Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL İktisadi İşletme Web Sayfası yayında!  (Okunma sayısı 16499 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2015, 02:58:04 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Daha öncelerde de forumda bu konu tartışılmıştı. Uzun yıllardır sitesi vardı ama aktif değildi. Bence açılması iyi olmuş. Çünkü epeydir maddi zorluk çektiklerinden yakınıyorlardı. Burası iyi bir gelir kaynağı olabilir inancındayım. Ayrıca masonik eşyaları merak edenler içinde iyi bir kaynak olmuş. Tek olumsuz yanı kötü niyetli insanların bu eşyaları kullanarak kendilerini mason gibi tanıtması ve insanları kandırması olabilir. Eminim bunu yapanlar çıkacaktır. Yakında haberlerde mason olduğunu söyleyerek insanları şu kadar dolandırdı filan gibi şeyler görebiliriz.

Nisan 09, 2015, 03:58:12 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Bu iktisadi işletmenin varlığından yeni haberdar oluyorum.Forumda özellikle üyelerin kitap tavsiyesi vb. istekleri düşünüldüğünde en azından yetkili bir merciye direkt ulaşabilmemiz biz hariciler için oldukça olumlu.Çeşitli kitap evlerinde gerek kaynağını bilmediğimiz gerekse de ticari amaç güdebilen yayınların varlığı bilgi kirliliğine neden olmaktaydı.Kitap dışındaki diğer objelere ise tamamen görsel olarak bakmak en mantıklısı.Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Nisan 09, 2015, 09:26:11 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Mason olmamakla beraber, Masonluğa son derece ilgi duyan birisiyim. Bir yandan Mason olmadan bir Mason sembolü taşımayı yadırgar iken,diğer taraftan bir Masonik sembolü taşımayı çok mu çok istiyorum.
       İkilem içindeyim.
       Henüz kesin bir karar veremedim. Biraz düşüneyim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 09, 2015, 09:30:14 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mason olmamakla beraber, Masonluğa son derece ilgi duyan birisiyim. Bir yandan Mason olmadan bir Mason sembolü taşımayı yadırgar iken,diğer taraftan bir Masonik sembolü taşımayı çok mu çok istiyorum.
       İkilem içindeyim.
       Henüz kesin bir karar veremedim. Biraz düşüneyim.
       Saygılar-sevgiler.

Fikirlerimi yazmışsınız. Taşımaktan ziyade evimden bulundurmak isterim. Bir gün yeniden doğarsam belki o zaman üzerimde taşıma sorumluluğunu gösteririm.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 09, 2015, 09:45:12 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Yüze yakın veya yüzün biraz üstünde kitap var. Bu açıdan bakıldığında çok güzel.

Masonik sembol içeren eşyaların satılması da ayrıca heyecan verici.

Sembol içeren satranç takımı, tenis raketi, gömlek vs. Tasarlanabilir ve alınabilir.

Ama açık konuşmak gerekirse, rozet veya eldiven gibi şeylerin satılmasını ben doğru bulmadım.
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2015, 10:10:33 ös Gönderen: İNSAN »

Nisan 10, 2015, 01:33:58 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Evde bulundurulması tamam. Ama ben taşımaktan daha büyük bir zevk duyacağımı zannediyorum.
      Yine sitemizde bir zamanlar bu konu gündeme gelmişti, ben de dahil bir çok katılımcı, Mason olmadan Masonik sembolleri taşıyanları hafif yollu eleştirmiştik. Şimdi aynı duruma düşmek de istemiyorum.
      Dedim ya benim için tam bir ikilem.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 10, 2015, 07:48:58 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Paylaşımlar, başlıktaki konunun dışında, rozet gibi masonik objelerin açıkça (göstere göstere) taşınmasına geldi.

İsteniyorsa, merak ediliyorsa, sorulursa, bu konuda Masonluğun Töresi'nin gereğini anlatma olanağı vardır.

Onun dışında, burada ilgili web sitesiyle bağlantılı paylaşımlara devam etmek daha uygun olur. Bu konuda sorulabilecek, görüşülebilecek daha birçok şey bulunduğu görüşündeyim. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 10, 2015, 08:58:28 öö
Yanıtla #17

Çok faydalı bir site olmuş ,
Evet eskiden de iktisadi işletme vardı ama sadece istanbul daydı, şimdi bırakın Türkiye yi Dünya nın dört bir yanından isteyen kişi istediği anda sipariş verebilecek
 Hatırlıyorumda daha bir kaç sene önce Tesviye ve Mimar Sinan dergilerinin bazı sayıları için sahaf sahaf gezerdik, şimdi tamamı bir "tık" ötede. Ama olsun o günlerin heyecanıda başka güzeldi ...

Sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 10, 2015, 11:56:52 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Nisan 10, 2015, 12:59:32 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Ben bir kaç simge görüyorum sanki.

İş takı vb almaya getirildi. Evet satılan her şey alınabilir ama bazıları uzakta olan ve işletmeye gidemeyen masonlar için bir kolaylık sağlamak amacıyla konulmuş.

Ayrıca mason olmayan biri takmak için neden bir masonik ürün alır ki?
Atatürkçü Düşünce Derneği'ne üye değilken bu derneğin rozetini takıp geziyor musunuz?
Ben bunu özenti olarak biraz da kişilik zayıflığı olarak görürüm.
İktisadi işletme bu amaçla kurulmamıştır.

Ancak kitaplara göz atmak gerekiyor. Bazı kitaplar hariciler için ilgi çekici olabilir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti