Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanışmak mümkün mü?  (Okunma sayısı 8484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2015, 09:43:33 ös
Yanıtla #10

Sayın ADAM; "pek hoşnutlu bir tutum olmasa da" dan kastınız nedir acaba ?

Mayıs 11, 2015, 07:08:48 öö
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Asıl yazılanın dışında, yanlışlıkla kalmış bir tümce başlangıcı olmuş.

Bir şey yazmaya başlamışım, tümceyi bitiremeden bir nedenle kapatmışım. (dün bir internet bağlantısı kopukluğu olmuştu. Belki o zaman meydana geldi.) Sonra görmemişim. şimdi de ne olduğunu hatırlamıyorum.

Moredatörümüz Sayın Arais görürse, ricamız üzerine siler. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 11, 2015, 09:34:33 öö
Yanıtla #12

Sayın ADAM; yazdığınız her cümleyi ince ince didikleyerek anlam çıkarmaya çalıştığımızdan dikkatimi çekti  ;) Açıklama için teşekkür ederim.

Mayıs 12, 2015, 12:09:35 öö
Yanıtla #13
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu Forumun üyeleri sıradan insanlardır; benim gibi...

Bu sıradan insanlar, gerçekten merak ediyorsa, içtenlikliyse, öğrenmek ve kendine bir yol çizmek niyetindeyse, bir masonlar elbette tanışabilir. bir tek değil, çok masonla.

Çevresinde bildiği, tanıdığı masonlar yoksa, sorup soruşturabilir.

Mason localarının adreslerini arar, bulur, (bunlar gizli değildir), oraya gider, masonlarla tanışma dileğini belirtir. Hiç de geri çevrilmeyecektir. Bunu yapan Forum üyeleri olmuştur. Kimisi nasıl yapması gerektiğini bildiğinden geri çevrilmemiş, kimisi bu işi nasıl yapması gerekmediğinden ya da gırgıra almaya kalkıştığından geri çevrilmiştir. 

Bu doğrudan girişim zor geliyorsa, bunun için gerekli olan “yeterli medeni cesaret” yoksa, bir aracı kullanmaya çalışılabilir. Hani, birtakım kulüplerin ve derneklerin üyeleri arasında çok sayıda mason bulunduğu söylenmektedir ya!... O dernek ya da kulüplerde gidilerek, oradaki masonlar aranır.

Bir diğer yöntem, adı bilinen kişileri aramaktır. Ben şimdi burada o adları sıralamayayım; bu Forumda bile mason olduğu hiç de saklanmayan birçok kişinin adı geçmiştir. O kişiler aranıp bulunduğunda, belki onlar görüşme için yeterli zaman veremez ama başkalarını önerebilir.

Bütün sorun, kişinin bu niyetinde gerçekten de içtenlikli olması, niyetinde direniş göstermesi fakat acele etmemesidir. Ayrıca niyetini bir kez böyle ortaya koymakla kalmaması, bunun için çalışması, emek harcamasıdır.

Bunları yapan bir kişi mutlara masonlarla tanışır; hiç kuşkusu olmasın. Ancak tanıştıktan sonra ne yapacak, onu düşünsün!

Pek hoşnutlu bir tutum olmasa da,

Sayın Adam öncelikle içten cevabınız için teşekkür ederim. Geç cevap verdiğim için özürü bir borç bilirim.

Yazdıklarınızda tamamiyle haklısınız fakat çevresinde bildiği mason yoksa sorup soruşturmalıdır kısmı,biraz riskli bir yaklaşım değil midir? Çünkü kişi bu soruşturma esnasında ard niyetli gibi algılana bilmez mi? Etrafımda bildiğim yada öyle olduğu söylenen mason var diyen bir kişi " Merhaba bir şey öğrenmek istiyorum siz mason musunuz?" diyerek yaklaşması doğru bir yaklaşım olduğunu sanmıyorum. Belki yanlışım ola bilir. Belki kişi mason olmak istese bile bu tarz bir araştırma içine girince kötü etkilenmez mi?

İlginiz ve alakanız için tekrar teşekkür ederim.
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Mayıs 12, 2015, 07:27:20 öö
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forumdaki anlatıları dikkatlice, gerçekten öğrenmek için izleyen, biraez da hazırla konmaktansa kendi araştırmalarını yapmayı benimseyen bir kişi, gidip hiç kimseye öyle "Merhaba bir şey öğrenmek istiyorum siz mason musunuz?" diye saçmasapan bir soru sormaz.

Bunun yöntemi vardır. Nasıl olacağı bu Forumuun satır aralaürında belirtilmiştir. Böyle bir işe girişecek kimsenin biraz da kafasını kullanması gerekir. (Kafasını kullanamıyorsa zaten boşuna; ne işine yarayacak ki tanışsa da...)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.