Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk çöker mi?  (Okunma sayısı 22399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2011, 02:19:22 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Erdemi böyle tanımlamanıza  mutlu oldum. Bir an ben de teretdüt ettim ''erdem derken sitedeki moderatörler sadece aklı mı öne çıkarıyor'' diye. Mesele yok o halde.

Güzel ahlak bize paylaşmayı da öğretir. Soru şu :

Seçilmiş Masonlar Masonlukta öğrendiği bilgileri neden harici diye ayırdıkları insanlarla paylaşmaz ?

Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 02:26:42 ös
Yanıtla #31
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Tam tersine paylaşırız. Bakın www.Masonlar.org forumuna biz burada ne yapıyoruz? Bilgilerimizi paylaşmıyor muyuz?

Mayıs 05, 2011, 03:50:15 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Benim bahsettiğim sıkça bahsedilen   ''Masonluk tarihi ve Masonların nasıl seçildiği ve kim önce çıkar ve kim sonra girer ve dul kesesi ve dönbaşa Masonluk tarihi ve bir Masonun yapısı ve Masonluğun amacı ve dön başa Masonluk tarihi ve ve ve değil.

Bakın ben masonluk çatısında öğrenilen bilgileri kast ediyorum. Bir kişiyi mason yapacak olan bilgiyi de beraberin de kastediyorum. Sizin işaret ettiğiniz bilgiler doğrultusun da olaya bakarsak  ''herangi bir tarikat mensubu da Mason dur''yargısı çıkar. Dolayısıyla soru hala geçerliliğini sürdürüyor.

Seçilmiş Masonlar Masonlukta öğrendiği bilgileri neden harici diye ayırdıkları insanlarla paylaşmaz ?
Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 04:27:45 ös
Yanıtla #33
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

O sorunun da cevabı dön başa Masonluk Tarihi, Masonlugun Yapısı, Masonlugun amacı konularında anlatilanlardir.

Mayıs 05, 2011, 04:59:45 ös
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Gerçi tek konu başlığında yüzlerce soru sormasını hiç onaylamasam da, sayın Hacamat'ın buradaki haklılık payını görmek gerekiyor. Ancak yaklaşımı yanlış olabilir o zaten ayrı bi konu:)

Soru şöyle olabilirdi mesela; İçimizdeki güzellikler adına, yaşamın kalitesinin yükseltilmesi ve paylaşımın hazzı adına, güzel ve doğru bulunan şeyleri paylaşmak bir mutluluk kaynağıdır, hatta belkide en önce gelenidir. Almadan vermek de buna artı getirecek bir meziyet ve belkide mutluluk gözyaşları gibi güzeldir. Hedefinin insanların ve bütün kainatın iyiliği olduğunu söyleyen kişilere elbette kendi kendine görevler düşmektedir. Bu kendine saygı için şarttır. Elinize bulaşmış bir kanı paylaşmaktan bahsetmiyoruz elbette, yada hak edilmeden kazanılmış tek bir lokmadan..
Daha önce bir yazımda bahsetmiştim, "bilen insanın sorumluluğu" diye ve bilim dünyasında hiçbir keşifin, buluşun belli bir zümreye yada kişilere ait veya özel olamayacağı, elde edilen her bilginin insanlık adına paylaşılması gerektiğini anlatmıştım.
İşte burada, masonlar iyi ve güzel şeylerden bahsediyorlar sa, belki doğru veya yanlış belli bir yöntemleri varsa bunu neden paylaşmazlar?
Kendileri öne çıksınlar demiyorum, hatta başka isimler başka kurumlar adı altında bu bilgiyi veya yöntemleri yayınlasınlar. Böylece bir zümreye ait olmak yerine bütün insanlığı da kapsasınlar. Yanılıyormuyum?

Saygılarımla...

İlave: Ben okul açmaktan, kimsesizlere yardım etmekten bahsetmiyorum. O yardımlar da elbette hem kişisel haz hem insanlar için çok iyidir.
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2011, 05:22:45 ös Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 05, 2011, 05:19:30 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Hacamat,

"En başından beri tüm yazılanları, size verilen cevapları okuyorum. Tek kelime yazmadım, söylemedim. Ama gerek bu forumun bir üyesi olarak, gerek yönetici olarak size bir uyarı da bulunmak istiyorum.Konu açmadan önce forumu biraz okuyun, araştırın daha önce açılmış başlıklara bir göz gezdirin.Böylece forum tekrardan bir kısır döngüye girmek durumunda kalmayacaktır."

Saygılarımla.
p.s: Konunun bütünlüğünü bozduğu için tüm üyelerimizden özür dilerim.

Mayıs 05, 2011, 05:28:17 ös
Yanıtla #36

Şimdi bu cümlenin içerisinde yer alan onlarca önyargılı ithamı bir tarafa bırakarak cevap vermeye çalışmak beyhude bir çabadır. Belli ki başa dönülmesi konusunda sitayişte bulunurken, baştan başlayıp 2 cümle bile okunmamış.

Zaten cevap beklemediğini söyleyen birisine cevap yazmak da kuyudan taş temizleme gayretidir. Bir yere varmak mümkün değil, varan zaten gideceği yere gitmiş oturmuş. Sırlar konusuna takmış ki, yok öyle birşey dememize de inanmıyor. Peki inanmasın, bu kadar boş konuşma için haddinden fazla vakit harcadım zaten.

Sonra “kadim” bilgi hikayesi. YOK öyle bir şey. Dünyanın hiçbir yerinde Masonlar bakırı altına çeviremez, ölümsüzlüğü bulmadılar, uzaylılarla ilişkide değiller, Atlantis vizeleri yok, toplantılara UFOlarla gitmezler. Masonik sırlar nedir bu forumda onlarca kere anlatıldı, öğrenmeye niyeti olanlar zaten okur anlar…

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 05, 2011, 10:17:29 ös
Yanıtla #37
  • Aktif Uye

Kaynak vikipedi
Ön yargı genel ve özel kullanınımlarında bir taraf tutma biçimidir. Bir idealojik fikri veya bakış açısını koşulsuz desteklemek anlamında kullanılır.Einstein'ın ön yargıya ilişkin bir sözü bulunmaktadır: "İnsanların ön yargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur."

bana ait sizin önyargınız devam ediyor. benim böyle bir duruşum yok.
Ben tam tersi ön yargılı olmadığımı defalarca gösterdim. Konuyu anladıktan sonra ''doğru tamam, geri adım attım'' dedim. bir çok kez bunu yaptım. O konuyu bir daha gündeme getirmedim. hala ısrarla bana önyargılı diyorsunuz. Umurumda mı? değil.

sorunun neresinde benim ön yargım var. Bu nasıl bir tesbit.

Masonlar seçilerek alınmıyor mu?
Masonlar Masonluk çatısında öğrendiği bilgiler yok mu?
Mason olmayanlara harici denmiyor mu?

Bunlar benim önyargım mı? hiç değil. Ben ne yapıyorum ? Kuyuya ışık sıkıyorum, dibi gözükmüyor. Umurumda mı? değil. 

Sayın Nomen est omen; Çok haklısınız, iki anlamılı  PES
Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 10:32:30 ös
Yanıtla #38
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Hacamat ;

Bizler harîcilerle ''bilgiler''imizi değil sırlarımızı paylaşmayız,  bu öğretinin bir parçasıdır.
Ayrıca sırlarımızı aramıza katılacak ve bize aktarıldıkları zaman yaşadıklarımızı yaşaması için Kardeşlerimiz için saklarız.

Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 11:33:19 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Hacamat,

Yani neresinden başlasam bilemiyorum. Konu başlığı olarak kullandığınız soruya bakıyorum, sonra yine konunun sizin elinizle nerelere geldiğine bakıyorum, ne bir bağlantı kurabiliyorum, ne de amacınızı anlayabiliyorum. Konuyu, soruyu bir kenara bırakın nerede olduğumu unutturuyorsunuz bana. Sizin açtığınız bir konuyu takip ederken başım dönüyor.

Sevgili Hacamat, samimiyetime inanmanızı isterim. Müsade ederseniz sizinle paylaşmak istediğim bir kaç şey var.

Burada bulunuş amacınızın ne olduğunu bilemem. Fakat şunu çok iyi biliyorum, ben bura da Masonluğu anlamak için bulunuyorum. Öğrenmek şöyle dursun, bir parça  anlayabilsem kendimi kar da sayarım. Ben hayatını ticaret yaparak kazanan biriyim sayın Hacamat ve '' kar '' benim için çok önemlidir.

Bizim mesleğimiz de bir sır vardır sayın Hacamat, anlatmama izin verin... Bir satıcının başarısını neyle ölçersiniz biliyor musunuz? Söyleyeyim. Satış rakamının çokluğuyla değil. Sattığı malın çeşitliliğiyle. Bir satıcı rakam olarak çok satmıştır fakat hep aynı ( ve muhtemelen en çok talep göreni) satmıştır. Öte yandan diğer bir satıcı rakam olarak onun seviyesine çıkamamıştır fakat o kadar farklı mallardan satmıştır ki işte o satıcı değerli bir satıcıdır. Ben bu mesleği bana öğreten ustalarımdan hep ikinci satıcının elde tutulması gerektiğini , birinci örnekte ki satıcının çok geçmeden bir yerde tıkanacağını ( hani o çok talep gören mal bittiğin de mesela) ve artık işe yaramayacağını öğrendim.

Sevgili Hacamat, kafanız karışmış olabilir ( ee olsun o kadar  :) ), bunları şunun için anlatıyorum. Belli ki bir mal yakaladınız, bu mal da şu an da piyasa da talep görüyor ( ya da siz öyle sanıyorsunuz). Elinizde ki mal sayın Hacamat, polemik, sivri bir dil, sivri çıkışlar, ve malesef, Masonluğu anlatmayı amaç edinmiş bir forum da ona karşı ön yargılarla dolu bir beyin. Her malın bir furyası olur sevgili Hacamat, gelir ve geçer. Kusura bakmayın elinizdeki malın furyası bitti, müşteri kalmadı. Size başından beri büyük bir iyi niyet ve hoş görüyle yaklaşdığıma inanarak büyük bir gönül rahatlığı ile söylüyorum ,şunu bilmelisiniz ki ben bile bu durumdan sıkıldım sayın Hacamat. Tabi ki düşündüklerinizi ve görüşlerinizi özgürce paylaşın. Bu sizin hakkınız. Fakat şu uslubunuzu ve tarzınızı lütfen bir gözden geçirin. Belki insanların tepkisi , kızmaları , ilgi çekmeniz, hoşunuza gidiyordur. Bilin ki bu mal artık eskidi ve alıcısı kalmadı. Size düşen ya bu mal için yeni pazarlar bulmaktır. Ya da bize satacak yeni mallar bulmak. Tüccar jargonuyla yazdığım şu iletimi yine aynı jargona uygun olarak ve daha iyi anlayacağınızı umarak şöyle bitireyim: Müslüman mahallesindesiniz sayın Hacamat , artık salyangoz satmayın...Lütfen.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2011, 11:47:41 ös Gönderen: enelsır »
enelsır