Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tevrat'taki Savaş Konulu Ayetler  (Okunma sayısı 20500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 24, 2007, 07:25:32 ös
  • Uzman Uye

`Bir kente saldırmadan önce, kent halkına barış önerin. Barış önerinizi benimser, kapılarını size açarlarsa, kentte yaşayanların tümü sizin için angaryasına çalışacak, size hizmet edecekler. Ama barış önerinizi geri çevirir, sizinle savaşmak isterlerse, kenti kuşatın. Tanrınız RAB kenti elinize teslim edince, orada yaşayan bütün erkekleri kılıçtan geçirin. Kadınları, çocukları, hayvanları ve kentteki her şeyi yağmalayabilirsiniz. Tanrınız RAB `bin size verdiği düşman malını kullanabilirsiniz. (Tesniye 20:10-14)

Tanrınız RAB `bin size buyurduğu gibi, onları -Hitit , Amor , Kenan , Periz, Hiv ve Yevus halklarını- tümüyle yok edeceksiniz. Öyle ki, ilahlarına taparken yaptıkları iğrençliklere uymayı size öğretemesinler, siz de Tanrınız RAB `be karşı günah işlemeyesiniz. Bir kentle savaşırken, kenti ele geçirmek için kuşatma uzun sürerse, ağaçlarına balta vurup yok etmeyeceksiniz. Ağaçların ürünlerini yiyebilirsiniz, ama onları kesmeyeceksiniz. Çünkü kırdaki ağaçlar insan değil ki kuşatma altına alasınız. (Tesniye 20:17-19)

Sen benim savaş çomağım, savaş silahımsın. Ulusları parçalayacak, krallıkları yok edeceğim seninle. Seninle atlarla binicilerini, savaş arabalarıyla sürücülerini kırıp ezeceğim. Erkeklerle kadınları, gençlerle yaşlıları, delikanlılarla genç kızları, çobanla sürüsünü, çiftçiyle öküzlerini, valilerle yardımcılarını darmadağın edeceğim. (Yeremya 51:20-23)

Şimdi git, Amalekliler`e saldır. Onlara ait her şeyi tamamen yok et, hiçbir şeyi esirgeme. Erkek, kadın, çoluk çocuk, öküz, koyun, deve, eşek hepsini öldür . (I. Samuel 15:3)

Ayak tabanınızın basacağı her yer sizin olacak; sınırınız çölden ve Lübnan `dan, ırmaktan, Fırat ırmağından garp denizine kadar olacaktır. Önünüze kimse duramayacak; Allah `ınız Rab , size söylediği gibi dehşetinizi ve korkunuzu, ayak basacağınız bütün diyar üzerine koyacaktır. (Tesniye 11:24-25)

« Son Düzenleme: Nisan 12, 2011, 01:11:59 öö Gönderen: Nomen est omen »

Aralık 24, 2007, 08:27:39 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Samuel bırazda Toradakılerden bahsetsen...:)
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Aralık 25, 2007, 11:02:20 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Samuel bırazda Toradakılerden bahsetsen...:)
Ayetlerin üç tanesi Tora`dan  alındı.Tesniye Tora`nın içinden ama 24 bölümün ismi Tevrat olarak geçtiğinden dolayı ve çoğunluğun  bildiği  ismi yazmanın daha anlaşılır olacağını düşündüm :)

Eylül 21, 2008, 01:13:58 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bu konuya yer verilmesi aslında benimde aklıma takılan soruları sorma fırsatı doğurdu bir Tanrının bu şekilde savaş açıklamaları olması çok kötü ayetde bahsedilen şeyler aslında bir soykırımdan haber vermekte bunu vicdan taşıyan,iyiliğe inanan kalplerin kabul etmesi mümkün değil.

Düşünebiliyor musunuz?Adam sizi öldürüyor,çoçuğunuzu,eşinizi masumları katlediyor,yağmalıyor keyfe keder hareketlerde bulunuyor ve bunları yaparak cennete gidecek bu direk Tanrının emri çünkü.Bu mantığı kabul etmemiz mümkün olmasa gerek.Yanlışa yanlış demessek sonra bu kötülük gelip bizide bulur.

Ben yahudiliğin eleştirisini yapmıyorum,bu tür ayetler bütün dinlerde olabilir.Ben sadece ya Tanrının bizi kandırdığını ya da birilerinin Tanrı sözüne ilave kattığını söylüyorum..

Saygılarımla..

Eylül 21, 2008, 02:25:39 ös
Yanıtla #4

Ben yahudiliğin eleştirisini yapmıyorum,bu tür ayetler bütün dinlerde olabilir.Ben sadece ya Tanrının bizi kandırdığını ya da birilerinin Tanrı sözüne ilave kattığını söylüyorum..

Sayin Amurdad; İnsanlik ne zaman Gercegi anlayacak ve farkedecek Sizce?

Yapilan herseyin, islenen her gunahin ve devami Tanri'nin istegiymis gibi gosterilenlerin arkasinda nelerin oldugunu hala cozemedi mi İnsanlik?

Tanri bu dunyayi bizlere bahsettigine gore neden birbimizi oldurmemizi / yoketmemizi istesin ki...

Cok guzel ve yerinde uygulanan bir plan ve bu plani uygulayan her kesim hakli gerekcesi olarak bunu en kolay Din dolaysiyla Tanri'nin istegi olarak gostermekle yerine getiriyorlar.

Onlarin amaclarinin ne oldugu cok iyi biliniyor, kanaatimce..

Saygilar. 

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 21, 2008, 02:44:01 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bugün yeryüzünde hertürlü kötülüğün kaynağını Yahudilikte arayanlar var bu çok yanlış veya dindarlık kötü bir şey değil aksine ben bir çok yerde dindarlığı savunmuşumdur.Her kültürde diye lafımı düzelteyim bir şiddet olgusu var insanlık hala birbirine güvenmeyi öğrenemedi.Hareketlerimiz bir tepki içerisinde gelişiyor böyle olunca da doğruları bulmak zorlaşıyor.

Kimsenin çıkarları bir başkasıyla çakışmasına gerek yok bu dünya 30 Milyar insanı rahatlıkla besleyebilecek durumdaymış,biz 6 milyarız yaşamak için öldürmek gerek savını hiç bir insan kabul edemez.

Dinlerin gelişiminide o dönemin sosyolojik yapısından da uzak tutmamalıyız,yani dinlerimizinde yanlış yapabileceğini en nihayetinde kabul edelim buna göre kendimizi geliştirelim yoksa inancın gerekliliğine 100%100 inanıyorum bir yaratıcıyıda görüyorum.Bu konuda din adamlarına çok büyük görev düşüyor ama maalesef cephede savaşanlarını görüyoruz.Hepimize aslında çok şey düşüyor.

Saygılarımla..

Eylül 21, 2008, 03:14:15 ös
Yanıtla #6

Bugün yeryüzünde hertürlü kötülüğün kaynağını Yahudilikte arayanlar var

Arayanlari bilmiyorum ama herkesin kendi sorumlulugu oldugunu ve kotulugun kaynagini da baskalarina atfetmenin tamamen yanlis oldugunun bilincindeyim. Kotulugun kaynagi tamamen egomuzdur ve bu bilinmektedir. Bunun icin de kimseyi sorumlu tutamayiz.

Kimsenin çıkarları bir başkasıyla çakışmasına gerek yok bu dünya 30 Milyar insanı rahatlıkla besleyebilecek durumdaymış,biz 6 milyarız yaşamak için öldürmek gerek savını hiç bir insan kabul edemez.

Bunu dusunmek bile icler acisi.. Bu tamamen egonun kotu bir gostergesidir. Ne demek ben yasiyayim diye bir baska İnsani oldurmek ? ( Ben ne isem Kardesim de odur ). Bu tamamen Bencillik ve İnsanliktan cikma halidir. Sunu unutmamamiz gerekiyor ki, kendi canini kurtaran / kurtarmak isteyen basindan kaybetmistir ancak kendi canindan vazgecen kazanmistir. Tabi bu bir musaade isidir ayni zamanda ;) bu seviyeye ve bilince gelmek kolay degil.

- > Ha bi de su da var; bilinen gerceklerden biri: Dunyamizda giderek gerek su gerekse yiyecek kaynaklarinin tukenmekte oldugu biliniyor ve bu durumda İnsanlari oldurmek icin bir gerekcemiz mi olmali? 

Tanrim, umarim o donemlerde ben yeryuzunde bulunmam :D  

« Son Düzenleme: Eylül 21, 2008, 03:27:42 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Nisan 12, 2011, 12:17:52 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın Amurdad, sayın  shamuel 'in Tevrat'tan  yaptığı  alıntı karşısında  şaşırmayın. Semavi  dinlerde bu gibi  ayetlere çokça rastlayabilirsiniz. Unutulmaması gereken şey,   semavi dinlerde  her hangi bir soru sorulması ve bu sorunun mantıki cevabının aranaması  mümkün değildir. Kutsal kitaplar   kayıtsız- şartsız  itaati emreder.  Yine , her hangi  bir ayeti inkar etmekle kitabın tamamını inkar  etmek arasında fark yoktur.
       Saygılar-sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2011, 01:08:58 öö Gönderen: Nomen est omen »
"Vur ama dinle beni"