Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bir Çocuk Gözüyle Ramazan : )  (Okunma sayısı 5017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 09, 2010, 07:18:48 ös
 • Ziyaretçi

RAMAZAN 1

Bugün evde bir acaiplik var. Herkes sessizce işine okuluna gidiyor. Annem "Zeynep hadi sana kahvaltı hazırlayalım" dedi. Kimse yemek yemiyor, su içmiyor. Ablam bile!

RAMAZAN 5

Önce diyet yaptıklarını sanmıştım. İzledim hepsini. Akşama doğru hepsi sessizleşiyor. Sofrayı hazırlayıp ezanı bekliyorlar. Onları böyle seyretmek, öyle hoş ki… Başka zaman, susmak bilmeyen ablamın bu hali içten içe güldürüyor beni. Ama gülmeye cesaretim yok.

RAMAZAN 9

Niye böyle yapıyorlar? Ablama sordum, "büyüyünce anlarsın" dedi. Zaten başka ne der ki… Anneme sordum, Ramazan dedi. Babama sordum, Oruç dedi.

RAMAZAN 11

Bu Ramazan ve Oruç isimli iki kişi, bizimkilere yeme-içme yasağı koymuş demek. Arkadaşım Fatıma'ya sordum. Onun ailesi de gündüzleri yemek yemiyor su içmiyormuş.

RAMAZAN 14

Kaşık çatal sesleri, konuşmalar duydum. Uyandım. Babama haber vermeye koştum, yatağında yok! Çaresiz, huysuz ablamın odasına koştum. O da yok! Korkmadım, "ben bu hırsızların hakkından gelirim" dedim. Aldım elime paspasın sapını, aniden açtım mutfak kapısını.

Sopamı havaya kaldırdım öylece kaldım oracıkta.

Bizimkiler yemek yiyorlar! Vay uyanıklar. Gündüz Oruç ile Ramazan'dan korkup gece yiyorlar.

Bir de üstüme gülüyorlar…

Korkaklar.

RAMAZAN 17

Önceleri, Oruç ile Ramazan'ı bulup şikayet etmeyi düşündüm. Fakat ablamın yemek yemedikçe pamuk gibi yumuşadığını fark ettim. Babam ile Annem de artık tartışmıyorlar.

O zaman devam. Belli ki Oruç ve Ramazan iyi kalpli iki amca.

RAMAZAN 19

Her gün bize beyaz başörtülü teyzeler geliyor. Oturup birlikte Kur'an okuyorlar. Her zaman ki gibi mobilyadan, gelinden, kaynanadan, konuşmuyorlar. Ellerini açıp herkese dua ediyorlar. Sevim teyze de başını örtmüş. Çok da yakışmış

RAMAZAN 22

Her şey aynen devam ediyor. Televizyonlar bile uslu uslu konuşuyor. Hepsi akşam ezan okuyor. İftar iftar deyip bütün şehir birden yemeğe başlıyor. Ne hoş.

RAMAZAN 24

Oruç'u merak ediyorum. Geçen gün Ayşe teyzem annemle konuşuyorlardı. Şöyle şöyle yaparsam Oruç bozulur mu? Yok böyle olursa Oruç kaçar mı? Demek ki Oruç, çok duygulu birisi. İnsanlar kötü bir şey yapınca bozuluyor. Kötülüğü gördüğü yerden kaçıyor.

Oruç'u ve Ramazan'ı artık iyice merak ediyorum. Onlarla tanışmaya can atıyorum.

RAMAZAN 25

Bu günlerde herkes Kadir gecesinden bahsediyor şimdiye kadar, gecesi olan bir adam göremedim. Bu Kadir de kim? Bin aydan hayırlı gecesi varmış. O gece uyumamak, namaz kılmak, Kur'an okumak önemliymiş.

RAMAZAN 26

İftarı çok sevdim. Akşam yemek yemeye İftar diyorlar. Gece yemek yemenin adı da Sahur. İftar sonrası eğlenceler oluyor. Babam camilere götürüyor bizi. Herkes sokaklarda, camide, neşe içinde.

RAMAZAN 28

Merak içinde beklerken uyuyakaldım. Kadir, gecesiyle beraber gelmiş gitmiş. Ben göremedim. Anlayamıyorum. Bu yüzden ağabeyimi çok özlüyorum. Ablama soru sormaya kalksam, bana doya doya gülüyor. Sonra da arkadaşlarına anlatıyor, birlikte gülüyorlar. Sinir oluyorum.

Abim uzak bir şehirde üniversitede okuyor. "Abim ne zaman geliyor?" diye anneme soruyorum. "Bayram gelsin, onda gelecek" diyor. Oruç, Ramazan, gece gelen Kadir'den sonra şimdi de Bayram!..

Soramıyorum "Bayram kim?" diye. Neden o gelmeden abim gelemiyor? Belki de ağabeyimin arkadaşıdır. Çok özledim abimi. Bayram'ı da alsın gelsin tanışalım.

RAMAZAN 29 / AREFE

O kadar erkek isminden sonra bugün nihayet bir bir hanım ismi duyabildim. Arife diyemiyorlar mı ne? Arefe diyorlar. Niye Arefe? "Arife" olması gerekmiyor mu? Yengemin adı gibi yani… "Arefe geliyor, daha temizliği bitirmedik diyor annem. İyice telaşlandılar. Bir Bayram diyorlar, bir Arefe, harıl harıl çalışıyorlar. Temizlik yapılıyor. Yemekler hazırlanıyor. Anneme "Bayram ne zaman gelecek?" dedim, "Arefe'den sonra" dedi. Demek ki Bayram ile Arefe evli değil. Akraba da değil. Kafam karma karışık. Salih abim bi gelse de her şeyi bana anlatsa.

VE BAYRAM GELDİ

Sabah kalktığımda, herkesi kahvaltıda yakaladım!. Oruç öldü heralde diye düşündüm. Abim gece gelmiş. Sevinçten haykırdım. Çok özlemişiz birbirimizi.

Bütün olanı biteni bir güzel anlattım abime. Yüzüme bakarken, bana tebessüm ettiğini gördüm. Ablama sormamakla ne iyi ettiğimi anladım. Abimin tebessüm ettiği yerde, ablam kahkaha atar. Abime küser gibi yaptım hemen gönlümü aldı. Bana her şeyi baştan anlattı, bu sefer de ben gülmeye başladım.

Abimden söz aldım. Kimseye anlatmayacak, konuştuklarımızı yazmak için izin istedi..) Ben de verdim.. Ramazan günlüğü işte böyle ortaya çıktı. Abim buna bir de isim buldu: 5 Yaş Sendromu. Sendromu anlamadım. Ama olsun, abime güveniyorum. Gerçi ablam'a göre 4 yaşındayım. Annem 5 yaşında olduğumu söylüyor. Babam daha 4 yaşından gün almadı diyor. Abim 'bu konu beni aşar' diyor.

Bayramı çok sevdim. Ama ablam tekrar o sinirli haline dönecek diye, Ramazanın gidişine çok üzüldüm. Bizim için her gün Ramazan olsa!.. Ne iyi olur.


Ağustos 09, 2010, 09:15:22 ös
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

çok güldüm,çok güzel :) bu güzel paylaşım için teşekkürler..


Ağustos 09, 2010, 11:41:19 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Rica ederim.Çocukta kendisine çok gülündüğü için bu konuyu kimseye açamıyor : )


Ağustos 13, 2010, 06:23:43 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 281
 • Cinsiyet: Bayan

Harika. Cok guldum. Gercek mi bu hikaye acaba onu merak ediyorum.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin


Ağustos 13, 2010, 07:34:46 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Mesaj kaygılı mizansen olduğu çok açık.

Ramazan ve oruç iyi dir.
O dönemde uslu uslu sakin olunur. Herşey güzeldir.
Herkes sokaklarda camilerde neşe içinde.
Ablası yemek yemeyince pamuk gibi yumuşak oluyor..

Hikayeyi eleştirsem ramazan ve orucu eleştirmiş gibi olacağım; o yüzden, inanç ile alınan kararların, her türlü tutkuyu dizginleme çalışmalarının ego üzerine tatbiki ile gelişen 'kendine hakimiyet' bölgelerinin var olduğunu düşünen biri olarak, oruçta normalden daha fazla yaşanan sinir, stres, kavga ve kazalara veya bu duygulardaki dizginlenmesi gereken yükselişe değinemeyeceğim.
Tutana, faydalanana aşk olur umarım.

Madem değinemiyorum, çocuktan gideyim.

5 yaşında arefe ile arifenin arasındaki farkı bilebilen ama 'bayram' gelecek denildiği zaman onu bir adam zanneden , o yaşa kadar '10 dini bir çok milli bayram geçirmiş' bu çocuk,

 'Akşam şeriat amcalar geldi. Herşey çok  düzenli. Ablam ağzını açmıyor, ne güzel. Sadece gözlerinin gözüktüğü kıyafet çok yakıştı.  Gözleri meğer ne güzelmiş. Kıyafetinin adı burka imiş.Şeriat amca gelene kadar bilmiyordum. Büyüyünce bende burka giyeceğim dediğimde çok güldüler. '

anlatımını yaptığı varsayılan bir hikayede de rol alabilirdi.


Ağustos 14, 2010, 10:12:55 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Sn  ozkann size ne desem bilmiyorum ki şöyle hoş ve sevimli bir hikayeden neler de çıkarmışsınız öyle saygı duyarım ama sanırım sizin bir sorununuz var  ya da bir acınız nedendir bilinmez.


Ağustos 18, 2010, 03:04:50 öö
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Bende Sayın ozkann gibi düşünmüştüm nedense. Özellikle en etkileyici kısım "Sevim teyze de başını örtmüş. Çok da yakışmış" burasıydı.

Bir sorunum veya acım olduğunu düşünmüyorum aynı cevap gelecekse yada sayın ozkannında böyle olduğunu düşünmüyorum sadece inanç sanırım tarafsızlığı epey etkileyen bir mevzu oluyor.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Ramazan Fikrasi

Başlatan zarathustra « 1 2 » Mizah

15 Yanıt
7681 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 27, 2012, 11:57:23 ös
Gönderen: Alşah
Ramazan Ayı ve Oruç

Başlatan martı Islam

3 Yanıt
3402 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 05, 2008, 02:49:19 ös
Gönderen: amurdad
3 Yanıt
6748 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2008, 04:25:29 ös
Gönderen: nietzsche
7 Yanıt
6176 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2010, 01:55:09 öö
Gönderen: Prometheus
1 Yanıt
3734 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2012, 12:34:09 ös
Gönderen: ruzber
2 Yanıt
2996 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 14, 2012, 04:01:42 ös
Gönderen: peacewings
0 Yanıt
2392 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 18, 2012, 09:36:22 ös
Gönderen: Tij
25 Yanıt
12913 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2014, 01:38:51 öö
Gönderen: Selim
7 Yanıt
2678 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 29, 2014, 02:07:42 ös
Gönderen: Katharsis
0 Yanıt
1611 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 16, 2015, 10:53:59 ös
Gönderen: ragnarr