Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gözlü Ev  (Okunma sayısı 56450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2011, 02:29:22 öö
Yanıtla #30

Net yorum budur :)

Teşekkürler Sn. ozkann... :)
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 28, 2011, 01:15:45 öö
Yanıtla #31

Bu da Burgaz Ada'dan bir kapı numarası :)

Adalar'da gezmeyi seviyorum :)

Temmuz 28, 2011, 08:55:47 öö
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu kapı numarasını böyle koyanı bulabilsek de sorabilsek neden böyle koyduğunu...

Ono bulamasak da benim gibi merak edip de soran, öğrenen olmuşsa ona sorabilsek...

Hiçbirini bulamazsak oturup kendi yorumumzu mu üreteceğiz?

Resim biray daha büyük olsa; ayrıntıları daha iyi görülse...
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 28, 2011, 10:44:30 öö
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Konu bina olunca aklima su geldi; Keske burada bir Ozgur Masonlar uyesi olaydi da su anki binalarinin ilginc bir bicimde kesfedilen tarihi hakkinda da bilgi vereydi. Ben duydugumda cok sasirmistim.

Sayın Zagzagel'in değinmiş olduğu bu konuyu da umarım yeni bir başlıkta öğrenme ve yorumlama şansımız olur.

Saygı ile.
veritas lux mea.

Temmuz 28, 2011, 02:38:41 ös
Yanıtla #34

Bina yeri konusundaki keşfi yapan bildiğim kadarıyla ÖMBL Büyük Sekreteridir. :) Sn. Zagzagel o sebeple soruyu o tarafa yöneltiyor diye düşünüyorum. Yoksa şimdi kullananlarla ilgisi yoktur herhalde sorunun :)

Sn. Adam baktım maalesef daha geniş bir açıyla çekmemişim. Sadece bu fotoğraf var. Binanın içine de bakmıştım ama gittiğim zaman sezon dışıydı ve ev kapalıydı.

Saygılarımla.

Temmuz 28, 2011, 04:56:39 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Merhaba,
Gerçekten güzel fotograflar. Şunuda ilave etmek de yarar var. Büyükada'nın tarihi çok geçmişlere dayanmaktadır. Prens Adalarının  gözdesi olarak anılan adada eskiden gidiş dönüş bile özel izinlerle yapılırdı. Örnek vermek gerekirse iskelelerdeki güvenlikler herkesi adaya almazlardı , gemiyle direk geri gönderilirlerdi. Şimdi o dönem geri kaldı ancak tarihi yerleri halen durabildiği kadar durmakta. Bundan 5 sene öncesine kadar her yaz gittiğim adalarda bisikletimde keşif gezileri yapardım. İnanınki bu gördüğünüz evlerde 100 lercesi daha var.Kaç tanesi ayaktadır söylemek zor. Ancak aklımdanda şu düşünce geçti, herkesin gidemediği bu bölgelerde insanlar toplantı yerleri olmasada inandıkları sembolleri veya yaşamlarını bu şekilde dışa vurmanın bir yolunuda bulmuş olabilirler.
Saygılarımla

Temmuz 29, 2011, 05:12:33 öö
Yanıtla #36
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hey gidi...

Bu Gozlu Ev'in icinde de disinda da meger ne cevherler varmis. Bir derginin 35 yillik bir sayisinda (MS-No.21, s.9-23) bir Kardes tarafindan bu eve dair cok detayli, baski fotograflar da iceren bir calisma yapildigini buldum! Ilgili nusha elinde olanlara duyurulur.

Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 31, 2011, 02:44:03 öö
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Mustafa Kemal gerçekten muhteşem bir araştırma yapmışsınız, bir ada sever olarak bu evi görmüştüm ve gerçekten güzeldi bir sonraki ada ziyaretimde daha farklı bir gözle inceliycem.

Ağustos 16, 2011, 09:50:47 öö
Yanıtla #38

sayın Eureka,
çok değerli bir bilgi paylaştığınız için teşekkürler
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 19, 2011, 12:50:17 öö
Yanıtla #39
  • Uzman Uye

Turing oteli diğer ismiyle Savoy otel Büyükada'da Çankaya Cad. ile Kanarya Sok. kesiştiği yerde ve 3 katlı ahşap bir bina. Ne yazik ki sitede yazılana göre günümüzde mevcut değil.
http://www.adalarmuzesi.org/cms/kaynaklar/mimari-miras-veritabani?sobi2Task=sobi2Details&catid=5&sobi2Id=309