Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?  (Okunma sayısı 35147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 31, 2010, 10:20:04 öö
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Sayın Mozart;

Siz sayın Adam’ın dediklerini yorumlayabilecek kadar bilgi ve deneyime sahipseniz lütfen onun yaptığının %1’ini yapında bizde sizden ilham alalım. Paylaştığınız bir çok konuyu bende yakından takip ediyorum. İnsanları kutuplaşmalara iten bir amacınız olduğu aşina ama bunu niçin yaptığınızı bilmiyorum ve bence özellikle altına kaynak atıyorsunuz bu fikirleri paylaşıp paylaşmadığınız bile aşina. Çok bilmek ve paylaşmamak egonun su yüzüne taşmış halidir. Sorumsuzluktan başka bir şey değildir. Hele paylaşanlara çamur atmak başka bir duruma girer.

Sayın Adam’ın yazılarına gerçekten kafanızdaki ön yargı ile değil de ne katabilirim tarzı ile yaklaşabilseydiniz gerçekten ortaya çok güzel işler çıkartabilirdiniz. Sanki bu yazımlarınızla Sayın Adam ile bir yarışa girmiş gibi duruyorsunuz ama maalesef yapamazsınız. Siz böyle bir yarışa girseniz dahi Sayın Adam sizinle bu şekilde bir yarışa girmeyecektir. Bir çok kişi bir çok şey öğreniyor Sayın Adam’dan doğru veya yanlış, herkes ergin kişiliğe sahip bırakında siz onlar adına neyin doğru neyin yanlış olacağını araştırmayı, insanlar kendileri bulsunlar doğruyu yanlışı.

Lütfen herkes bu şekilde hazırlanmış bir forumda yaptırımcı tavırlar takınsın burası kimsenin bilgisinin yarıştığı bir arena değil. Hepimiz değişik kaynaklardan değişik şeyler öğrenip paylaşabiliriz bu kaynakların hata yapma olasılıklarıda muhakkakki olacaktır. Böyle bir durumda herhangi birinin yok senin dediğin kopya yok senin dediğin yanlış ve saçma tarzı şeyler ifade ederse bir yere varılamaz gibime geliyor. Eğer bir söyleşinin nasıl daha iyi yönetilmesi hakkında bilgi edinmek isterseniz ADAM OLMAK kitabını tavsiye edebilirim.

Saygılarımla.

Mayıs 31, 2010, 11:48:00 öö
Yanıtla #41
  • Aktif Uye

Ne yaptığınızı veya ne yapmak istediğinizi  anlamakta zorlanıyorum.  Size göre sert olan eleştirileriniz,  bana ve bir çok forum üyesine göre anlamsızdır.Anlamsız  eleştiler yerine Sayın ADAM'ın dediği gibi Meyveden tat almaya bakın. Bir kerecik olsun saygıyla, sevgiyle yaklaşın.

Sabit fikirli olmak yerine hiç olmazsa empati yapın, başkalarına saygı gösterip  kendinizi geliştirin. Geliştirinki toplumları hep beraber geliştirelim.

"ARAP DÜNYASINDA (İslâm ile birlikte) “TAŞ” - 8" isimli konuyu hitaben yazıyorum,

Sayın ADAM,

Yazmayayım yorum yapmayayım diyorum ama öyle şeyler yazıyorsunuz ki insan kendini tutamıyor. Sizinle konuşmaya başlamadan evvel öncelikle Türkçe'den başalamamız gerekir ama hiç giremeyeceğim, size ayıracak hiç vaktim yok. Bir kaç kısa bir şey belirteyim;

Öncelikle derlemenin ne olduğunu ve ne olmadığını bilmek gerek. Derleme oradan buradan kopyalamak ya da cümleleri değiştirerek yazmak demek değildir. Derlemede, analiz, sentez, yeni bir görüş olması gerekir.

Ben 6.-7. sınıftayken yapardım, bazı hocalar saçma sapan kitapları verirdi. Özetini kendim çıkarmak, anladığımı yazmak yerine cümleleri değiştirir değiştirir yazardım, sizinki de aynı böyle, bir de derleme diyorsunuz.

Vaktinize yazık, insanlara kitap önerin bare, böylece tamamını okuyup, eksiksiz öğrenirler. Kaynakta belirtmiyorsunuz yahu, sanki toprağın altında eski medeniyetlere ilişkin belgeler çıkartıp oradan yazıyorsunuz:)

Biraz ordan biraz burdan, dikkat 141 kaynak verilmiş.
http://www.forumkapsam.com/showthread.php?t=11897

Mayıs 31, 2010, 05:19:12 ös
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli forum üyeleri,

Ne kadar uzun zaman önce başlatılmış, bana göre çok değersiz bu  konuya cevap verme zorunluluğunu şu sebepten hissetim; Fakat, açıklamalarımı yapmadan önce şunu belirtmek isterim ki, ben bu konuda sevgili ADAM 'ın tarafındayım. Bunu daha başında söylememin sebebi polemik yaratmama çabasıdır.

Konumuza gelince; Bu konu hem eseastan hem de usulden yanlıştır. Tartışılmaya bile değer değildir (tamam tamam, sakin olun.Bana göre demeyi unuttum). Çünkü sorgulanması gereken sevgili ADAM 'ın yazdıklarını nereden aldığı değil, neden yazdığıdır. Bu forum Masonluğu anlatmaya, en doğru kaynaktan yani Masonlar tarafından anlatmaya yönelik bir forum.  Burada Masonluğu merak eden ve öğrenmek isteyen insanlar mevcut. Dolayısıyla buradaki bilgilerin en doğru, en özel, en açıklayıcı bilgiler olmasını beklemek kaçınılmazdır. Hele hele her önüne gelenin üye olamadığı bir forumdan bahsediyorsak durum daha da aydınlanır.

Sevgili ADAM ne yapmış? Birinin ürettiği bir şeyi çalıp ondan maddi çıkar mı elde etmiş? Yoksa birinin ürettiği bir şeyi kendi ürettiği bir şeymiş gibi mi sunmuş? Yoksa orada bulunuş amaçları daha başından belli insanlara orada bulunuşlarını daha anlamlı kılacak,ulaşılması, araştırılması güç bilgileri sunarak yardımcı mı olmuş?

Sevgili ADAM'ı yargılarken bir de şöyle bakılmalı; Bu insan bütün bu yazdıklarını kafadan mı atmıştır? Bütün bu bilgileri okumuş, araştırmış, bizimle paylaşmış olması da bir emek değil midir? Saygı görmeyi hak etmiyor mudur?

Ben kendi adıma yazdıklarını beğeniyle okuduğumu ve yazacaklarını (her nerden alıntılarsa alıntılasın ve kaynak da göstermesin. Ben merak edersem ve daha derin araştırma ihtiyacı duyarsam, kaynağı kendim sorarım) merakla bekliyorum. Şimdiye kadar da sayesinde öğrendiklerim için kendisine teşekkür ederim.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Mayıs 31, 2010, 05:29:35 ös Gönderen: skullG »
enelsır

Haziran 01, 2010, 10:17:26 öö
Yanıtla #43

Zaman yaratabildikçe yazılarını keyifle ve merakla takip ediyorum. bilgisini bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim. Bende bazı yazıları için kaynak var olup olmadığını sormuştum fakat her yazı için kaynak belirtmek gereksiz olacaktır. :) Kaynakları mümkün olduğu kadar bakınız şurdan aktarıyorum diyebiliriz. Ben daha çok
Kitabevinden paylaşmayı seviyorum.

Haziran 01, 2010, 11:25:34 öö
Yanıtla #44
  • Uzman Uye

İnsan belleği,o insanın zaman içerisinde çevreden,okuduklarından,gözlemlediklerinden biriktirdiği bilgilerden oluşur.Aklı bu bilgileri yorumlayınca da düşünceleri ortaya çıkar.

Şahsen ben,bugüne kadar okuduğum kitapların isimlerini,yazarlarını hatırlamakta zorlanıyorum.Bu durumda, okuduğum herhangi birşeyi başkalarıyla paylaşma hakkım yokmudur?...Babamdan öğrediğim herhangi birşeyi,babamın adını zikretmeden sizinle paylaşamazmıyım?

Allah aşkına;kim,neyi nerede okuduğunu tam ve doğru olarak hatırlıyor?Bu söylediklerim sıradan insanların bile ölçüsünün dışın da...Ki,söz sayın ADAM'a gelince,işin boyutları çok daha genişliyor.ADAM yürüyen kütüphane...

Yürüyen kütüphaneye kaynak sormak ne kadar ironik...Öyle değil mi?...

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 03, 2010, 02:32:50 öö
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Uzun lafı kısası  Mozart gereksiz bir konuya imza attın bu yüzden seni tebrik ederim. Forumda kaç yıldır bulunan birisin ama son 2 yıldır başkalarının görüşlerini sürekli eleştirerek, haddini aşarak dikkat çekmeye çalışan kendini mükemmel gören garip bir kişilik zihniyeti görüyorum sende...
Allah hidayet versin.

Sayın ADAM bu forumda kendini bilgi ve tecrübeleriyle kanıtlamış güzel işlere vesile olmuş bir büyüğümüzdür. Saygı duyalım.
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2010, 08:39:35 öö Gönderen: skullG »

Haziran 03, 2010, 08:28:29 ös
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Haziran 03, 2010, 11:00:23 ös
Yanıtla #47
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Haziran 03, 2010, 11:20:23 ös
Yanıtla #48
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha açık olmak gerekirse:

Adversus solem ne loquitor!!!
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2010, 11:26:42 ös Gönderen: Nomen est omen »

Haziran 03, 2010, 11:35:04 ös
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mozart,

Bu konuyu samimiyetle açtığınızı düşünerek cevap vermek isteği duymuştum. Fakat hem bu konu da hem diyer ( hem başlattığınız, hem katıldığınız) konular da , dürüst olmak gerekirse ( ki şarttır) incir çekirdeğini bile doldurmayacak paylaşımlar da bulunmuş biri olarak en azından uslubunuzu deyiştirmenizi ve daha saygılı olmanızı rica edeceğim. Bir şey düşünüyor ve paylaşıyor olabilirsiniz. İyi de yaparsınız. Bunun için buradayız.

Bütün bunların ışığın da sizden bir ricam daha olacak; bu forumun başlığı ve amacı dikkate alınarak düşünülürse eyer hem foruma hem de forum katılımcılarına en büyük katkıyı sayın ADAM yapmaktadır. Hatta iddaa edilebilir ki bu forumu amacına ve adına en yakışır kullanan üye yine sayın ADAM' dır.

Bu forumun mottosu ' masonluk masonlardan öğrenilmelidir' deyil mi? Peki buna en büyük hizmeti veren üye kim sizce?.... Evet sizinle aynı fikirdeyim.Bence de sayın ADAM.

Bence foruma üye olurken samimi bir şekil de amacı Masonluk' u öğrenmek olan bir üye , sevgili ADAM sayesin de bu konuyla ilgili en az bir şey ( bir milyon mu demeliydim? ) öğrenmiştir.

Sevgili Mozart,

Bu konuyu çok uzun zaman önce açmışsınız. Belki o gün başka şekil de düşünüyordunuz , fakat benim nacizane fikrim, bu konu uzatılmaya ve tartışılmaya bu gün için deyer deyildir. Bu hem böyle gereksiz ve gerçeyi yansıtmayan  bir konuya vakit ayırarak size , hiç bir şey vermeyerek de bize ( forum üyelerine) haksızlık olmaktadır. Siz başlatmışsınız , siz bitirmelisiniz.

Saygı ve sevgiler.
enelsır