Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Ne Değildir ?  (Okunma sayısı 6072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2015, 01:17:41 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Yukarıda da belirttiğim gibi, Sayın mbulut'un son örneği oldukça kapsayıcı bir örnek oldu. Önce dedi ki, Masonluk bir kütüphane değildir. Sonra da onun mantıklı sebeplerini açıkladı. İşte düşüncem, tam da bu. Hatta çok spesifik şeylerin de önüne geçmek için,her şeye karşı bu kalkanı kullanmak da bizleri itici yapabilir. Amaç temel sorunları süpürmek. Nasıl yani :

Mesela, insanlar arasında kemikleşmiş bazı yanlış etütler var. Öncelikle bu kemik düşünceleri yontmak gerekir. Onları da toplasak çok bir sayı etmez.
Bize de bunları iyi bir hazırlıkla yıkmak düşer. Bir örnekle şöyle : Biri çıkıp ; ''Masonluk bir dindir'' dediğinde karşısında ne yaparız ? Yapacağımız şey bellidir. O da onun bir din olmadığını açıklamak olacaktır.. Sebep ve argümanlarıyla sakin sakin açıklamak. Gerekirse kavratmak.
Onu da bir alt basamakta detaylandırmak gerekirse, şöyle bir çalışma yapılabilir :

Forumda büyüğümüz, bu işe emek veren,mürekkep veren üyemiz Sayın ADAM bu noktada bize rehber olabilir. Der ki ; ''Sayın mbulut, toplumda içselleştirilmiş 'Masonluk bir ideolojidir' fikri yaygın. Bu yaygınlığın önüne geçmek için, kaynak taraması yapın ve onun bir ideoloji olmadığını ispatlayın''
Siz de çıkıp, geniş bir çalışma yaparak Masonluğun bir ideoloji olmadığına insanları ikna edebilirsiniz.

Sonra bana gelir ve ; Sayın İNSAN, toplumda yerleşik bir 'Masonluk bir esnaf teşkilatıdır' algısı var. Bu algının doğru olmadığını, kaynak taramalarıyla yıkabilir,yerine yeni ve yaşanabilir bir yapı inşa edebilirsin'' diyebilir.

Ve bizler 12 kişilik ekiplerle bir ay boyunca araştırıp, bir metin hazırlayıp, burada sunum yapabiliriz. Böylelikle ziyaretçiler ve diğer kişiler için yeni bir adım atmış ve onların zihinlerinde daha düzenli bir oda kurmuş oluruz.

Kısacası teknik şu : Kırmızıyı bilmeyen ve sürekli pembe ile karıştıran bireye, önce pembeyi tanıtıp,onun kırmızı olmadığını söylemek. Sonra çağrışımsal geçişle beraber kırmızıyı tanıtmak. Yoksa birey çıkıp, kırmızıya pembe demekte diretecektir.

Sayın ADAM'ı bu çalışma için, harekete çağırıyorum. Umarım bizi kırmaz ve bize böyle bir çalışma önerebilir.

Aksi takdirde bin yıl sonra bile Türkiye'de birileri çıkıp talihsiz bir şekilde 'Masonlar şeytandır' diyebilir.

« Son Düzenleme: Mart 04, 2015, 01:21:30 ös Gönderen: İNSAN »

Mart 04, 2015, 01:31:56 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir çalışma yapmak elbet güzel olur fakat kaçırılmaması gereken bir nokta var.

Örneğin ; ben masonluk tembellik değildir diye bir ifade kullandım.

Anlatmak istediğim; masonluk çalışkanlıktır.

Peki her mason çalışkan mı ?

Kesin olarak bilinmese de öyle söyleniyor!..

Bir mason toplantılarını aksatmaz,kendisine verilen çalışmaları yerine getirir ,üstad olur ve toplantılara gene düzenli bir şekilde katılmaya devam eder.

Baktığımızda çalışkan bir mason var ama masonluk bu kadar değildir.

Bu çalışkanlığı görevler üstlenerek veya boş zamanlarında işi yoğun bir kardeşine yardım ederek devam ettirmelidir.Hal böyle olunca araya fedakarlık, görev alma cesareti,yardım gibi kavramlar girebilir ama olsun masonluk bu değil mi?

Ayni konu bencillik içinde söylenebilir. Bir mason bildiklerini,öğrendiklerini paylaştığı gibi zamanını, sevincini,üzüntüsünü de paylaşmalıdır.

Sonuç olarak bu şekil bir çalışma yapmak önyargıları yıkmaya yeterli olur mu bilemem ama yapılmasınında bir zararı olmaz herhalde.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Mart 04, 2015, 01:38:59 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Masonluk çalışkanlıktır konusu Masonların kendi içinde yapması gereken bir çalışmadır. Onlar da bir tez ile sık sık bunların sunumunu yapabilir ve zihinlerde çalışkanlığı diri tutabilir.

Ama bizim bu aşama, sadece haricilerin soru işaretlerini gidermek. Yani ben Masonluğu tanımayan birinin 'Masonlar tembeldir' dediğini duymadım. Genelde söylenen şeyler sabittir.
Paracılar,Devleti yutuyorlar, İlginç ilginç uygulamalar yapıyorlar, bilmem çocukları kaçırıyorlar diyeni bile duydum. Bizim çalışma bu eksende olacak. Temel yerleşik ve çarpık zihin kentleşmesini önlemek.

Eğer bu çalışmada gönüllü olmak isteyenler olursa, liste hazırlayıp konu başlıklarını dağıtıp hemen işe başlayabiliriz. Ama dediğim gibi, bir rehber lazım. Onun da bir mason üye veya Sayın ADAM olmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

Bakalım, ne olacak.

Saygılar,

Mart 06, 2015, 10:10:38 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki yazıların arasında Sayın mbulut'un şu sözü dikkatimi çekti:

Aslında daha önce antimasonik bir yaklaşım vardı bu yönde. "Masonluk insanlara birşey katmaz,bir takım ritüeller, semboller vs. sürekli yükselirler,paralarını harcarlar o kadar,ellerine birşey geçmez. " şeklinde.

Bunun ötesinde kmileri de yazılarında masonların çocukça, salakça ve gülünç işler yaptığını söyler.

İyi ya o halde!

Siz mason olmayın. Çünkü değmez.

Masonları da kendi haline bırakın. Onlarla uğraşmanıza da değmez.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.