Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tekris Sonrası Duyulan Hisler  (Okunma sayısı 9482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 12, 2019, 01:34:58 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuda masonlar teorik olarak şu yorumu yapmıştı diye hatırlıyorum sayın Alşah: MATTA 7:7-8 TCL02
“Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, kapı çalana açılır.''

Ancak pratikte böyle midir? Ve anayasamızdaki eşitlik ilkesine aykırı olduğu için dernek tüzüğünde yer almayan ''kadınlar mason olamaz'' lafzı üzerine kadın adayların üyelik başvuruları gibi çekiç altı ediliyor mudur? Açıkçası benim de merak ettiğim bir konu.
  Ona göre 80 milyon insan için 20 bin(sayı bu değil lafın gelişi) masonu aramaya başlayayım ilerisi için :D
Saygılarımla...
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca

Ocak 12, 2019, 03:25:34 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aklıma çanta taşıyan Zeki Alasya geldi bi an bunları okurken diyeceklerim bu kadar saygılarımla...
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Ocak 12, 2019, 09:45:12 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şimdi, bu forumda bir Mason tanıdığının önermesi veya referansı olmadan salt kendi müracaatı, bire bir mücadelesi sonunda Localardan her hangi birine kabul edilmiş üyemiz var mıdır?. Varsa oranı nedir?. Şahsen olduğunu zannetmiyorum. Önerilme dışında da, Masonluğa uygun olabilecek pek çok uygun şahsiyetler olabileceğini düşünüyorum.

Bu forumda kapıyı kendisi çalan bir Kardeşimiz olup olmadığını bilmiyorum ama benim tanıdığım kapıyı kendisi çalmış Kardeşlerim var ve sayıları da az değil. Hatta aralarında Üstadı Muhteremliğe gelmiş Kardeşlerim vardır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 13, 2019, 08:23:18 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

umarım herşey dilediğiniz gibi olur sn july12 ve sn üyeler, birgün umarım bende o kapıyı çalmak isterim ve masonluğa katıla bilirim.
saygılarımla ve sevgilerimle

Ocak 14, 2019, 03:00:58 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Alşah dostuma katılıyorum sonuna kadar.Bu konu bence pekte öyle mason dostlarımızın defaatle söylediği gibi olduğunu düşünmüyorum.Gerekli standart prosedürün denildiği gibi sonuna kadar uygulandığınıda hiç inanmıyorum çünkü inanılası değil.
Bu foruma masonluğu araştırmak için gelipte bir anda mason olmuş çok kişi var.O kişilerin masonluğa ılgisi hevesi yahutta merakı ne kadar bir zamanı kaplar.Mesela sn.alşah bilirimki yıllardır burada ve yine bilirimki ilgisi bu forumunda daha ötesi yıllara varmış.Ben 12 yıldır buradayım bir çok şeyi gördüm en azından forumdaki mason olmuş kişilerin ne kadar bir zaman diliminde masonluğa önerilip kabul edilme süreci ne kadardır merak etmedinizmi?

Sn.Anorchasa henüz bir harici iken bir anda forumdan ayrılıp geri döndüğünde mason değilmiydi?
isim olarak verdiğim için beni bağışlasında ne kadarlık bir zaman diliminden söz edebilir bize anlatırsa sevinirim.
Yani standart prosedür sadece bir kural her zaman işlediğinide sanmıyrum.
Kapıyı çalma işi matta incilinden alıntı ile söyleniyor ama masonlar onu kendi yapılarına uygun görmüşler ve sonunda bir slogana dönüşmüş.Son noktada yıllardır bu forumda gördüğüm bir çok haricinin gözünde sanki asla ulaşılamaz bir hedef halini almış.
Burada yazılan yazılarda hariciler daha masonluğun en basit hallerini dahi öğrenmeden hemen hedefe ulaşmak istiyorlar.
Tipik erkek beyni hikayesi sonuç odaklı.Belki bence kadınların masonluğa alınmamasının en büyük nedenide bu olabilir düşünce farklılıgı olsa gerek kadın sonuç odaklı değil çözüm odaklı olduğu için farklılıkları daha net görüyor.

Forumdaki yeni arkadaşlara bir kaç yıllık olanlara sormak isterim masonluk ile alakalı ne öğrendinizd mason olmak istiyorsunuz?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 14, 2019, 11:02:11 öö
Yanıtla #15

Ben şunu merak ediyorum, misal, bir işadamı, yeterli eğitimi yok ve dünya görüşü paraya dayalı ve ya karşı cinse.. Ama çok parası var. Mason olmak istiyor. Bu tür bir insana teklif gider mi?
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 14, 2019, 11:20:56 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben şunu merak ediyorum, misal, bir işadamı, yeterli eğitimi yok ve dünya görüşü paraya dayalı ve ya karşı cinse.. Ama çok parası var. Mason olmak istiyor. Bu tür bir insana teklif gider mi?

Amaç mal mülk değildir diye düşünüyorum ki değildir diye umut da ediyorum. Sadece paraya ya da karşı cinse eğilimi olan insanlar masonluğun gerekliliğini yerine getiremez ki. Gerçekten gösterişi seven insanlar dayanamaz sadeliğe eğitime mantıklı düşünmeye..

Saygılarımla..

Ocak 14, 2019, 01:14:20 ös
Yanıtla #17

Tarifiniz negatif bir çerçeve. Cevabını da bilerek soruyorsunuz. HAYIR. Para masonluğun kapısını açacak son şeydir herhalde. Hatta sadece masonlar için değil hariciler içinde öyle olmalı. Kendimden örnek vereyim. İş çevremden çok erken yaşlarımda teklif aldım, ancak bir iş ilişkimin olduğu kişi ile kardeşlik ilişkim olsun istemedim. Teşekkür ettim ve beklemeye (beklerken de çalışmaya!) devam ettim. İyi de etmişim bir büyük üstad önericim, soruşturucum ve rehberim oldu...

Ancak eğitim, iyilik vs. bunlar göreceli şeyler. O kısımların da detaylandırılması lazım. Örneğin alanında profesör olacak kadar eğitimli olması o kişiyi eğitimli yapar. Aranan bu mu gerçekten?

Benim tanımım çok kısa: 'İyi ahlaklı ve özgür düşünceli'... Ancak bunu aç derseniz önümüzdeki on yıl anlatırım herhalde içini doldurmak için.

Güzel bir cevap verdiniz sayın ANARCHOSA. Ben de masonlardan bunu beklerdim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 14, 2019, 09:49:12 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Bu konu ile ilgili bir anekdotumu kısaca nakledeceğim.
      Oğlumun üniversite öğrencilik yıllarında bir arkadaşı vardı (İsmini veremeyeceğim) Malatya'nın bir ilçesinden 9 kardeşten biri. Ekonomik olarak ta biraz sıkıntılı bir ailesi vardı. Tüm aile bireyleri "biz okuyamadık ama sen zeki bir çocuksun, el birliği ile seni okutacağız demişler" ve Üniversiteye göndermişler delikanlıyı. .......Tıp Fakültesinde okuyor delikanlı. Çok çalışkan, araştırmacı ve tam manası ile mert biri.
       Bir gün konuşurken bana (Amca sana bir şey anlatacağım ama lütfen aramızda kalsın, oğluna bile söylemedim, senin fikrini almak istiyorum) dedi. Kendisine gereken güvenceyi verdim ve şöyle dedi ; (Bir hocamız var. Beni çok seviyor, ben de onun derslerine çok önem veriyorum. Geçen gün bana, "sen çok çalışkan ve dürüst bir gençsin sende ilerisi için ışık görüyorum. Mason olmak ister misin?" diye sordu. Ben çok şaşırdım, bu konu hakkında da bilgim yok sen ne dersin) dedi.
      Bildiğim kadarı ile kendisini aydınlattım. Hakkında hayırlı olması dileklerimi de bildirdim. Memnun olduğunu söyledi. Ben bu olayı hiç kimseye anlatmadım.
      Sonraları arada bir oğluma ..... ne yapıyor diye sorduğumda, iyi olduğunu, bir dernekten kendisine burs bağlandığını söylüyordu.
      Bu çalışkan delikanlı Tıp Fakültesi gibi bir okulda hiç sene kaybetmeden okulunu bitirdi.
      Okul nu bitirdikten sonra neler yaptığını bilmiyorum. Ama biliyorum ki ..... İyi bir hekim olarak insanlığa güzel hizmetler vermektedir.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 14, 2019, 10:42:30 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anılarınızı okudum ama ne okudum yaşadım sanki.. Kalp ile okumak gerekliydi çünkü ama mutlu bir şekilde umutla okudum. Umarım bir gün ben de..
Saygı ve sevgi ile..