Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason'lukta İman etmek.  (Okunma sayısı 12141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2015, 07:56:14 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık, paylaşım ve tartışma yapılamaz hale geldi.

Sayın karahan bir ara konunun dil bilgisi olmadığını söylemişti. Doğru fakat dil blgisi olmayınca soru iyi anlaşılamıyor; yanıt yanlış soruya  verilmiş olabiliyor?

Sorulanın aslı ne? Bir dindar kişinin mason olup olamayacağı, Masonluğun dinsel imanı etkileyip etkilemediği mi, yoksa Masonlukta bir başka iman oluşturulup oluşturulmadığı mı, yoksa bu ikisi de değil de bambaşka bir konu mu?

Bu başlıkta olmayacak. Yenisi açılmalı. Lafı dolandırmayıp, dil bilgisine özen göstererek açık bir şekilde sorulmalı.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 12, 2015, 08:02:17 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Sayın Risus siz beni anlarsınız.

Siz unutmuş olabilirsiniz ama ben unutmadım. 

Bundan aylar önce, 'de' ve 'da' nasıl yazılır diye bizleri uyarmış, bu konudan rahatsız olduğunuzu dile getirmiştiniz.

Tabi buna rağmen az önce yukarıda ; 'belkide' diyerek ve onu da yanlış yazarak bu kuralı bir kere daha ihlal ettiniz.

Ama olsun. Bir tane çürük kelime çıkabilir.

Hatalar yapabiliriz elbette; ama yapabiliriz diye de, kelimeleri har vurup harman savurmak doğru olmaz.

Çünkü hepsi yanlış olunca hiçbir şey anlaşılmıyor.

Har vurup harman savurmak : düşüncesizce harcamak anlamına geliyor bu arada.

Sorduğunuz soruya da gelince, kısaca 'metod' diyebilirim.

Ayrıntı bilgi isterseniz de; vikipedi sözlükle aranız iyi zaten.

Oradan bakarsınız.

...

Yani bütün bunları bir yana bırakalım.

Sayın karahan kardeşimin ilk uyarıda, gardını düşürüp, 'evet haklısınız,biraz özen göstermeliydim' demesi varken, konuyu buralara kadar taşımakta ısrar etmesi hakikaten şaşırtıcı oldu benim için.

Üstelik buna rağmen de, kalkıp insanları inatçılıkla suçlaması bu forumdaki isim ağırlığını zihnimde alt üst etti.

Ve üzüldüm.

« Son Düzenleme: Nisan 12, 2015, 08:06:23 ös Gönderen: İNSAN »

Nisan 12, 2015, 08:04:05 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus siz beni anlarsınız.

Siz unutmuş olabilirsiniz ama ben unutmadım. 

Bundan aylar önce, 'de' ve 'da' nasıl yazılır diye bizleri uyarmış, bu konudan rahatsız olduğunuzu dile getirmiştiniz.

Tabi buna rağmen az önce yukarıda ; 'belkide' diyerek ve onu da yanlış yazarak bu kuralı bir kere daha ihlal ettiniz.

Hatalar yapabiliriz elbette; yapabiliriz diye de, har vurup harman savurmamalıyız kelimeleri.

Har vurup harman savurmak : düşüncesizce harcamak anlamına geliyor bu arada.

Sorduğunuz soruya da gelince, kısaca 'metod' diyebilirim.

Ayrıntı bilgi isterseniz de; vikipedi sözlükle aranız iyi zaten.

Oradan bakarsınız.

...

Yani bütün bunları bir yana bırakalım.

Sayın karahan kardeşimin ilk uyarıda, gardını düşürüp, 'evet haklısınız,biraz özen göstermeliydim' demesi varken, konuyu buralara kadar taşımakta ısrar etmesi hakikaten şaşırtıcı oldu benim için.

Üstelik buna rağmen de, kalkıp insanları inatçılıkla suçlaması bu forumdaki isim ağırlığını zihnimde alt üst etti.

Ve üzüldüm.

Ben meraktan sordum. Vikipedide alakasız açıklama gördüm. Gerçekten merak ediyorum usül nedir?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 12, 2015, 08:16:33 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Neler oluyor anlamıyorum. Ciddiyetsizlik ,usûl, Adab gibi kelimeler havada ucusuyor. Forum adı sn.INSAN ben yazmışım sn.insan.Büyük harfli sn.INSAN bu neyin kompleksir.Bana saldıran konu ile alakasız şeyler yazan sizsiniz.Usul dene bahseden Ciddiyetsizlik de bulan sizsiniz.
Konu bu değil fikrin var ise yaz yoksa tanımadığın bilmedigin, samimiyet in olmadığı insanları önce bir tanı. Burası Harb alanı değil, insanların hatalarıni Ulu orta göz önüne sermeye çalışmak açılımı. Kilifida eleştiri olamaz.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 12, 2015, 08:22:40 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.INSAN
Siz mutlu olacaksınız diye gardimimi dusurecegim. Nedir bu yaptığınız. Konu dilbilgisi dersi değil. Açtığım konuya saygı istiyorum. Bu kadar basit aslında. Başka bir tartışma başlığı açıp orada tartışın.insanları biçime sokmaya çalışmayın. Hele beni asla.

Karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 12, 2015, 08:34:54 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu başlık, paylaşım ve tartışma yapılamaz hale geldi.

Sayın karahan bir ara konunun dil bilgisi olmadığını söylemişti. Doğru fakat dil blgisi olmayınca soru iyi anlaşılamıyor; yanıt yanlış soruya  verilmiş olabiliyor?

Sorulanın aslı ne? Bir dindar kişinin mason olup olamayacağı, Masonluğun dinsel imanı etkileyip etkilemediği mi, yoksa Masonlukta bir başka iman oluşturulup oluşturulmadığı mı, yoksa bu ikisi de değil de bambaşka bir konu mu?

Bu başlıkta olmayacak. Yenisi açılmalı. Lafı dolandırmayıp, dil bilgisine özen göstererek açık bir şekilde sorulmalı.
Inadinizi anlamakta zorluk  çekiyorum. Anlamadiginizi düşünmek dahi istemiyorum.Rahat ve relaks olun.Insanlar da küsür aramayın, bu sizi rahatsız ve huysuz eder.Biçim ve şekiller içinde sıkışıp kalmayın.

Karahan

EDMUND BURKE

Nisan 12, 2015, 08:47:52 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Demek Sayın karahan kelimeleri kontrol edemediği kadar ; merkezî sinir sistemini de kontrol edemiyor.

Madem edemiyor ; madem konuyu kişiselleştirme atağına geçiyor, öyleyse susmak gerek.

Kendisinden değil, ama konusu bu tür şeylere şahit olduğu için öncelikle konusundan, sonra da bu başlık altına gelip de zihni harp alanına dönecek olan okuyuculardan ve forum arkadaşlarımdan özür diliyorum.

Saygılar.

Nisan 12, 2015, 08:53:38 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Demek Sayın karahan kelimeleri kontrol edemediği kadar ; merkezî sinir sistemini de kontrol edemiyor.

Madem edemiyor ; madem konuyu kişiselleştirme atağına geçiyor, öyleyse susmak gerek.

Kendisinden değil, ama konusu bu tür şeylere şahit olduğu için öncelikle konusundan, sonra da bu başlık altına gelip de zihni harp alanına dönecek olan okuyuculardan ve forum arkadaşlarımdan özür diliyorum.

Saygılar.

Forumda sokak ağzı ile konuşmak yasaktır. Yaptırım gerektirir.
Nickinizin hakkını verin Insan olun.Eleştiri yi bir kılıf olarak kullanmayın. Sokakta tanımadığınız bir insana gidin bu yaptığınız saygisizligi yapmayı deneyin.

Nedir bu böyle konu harici herseye fikir beyan ettiniz.
Yazık

Karahan

EDMUND BURKE

Nisan 12, 2015, 10:38:01 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güzel bir konu gereksiz atışmalarla harcanmış. Üstelik bir "İNSAN" tarafından. Sn Karahan hata yapmış olabilir. Daha uygun yollardan çözülebilirdi. Dil bilgisi bu forum için ne kadar önemli ise ukala olmamak da bir o kadar önemlidir diye düşünüyorum.

Farazileri bırakıp konuya dönecek ve Sn Karahan'ın iman tanımından gidecek olursak; yeni Mason olmuş veya orta dereceli bir masonun herhangi bir Mason riti ya da masonik düşünceyi tasdik etmesi, doğrulaması, söylediğini kabullenmesi, gönül huzuru ile benimsemesi, karşısındakine gü­ven vermesi, güvenlikte olması, şüpheye yer vermeyecek biçimde içten ve yürekten inanması için daha çok yol katetmesi gerekir. Bu seviyede bir masonun şüphe duyması için bile evvela bilmesi gerekir. Öğrenmeden yorumda bulunmak ahkam kesmekten öteye gitmez düşüncesindeyim.

Sadece Masonluk değil us ile şekillenmiş hiçbir akım dogma kalıpları kabul etmez, bildiğini dile getirmekten çekinmez, yanlışı düzeltmekten de yerinmez. İyiyi daha iyi yapmak isteniyorsa eğer, bu yolu izlemek kaçınılmazdır.

Nisan 12, 2015, 11:15:52 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Güzel bir konu katledildi.Sn.Adam inceden eleştireyim derken bu faciaya sebep oldu.Bunların hepsi gerek kimse üzüm yeme derdinde değil direk bağcıya saldırı yapılıyor.Bu forumda okuduğunu anlamaktan aciz insan olacağını sanmıyorum.Gereksiz bir şekilde gözümün içine soka soka bak şu hatalarını yakaladım senin diye yazım hatalarını eleştiri kılıfına sığınıp yazmak ucuzca bir davranış.Bu yazıyı cep telefonumdan yazdım.Özre sığınmak için yazmıyorum ama cepten yazmak zor.

Ne olurdu yani konuyu tartşsa idik ,tanıdığın biri değilim tamamen yabancıyım herkes gibi,dost bir tavrını daha görmeden bak senin şu hatalarını buldum diye gözüme sokarsan bunu bende masum bir eleştiri gibi değil,hakaret olarak alırım.Beni dostlarım eleştirebilir.

Konuya gelirsek belirli bir düzen içerisinde sınırları çizilmiş şekilde(sn.adam'ın sözü)yapılan eleştiri eleştirimidir?
Din için söylenen sorgulanamaz sadece iman edildiği için kabul edilir sözü,mason'luk içinde geçerli olmuş olmuyormu?
Mason'lukta çalışma yapan insanlara verilen çalışma kalıpları yüzyıllarca süregelen artık kalıplaşmış ananeleşmiş değilmidir?
Her devirde doğruluğu kesin ve netmidir?
Bu bakış ve iman mason'luk için bir nevi dogmadır denemezmi?
Masonluktan ayrılanların ayrılma sebepleri sorgulamaya çalıştığım konular içinde aranamazmı?
Mason'luk içinde önvelikli olan masonik prensiplere kesin iman edilmesimidir?

Özde konu bu idi.

Samimi şekilde yazmak isteyen varsa konu devam eder.Ukalaca tenkit eleştiri yapılıp konuyu bertaraf edilmemesini özellikle rica ediyorum.İşimiz öğrenmek ,öğrenirken insan olduğumuzu unutmamak,öğrenirken ve öğretirken öncelikle adam olmayı unutmamak,öğrenirken karşı tarafı hedef alıp incitmemeye ,aşağılamaya çalışmamak.

karahan

EDMUND BURKE