Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hayko Cepkin'den ilahi dinlediniz mi?  (Okunma sayısı 10201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 31, 2009, 05:14:52 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Güzel bakıp güzel görmek lazım. Zannetmiyorum popülerite için yapsın. Ayrıca çokda güzel söylemiş.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 31, 2009, 05:15:40 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Eylül 01, 2009, 02:32:53 ös
Yanıtla #12

ilahiyi farklı yorumlamış lakin ropörtajında alevi ilahisi diye bastırarak söylemesi rahatsız etti. alevi ilahisi sunni ilahisi diye bir kavram olduğunu sanmıyorum. acaba gelecek tepkilerden dolayımı bunu bastırarak söyledi anlamadım. birde Pir Sultan Abdal sadece alevilerinmi büyüğü neden onun her söylemi islamiyetten farklı bir din gibi aleviliğe atanması rahatsız etti.

saygılarımla...
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."

Eylül 01, 2009, 03:17:13 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Röportajı dinlemedim;ancak bunu söylemesi hoş değil.Bir şiirin sahibinin alevi bir zat olması onu alevilere ait kılmaz ki zaten şiirin mesajı evrensel bir mesajdır.Ayrıca o zaman müzikal anlamda da birşey söylemek gerekir ki alevi ilahilerine duaz-ı imam denir ve müzikleri bu şekilde olmaz ve alevi bir deyiş söyleneceği zaman o müziklerle yorumlanması icab eder.Okuduğu şiir alevi şiiri ise icab eden müzikle bu icrayı yapsaydı ve arka fonda da semazen yerine semah ekibi kullansaydı,bu ifade biraz olsun yerini bulurdu.Tabi bu söylediklerim alevi kelimesinin vurgulanmasının altında bir niyetin olup olmaması ile ilgili;yoksa yaptığı hoş birşey tabii.

Saygılar...

Eylül 01, 2009, 04:27:29 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Arkadaşlar alışın bu gibi durumlara ve sözlere. Baksanıza "Demedim mi" isimli, içinde herhangi bir dine ait bir söz bulunmayan ilahiyi, sanki sadece İslam inancında olanlar okurmuş(okuyabilirmiş) gibi konu açlıyor bir de jest yaptığı söylenip İslam inancında olanların da hoşgörüyle karşılanması isteniyor.

Alt yapısı olmadan, sadece okumak için okuduğu, Alevi ilahisi olduğunu söylemesinden belli. Çok merak ediyorum bu ilahi neden söz ediyor diye hiç düşündü mü?

Eylül 01, 2009, 04:27:34 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Arkadaşlar alışın bu gibi durumlara ve sözlere. Baksanıza "Demedim mi" isimli, içinde herhangi bir dine ait bir söz bulunmayan ilahiyi, sanki sadece İslam inancında olanlar okurmuş(okuyabilirmiş) gibi konu açlıyor bir de jest yaptığı söylenip İslam inancında olanların da hoşgörüyle karşılanması isteniyor.

Alt yapısı olmadan, sadece okumak için okuduğu, Alevi ilahisi olduğunu söylemesinden belli. Çok merak ediyorum bu ilahi neden söz ediyor diye hiç düşündü mü?

Eylül 01, 2009, 06:41:23 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Aslında islami motifler yok değil;Hz.Ali'den bahsediliyor,On İki İmam'dan bahsediliyor,ayrıca şiir genel olarak bir sufi'nin yürüdüğü hak yolunu anlatıyor.

Bu şarkıcının farklı bir dine mensup olduğunu düşünürsek,bu jest sayılır.Hatta sadece bir rock sanatçısı olup da ramazan ayında böyle bir işe kalkışması bile jest sayılabilir.

Ama bu ilahiyi bir alevi ilahisi olarak nitelendiriyorsa o zaman bu ilahiyi şu şekilde okuması gerekirdi;

Eylül 02, 2009, 10:43:02 ös
Yanıtla #17

Guzel bir jest yapmis tebrik edilesi bir hareket. Umarim ticari ve popularite amacli yapmamistir.

Genelde neden bu şekilde bir nitelendirme ihtiyacı hissediliyor Sayın Lux_e_Tenebris? Gerçi olayı olgunlukla ve temiz tarafından bakarak nitelendirdiğimizde genelde olayın kökeni yerine - ne amaçla yapılmış olunursa olunsun - -belki artniyetle de yapılmış olsun ( gönül ister ki hiçbir menfaaete, çıkara prim verilmeden, safça temiz bir yüreklilikle yapılması daha iyi sonuçlar doğuracağından ) - - sonuçta olayın çıkış şekli ve ortada bulunuş gıyabında ortaya çıkardığı netice bir önem taşımıyor mu?

Fikirlerim bunlar, farklı şekillerde ve açılarda düşünülebilinir, dile getirilir, Saygı duyarım..

Saygılar,   

Sn. Isabell,

Kisinin genel muzik, hareket, giyim ve yasam tarzi genel olarak bu donelerle ortusmeyen sekilde oldugu icin insanin icinde bir suphe uyaniyor. Tabii ki dediginiz gibi onyargisiz ve suphesiz yaklasmak lazim fakat bu her zaman olamiyor malesef.

Simdi bahsettiginiz doneler nedir diye ayri bir tartisma konusu acilabilir. Bunu kesinlikle yanlis anlamayin. Hic bir zaman icin yaptigi goruntuyle uymuyor diye onyargili olmayi savunmuyorum, veya belli kesimleri belli kaliplara sokmuyorum. Hic kimse baska birini sadece goruntu veya tavirlar ile yargilayamamali. Para ve imanin kimde oldugu bilinemez. Sadece genel kanidan bahsettim.
Spes mea in Deo est

Eylül 03, 2009, 02:09:54 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Aslında bu konuda tek bi arkadaştan alıntı yaparak başlamak istemezdim mevzu kişisl algılanmasın diye ama genede çok şaşırttıgı için yazı soruyorum  ....sayın akyol bu parçanın gerek sözler gerekse klip açısından islami tasavuf haricinde herhangi bir dinin tasavvufuna ait olabilecegi inancına sizi ne sürükledi ? Yada hayko nun altyapısının olmaması davranışı ne yönüyle degerlendirmenizde ölçütür.

Konunun bi başka yönü ise hard müzik sever kitlesine sahip (ki gayet azınlık ve kapalı bi topluluktur)sahip birinin çıktıgı programlar yüzünden bile severleri tarafından aforoz edilirken  neden tarzına çok aykırı olan bu parçayı  popilist düşünceyle yorumlasın ki?.Mantıgı ne olabilir? ..Hayko jepkin muafazakar kesimden taraftar kitlesi yapmaya çalışıyorda bizim mi haberimiz olmadı....

Alevi ilahisi olup olmadıgına yada onun builahiyi böyle nitelendirmesindeki varsayılan art niyete gelince ...Bu tarz meselelerde bukadar deday düşünmekte sanırım baştan aşğıya art niyetten ibarettir. Arkadaşlar yapmayın lütfen konu hakkında uzman denecek bilgiye sahip olmayan her aklımalik şahıs derki bu alevi ilahisidir... İçerisinde pirsultan abdal,ali sırrı,12 imam fenomen olmuş simgeler geçen bi yapıta sanırım amatörce başka bir yakıştırma yapmakta mümkün olmaz.......
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Eylül 06, 2009, 05:50:25 ös
Yanıtla #19

Sn. Isabell,

Kisinin genel muzik, hareket, giyim ve yasam tarzi genel olarak bu donelerle ortusmeyen sekilde oldugu icin insanin icinde bir suphe uyaniyor. Tabii ki dediginiz gibi onyargisiz ve suphesiz yaklasmak lazim fakat bu her zaman olamiyor malesef.

Simdi bahsettiginiz doneler nedir diye ayri bir tartisma konusu acilabilir. Bunu kesinlikle yanlis anlamayin. Hic bir zaman icin yaptigi goruntuyle uymuyor diye onyargili olmayi savunmuyorum, veya belli kesimleri belli kaliplara sokmuyorum. Hic kimse baska birini sadece goruntu veya tavirlar ile yargilayamamali. Para ve imanin kimde oldugu bilinemez. Sadece genel kanidan bahsettim.

Anlıyorum. Açıklama için Teşekkürler.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.