Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın  (Okunma sayısı 22852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 20, 2008, 02:25:18 ös
  • Ziyaretçi

Kadının yeri soğumadıkça erkek, kadının oturduğu yere oturmamalıdır.
Kadınlara Dîni Bilgiler sayfa 24

Kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz.
İbni Hacer El Heytemi 2/121 Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 239

Ey kadınlar! Eğer kocalarınızın size olan haklarını bilseydiniz, ayaklarının tozunu yüzlerinizle silerdiniz. Hafız Zehebi-Büyük Günahlar- Sayfa 187

Kadınların dinleri ve akılları eksiktir. Sahihi Buhari

Çok lanet ediyor ve kocalarınıza karşı nankörlük ediyorsunuz. Aklı başında bir erkeğin aklını sizin kadar çelebilen aklı ve dini eksik başka bir varlık görmedim.
Müslim, İman, 34/132 İbn Mace, Fiten 19/4003

Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca bir karga gibidir. Sahihi Buhari

Ey kadınlar topluluğu! Sadaka veriniz ve çok istiğfar ediniz. Çünkü ben Cehennem halkının çoğunun sizler olduğunu gördüm.
Müslim, İman, 34/132 İbn Mace, Fiten 19/4003

Bir kadın kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse Cennete girer. Riyazus Salihin

Kadınların hayırlısı, erkeklerin yaramazlıkları na, kötü huylarına sabredendir, bu sabır onların cennete girmesine sebeptir. Kadınlara Dini Bilgiler sayfa:88

Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.
Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720

Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.
Ebu Davud, Tıb, 24/3922; Müslim, Selam, 34/115 Buhari, Nikah, 17/4805

Dövme yapan ve yaptırana, yüzdeki tüyleri aldıran ve estetik için dişlerini seyrelttiren kadınlara Allah lanet etsin. Sahihi Buhari

Takma saç takan, taktıran, kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir. Ebu Davud, Tereccul, 5

Eğer bir kadın peruk takarsa, eğer kol ve yüzüne dövme ya da ben yaparsa, yüzünden ve kaşlarından cımbızla kıl aldırırsa, yüzüne güzellik vermek için şekil değiştirirse lanetlenmiştir.
İmam Şarani – Uhudul Kubra – Sayfa 313, 867, 889

Kadınları zarar vermeyecek miktarda aç, aşırı gitmeyecek kadar da kıyafetsiz bırakınız. Çünkü kadınlar iyice doyar, güzelce giyinirlerse onlar için dışarı çıkıp gezmekten daha sevimli bir şey yoktur. Fakat onlar biraz aç, biraz da çıplak kalırlarsa onlar için evde oturmaktan hayırlı bir şey yoktur. İbnül Cevzi, Mevzuat, II/282-283; Suyuti, Leali, II/154 İbn Arrak, Tenzihü'ş-Şeria, II/212-213

Kadınlarınıza evlerinin kapısında oturmamaları için yeni elbise yaptırmayın, çünkü elbiseleri güzel ve yeni olursa kalplerine dışarı çıkmak arzusu gelir.
İmamı Gazali-Kimyayı Saadet sayfa:178 İbn Ebi Şeybe, Musannaf, IV/II, 420

Dışarı çıkması kesin gereken kadın ise kocasından izin aldıktan sonra dışarı çıkacak ve şu kurallara kesin uyacaktır:
1-Sıkı sıkıya örtünüp kötü giysilere bürüne,
2-Hiç çıkmamış gibi davrana,
3-Başını öne eğip kimsenin yüzüne bakmaya,
4-Kalabalığa karışmaya,
5-Erkeklerin bulunduğu yerlere yanaşmaya,
6-Herkesin dolaştığı sokaklardan uzak dura,
7-İşini bir an önce bitirip evine döne, İmamı Gazali – İhyayı Ulumuddin – 2/290

KADININ EN MAKBULÜ KOYUN CİNSİDİR
1-Giyim kuşam hevesinden maymun.
2-Fakir düşmeye razı olmadığından köpek.
3-Kocasına ve diğer insanlara kibrinden yılan.
4-Gece gündüz koğuculuk yaptığından akrep.
5-Evden eşya sattığından fare.
6-Erkeklere hile kurduğundan tilki.
7-Kocasına itaat ettiğinden dolayı koyundur. İmamı Gazali- İhyayı Ulumuddin

Sana kadınların aybaşı halini sorarlar. De ki: O bir ezadır. Aybaşı halinde kadınlardan uzak durun ve onlar temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Bakara Suresi-222
Kadınlara danışmayın, onlara muhalefet edin. Kadınlara muhalefet edin, zira kadınlara muhalefet berekettir.
Kadınlara Dîni Bilgiler 44,45 Suyuti, Leali II, 147; İbn Arrak, Tenzihü'ş Şeria II, 210

Kim ki karısına itaat ederse Allah (cc) onu yüzüstü Cehenneme atar. İbn Arrak II, 215

Başlarına bir kadını geçiren bir kavim asla işah olmaz.
İbni Hanbel Müsned 5/43,50; Tirmizi Fiten:75 Nesai Kudat:8; Buhari Fiten:18

Kadınlara yazıyı öğretmeyin. Dikişi ve Nur Suresini öğretin. İbnü'l Cevzi, Mevzuat II, 269

Kişi kadınını yatağa davet eder de kadın kaçarak eşi sinirli bir şekilde gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lanet eder. Sahihi Buhari 9/36

Bir kadın kocasından boşanırsa o kadına cennet kokusu haram olunur.
Kadınlara Dîni Bilgiler sayfa 61

Bir hadis de şöyle der: 'Camiye gelirken kokulanan kadın evine dönüpte cünüplükten ötürü boy abdesti alır gibi yıkanmadıkça, Allah katında onun namazı kabul olmaz.'
Avnül mabül 11/230

Ekim 20, 2008, 02:34:26 ös
Yanıtla #1

Evet, uzulerek okudum. Maalesef Islamin Kadina bakis acisi kohne ve gerici zihniyetin hakim oldugu toplumlarda yeraldigindan bu sekilde lanse edilmis ama sonucta gercek Islam Dininin ozunde bu gibi seylerin yeralmadigi kanaatindeyim.

Ancak herseye ragmen yaziyi bastan sona okurken midemi zor tutarak ve cogu kisimlari gecistirerek gozden gecirmek durumunda kaldigim icin gercekten uzgunum ama bu gibi toplumlarin en bariz ozelligi oldugundan bunu yadsimak tamamen imkansizdir.

Erkek hakim gorusu zihniyetinden ortaya cikmis bir anlayisin Islama mal edilerek yapilmasi ve uygulanmasi modern dunyanin cagdas kadinlarina asla ulasamayacak ozellikte oldugundan bu gibi seylere maruz kalanlarin ise ( kadin ve erkek baglaminda ) daha cok evrimlesmemis / evrimlesememis olanlarin olusturduguna inaniyorum.

Saygilar,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 20, 2008, 02:51:35 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Tasavvufu kavrayamamış olan İslami kişiliklerin, kadın anlayışı, budur.

Ekim 20, 2008, 04:33:00 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Şimdi kadın hep günaha sokan varlık gibi algılamak yanlış yani kadın tahrik unsuru değildir,ameller niyetlerine göredir.Kadın güncel yaşamdan alıkonamaz kadının eşit olarak yer almadığı toplumlar gelişemez,sevgiden yoksundurlar.

Erkekde kadının madem hilesi var sözüm ona kanmasın erkeğin hiç mi hatası yok kadın erkek ilişkilerinde, bu yukarıdaki yazıları okudum bir devrin örfi adetsel gelenekleri sanırım bunlar vicdanın sesi olamaz.Böyle uygulamaları özellikle eski devirlerde ve ortadoğu menşeili dinlerde görüyoruz sanırım,tabi burda sonradan katkılar çok fazla oluyor,her söze inanmayın yanlış kaynak çok fazla...
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2008, 04:48:05 ös Gönderen: amurdad »

Ekim 20, 2008, 04:55:45 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Her söze inanmayın yanlış kaynak çok fazla...
Saygılarımla...

Merak etmeyin Sayın Amurdad bilgileri kontrol ettim öyle koydum siteye. Yanlış kaynak değil.

Mesela:
"Kadınların dinleri ve akılları eksiktir. Sahihi Buhari "

Sahih-i Buhari kitabı İslamiyetteki en güvenilir hadis kitabıdır, herkes inanır ve bu kitap bende var. Bu İbareyi de kitapta okumuştum.

Ekim 20, 2008, 09:24:58 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Doğru, Sahih-i Buhari gerçekten en güvenilir hadis kaynaklarındandır. Buhari'den nakledilen hadisler çoğunlukla genel kabul görür. Fakat ben yine de tek İslami kaynak olarak Kur'an'ı kabul ediyorum. Ve zaman zaman icmayı. Sünnet bana kalırsa çok rahat çarpıtılabilecek ve kesinliğine ulaşamayacağımız bir İslami kaynak.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ekim 20, 2008, 09:39:46 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Doğru, Sahih-i Buhari gerçekten en güvenilir hadis kaynaklarındandır. Buhari'den nakledilen hadisler çoğunlukla genel kabul görür. Fakat ben yine de tek İslami kaynak olarak Kur'an'ı kabul ediyorum. Ve zaman zaman icmayı. Sünnet bana kalırsa çok rahat çarpıtılabilecek ve kesinliğine ulaşamayacağımız bir İslami kaynak.

Evet, bende sizin fikrinizdeyim. Ayrıca bu gibi görüşlerin Arap kültüründen geldiğine inanıyorum. O yüzden bağnazlık, bir Türk'ün Arap İslamiyetine özendiğin de başlıyor.

Saygılarımla.

Kasım 01, 2008, 02:52:06 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Okudum ve ilk düşüncem hemen şu oldu ---İSLAMI KARALAMA KAMPANYASI---

Bu düşünceler İslam'da yok ama islami kimliklerde evet var ama Sahih-i Buhari özellikle altı çizilmiş olması beni farklı bir düşünceye sevketti yani şöyle;hani bakın ben demiyorum İslam'ın en güvenilir kaynağı Sahih-i Buhari yazmış kimsenin yalan bu deme hakkı yok gibi bir düşünceyle yazılmış hissi verdi bana...ki zaten Sahih-i Buhari dışındaki tüm isimler İslam dünyasında literatürde bile yeri olmayan isimler biliyorum.Yani bunları bulmak epeyce sizi yormuş olmalı,bu kadar yorulmaya değdi mi bilmem.

İstenirse bu laflara karşılık Kur'an'dan onlarca ayet sunabilirim ancak kimsenin bu sözleri İslam'ın görüş açısına koyduğunu düşünmüyorum.

Saygılar...

Kasım 06, 2008, 08:29:15 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Evet Sn. Martı haklısınız. Zaten araştırmacı, akıllı, eğitimli ve ön yargılı olmayan insanlar bunun direk İslamı karalama kampanyası olduğunu anlar. Ben uğraşmadım bu yazıyı hazırlamak için, alıntı yaptım bir yerden sadece.
Yazının etkileyici tarafı şu ki, yukarıdaki sözler ünlü İslam alimlerinden çıkmışlardır.
Birisinin tepki vermesini bekliyordum bende, siz verdiniz.
Evet!
İslam alimi kimdir? diye sorulduğunda insanlar kendilerince cevap verecek, tarif edecek veyahutta bir kaç ünlü isim söyleyecektir.

Ama kime göre, neye göre İslam alimi o kişi? Sana göre, bana göre! Peki ya diğerleri?

Evet yukarıdaki sözler İslamı yansıtmıyor. Yukarıdaki sözler binlerce sene önce yaşamış olup, o dönemin şartlarına göre yaşayanların, normal olan, yaşayış biçimlerini gösteriyor. Normal olan diyorum çünkü o dönem o normaldi ama bu dönem normal değil. Bu dönemin normal anlayışı değişti; o yüzden o dönem eğitimli insanlara göre çok vahşi geliyor.

Saygılarımla.

Aralık 06, 2008, 07:23:47 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

su ise bak annelerini sevip elini etegini open insanlar ve cennet annelerin ayaginin altindadir diyen bir peygamberin ummeti karilari ve baska kadinlar icin soyledikleri seye bak insan bu sozleri soylerken utanir ama kendinden degil insanligindan ve yanlis yola sevk edecegi butun insanlardan kendini doguraninda bi kadin oldugunu unutan insanlardan ancak bu sozler beklenir