariyerinin peşinde koşarken diğer yandan düzenli bir masonik yaşam sürer. Ancak kimileri bunu beceremez ve ikisinden birini yeğlemek durumunda kalır.  Masonluğa girmiş olan kişi için bu bir tercih sorunudur.

Burada bir de düzeltme yapalım: Masonlardan doğrudan mason ilkelerine değil, mason ilkelerinin toplumlarda yaygınlaşarak benimsenmesine katkıda bulunması beklenir. Zaten sanırım Sayın hypatia'nın demek istediği de buydu. Ancak bundan önce kişinin kendisine masonik bakımdan bir yarar sağlaması yani kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bunlar öyle birbiri ardına da gelmez, iç içe yürüyen bir süreç tarzındadır.

Bu ilkelerin neler olduğunu belirtmek kolaydır ama önemli olan bunları birer sözcük olarak blirtmek değil ayrıntılı açıklamalarını yapmaktır. İlkeler ancak böylece bir anlam kazanır.

Masonluğun ilkeleri bu forumda uzun uzun anlatılmıştır. Basit bir aramayla bulunabilir. Ancak yenelemek ya da kimisinin ayrıntısına girmek istenirse kuşkusuz onu da yapabiliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 31, 2011, 04:00:20 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ayrıntıları takip ediyorum ve uzun süredir kitaplarda yazılanlarıda inceliyorum.
Maddi ve manevi güç hakkında bakış açılarınızı anlıyor ve kabul ediyorum..Ama şunu belirtmeliyim,her kuruluşda olduğu gibi bu kurumlardada deformasyonlar ve düzeltmeler olmuştur..kadim bilgilerde insan ve dünya misyonunda epey yararlıkları olduğu gibi köleliğide getiren bir kuruluş olarak enpoze ediliyor..Henüz yeterince bilgilenemediğimiz için kendi açımdan ifade ediyorum;ne olduğu hakkında tarafsızım.Daha görece kavramlar yada haberler olmalı diye düşünüyorum ve bunun yanı sıra tabii ki araştırmada...Çünkü tarihlere bakarak bir sonucada varılmaz,onları bire bir yaşamadık.

Cevabınız için teşekkürler.
Sevgi ile kalın

Mayıs 10, 2012, 01:45:02 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

para para para.. tanrı'dan bile daha mühimdir inanın. mason olma isteğimle anarşist yaşam tarzım birbiriyle çelişiyor malesef. üç kuruşluk adamların köleliğini yapıp sırf insanlar size işsiz güçsüz demesinler diye kişiliğimden taviz veremem.. zamanında bir hukukçu mason kardeşime "madem para masonlukta bu kadar önemli bana 3 bin lira maaşlı iş bul her ay bin lirasını masonlara vericem" demiştim.. o da "öyle iş bulursan beni de çağır" şeklinde cevap vermişti.

aslında burslu masonluk sistemi olsa ne güzel olur değil mi dostlar? mesela masonluk sınavı falan olsa, sınavda yüksek puan alanlara tam burs/yarım burs falan verseler.. bunlar ömrü billah bedava mason olsa  :D

çok mu hayalperestim yahu?
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 10, 2012, 02:11:18 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayın b12;

para para para.. tanrı'dan bile daha mühimdir inanın.

Biraz daha ciddi olsak , kardeşim .   :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus