Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kisinin Mason Olma sansi, tanidigi mason sayisiyla dogru orantilimidir?  (Okunma sayısı 38012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 23, 2007, 02:18:26 öö
  • Aktif Uye

Merhaba
Simdi.. Diyelim ki ben 22 yasini doldurdum, 2 den de fazla mason taniyorum. Bu sayi 8 olsun. Cevremde iyi taniniyorum, cok az dusmanim var(dusmani olmayan kimse yoktur bence) ve sicilim de tamamen temiz. Birde Ahmet var, Ahmet de benimle ayni durumda ancak tanidigi mason sayisi 2 yi gecmiyor. Hangimizin mason olma sansi daha yuksektir? Benim mi, Ahmet'in mi? Soru biraz sacma gelebilir ancak gercekten merak ediyorum :)

Aralık 23, 2007, 09:54:50 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin poyraz06,

Mason olma olasiliginiz, tanidiginiz Mason sayisina degil sizin kendi karakterinize baglidir. Sizin karakteriniz uygun degilse, bircok Mason tanisaniz dahi kabul edilmeyeceksinizdir. Karakteriniz uygun ise, tanidiginiz Mason sayisinin size ilave bir faydasi olmaz.

Sonuc olarak Ahmet ile sizin (eger diger gereklilikler tam olarak ayni ise) Mason olma sansiniz aynidir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2008, 09:57:24 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 25, 2007, 12:55:43 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Ocak 30, 2008, 03:42:35 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn poyraz
bu soruyu nekadar heyecanla sorduğunuzu ınanın anlayabılıyorum. sayın buyuk ustad Mason konuyu çok ıyı bı sekılde aydınlattığınız için tesekkur ederım. bu konu benımde kafamı kurcalıyodu

Ocak 30, 2008, 03:51:58 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
sayın buyuk ustad Mason konuyu çok ıyı bı sekılde aydınlattığınız ......

Sayin lucifer,

Gosterdiginiz saygidan dolayi tesekkur ederim. Fakat beni kisisel olarak tanimiyorsunuz. Derecem yada makamim hakkinda bilgi sahibi degilsiniz. Lutfen fazladan makam eklemeyin. Bir Ustadim.  Fakat Buyuk Ustad olmayabilirim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 30, 2008, 03:57:36 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. MASON
benı hoş gorun sayın mason ama boyle bı yalnış soz soylemem ne gıbı duruma sebep olabılı çunku sonuçta ben sızı dediğiniz gibi tanımıyorum. ama tekrar tekrar özürdilerim. jhatamı affedin

saygılarımla

Ocak 30, 2008, 06:58:00 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Mason olabilmek büyük onur elbette,tabiki böyle onurlu bir kimliği herkes elde edemiyor mason olmak gerçekten kolay değil ilerde olmak isterim,böyle bir kimliği taşıyabilme gücüne herkesin sahip olmadığı kesin

Ocak 28, 2011, 06:56:10 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2008 yılı başında ortaya atılmış olan bu soru dikkatimi çekti.

Sayın MASON bu soruya yanıt verirken, özetle, tanınan mason sayısının değil, mason olacak kişinin niteliklerinin asal konu olduğunu belirtmiş. Doğru.

Ancak bence bu o sorunun yanıtı olamıyor. İki kişinin niteliklerinin tıpatıp aynı olması olanaksız ama bunun olabileceğini varsayalım.

Masonluğa iki yöntemle girilebildiğini diğer birçok konu başlıklaürı altında yazılanlardan biliyoruz: Ya bir mason bir diğer masonla birlikte bir adayı önerir ya da mason olmak isteyen kişi doğrudan başvuruda bulunur. Bunlardan ikincisi, zor ve uzun bir yöntem oluşunun yanı sıra aslında dönüp dolaşıp birinciyle buluşur. O nedenle onu da bir yana bırakalım.

Demek ki Masonluğa girmlek için ille de bir öneri (teklif) yöntemi var ve bu yönteme uymak gerekiyor.

Şimdi bu sonrunun kapsamındaki iki olası adayı alalım. Birinin tanıdığı 2 mason var; öteki 8 mason tanıyor.

Böyle olunca, sanki ikincisinin masonluğa girme şansı birincisinin dört katı gibi görünüyor, değil mi?

Aritmetiksel olarak öyle ama bu işin içine o masonların niteliklerini katmadık hiç. Oysa asıl etken orada.

Senaryo: 8 mason tanıyan kişinin tanıdığı masonların üyesi oldukları locaya yeni bir mason adayı önermek umurlarında bile değil. Buna karşılık 2 mason tanıyan kişinin tanıdığı masonlar bu bağlamda pek duyarlı ve tanıdıkları o kişinin nitelikleri Masonluğa girmek için elverişli olduğundan bu konuda biri ya da belki her ikisi birden gerekli çalışmayı yapmaya başlıyor.

Şu halde aritmetiksel oran değil asıl etken.

Asıl etken kişinin nitelikleri de değil. Yaşamı boyunca birçok mason tanıdığı, mason olabilmek için niteliklerinin de pek elverişli oluşuna karşın kendisine öneri götürülmemiş olan o kadar çokt kişi var ki...

Şöyle bağlayayım: Masonluğa girmek üzere önerilmek aslında gerekli nitelikleri taşıyan kişinin elinde değil, onu tanıyan masonların bu bakımdan nasıl bir tutumları olduğunda.

Şunu da ekleyeyim: Masonların bu açıdan tutuk, kararsız, atıl davranışları Masonluğun gelişimini olumsuz etkiliyor. Hiçbir mason hiç öneride bulunmazsa, daha bir kuşak dönmeden dünya yüzünde mason kalmaz. Beri yanda istediği kadar çok sayıda Masonluğa girmeye hevesliler bulunsun; bu hiçbir şey değiştirmez

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 28, 2011, 07:03:11 ös
Yanıtla #8

Teori üzerinden gidilirse, biraz da ters taraftan düşünmek gerekir.

Bir kişiyi düşünelim, kendisini öneren dışında hiçbir Mason onu tanımıyor. İkinci bir aday: Onu tanıyan çok sayıda Mason var.

Kişilerin olumsuz bir özellikleri yoksa sorun da yok. Ama ya varsa?

Birinci aday hakkında olumsuz konuşacak kimse olmayacaktır (önericisi konuşmaz, çünkü olumsuzluk olduğunu düşünüyorsa zaten önermez). Ama ikinci adayın kabul edilmesi daha zordur. Onun olumsuzluklarını bilenlerden birisi illa ki gidip bunu söyler.

Yani daha çok Mason tanıdığı olanın kabul edilme ihtimali daha düşüktür.

Tanıdık sayısına bağlı olasılık hesapları bana çok da anlamlı gelmiyor. Kişi kendini geliştirdikçe Mason olma ihtimali artar. Benim fikrim budur.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 01, 2011, 01:35:06 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sormam abes değilse haricilerin (ancak bu konuya ilgili olanların) çevrelerindeki masonları (varsa) tanıyabilecekleri herkes tarafından rahatça bilinebilecek işaretleri varmıdır.

Zira çevrende varlıklarını bilmezsen umudunda olmaz.

(saçma oldu ama umarım fazla şaçma olmamıştır sorum) :)

bekle, izle, gör, hisset, anla...