Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ciwan HACO  (Okunma sayısı 5797 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2010, 01:27:33 ös

Ciwan Haco,1957 yılında Suriyenin Qamışlo kentinde doğdu.Lise öğreniminden sonra Almanyanın Bochum üniversitesinin müzik fakültesinde 3 yıl öğrenim gördü.Avrupalı müzik guruplarıyla çalışmalar da yapan Ciwan Haco'nun Türkiye'de,"Sî û sê Gule","Durî","Bilura mîn","Gula sor","Leyla" isimleri albumleri çıktı.Ayrıca sanatçının Avrupada da "Peşmerge","Serhildan" "Diyarbekîr","Girtîyên Azadîyê" isimli albumleri çıkmıştır.
Otantik kürt müziği özelliklerini Pop-Folk ve Rock ağırlıklı kalıplar içerisinde düzenleyerek;bu ezgilerin dünyaya açılmasını sağlayan sanatçı,geleneksel olanı popülerleştirdi."Destana Egideki" ünlü kürt romancı Mehmet Uzun'un 5 genç insanın öyküsünü anlattığı bir destan-şiir.Ciwan Haco'nun Etnik-Caz tarzında yorumladıği tek bölümlük bir destan olan bu albümde müzik severlerin beğenisine sunulmuştur.

Ciwan HACO        

Şeyh Sait isyanından sonra, Midyat'tan Suriye'ye göç etmek zorunda kalan büyük bir ailenin ferdidir Ciwan... Ailenin atası, Haco Ağa olarak bilinir. Şeyh Sait isyanının bastırılmasında, devlete destek verirse eğer birtakım "imtiyazlar" vaat edilir kendisine, ama her vaat gibi yerine getirilmez, Suriye'nin yolları görünür Haco Ağa'ya mecburi. Suriye hükümeti toprak verir kendisine, geniş aşiretiyle buraya yerleşir, ancak Kürtlüğü başına beladır, topraklar elinden alınır sonra, aile göçe zorlanır, dünyanın her yerine dağılır aile fertleri... Yazar çıkar aileden, şair, ressam, müzisyen çıkar, akademisyen çıkar.

İşte Ciwan Haco, bu aileden çıkmış sanatçılardan biridir.

1980'li yıllarda korsan kasetleri kaçak yollardan Türkiye, İran, Irak ve Suriye'ye girdiğinde, müzik serüveni çoktan başlamış ve Almanya'da Bochum Üniversitesi'nde müzik eğitimi görüyordu Ciwan Haco. Kendine has bir tarzı vardı; Kürt müziğinde o zamana kadar alışık olmayan bir "ses" olarak girdi. Pop, rock ve etno-caz türünü, bir daha çıkmamacasına Kürt müziğine sokarken, kocaman bir coğrafyada çok büyük bir hayran kitlesini yaratıyordu. Arkasından gelecek bir sürü müzisyene "örnek" oluyor ve Avrupa'nın önemli caz kulüplerinde sahneye çıkıyor, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserleri hıncahınç doluyordu.

Resimlerini de yerleştirmek istedim ancak sanırım teknik bir hatadan dolayı yapamadım. Kürt Müziğinin popüler ismi olan Ünlü Sanatçımızı tanıtmak istedim.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2010, 01:42:24 ös Gönderen: Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 02, 2010, 01:52:02 ös
Yanıtla #1

Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ocak 02, 2010, 01:54:38 ös
Yanıtla #2

Yaa Sevgili Zarathustra; Siz gerçekten bir Harikasınız:) Ben ne diyeceğimi inanın şaşırmış vaziyetteyim. Tam da içimde kalan ancak bir türlü başaramadığım birşeyi ki bundan dolayı da üzüntü duyduğum, Size çok Teşekkür ederim. Sağolun.

En derin Saygı ve Hürmetlerimle..

Ocak 02, 2010, 01:58:43 ös
Yanıtla #3

Sorun degil Sn.Isabella.Kendisi sahsen tanimis oldugum (Hollanda'dan)ve siradisi tarzini begeniyle dinledigim bir sanatcidir.Eski bir dosta bu kadarda bizden olsun..
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ocak 02, 2010, 02:01:38 ös
Yanıtla #4

Sorun degil Sn.Isabella.Kendisi sahsen tanismis oldugum (Hollanda'da)ve siradisi tarzini begeniyle dinledigim bir sanatcidir.Eski bir dosta bu kadarda bizden olsun..

Buna hem çok Sevindim, hem de önemli derecede üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim. Kendilerine fazlasıyla hayran olmama rağmen bir türlü ulaşamadığım, en önemlisi de tanışma şerefine nail olamadığım büyük Sanatçımızı, açıkçası Sizi de gerçekten kıskanmış durumdayım şuanda:)

Saygılarımla    

Şubat 17, 2010, 03:38:18 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Ciwan HACO... Kürt pop müziğinin kralı. en sevdiğim şarkısı "Gula Sor."  forumda Ciwan Haco sevenlerin çıkması beni şaşırttı.
sn. isabella Haco'nun hayatını paylaştığıniçin çok teşekkürler. ayrıca sn. zarathustra fotograflar için sana da tşkrler

Şubat 17, 2010, 06:19:56 ös
Yanıtla #6

Ciwan HACO... Kürt pop müziğinin kralı. en sevdiğim şarkısı "Gula Sor."  forumda Ciwan Haco sevenlerin çıkması beni şaşırttı.
sn. isabella Haco'nun hayatını paylaştığıniçin çok teşekkürler. ayrıca sn. zarathustra fotograflar için sana da tşkrler

Merhaba Sevgili Res; Ciwan HACO hakkında aynı görüşte olmamıza sevindim.

Rica ederim.  

Saygılarla,

Dipnot: bu mesajla sürekli gündemde kalmayı başaran güncel olay nedeniyle yeniden polemiklere davetiye çıkartacak duruma her an girebiliriz. Aman dikkat :D hele hele bu aralar Sevgili Res; hay allah kasıtlı mı oluyo dicem de ( tam da an' a denk gelmesi ) malum başım dertten pek kurtulmaz da:) benim için bir şeref, görüşünüzü belirtmeniz ayrıca Size tamamiyle Saygı da duyuyorum ve memnun olduğumu da belirttim zaten ama gelgelelim sürekli olarak hedef alanı olduğu için en riskli konum olması sebebiyle de ayrıca ortamın anında yükselen bir gerilim ortamına dönüşmesi an meselesi ve bu yüzden de ne yazıkki bu ortamda da ikinci bir kaşık- çatal fırlatma olayı yaşanmasın ;)

Bir espri mahiyetinde belirttim ama her nedense yaraya tuz basmak bazan yarayı azdırır fakat iyileşmesi de zaman alacaktır, düşüncesindeyim. Umarım fırtına öncesi sessizliği yaşamıyoruzdur  :(
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2010, 06:34:20 ös Gönderen: Isabella »

Şubat 17, 2010, 06:41:32 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sıradan,vasat avrupada her yerde dinleyebileceğimiz bir kürt şarkıcısı.Etnik müzik yapan binlerce batılı gibi işte. Sanata kattığı yeni  birşey de yok.......

Işık ve Sevgi ile kalın.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Şubat 17, 2010, 06:42:11 ös
Yanıtla #8

=> Şimdi olay şöyle cereyan edecek, izninizle olabilecekleri birer öngörü niteliğinde sunabilirim, işte bu bizim aynamız:) bakalım kendimizi nasıl göreceğiz.

Biri çıkar bu ne be kardeşim o da sanatçı mı falan filan, ( tabi burada Değer'lere Saygı niteliğinden yoksun olması nedeniyle o arkadaş (bahsı geçen X 'tir)

Biri kalkar yahu kardeşim, siz burada da mı ortamımızı gereceksiniz, ülkeyi karıştırdığınız yetmiyormuş gibi de sürekli başımızı derde sokuyorsunuz, bizi huzursuz ediyorsunuz falan filan.. ( tabi burada bencil düşünen egoist başkalarının haklarını bile umursamaz her neyse.. )

Biri de kalkar kardeşim, nedir bu demogojinin anlamı gelin Ülkenin ortak sorununu şöyle halledelim, diye fikir yürütür tabi burada Arkadaş solcudur Y 'dir, ve bazı çoğunluk da ne yazıkki birleşir ve Y' yi otomotikman terörist ilan ederler..

İşte ortaya da birbirimize girmiş, laf saldırılarında bulunmuş ve içimizde ne varsa dışarı akıtmak tam bir biçilmiş kaftan valla.. :D neyseki bırakın sanal ortamı normalde de aynı yerde bulunduğumuz bir ortamı düşünün eyvah o zaman halimiz ne olur içler acısı.. birbirimize dayak, tekme dövüş, ağzı burnu kan içinde hatta kimimiz de mezara.. vay be Insanlık bu kadar mıymış ? deriz sonra da.. anlarız anlamasına da iş işten maalesef çoktan geçmiş oluyor da..

Umarım, bu mizahsal paylaşımım hoşunuza gider.. :)

Sevgilerle,  

Ya Res; ne yaptın Kardeşim, mayına bastın :D :D
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2010, 06:48:28 ös Gönderen: Isabella »

Şubat 17, 2010, 06:49:02 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

müzik evrenseldir. mesela ben ciwan haco'nun söylediği şarkılardan hiçbirisinin tek kelimesini dahi anlamam ben ne kürt'üm ne de kürtçe bilirim ama çok hoşuma gidiyor müziği ve sesi. ayrıca yetiştiğim çevredeki arkadaşlarımın birçoğu kürt idi bu müzikleri sevmemin nedeni herhalde oradan eliyor. :D

bence bu konular hedef olarak alınmamalı. mutlaka hedef alan kesimler olacaktır ama ben aynı görüşte değilim. ister arapça dinlerim ister yunanca dinlerim ister de kürtçe dinlerim. bu benim düşüncem ve benim müziğin evrenselliğine inanışım demektir diye düşünüyorum. :):)

son olarak da çatal-bıçak fırlatma olayına değimek istiyorum. bence Türkiye artık o devri geçti. zamanında rahmetli Ahmet Kaya'nın yediği çatal-bıçakların şimdi atılacağını sanmıyorum. bir çok doğu kökenli sanatçı artık albümlerinde çıkarabiliyorlar çatal-bıçağa neden olan şarkıları :) üstelik onlara klip bile çkiyorlar. demek ki rahmetli KAYA bunu erken söyledi biraz. eee ezayı ahmet kaya çekti, sefayı bunlar   sürüyor:):) bu zor dönemleri de atlatırız inşallah. ülke olarak nelerin üstesinden gelmedik ki:)

saygılar...
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2010, 06:51:04 ös Gönderen: R.e.S »