Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kabala Nedir  (Okunma sayısı 79530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2007, 10:11:58 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bu resimdeki bu sitedeki bir uyenin avatari degilmi?
Senin anlattigina gore bu yahudilikten once olan bir dinin uzantisi o zaman. Peki bu DIN olarak mi goruluyor yoksa ogreti olarak mi?

Din olarak kabul ediliyor ve pesinden gidiliyorsa, tabiki dinimizce yanlis olur. Ama ogretilerini benimseme yoluna gidilirse (ki tum dinlerin ogretisi genelde benzerdir) yararlari olacagindan suphesizim. Rahibe Theresa'nin ogretilerine goz attim dun biraz (baska bir konudan esinlenerek). Simdi kisinin ogetileri mesajlarti gayet insanlik yararina. bu ogretileri (insaniyeti) benimsiyor olmak onun DININI benimsiyor olmakmidir?

Bu konuda gorus bildirirseniz sevinirim.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 05, 2007, 10:24:29 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Şimdi bakın yazımda bir kaç öğretiyi açıkladım yani sadece İslam a değil tüm dinlere aykırı olması ayrı öğretilerininde içi boş faydasız olmasıyla beraber zararlı hatta bazı psikologlara göre beyin sağlığına zararlı olgular benim felsefeme göre faydalı olmayan şey zararlıdır faydasız bilgiler yığınıyla niye uğraşır ki insan ben pragmatist birisiyimdir eğer kabalayla gerçekten haşır neşir olan birisi varsa o öğretinin ilerleyen boyutlarında ne ormanda çıkıp derin nefres almak olduğunu nede 5 duyu nun yaptığını yapmak olduğunu bilir kabala paganist bir hurafe olmasıyla beraber insanlığa zararlıdır özüyle tamamen büyücülüktür.Şimdi bu yorumu okuyupta sen bilmiyorsun diye saldıranlar saldırmadan önce beni bulsunlar e-mailleri versinler onlara bu öğretiyle ilgili kitaplar göndereyim bilgisayardan okurlarsa okumayız derlerse kitap adı vereyim gidip bir göz atsınlar en azından...

Haziran 05, 2007, 10:36:31 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Ilginc... Yazabilirsen buraya kitaplari bir goz atmaya calisirim. Ilgimi ceker arastirmak.

Haziran 05, 2007, 10:40:45 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Richard Rives, Too Long in the Sun, Partakers Pub., 1996
 Murat Özgen Ayfer, Masonluk Nedir ve Nasıldır?, İstanbul, 1992
 Theodore Reinach, Histoire des Israélites,  Salomon Reinach, Orpheus
Lance S. Owens, Joseph Smith and Kabbalah: The Occult Connection,Dialogue: A Journal of Mormon Thought, Vol. 27, No. 3, Fall 1994,
 Lance S. Owens, Joseph Smith and lah: The Occult Connection,Dialogue: A Journal of Mormon Thought, Vol. 27, No. 3, Fall 1994,
 Eliphas Lévi, Histoire de la Magie, p. 273; Nesta Webster, Ancient Secret Tradition, Secret Societies And Subversive Movements, Boswell Publishing Co. Ltd., London, 1924
Umberto Eco, Foucault Sarkacı, Çev. Şadan Karadeniz, 2.b., İstanbul: Can Yayınları, s. 428'de Kabala ile ilgili bilgiler bulabilirler.Ayrıca diğer kaynakların çoğu Kabala yı öven kaynaklar  olarak çıkmışdır araştırmacıyım diyenlerin rahatlıkla ulaşabileceği kaynaklar olmasıyla beraber içindekiler Kabalayı över (çoğu) eğer mantıklıysalar o övgülerden bile gerçeği görebilirler.
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2007, 10:44:47 ös Gönderen: LuckyEye »

Haziran 05, 2007, 10:44:07 ös
Yanıtla #34
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Yaklasik iki yil once Foucault sarkacini okumustum. Turkcesi nasil bilmiyorum ama Ingilzicesi oldukca karmasikti :)  Bir daha okumak gerekiyor heralde. Diger kitaplara da bakacagim. Tesekkurler.

Dikkatimi ceken... A journal of Mormon thought diyor. Onun Kaballa ile ilgisi nedir?

Haziran 05, 2007, 10:47:56 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Hepsi kitap değil gazeteler , makaleler falanda var genelde bunlara internetten ulaşmak çok kolaydır.Bahsettiğin şey kabalistlerin savunmasıdır onuda veriyorum.

"Kabalistik teosofide İlahi varlık sadece çoğul sayılmakla kalmaz, ama aynı zamanda Tanrı'nın ilk belirsiz yansımasında Erkek ve Dişi olarak ikili bir form aldığına inanılır. Bunlar kutsal Baba ve Anne'dir veya Kabala diliyle Hokhmah ve Binah. Kabalistler Hokhmah ve Binah arasındaki ilişkinin nasıl yeni formlar oluşturduğunu anlatmak için açıkça seksüel benzetmeler kullanmışlar"
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2007, 10:51:57 ös Gönderen: LuckyEye »

Haziran 05, 2007, 10:55:18 ös
Yanıtla #36
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Adem ile Havva gibi yani...
Peki bunlar uc buyuk dinden once cikmis seylermi yoksa sonradan olusturulmus seylermi?

Ayrica komplo teoricileri (genelde Dan Brown vs.)  cogu dinlerin eski dinlerden esinlenerek gelistigini savunur. Bu konuda ne diyorsunuz? Mesela Hz. Isa'nin dogum gunu,  paskalya tatili, vb.

Haziran 05, 2007, 11:04:55 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Ben Müslüman ım H.Z. İsa ve H.Z. Musa benim inancıma göre Hak peygamberlerdir onlara bahşedilen kitaplar Haktır lakin Vatikan ın her yıl modernize ediyoruz diyerekten incil için değişilikler yaptığını biliyoruz yani bana göre bu modernizasyonlar tıpkı günümüzde ılımlı İslam diye İslam ıda özünden koparmak için bize yutturulmaya çalışılan hareketler gibi (indirilen kitaplar insan tarafından yazılmmıştır haliyle dünyevi koşullara göre değerlendirlmesi saçmadır) şimdi buradan Hristiyanlığa saldırıyor diyenler çıkacak ama saldırmıyorum benim inancıma göre bu dinler saptırılmıştr H.Z. İsa Allah'ın oğlu değildir bu şirktir O Allah 'ın peygamberidir çarmıha gerilmemişdir arşa yükseltilmiştir Kabala Yahudilk ten türemiştir Eski Mısır da Yahudilerin bazıları H.Z. Musa döneminde ipi yılana çevirme gibi şeylerden çok etkilenerek tekrardan sapmışlardır yani hem dinlerden önce hem de sonra diyebiliriz dinlerden önce pişirilmiş Musevilik geldikten sonra servise sunulmuştur hiç bir din tasvip etmez.Ayrıca Dan Brown un dediklerine değer vermem dinler pişirilmemiştir Allah tarafından peygamberler aracılığı ile kavimlere sunulmuştur Dan Brown a inanacak olursak dinlerin Allah tan değilde Peygamberlerin önceki dinlerden esinlenerek kendileri uydurduklarını tasdiklemiş oluruz tabii burda dinlerden kastım üç Hak dindir her nekadar ikisi bana göre saptırılmış olsa da.
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2007, 11:06:32 ös Gönderen: LuckyEye »

Haziran 06, 2007, 04:43:37 öö
Yanıtla #38
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Fakat aciklamalariniza gore (hele ki son cumleye gore) diger dinleri birazcik sucluyor gibisiniz ;)
Tabii din sorgulanmaz, ama diger dinlerde de bazi seyler var ki fak ata civcivler yesin diye hissediyor insan. Saygisizlik etmek istemem, ama sen yap et isle gunahlari, sonra adamin birine git, iki mum yak, biraz bagis yap, o sana aman yavrum tanri senin gunahlarindan arinirdi tertemizsin desin... Hele ki son zamanlarda ortaya cikan cocuk tacizcisi rahiplerden sonra hala nasil guvenebiliyorlar bu mercilere anlayamiyorum!

Haziran 06, 2007, 04:51:44 öö
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Kabala yı çözdüm sonunda?

Meğer Kabala;

İstanbul'da Boğaza sıfır bir villanın çatısında George Michael'in Careless Whisper'i çalarken esrarlı bir kadınla Kız Kulesini izlerken kırmızı şarap içmekmiş...

Meğer Kabala;

İzmir Kordonboyu'nda güzel İzmir'li bir kızla denizi seyrederken ısmarladığımız kumrular gelmek üzereyken çekirdek çıtlakmakmış...

Meğer Kabala;

Tophane sırtlarından Şehr-i Bursa-yı izlemekmiş

Meğer Kabala;

Çatıda şarap içtiğimiz esrarengiz kadınla birlikte helikopterle New york semalarında tur atmakmış...

Meğer Kabala;

Sabahın ilk ışıklarında arabanla şehir turu atarken David Vendetta'nın Unidos Para La Musica'sını dinlemekmiş...

Ne kadar çok yanılmışım Kabala hakkında onca yıllık hayatım boşa geçmiş. Artık ben olmuş bilgili bir insanım.

Not: Kabalayla dalga geçmiyorum sadece bana hertürlü ithamda bulunan arkdaşların kabalayı tanımlarken kullandıkları sözlere atıfta bulunuyorum kabalayı bildiklerinden değilde şiir olsun diye yorum yazdıkları gibi bir his var içimde.