Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir budist mason olurken hangi Kutsal Kitaba el basar?  (Okunma sayısı 33779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2008, 05:38:23 ös
  • Uzman Uye

sn. mason bir budist mason olurken 3. dinin kitabından herhangi birine el basmadan mı mason oluyor?
neye el basıyor?

Nisan 21, 2008, 10:35:39 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kendi kutsal kitabi olarak dusundugu kitaba. Bu kitap mevcut degil ise, diger herhangi bir kutsal kitaba el basarak yeminlerini gerceklestirir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 21, 2008, 08:46:29 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason; anladigim kadariyla bir Masonun kendi kutsal kitabina el basmasi verdigi sozun onemini kavramasi icindir ....sayet boyleyse bir budistin herhangi bir kutsal kitaba el basmasi ne derece samimi olabilir

Gerçeğin çölü

Nisan 21, 2008, 11:06:50 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Budizmde cesıtlı dını bılgıler ıceren parsomenler vardır....Ve kutsal sayılmaktadırlar.. Sn.Mason'unda dedıgı gıbı bunlara el basabılırler...Boylece samımı olarak bu yemını gerceklestırmıs olurlar..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 22, 2008, 07:27:26 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

sn Mason; anladigim kadariyla bir Masonun kendi kutsal kitabina el basmasi verdigi sozun onemini kavramasi icindir ....sayet boyleyse bir budistin herhangi bir kutsal kitaba el basmasi ne derece samimi olabilir

Sayin ONE,

Kalbinde Mason olmus bir kisiye gore butun kutsal kitaplar ayni degerdedir, ayni bagliyiciliktadir. Yine Kalbinde Mason olmus kisiye gore butun inanilan Yuce Yaradanlarda ayni Yuce Yaradandir. Tek ve birdir. Bu baglamda sizin yemininizi ederken elinizi koymus oldugunuz kitabin hangi dinin kitabi oldugu onem tasimaz. Kutsal bir kitap olup olmadigi tek onem faktorudur.

Bahsetmis oldugunuz samimiyet elinizin altindaki kitapta degil, gonlunuzden gecenlerdedir.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 22, 2008, 07:39:28 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aciklamalariniz icin tesekkurler sn Mason
yanliz butun kutsal kitaplarin ve ne kadar Tevhid inanci esas olsada Yaratici inanisinin farkli farkli oldugu dinlerin hepsini kabul etmek bana bir dayatma olarak geldi...
hele hele bunlarin uzerine yemin etmek!

Gerçeğin çölü

Temmuz 04, 2008, 05:04:37 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

aciklamalariniz icin tesekkurler sn Mason
yanliz butun kutsal kitaplarin ve ne kadar Tevhid inanci esas olsada Yaratici inanisinin farkli farkli oldugu dinlerin hepsini kabul etmek bana bir dayatma olarak geldi...
hele hele bunlarin uzerine yemin etmek!

Bu konuda ben de benzer bir düşünce taşımaktayım. Elbette Müsüman bir Masonun İncil veya Tevrat'a el basarak yemin etmesi kendi içinde bir samimiyetsizlik yaratacaktır.

Temmuz 05, 2008, 05:51:57 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

zannetmiyorum ki samimi bir budist veya şamanist Tevrata,Kurana veya İncile el bassıın.Yani bir Şaman Göktanrıya inanıyorken niye Kurana el bassın ki?Bu bir dayatma ve aldatmaca olur.Herşey mantık çerçevesinde olmalıdır.Ama eğer bu uygulama bir dogmaysa yanlış bir uygulamadır.Çünkü inandığınız dinede bu terstir düşünsenize bir budiste inanmayarak Kuran'a el bastırttığınızı.Ne budistin yemini kabul olur ne de dinen doğru bir davranış olur.
Eğer ki bu uygulama formalite icabı ise, din kitapları buna alet edilmesi doğru bir uygulama değildir.

saygı ve sevgilerimle

Temmuz 05, 2008, 06:15:36 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Yemin Kürsüsünde yer alan kutsal kitaplar tamamiyle sembolik niteliktedir. Çalışmalar sırasında din kitabı olarak kullanılmazlar. kuran ve kitab-ı mukaddes dışında, zend avesta (zerdüştler için), dammapada (budistler için), bhagvada gita (hindular için), vedalar (brahmanlar için), tao te king (taocular için) ve granth sahib (sihler için) açılabilir. Ben bu şekilde biliyorum.

sn. Akyol sizden farklı düşünüyorum ... bir samimi iman etmiş kişinin  Yüce Yaratıcıya inandığının bilinciyle hepsinin Tanrıdan bir nur olduğunun bilinciyle hareket edeceğini ve herhangi bir kutsal kitaba el koymasının yeterli olacağına inanacağını düşünmekteyim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Temmuz 05, 2008, 07:58:15 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sn. Skull birşeyi yapacağına veya yapmayacağına gönülden yemin ederim demekle aynı yemini elini Kuran,incil veya Tevratın üzerine el basarak yemin etmenin arasında ne gibi farklar vardır?
Benim inandığım İslamiyet herşeyin bir mantığı olan dindir.Mantığı olmayan hiç birşeyi içinde barındırmaz.
El basarak yemin etme İslamiyette yoktur,İslamiyette bu bir hurafedir.

sn. Akyol sizden farklı düşünüyorum ... bir samimi iman etmiş kişinin  Yüce Yaratıcıya inandığının bilinciyle hepsinin Tanrıdan bir nur olduğunun bilinciyle hareket edeceğini ve herhangi bir kutsal kitaba el koymasının yeterli olacağına inanacağını düşünmekteyim.