Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tolerans Üzerine Düşünceler…. 4  (Okunma sayısı 3671 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2012, 03:17:37 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığı epeydir unutmuştuk. Biraz daha çalışalım üzerinde.

Büyük Fransız Devrimi’nin ünlü sözcüsü Mirabeau, sonradan oluşan halk meclisinde şöyle bir demeçte bulunmuş:

«Benim açımdan en geniş anlamıyla sınırsız inanç özgürlüğü öylesine kutsal bir haktır ki, onu tolerans sözcüğü ile belirtmek bile bir çeşit baskıdır çünkü tolerans göstermek iktidarın elinde olursa tolerans göstermemek de onun elindedir. Bu sözcüğün anlamını sözlüklerden öğrenirseniz büyük hata yaparsıniz..»

Aynı dönemin Am-erikalyı oluşuna karşın Büyük Fransız devrimi üzerinde etkisi yadsınamaz düşünürü Thomas Paine, “İnsan Hakları” adlı kitabında şöyle bir deyişe yer vermiş:

“Tolerans kavramı, toleranssızlığın karşıtı değil sahtesidir. Bunların ikisi de baskı biçimleridir. Biri vicdan özgürlüğünü kendisine sakladığını, öteki onu başkalarına da bağışladığını ileri sürmektedir. Biri ateş ve kılıçla savaşan papaya, öbürü ise endüljans satan ve dağıtan papaya benzer.”

Bu endüljans konusunu biliyorsunuz, değil mi? Hani şimdilerde bizim buralarda birileri çıkmış cennette arsa mı ne satıyormuş. Hayli de iyi kazanmış bu satış işinden. Papa’nın 16. yüzyılda sattığı endüljans belgesi de onun gibi bir şeydi işte. Bastır parayı, al belgeni, kurtul günahlarından. Sonra isten yine günah işleyebilirsin. Yeter ki paran olsun. Hani o göklere çıkarılan Martin Luther vardır ya Protestanlığın oluşturucusu sayılan. Onan asıl amacı da bu ticarete ortak olmaktı; var mıydı öyle Roma’da oturan Papa Almanya’da endüljans satsın.

Bu endüljans sözcüğü de sonradan şimdi bizim dilimizdeki hoşgörü (müsamaha) sözcüğünün karşılığı olmaya dönüştü. Daha önce Hıristiyan dünyasında böyle bir sözcük yoktu çünkü Hıristiyanlıkta hoşgörü diye bir şey yoktu. Batılılara onu Türkler ve sonra Osmanlılar öğretmişti ama onlardan önce Endülüs İslâm Uygarlığı’nın yaratmış olduğu ve ne yazık ki sonradan yerle bir edilen o güzelim insanlık kültürü de yadsınamaz. Ancak etkisi yüzyıllar boyunca kalmış. Günümüzde bile şöyle bir dolaşın İspanya’yı kuzeyden güneye doğru; farkı hemen duyumsarsınız.

Ancak unutmayalım; konumuzun asal başlığı hoşgörü değil toleranstır.

Şimdi birinden söz edeceğim; Sayın Tij çok sevinecek:

Karl Marx da toleransa karşı çıkmışx ötekiler gibi ama onlardan farklı bir yaklaşımla şöyle demiş: «İnsanlık bilim sayesinde ilerlemekte ama  belli birtakım düşünce ve inançlar bu ilerlemeyi engellemektedir. İnsanlığın gelişmesini engelleyen ve onu geriye doğru çeken köhne düşünce ve inanışlara tolerans göstermek, insanlığa kötülük etmek demektir.»

Hadi bekalım şimdi çıkın işin içinden… Tolerans mı daha iyi toleranssızlık mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 13, 2012, 11:32:13 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bence tolerans, zamana,zemine, olaya,oluşa,kabule , diğer bir deyişle şartlara göre  değerlendirilmedir.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 14, 2012, 07:41:04 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Alşah'ın bu deyişine katılırım. Bir yerde, bir zaman diliminde, bir ortamda, belli bir alanda tole-erans olarak nitelenebilecek bir tutum bir diğerinden öyle olmayabilir. Üstelik bu kişiden kişiye de değişebilir.

Dolayısıyla tolerans görelidir.

Ayrıca bir kişi de belli bir zaman diliminde, belli bir yerde ve belli bir ortamda, belli bir düşünüş için tolerans gösterebilir de, bunun aynısını bir diğer durumda gösteremeyebilir.

Bu bağlamda .bilir misininiz, toleransı kendisine bir asal ilke olarak benimsemiş Masonlukta, kurumun dışında hayli geniş bir tolerans gösterme olgusu varken, bu kurumun kendi içinde hayli sınırlı bir düzeye düşer. Acaba neden? Bunu azcık düşünseniz bulursunuz.

Sevgiler.

Mart 14, 2012, 05:02:54 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

HAYIR HAYIR HAYIR SAYIN ADAM;

SIMDI BEN SIZE SORUYORUM ASIL; HEMDE BÜYÜK BÜYÜK HARFLARLE SORUYORUM?????

TOLERANS TOLERANS DIYORSUNUZ GÜNLERDIR

35 CANI; INSANI VEDE INSAN OGLU INSANI CAYIR CAYIR YAKAN VE BUGÜN ........................ OLAN BU ZIHNIYETE VE BUNA DÜPEDÜZ ALKIS TUTAN ADALETE KARSI HANGI TOLERANSI GÖSTERECEGIZ? VE BINLERCE SORU ISARETI:

Saygilarimla

Mart 14, 2012, 05:11:38 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayin Adam,

yukardaki yaziyi biraz kizginlikla yazdim ama degistirmeyecem ve eminim siz beni cok iyi anliyorsunuz.
yukarda Karl Marx"in söylemine benzer bir tavrida özellikle dinlere karsi Nietzsche takinir.

Saygilarimla

Mart 14, 2012, 06:10:14 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Görüyorum ki Sayın Tij alevlenmiş.

Ateşini bende söndürmek istiyor.

Onun gibi alevlenen çok insanımız var. Bende onların arasındayım. İnsan olan insanlarımızın hepsi alevli.

Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmazsak hani...

Sayın Tij'in alevi bende sönemez ki...  Hem sönmesin de...

Ancak bu işler burada laf üretmekle de olmuyor. Neyin gerektiği belli de dile getirilemiyor.

Hepsinin ötesinde bu başlık "tolerans" onları kapsamıyor. Çünkü tolerans gösterilebilicek bir düşünce yok ortalıkta. Sadece düşüncesizlik, sadece gaddarlık, sadece istismar, sadece çıkarcılık, sadece haksızı kıyıın haklı çıkarılabilmesi, en azından üstünün örtülmesi için olağanüstü bir çaba var.

Daha birçok olağanüstü çaba gibi bir çaba.

Bir gün bunların da hesabını soran çıkar umarım.

Umarım tolerans bir yarna dursun, hoşgörüsüz bir sorgulama fakat ertesinde adil bir yargılama olur.