Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TASAVVUF NEDİR?  (Okunma sayısı 7469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 17, 2008, 10:44:15 öö
  • Uzman Uye

TASAVVUF NEDİR?

Tasavvuf dediğimiz zaman, bir çok insan bunun bir lüks olduğunu zannediyor. Tasavvuf dediğimiz zaman, bir çok insan bunun bir fantezi olduğunu zannediyor. İslamın 5 şartıyla insanların kurtuluşa ulaşabilecekleri iddia ediliyor. Hem de en yetkili makamlardan. Hatta, "Mürşid diye bir şey yoktur, sakın bir mürşide tabi olup da budalalık etmeyin" gibi bir takım sözler, dini unsurların en üst noktalarından, din öğretmekle vazifeli olan kurumların en üst noktalarından insanlara iletilir olmuş.

Tasavvuf bundan 14 asır evvel Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in ve sahabenin yaşadığı İslamdir. Bu gün dünya üzerinde yaşanmayan İslam. Sadece bir takım tasavvuf gruplarında yaşanabilen İslam. İslamın esasıdır, aslıdır, Kur'an-ı Kerim'deki İslamdır.

Kur'an-ı Kerim'de yeminler var, sahabe bu yeminleri yerine getirmiş, Kur'an-ı Kerim'de, insanı dünya saadetine ulaştıracak olan üç tane farz var. Sahabe, bunların hepsini yerine getirmiş, hepsi teslime ulaşmışlar, gerçek İslam olmuşlar ve hem cennet saadetinin hem dünya saadetinin, sahibi olmuşlar. Onların cennetle müjdelendiğini Allahu Teala açık açık söylüyor. Araf 157: "O ummi, Nebi, Resule tabi olanlar... Felaha erdiler" diyor. Bütün sahabe felaha ermiş, cennet saadetiyle mujdelenmiş. Ve bütün sahabenin dünya saadetine ulaştığı da kesin. Çünkü o devre Asr-ı Saadet diyoruz. Saadet devri, diyoruz.

Öyleyse şimdi tasavvufun muhtevasına girelim. Nedir tasavvufun muhtevası? Birincisi cennet saadeti, ikincisi dünya saadeti. İşte İslam, kalın çizgilerle bu çerçevenin içindedir.

Öyleyse hepimiz Kur'an-ı Kerim'deki emirleri yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Bundan 14 asır evvel sahabenin yerine getirdiği yeminleri yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Dini öğretmekle vazifeli olanları bunları bilmeseler de, "bunlar farz değildir" deseler de, hatta "yapmayın" deseler de Allah'ın emrettiği şeyler asıldır.

www.mihr.com
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 17, 2008, 11:27:37 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Tasavvuf  İslam ı baz alan bir tarikattır.Nasıl ki gerçek İslam ın günümüz İslamı ile alakası yoksa kadim tarikatların günümüz tarikatları ile de alakası yoktur.

Yani eskiden allaha ulaşabilmek için gerekli öğretiyi vermeyi amaçlayan  tarikatlar aynı İslam ın dejenere olması gibi dejenere olmuş mensupları allah a ulaşmayı değil ceplerini doldurmayı, din adına adam öldürmeyi,birden fazla kadın ile kitap emrediyor diyerek imam nikahı kıyıp zina yapmayı, zavallı kadınları örterek insanlıktam çıkartmayı İslam sanarak ağazlarından salyalar akıtarak çevre kirliliği oluşturmaktadırlar.

Yukarıda yazdıklarımı özellikle vurgulamak istedim çünkü bir çok insan aslında iyi bir şey olan bu öğretiyi günümüz İslam anlayışı çerçevesinde değerlendirdiği için haklı olarak ortaya nefret ve miğde bulandırıcı ,irrite edici bir algı çıkmakta.

Bunlara ek olarak Allah ın emirleri mevzusu hakındada bir kaç söz söylemek isterim.Kim kime emir veriyor yahu? Yada niye rica etmiyor?Allah insanı sevgi ile yartmıştır denilir yani insan Allah ın yeryüzündeki yansımasıdır.Kaba olmaya ne gerek var.Rica etse olmaz mı? :) Şaka bir yana bunlar insanların hep kendini kul olarak ve aşağı olarak görmesi sonucudur.İslam ın kitabının yanliş yorumlanması sonucu  tabii bundada kitabın tehdit ve vahşet içeren söylemleri çok etkilidir insanlar yazılanları emir sayıp mealum eylemleri yapmaktadırlar.

Emir i kim alır ? Asker alır, Mafya tetikçisi alır yani kısaca bir eylem yapacak olan kişi alır.

Tüm bunlar ne yapar çeşitli sebeplerle insan öldürür.Buyrun size günümüz müslümanları :)

Not:Bırakalım emiri, kitabı hacıyı hocayı önce insan olalım. illa başımızda bir elinde tehdit kitabı öbür elinde şeriat sopası olan ağazı salyalı, kafası sarıklı peştemalli tipleri yol gösterici olarak seçmeyelim.Mutlu mesut yaşayalım.Yeşili sadece doğada görelim canımızı almaya gelen cahil cüheylanın dini üniformasında değil.

Sevgiler

Temmuz 17, 2008, 11:42:32 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Yok illa da islam güzellikler sevgi barış hoşgörü mükemmellik dini yahu arkadaş bir bak bakalım etrafına müslüman denen insanlarda ne görüyorsun ? Medeniyet bilim sanat saygı terbiye mi görüyorsun köylülük cahillik yobazlık mı görüyorsun , adam güzel koku diye hacı yağı sürüyor üstü başı çöpten beter kokuyor çünkü güzellik denen bir anlayışa sahip değiller , camiye giriyorsun ayak kokuyor , ramazan geliyor oruç tutmayanı dövüyorlar , beş yaşında çocuğun başını kapatmışlar , kurban bayramına bak otoyol kenarında koyun kafaları , kara çarşaflar , daha neler neler

Benim kişisel görüşümdür herkes saygı duymak zorundadır , islamın girdiği yere medeniyetin girmeyeceğini düşünüyorum bıraksınlar bu konfucyus edasında tasavvufmuş güzel ahlakmış , 1500 yıllık islam tarihinde insanlığa hizmet eden kim var desen on tane isim zor çıkartırlar , geçiniz bunlar yutmuyoruz artık
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2008, 11:46:02 öö Gönderen: Daemon »

Temmuz 17, 2008, 11:50:30 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben amacından sapmış olan zamanımızdaki tasavvufa hoş bakmıyorum açıkçası.Ayrıca islam dinini kalıplara sokmak istiyorlar islam evrensel bir dindir sadece tek bir görüşle sınırlı kalamaz bana göre
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!

Temmuz 25, 2008, 04:05:40 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

her forumda söylüyorum bunu burda söylücem üzülerek bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın...Tasavvuf bir tarikat değildir tasavvuf tarikatı diye birşey duydunuz mu hiç tasavvuf bi öğretidir anlayış şekli dindarlık şeklidir ve bu bir tarikat değil anlayış şekli öğreti olduğundan bozulması gibi birşey söz konusu değildir islamı tasavvufu tarikatı hepsini birbirine sokmuşsunuz ne diceğimi bilemedim :D

Ocak 18, 2015, 09:21:21 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tasavvuf nedir ? sorulu başlığa verilen cevap bence doğru değil.

Öncelikle tasavvuf kelime anlamı olarak;Tanrı'nın niteliğini ve evrenin oluşumunu varlık birliği anlayışıyla açıklayan dinî ve felsefi akım.

''..Tasavvuf konu bakımından felsefenin alanlarına girmektedir.Bazı insanlar tasavvufun ilhama dayalı olduğunu ileri sürse de tasavvuf aklın reddettiği bir şey değildir.Tasavvuf aklı yalnızca maddi dünya için bir delil olarak kullanır.Ancak metafizik alemin anlaşılması için aklın yetersiz olduğunu iddaa eder.Çünkü akıl ürünü bilgilerin temelini meydana getiren düşünme ve tasavvur etme,algıya yani duyu organlarının çevre ile etkileşimine dayanır.Algılardan soyutlanmış bir tasavvur olamaz.

Tasavvufta manevi yükseliş için ferdi gayret esastır.İnsana yapması gereken iş olarak kendini tanıması önerilmiştir.Tasavvuf günde bin kere ölüp yine dirilmektir;yani kendini yaşarken yenileyebilmektir.Tasavvufun temsil ettiği en önemli değerlerin başında birlik fikri ve hoşgörü gelir.Asıl konu insandır.Din,felsefe,ahlak insan için araçlardır.'' (Berk Yüksel - Abra Kadabra)

Tasavvuf hakkında hiç bilgim olmadığı zamanlarda aklıma gelen bir derviş misali,sakallı,elinde bastonlu veya asalı yaşlı biri zihnimde canlanırdı.Fakat durum böyle değildi.İnsanın kendisini,yaratıcısını,evreni ve yaratılan varlıkları düşünmesi ve bu düşüncenin yükselmesi,ileri bir boyuta taşınması tasavvufa atılan adımdır.Akıl bu düşüncelere tam anlamıyla bir cevap veremez,çünkü akıl sınırlıdır.Hikmet ise sınırsızdır ve tasavvufa giden bir yoldur.Berk Yüksel'in de dediği gibi ''Tasavvuf aklı yalnızca maddi dünya için bir delil olarak kullanır'' akıl ve hikmet birbirinden ayrı tutulamaz.

''Evrenin düzenini gördüğümde,mistik bir şaşkınlığa düşüyorum.'' Albert Einstein

Peki masonlukta tasavvuf var mı ? Masonlukta uygulanan ve birçok üyemizin bildiği tefekkür hücresi tasavvufi bir anlam meydana getirmez mi ?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2015, 09:48:20 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 19, 2015, 12:57:29 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Açık ve sert bir dille söylemek istiyorum ki verdiğiniz kaynağa zerre itibarım yoktur.

Sahte Peygamber İskenderin Vahiy Alma Anı

Ocak 19, 2015, 01:36:50 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Maalesef hala daha buralarda, bu adamların goygoylarını  dinliyoruz. Kaçıncı asırdayız. Yaşadıklarıma inanamıyorum artık. Nasıl bir toplum olduk ? hayretler içindeyim!!!. İnanın ne söyleyeceğimi bilemiyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 15, 2015, 02:22:37 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anlayamadigim, durum Insanlarin bir araya gelip dønerek veya baska hareketlerle kafayi bulup , oda yetmezmis gibi
Surekli tiribunlere oynayanlar gibi mevcut en buyuk gücü övup ona metiyeler duzmesi ve buna mantik uydurmasi.
Size bir ornek
(Insan kusu sevmis kafesi yaratmis...Allah kusu sevmis Agaci yaratmis)
Bu nedir simdi
Guzel cumleler kuran bir kisi bu faktorleri kullanarak basarili olabilir.
Kendi deneyimlerimden yola cikarak soyluyorum.
Etkileyici Konusanlarla , Geri zekalilar ayni oranda hakli cikar.

Saygilar
"Adonai melekh namen"

Ocak 06, 2016, 02:19:09 ös
Yanıtla #9

Buna benzer öğretilerde kulaktan dolma veya okumayla bilgi sahibi olunamayacağını bilmeniz gerekir. Sadece okuyarak bilgi sahibi olduğunuz çok belli. Hanginiz tasavvufu derinlemesine yaşamak istedi ? Hanginiz anlatılan olayları keşfetme yoluna gitti! Alimlerden(dini kullananlardan bahsetmiyorum) alınan derslerin ve uygulamaların yararlı olup olmadığını hanginiz deneyerek gördü? Tasavvuf, insanın kendi içerisinde yaptığı çok derin bir yolculuktur ve kolay kolay anlaşılabilecek bir durum değildir. Tekrar söylüyorum ki bu konularda sadece okuyarak bilgi sahibi olamazsınız. Saygılar...