Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: CONFESSIO FRATERNITATIS  (Okunma sayısı 2796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2010, 09:53:32 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: BayFama Fraternitatis’ten kısa bir süre sonra ortaya çıkan bu kitap da özgün olarak Almanca idi. Önceki kadar olmasa bile adı gene hayli uzundu: “Confessio Fraternitatis oder: Bekenntnis der löblischen Bruderschaft des hochgeehrten Rosenkreuzes an die Gelehrten Europas geschrieben” (Kardeşliğin Açıklaması ya da: Pek Saygın Rozkruaların Övgüye Değer Kardeşlik Kurumunun Bilgili Avrupalılar İçin Yazılmış Bildirgesi).

[Bu kitabın kapar resmini bulamadım.]

Bir bakıma öncekini bütünleyen ama bu kez bir öykü olmayıp âdeta bir duyuru niteliği taşıyan bu kitabın kapsamını da gözden geçirmekte yarar var.

Bunun bir bildirge oluşu, Rozkrua Tarikatı’nın Christian Rosenkreuz’un ölümünden 120 yıl sonra açığa çıkması gerektiğinden kaynaklanıyor. Bu hayli uzun ve ayrıntılı bildirgenin sadece en önemli bölümlerinden bazı pasajlar vermekle yetineceğim.

“Hiç kimse bu kardeşlik kurumunun işe yaramaz ya da sonradan icat edilmiş bir şey olduğunu sanmasın.”

“Biz ne doğuyu ne de batıyı efendimiz İsa’ya karşıt görüyoruz.” (Bir açıklamaya göre, buradaki doğu “Müslüman dünyası”, batı ise “Hıristiyan dünyası” anlamına gelmek üzere kullanılmış.)

“Bizim felsefemiz, tüm becerilerin, bilimlerin, sanatların birleşimiyle tıp ve teoloji alanına uzanmaktır. Aramıza katılanlar, burada daha önce bilmedikleri çok derin sırlar bulacaktır.”

 “Dünyanın iyilik ve güzelliklerine ilişkin hazine, ne kalıtım yoluyla ne bir rastlantı sonucu elde edilebilir. Şimdi biz bu hazinemizi, aralarında hiçbir ayırım gözetmeden tüm insanlara sunuyoruz. Ancak yalancılara ve aramızda bilgelikten başka bir şey arayanlara kapalıyız. Kendimizi onlara tanıtmayız. Onlar, zaten kendilerine yaraşır olanı bulur. Doğanın ulu kitabı tüm insanlara açık olsa da, onu okuyup da anlayabilecek olanlar azdır.”

“Dünya yüzündeki her harf ve şekil iyi öğrenilip saygın tutulmalıdır. Aramıza katılarak bizimle birlik kuracak olanlar, önce Kutsal Kitabı kendilerine rehber edinmiş olmalıdır. Değerli kişiler için ondan daha yetkin, daha beğenilesi, daha bütünsel bir kitap yoktur.”

“Sizi sahte alşimistlerin yazdığı ve Kutsal Üçlemeyi kötüye kullanan kitaplara kapılmamak bakımından uyarmak isteriz. Çünkü günümüzde birçoğu bulunabilen bu kitaplar, birtakım garip figürlerle, anlaşılmaz tümcelerle insanları aldatıp, aslında basit ve apaçık olan gerçeklerin öğrenilmesini güçleştirmeyi, paranızı almayı hedeflemektedir. Aklınızı kullanın ve onlara kapılmayın.”

“Şunu bilip anlamanızı isteriz ki, biz içtenlikle İsa’ya inanıyor, papayı kınıyor, kendimizi doğru olan felsefeye bağlıyor, Hıristiyan'ca yaşam sürüyoruz. Bizim gibi, Tanrı’nın bu ışığı üzerinde parlayan birçok kişiyi de kardeşliğimize davet ediyoruz.”

“Fakat pragmatik ve kafası karışık adamların, altının parlaklığı ile gözleri kör olanların, dürüst olsa da kolayca yozlaşabilecek kişilerin, şamatalı yaşamlarıyla gurur duyanların yararsız sızlanmalarla bizi rahatsız etmemesini dileriz.”

“Her ne kadar tüm dünyaya zenginlik kazandıracak ve insanları bilgi edinmeye yönlendirerek acılarını dindirmeye çalışacak isek de, kimse bizi bireysel olarak tanımayacaktır. Bizi bulup Rozkrua Kardeşliği’nin mutluluğuna katılma dışında, zenginlik ve bilgilerimizi elde etmek ve bundan kendine bir pay çıkarmak isteyen, böylece Tanrı’nın dileğine karşı gelenler ise, yaşamını bizi aramakla harcayacaktır.”

Böylece Rozkrua Tarikatı’nın varlığı açıklanmış ve katılmak isteyen iyi niyetli kişilere bir çağrı iletilmiş oluyordu. Ancak bildirgenin son tümcelerine dikkatle bakınca, tarikatın kapısının her isteyene hemen açılmayacağının da belirtildiği görülüyor. Bu da, bildirgede açıkça belirtilmese bile, bu kardeşlik kurumunun ezoterik bir nitelik taşıdığının göstergesi.

Belki dilinin ağırlığı ve tümcelerinin karmaşıklığından, belki de iyi okumadığı için, birçok kimse bu bildirgede yazılanları tam ve doğru olarak anlayamadı. Zaten bildirgenin kapsamında da açıkça değinildiği üzere; öyle kişilerin değil, sadece anlayabilecek olanların anlaması bekleniyordu.

Buna karşın, “Fama Fraternitatis” adlı önceki kitabın etkisiyle gönülleri zaten tutuşmuş olanlar, bu bildirge yayımlanınca tarikata girebilmek için cayır cayır yanmaya başladı. Bunun için doğrudan Johann Valentin Andreä’ye başvuranlar bile oldu.

Andreä’nin bu başvuruları nasıl karşıladığını, onlara ne dediğini bilmiyoruz ama galiba ertesi yıl yayımladığı üçüncü kitap bu bağlamda bir genel yanıt olmak üzere kaleme alınmıştı.

Ancak o da ilk kitap gibi alegorik bir anlatımla kaleme alınmıştı. Dolayısıyla iletisini ancak anlayabilenlere vermekteydi.

Bir sonraki yazıda hepsinden daha fantastik bir nitelik taşıyan üçüncü kitabı anlatacağım: “Christian Rosenkreuz’un Kimyasal Düğünü”ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Şubat 09, 2013, 11:12:26 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 856
  • Cinsiyet: Bayan

Fama Fraternıtatıs'ın tamamlayıcısı olan bir gül - haç manifestosu olduğunu okumuştum.
Adequatio intellectus et rei


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3523 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2010, 01:34:09 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2189 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 21, 2011, 09:17:30 öö
Gönderen: ozkann