Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir ateist mason olamaz  (Okunma sayısı 25025 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 15, 2008, 12:57:50 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaratıcıyı konuşuyoruz fakat yaratıcıyı yaratan yaratık ,insanı neden 2.plana koyuyoruz..

İnsanların bir anda medeniyete kavuşmadığını,bir anda sosyal hayata geçmediğini,dinlerin evrimini ve insanlaşma sürecini içeren yüzbinlerce yıllık kaba,yontma,cilalı taş dönemlerini neden es geçiyoruz...Bu dönemlerin sonunda bugünkü halini alan insanoğluna masonluğa giden yolda neden bir yaratıcıya inanmak şart koşuluyor.

Sayın tcorbaci,

Evet tanrıyı insan yaratmıştır.Kimse bunun aksiliğini iddia edemez. Bir yaradıcı vardır ama o asla yaradılan değildir.Yaradılan olmadığı için insanlar onun hakkında hiç konuşmuyorlar. Dinlerden ekonomiye ve siyasetin başladığı yere kadar sürekli bir evrim ve 'başkalaşıma' uğrama hep varoldu insanlıkta. Ki buna insanlık tarihi denildi.
   Hiçbir mason kabataş dönemini,yontma taşı es geçmez.Kabul eder.Hiçbir mason evrimi reddetmez. Gerçeklere sahip çıkmak,korumak,kollamak ve gelişmek masonların en büyük umde ve amaçlarıdır. Son cümlenizi sayın üyelerden MYSTICPROVOCATEUR açıklamıştır. Hatta nedenleriyle.
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2008, 01:02:04 öö Gönderen: de_hund »

Ağustos 15, 2008, 01:12:47 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

..

İnsanların bir anda medeniyete kavuşmadığını,bir anda sosyal hayata geçmediğini,dinlerin evrimini ve insanlaşma sürecini içeren yüzbinlerce yıllık kaba,yontma,cilalı taş dönemlerini neden es geçiyoruz

Tanri Hz Adem'e her dili ve her ilmi ogrettikten sonra nasil oluyor da Hz. Adem'in torunlari kaba, yontma ve cilali tas donemi yasamislar. Yani babalari hic mi bir sey ogretmemis cocuklarina :) Evrim' teorisiyle birlikte tureyen tarihsel bir efsanedir bu donemler. Tabi ki inanan inanir, inanmayan inanmaz o ayri konu.

Ağustos 15, 2008, 02:13:46 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Neden laf kalabalığı yapılıyor ne amaçla yapılıyor anlamıyorum ortada bir Tanrı var bunu insan yaratmış bir de Yaratıcı var ama o yaratılmamış yaratmış böyle cambazlık yok.Biz o Yaratıcıya Tanrı diyoruz siz başka isim verin başka birisi başka isim versin isimlere takılarak nereye varıcaz.Tanrı'yı insan yaratmadı Yüce Yaratıcı kendi ismini kendi koydu ama biz başka isimler taktık zamanla o ayrı...Bu arada sanırım evrim ve tekamül birbirlerine karıştırılıyor bildiğim kadarıyla masonluk tekamülü kabul eder evrimi kabul etmez.Bilmeme rağmen bunu benden daha iyi açıklayacak kişiler var lütfen bu ikisi arasındaki ayrımı yaparsanız sevinirim...

Ağustos 15, 2008, 08:05:51 öö
Yanıtla #13
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. tcorbaci,

Masonluk müteaddit defalar belirttiğimiz üzere bir kendini bulma yoludur. Henüz bir harici iken çok sevdiğim ve daha sonra kardeşi olma şerefine nail olduğum bir Üstadımın ben harici iken söylediği ve hatırımda kalan sözler ile;

"Masonluk bir gönül işidir, görünmeyeni, içinde bulunan değeri kavrama bu değeri yükseltme işidir. Tüm bunları yaparken inandığın kuvetten güç alırsın.

Tanrıya inanmayan heretikleri insanlara yararsız olarak gören kardeşlerimi anlayışla karşılıyor ama kesinlikle katılmıyorum. Tanrı' ya inanmayan bir insan da kesinlikle insanlığa ve kendisine çok yararlı olabilir. Ama Tanrı' ya inanmayan bir insan Masonluğa yararlı olamaz tıpkı Masonluğun o insana yararı olmayacağı gibi. Zira Masonluğun uğraşısı içerisinde Tanrı inancı kendisini çoğu yerde vazgeçilmez kılar. Bu inancı çıkarırsanız geriye kalan çalışmalarda ruh olmaz."

Özetle söyledikleri bunlar idi. Ve bence evet kesinlikle sırf yukarıdaki cümleden dolayı dahi Tanrıya inanma, ruhun ölmezliğine inanma koşulunun taşınması şart.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ağustos 15, 2008, 01:55:27 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu cümleyi şöyle ele alsak ,

BİR MASON ATEİST OLAMAZ...

Acaba mason camiasının içinde kaç tane ateist mason  var.yoksa bunu itiraf etmek istemiyorlar mı.inanıyorum ki masonların çoğu ateistdir.bir ateist olarak  ben buna inanıyorum..günümüzde kimliğinden dinini sildirmeye cesaret edecek dürüst bir ateist bence masonlara nazaran daha iddialı davranmıştır.

Ayrıca...

..

İnsanların bir anda medeniyete kavuşmadığını,bir anda sosyal hayata geçmediğini,dinlerin evrimini ve insanlaşma sürecini içeren yüzbinlerce yıllık kaba,yontma,cilalı taş dönemlerini neden es geçiyoruz

Tanri Hz Adem'e her dili ve her ilmi ogrettikten sonra nasil oluyor da Hz. Adem'in torunlari kaba, yontma ve cilali tas donemi yasamislar. Yani babalari hic mi bir sey ogretmemis cocuklarina :) Evrim' teorisiyle birlikte tureyen tarihsel bir efsanedir bu donemler.

Anadolu'daki ve İstanbul'daki bazı arkeoloji müzelerini gezmenizi öneririm..

ve

http://sosyalbilgiler.tripod.com/tarih1/konu_4.htm
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2008, 01:58:59 ös Gönderen: tcorbaci »
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Ağustos 16, 2008, 09:23:29 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu cümleyi şöyle ele alsak ,

BİR MASON ATEİST OLAMAZ...

Acaba mason camiasının içinde kaç tane ateist mason  var.yoksa bunu itiraf etmek istemiyorlar mı.inanıyorum ki masonların çoğu ateistdir.bir ateist olarak  ben buna inanıyorum..günümüzde kimliğinden dinini sildirmeye cesaret edecek dürüst bir ateist bence masonlara nazaran daha iddialı davranmıştır.

Sayın tcorbaci
Bir inanca sahip olmayan vede Mutlak Yaratıcıya inanmayan bir kişi asla Mason olamaz.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2008, 02:52:05 ös Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR »

Ağustos 21, 2008, 04:13:48 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın semsin ,

Ama bir mason ateist olabilir..Can't he? :)
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Ağustos 21, 2008, 04:22:34 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın tcorbaci,

Bir kardeşimiz daha sonra Tanrı' ya olan inancını da elbette kaybedebilir. Bu benim görmediğim ve olmasına hemen hiç ihtrimal vermediğim bir durum da olsa olasılığı 0' dan büyük bir durum.

Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki Masonluğun bir felsefesi vardır, bu felsefenin dayanaklarından biri de Tanrı inancıdır. Bir yaratıcıya inanmayan kişi için Masonluğun, Masonik çalışmaların lezzeti eskisi gibi olmayacak, bu kişi zamanla cemiyetimizden de uzak duracaktır.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Nisan 17, 2009, 02:32:33 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Bence,Allah inancı olmayan masonluk anlayışı,elbise giydirilmiş mağaza mankenini,birey olarak kabul etmeye benzer.Saygılarımla....
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 18, 2009, 05:39:18 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sadece hisler ve fikirler  "O" nu açiklayabilecek kapasiteye sahip olsaydi eger masonluk dogmazdi kanimca.
"olmazsa olmaz şart Yüce bir Yaratıcıya inanma şartı"  O bulunana kadar veya aksi ispatlanana kadar gereklidir bence. çunku bu durus her 2 ucu dengeleyebilecek ve ona anlam katabilecek tek mantikli yoldur. bu durus insanlarin kendini gelistirebilmesine yol açan durumdur sahsi fikrime gore.
insanin kendini gelistirme sureci insanin kendisine nereden ve neden sorularini sordugu  gunden itibaren baslar ornek olarak simyayi verebilirim çunku ilahi aramanin sonucu ortaya cikmistir bugun ki seklini alan bilim ise  onun ogludur. Bilim ile inancin ayrilisi koku itibari ile saçmaliktir.Modernizmde insanin bilim ile inanci kendilerine zit 2 yol olarak algilamasini  saçma buluyorum. ama insanlarin hala mesihi beklemelerini daha saçma buluyorum. baska ne denilebilir ki? kavrayabildigin kadarsin...