Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dinler arası diyalog mümkün (mü?)  (Okunma sayısı 21096 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 30, 2009, 10:51:21 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

ikisininde benim gozumde tasidiklari farkli anlamlar vardir sayin isabell.

Eylül 30, 2009, 10:57:54 ös
Yanıtla #11

ikisininde benim gozumde tasidiklari farkli anlamlar vardir sayin isabell.

:) ne gibi biraz daha açık konuşursanız sevinirim.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 01, 2009, 11:32:48 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bağlamda sanırım "Din Üzerine Düşünceler" genel başlığı altında ben de kendi görüşlerimi ortaya sermiştim.

Kafamdakileri şöyle özetleyebilirim sanıyorum: 

Bir kere konuyu açıp başlatan beni bağışlasın; başlık yanlış:  Dinler arasında diyalog olmaz çünkü diyalog iki ikişi arasındaki bir olgudur. Bunu mecazi anlamda almaktansa, başlığı düzeltelim: "Dinler arasında uzlaşma olabilir mi?" diyelim.

Olabilir. Zor ama olanakssız değildir. Yaşadığımız dönemde göremeyiz ama bu insanlığın gelecekte de böyle mutlu bir olguya varamayacağı anlamına gelmez. Bunun gerçekleşebilmesi için sonucundan değil, bunu engelleyen etkenlerden başlamak gerekir. Üstelik hepsinin özgün kayrınığının tek ve aynı olduğunu, sonradan böylesine bir ayrılma, dağılma, parçalanma, karşıtlaşma olgunun geldiğini unutmayalım.

En büyük engel "din adamı" dediğimiz kişilerdir. Onları uyuşmacı, uzlaşmacı bir düzeye getirmek olanaksız gibi görünmekteyse de, kim bilir belki bir gün o olgunluğa erişebilirler. Daha kestirme bir çözüm tüm dinlerdeki din adamlarının, dini yöneten bir kurumun varlığının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanın inancı, toplumların dini ile başbaşa bırakılmasıdır. İşte o zaman umut artar ama bu bir zamanlar bir Milli Eğitim bakanımızın okullar olmasa o bakanlığı ne güzel yöneteceğine ilişkin sözüne benzer.

Ben bu tartışmayı bir başka alana da çekebilirim:  Belki bu forum alanında incelenmiştir ama daha önce incelenmiş olsa da olmasa da yakında açmayı düşündüğüm bir başlık var: "Masonluğun Yasaları"... Şimdi bu başlık size bu konuyla ilgisiz gibi mi görünüyor? Hayır, ilgilidir. Onu anlattığım zaman Masonlukta da başlangıçta nasıl bir uyuşma formulünün ortaya konmuş olduğunu, Masonluğun bu bağlamda bir katalizör görevini üstlenmeye niyetlendiğini, ancak bunun pek kısa bir süre içinde nasıl din adamlarının etkisiyle bozulduğunu, sonra nasıl kamplaşmaların ortaya çıktığını, sonra bunun ancak nasıl ve birbirine karşıt iki kanatta toparlanmasına çalışıldığını göreceksiniz.

Bence Masonluk bu konunun anahtarı olabilir. Ancak bugün değil, belki masonlar da yeterince olgunlaşır ve yetkinleşkme doğrultusuna gerçekten de girebilirlerse gelecekte...

Sevgiler,

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 02, 2009, 10:10:57 ös
Yanıtla #13

Masonlukta da başlangıçta nasıl bir uyuşma formulünün ortaya konmuş olduğunu, Masonluğun bu bağlamda bir katalizör görevini üstlenmeye niyetlendiğini, ancak bunun pek kısa bir süre içinde nasıl din adamlarının etkisiyle bozulduğunu, sonra nasıl kamplaşmaların ortaya çıktığını, sonra bunun ancak nasıl ve birbirine karşıt iki kanatta toparlanmasına çalışıldığını göreceksiniz.

Çok ilginç gerçekten.. Bence de tartışılmaya değer..

Ekim 03, 2009, 07:50:26 öö
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuyu, sonraki bir aşamada "Masonluğun Yasaları" ya da buna benzer bir başlık altında işlemeyi düşünüyorum.

Sevgiler
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 03, 2009, 01:10:30 ös
Yanıtla #15

Bu konuyu, sonraki bir aşamada "Masonluğun Yasaları" ya da buna benzer bir başlık altında işlemeyi düşünüyorum.

Sevgiler

Anlaşıldı.

Şubat 20, 2011, 10:07:41 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Dinler arası diyalog, dünyada savaşın bitmesi için ortaya atılan bir kavram gibi geliyor.

Nisan 18, 2011, 11:41:21 öö
Yanıtla #17

eğer dünyada silahlı ve ağır askeri tekniklerin uygulandığı savaşlar biterse, daha temiz , ferah ve sorumlulk bilinci yükselmiş ve de en önemlisi tüm toplumlar arası kardeşlik ülküsü yaygınlaşmış bir bütün topluma gideceğimiz şüphesizdir. Dolayısıyla dialog herzaman monologdan daha iyidir.

SEVGİLER...SAYGILAR...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 18, 2011, 04:22:54 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Dinler bitmeden, dialog olmaz :)
Tarihin neresinde görülmüş ortak çıkarlar olmadıkça güçler birleşsin. O yüzden dinler arasında dialog ancak güçlerine sahip çıkmak amacıyla olur.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 18, 2011, 06:42:12 ös
Yanıtla #19

Yazamadan durmadım,

Eğer dinlerden kastedilen "Ehli Kitap" olarak anılan 3 "Semavi" din ise, bunların arasında diyalog mümkün değildir. Dinlerin amacı kafirleri (gavurları) dine çekerek hak yoluna sokmaktır. Mesela Müslümanlık açısından ele alırsak, Hristiyan ve Yahudileri "az gavur, çok gavur" diye ayırarak mı diyalog kurulacak?

Ama eğer diyalogdan kasıt bir "hoşgörü" geliştirmek ise, bunun mümkün olması en büyük dileğimdir. Mensubu olduğumuz mesleğin esasını da bu hoşgörü oluşturur. Keşke gerçekleşse...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz