Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Size göre mutluluğun tanımı nedir?  (Okunma sayısı 6153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2020, 12:25:04 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Saygıdeğer forum okuyucularına,
Bugün klinik psikolog DR. Ali Bayramoğlu'nun yazmış olduğu Başka 1 Dünya Mümkün adlı kitabı okumaya başladım. Bu bir kişisel gelişim kitabıdır. Şu zamana kadar bir çok kişisel gelişim kitabı okdudum. Bu kitapta beni düşündüren şey, gerçekten kitapta bahsedildiği gibi insanların olumsuzluklar olmazsa mutluluğun olacağına inanıp inanmadığıdır. Kitapta yazan bir kıssayı sizlerle paylaşacağım ve merak ettiğim size göre mutluluk nedir?

"Bir gün usta, şaşı çırağına der ki: 'Hadi git içeriden bana o şişeyi getiriver.' Çırak gider bakar; ancak geri dönüp ustaya sorar: 'Usta, açıkça söyle bana. Orada iki şişe var, hangisini getireyim?' Usta, 'Fazla görenlerden olma, yine şaşılık ediyorsun, o iki şişe değildir. Orada tek şişe var. Git dikkatlice bak' der. İçeriye gidip dönen şaşı çırak isyan içinde 'Azarlama beni ustam. Vallahide billahide iki şişe var. Hangisini getireyim. Söyle de beni azarlama' der. Usta, 'Madem öyle, git; o iki şişenin birini kır, öbürünü getir!' deyince içeri giden şaşı çırak şişelerden birini kırar. Şişelerden birini kırınca diğeri de kayboluverir. Mevlana, insanın tarafgirlikten şaşı olduğunu, hiddet ve şehvetin gönülde yüze yüzlerce perde indirdiğini söyler. Bir olan şişe, o çırağın gözüne iki göründü. 'O şişeyi kırınca ne o şişe kaldı, ne öbürü!' diye de uyarır.

Bunu okuyup değerlendireceklere saygılarımla.

Nisan 02, 2020, 12:35:51 ös
Yanıtla #1

Bu kıssa mutluluğun tanımını yapamamış gibi duruyor. Ama başka öğütler içeriyor, eyvallah.

Mutluluğa gelince;

Mutluluk sevmektir, seven insan mutludur. Bu illa karşı cinse hissedilen his değildir. Anneye, babaya, eşe, çocuğa, akrabaya, komşuya, arkadaşa, bir sokak hayvanına ve ya ev hayvanına, ve ya cansız bir varlığa sevgi duymak.

Sevgi duyan insan, o süre boyunca mutludur.

Diğer mutluluklar ise kısa süreli olur, nitekim güzel bir haberle kısa süreli yüksek mutluluk yaşayabiliriz. Mühim olan sevgiyle yaşayıp, sürekli mutluluğu yakalayabilmektir.

Doğu felsefelerinde bahsedilen Nirvana biraz da budur.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2020, 12:38:39 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 02, 2020, 05:22:27 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aşk dediğimiz şey, arzulanan bir varlıkta bulacağımız tada susamaktan başka bir şey değildir. (Michel de Montaigne)
Bence mutluluk arzulanan şeyin cinsi farketmeksizin ona ulaşma anıdır ve zamana, mekana, öğretilere göre değişir.
İnsan doyumsuzdur ama limiti yaşadığı dönem belirler.
2000 model bir aracı alıp mutlu olamayan birey, yıllar önce Sakıp Sabancı'nın bile buna sahip olamadığını düşünmez. Daha zengin değildir ama daha fazlasına sahiptir. Çevresi ona bunun az olduğunu söylemese 2+1 eve küçük demeyecektir. Aslolan kıyas sanırım. Ama ne ile ve kim ile?
Henüz Amerika kıtasından çıkmayan bir sebzeyi yiyemeden ölen Osmanlı padişahı Kanuni'den daha şanslı olduğunu düşünmeyeni mutlu etmez önündeki. Veya sağlığı yerinde olan birisi kaybetmeden oh be deyip pek sevinmez haline.
İki dedemden birisinin eşeği vardı. Ona binince çok mutlu olurdum. Öbürü biraz fakirdi onun yoktu. Olsaydı o da mutlu olurdu. Şimdi sahip olduklarıma bakınca mutluluktan bayılmam lazım ama olmuyor.
İşte tüm bunları kendi kendimize tefekkür edemeyip Masonluğun kapısında girmeye hazır olmayı bekliyoruz diye düşünüyorum bilmem doğru ifade edebildim mi?
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...