Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden??  (Okunma sayısı 7391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2011, 12:31:54 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Neden internet ortamında bu kadar pasif bir durumdasınız??
Neden kendi resmi web sitelerinizden bile bu kadar uzaktasınız??
Neden sorulan her soruya klişe ve kaçamak cevaplar veriyorsunuz??
Neden haricilere yönelik doğru düzgün bir etkinliğiniz olmuyor??
Neden elde tutulur somut bir amacınız yok??

biraz kısa oldu ama şimdilik bu kadar "Neden" yeter ;)
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Kasım 10, 2011, 01:49:55 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Öncelikle belirtmek isterim, Mason değilim ve  size göre yeni üyeyim forumda.

Alıntı
Neden internet ortamında bu kadar pasif bir durumdasınız??

Internet ortamında  daha aktif ne yapabilirler? Sosyal ağ kurup fotoğraflarını mı yayınlasınlar. :)
Cümle sonunda ikinci soru işareti kullanma nedeninizi de anlamadım. :)

Alıntı
Neden kendi resmi web sitelerinizden bile bu kadar uzaktasınız??

Benden eski üye olduğunuz halde cevabı belli olan sorular soruyorsunuz.
Sayın MASON bu konuda bir açıklama yapmış.Üye olduğumda ilk okuduğum yazılardan biriydi.

www.masonluk.org sitesinin kuruluş nedenleri çoktur. Bunlardan bazıları, Türkiye içerisinde Büyük Loca tarafından belirlenmiş yasaya göre, hiçbir Masonik internet web sitesi yapılamaz ve internette Masonluğun işaretleri (Masonlar tarafından) kullanılamaz. Bu nedenle Türkiye’de (Resmi web siteleri hariç) hiçbir Masonik web sitesi yoktur.

Yalnız Masonlar.org Türkiye Büyük Locasına bağlı değildir. Yabancı bir ülke kaynaklıdır. Bağlı olduğu Büyük Loca tarafından özel izinle bu site açılmış ve denetlenmektedir.

Sitenin açılış amacı; dünyanın birçok yerindeki, Masonluk hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan, yanlış bilgi sahibi olan ya da ilgi duyanlara, kaynağından (Masonlardan), doğru ve yorumsuz yanıtlar verebilmektir.

Türkiye’de normal bir vatandaşın bir Masonla görüşmesine ya da kaynağından, doğru bilgi almasına imkan olmadığından dolayı, (dünya üzerinde çok yaygın bir dil olmamasına rağmen) siteye Türkçe seçeneği eklendi. Türkçe olan, resmi olmayan ve doğru kaynaktan bilgi veren tek Masonik site burasıdır.

Alıntı
Neden sorulan her soruya klişe ve kaçamak cevaplar veriyorsunuz??

Benzer sorulara farklı cevaplar nasıl verilebilir?

Alıntı
Neden haricilere yönelik doğru düzgün bir etkinliğiniz olmuyor??

Buluşma yeri söyleyin bütün masonlar gelecektir. :)
İlahi akif_yzb sen adamı gülmekten öldürürsün. :)

Alıntı
Neden elde tutulur somut bir amacınız yok??

Forumda araştırma yapmadan soru sorma nedeninizi tahmin ediyorum ama olsun  ben yine yardımcı olayım.
Forum bilgi deryası ne kadar derinde arayacağınız size kalmış. Aman dikkat edin derinlik sarhoşluğu yaşayıp vurgun yemeyin.
Aşağıdaki alıntıda yapılan açıklamalardan birini paylaşıyorum.

amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır. Masonluk, bu yüce ülküsünü İnsanlık Mabedi inşası olarak tanımlar, ve bu amaca uygun düzenli bir şekilde ulaşmak için tüm üyelerini uyması gereken temel ilkeler koymuştur.

Size bir iki soru sormak isterim,
Neden bu soruları sordunuz?? (Çift soru işareti kullanmak etkili oluyor demek :) )
Sorduğunuz soruların yanıtları sizce nedir??
Verilen yanıtlar (klişe ve kaçamak olarak tanımladığınız) neden sizi tatmin etmiyor??

Bu arada diğer üyeler ikimizi Mason sanabilirler.Harici üyelerin avatar kullanım hakkı yokken biz kullanabiliyoruz Sn. akif_yzb.
Aman site yönetimi duymasın.

Çift soru işaretli sorularıma yanıt bekler ve saygılarımı sunarım,

« Son Düzenleme: Kasım 10, 2011, 01:59:39 öö Gönderen: V_for_Vendetta »

Kasım 10, 2011, 06:57:39 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada, üstüme görev olmasa da ilgilendiğim için, anlayamadığım bir nokta şu:

Sayın Akif Yüzbaşı bu soruları bizim Türkiye'deki masonlara iletiyor, değil mi?

Eğer öyleyse bunlara şu şekilde kusurlama/suçlama olarak alabilir miyiz acaba?

Türkiye'deki masonlar

- internet ortamında çok pasif bir durumda.
- Kendi resmi web siteleriniden bile uzakta.
- Sorulan her soruya klişe ve kaçamak cevaplar veriyorlar.
- Haricilere yönelik doğru düzgün bir etkinlikleri yok.
- Elde tutulur somut bir amaçları yok.

Doğru mu? Tamam mı? Bu konuları teker teker ele alabilir miyiz?

Bu arada dikkatimi çeken bir diğer nokta da Sayın V_for_Vendetta adlı üyemizin Sayın Akif Yüzbaşı'ya karşı çıkışı.

Yok hayır... ÖVyle yapmayalım. Sayın Akif Yüzbaşı birazç daha açıklık getirsin bu eleştirel gibi görünen sorularına. Eleştiri ise ona göre, suçlama ise ona göre yanıt vermek gerekebilir.

« Son Düzenleme: Kasım 10, 2011, 07:03:18 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 10, 2011, 10:24:19 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada, üstüme görev olmasa da ilgilendiğim için, anlayamadığım bir nokta şu:

Sayın Akif Yüzbaşı bu soruları bizim Türkiye'deki masonlara iletiyor, değil mi?

Eğer öyleyse bunlara şu şekilde kusurlama/suçlama olarak alabilir miyiz acaba?

Türkiye'deki masonlar

- internet ortamında çok pasif bir durumda.
- Kendi resmi web siteleriniden bile uzakta.
- Sorulan her soruya klişe ve kaçamak cevaplar veriyorlar.
- Haricilere yönelik doğru düzgün bir etkinlikleri yok.
- Elde tutulur somut bir amaçları yok.

Doğru mu? Tamam mı? Bu konuları teker teker ele alabilir miyiz?

Bu arada dikkatimi çeken bir diğer nokta da Sayın V_for_Vendetta adlı üyemizin Sayın Akif Yüzbaşı'ya karşı çıkışı.

Yok hayır... ÖVyle yapmayalım. Sayın Akif Yüzbaşı birazç daha açıklık getirsin bu eleştirel gibi görünen sorularına. Eleştiri ise ona göre, suçlama ise ona göre yanıt vermek gerekebilir.

internet ortamında çok pasif bir durumda.
bu forum olmasa hala birçok bilgi eksikliğimiz olacaktı kabul ediyorum.. ve bu forumun açılmasında emeği geçenlere gönülden teşekkür ediyorum.. ama en azından biz pis haricilere kendinizi daha yakından tanıtın.. açın 1 gün şöyle kapılarınızı bizlere gelelim bi çayınızı içelim sohbetimizi edelim.. sonra sen sağ ben selamet :) hadi bunu da geçelim bi facebook bi twitter grubu falan açın gözünüzü seveyim.. :)

Kendi resmi web siteleriniden bile uzakta.
resmi sitelerinize bakıyorum (hür masonlar ve özgür masonlar) da bir örnek vereyim hür masonların resmi web sitesinde 2006 konvanından resimler var.. 2006dan sonra hiç mi toplanmadınız yahu diye sormak geliyor içimden :) bu sadece tek bir örnekti.. sitede ne bir duyuru ne bir haber var ne başka bişey.. haa diyeceksiniz ki ne yapacaksın haberi pis harici :) yaa kardeşim kendi aranızda bari internet ortamında bi iletişim sağlayın şifre falan koyun siteye giriş için biz de iyice meraklanalım :)  neyse bananeyse ;)... bu arada cem yılmazın bi esprisi aklıma geldi hani uçakta businnes clas'ta olanlar napıyo merak ediyoruz arada perde var falan.. napıcaz soyunup sevişiyoruz :)

Sorulan her soruya klişe ve kaçamak cevaplar veriyorlar.
teee ne zaman sormuştum.. farzedinki mason olmak istiyorum.. tanıdığım mason da yok dolayısıyla kimse kulağıma gel seni bilader yapalım da demiyor :) kendimiz mason locasına başvurabiliyormuyuz?? evet.. verin adresinizi geliyorum diyorum.. kimseden çıtt yok.. ışığı aramaya devam edin vs. cümlelerle geliyorsunuz.. yahu başvurma hakkım yokmu?? evet var.. nereye başvurcaz..?? biz sizi buluruz.. oldu o zaman :)

Haricilere yönelik doğru düzgün bir etkinlikleri yok.
ilk sorunun cevabını tekrar okuyun :)

Elde tutulur somut bir amaçları yok.
dananın kuyruğunun koptuğu yer işte burası.. aranızdan pek çoğu bu yazdığıma belki çok kızacak.. bakın resmi web sitenizdeki yazının aynısını kopyalıyorum buraya..

Günümüzdeki Masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen AydınlanmaÇağı’nda kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumudur. Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır. Masonluk, bu yüce ülküsünü İnsanlık Mabedi inşası olarak tanımlar, ve bu amaca uygun düzenli bir şekilde ulaşmak için tüm üyelerini uyması gereken temel ilkeler koymuştur.

valla defalarca okudum ama yok kardeşim ya benim zeka seviyemde bi kıtlık var yada çok boşsunuz :)

neyse esen kalın güzel insanlar :)

bu arada sn. ADAM bana sadece rumuzum ile hitab ederseniz sevinirim ;)

aklıma sonradan geldi.. bir ara sitede masonlar için ayrı bi giriş paneli vardı sanırım şifre istiyodu.. ordaki şifreyide bulmuştum ama siteye tekrar yönlendiriyodu girdikten sonra :)  ondaki amacınız neydi acaba sn MASON??
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2011, 10:51:48 ös Gönderen: akif_yzb »

Kasım 10, 2011, 11:18:39 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

bu forum olmasa hala birçok bilgi eksikliğimiz olacaktı kabul ediyorum.. ve bu forumun açılmasında emeği geçenlere gönülden teşekkür ediyorum.. ama en azından biz pis haricilere kendinizi daha yakından tanıtın.. açın 1 gün şöyle kapılarınızı bizlere gelelim bi çayınızı içelim sohbetimizi edelim.. sonra sen sağ ben selamet :) hadi bunu da geçelim bi facebook bi twitter grubu falan açın gözünüzü seveyim.. :)

internet ortamında çay içmek biraz zor olacaktır. Bu teknoloji geliştiğinde ilk işimizi bu olacak. Not ettik :) Resmi twitter / facebook adresi olsa sizce değişen ne olacak?

Masonlar.org var. Diyorsunuz ki bilgi edindik sağ olun. Daha farklı ve/veya fazla ne istiyorsunuz ki? Masonlar.org'un facebook / twitter hesapları da mevcut bunu da belirteyim.

resmi sitelerinize bakıyorum (hür masonlar ve özgür masonlar) da bir örnek vereyim hür masonların resmi web sitesinde 2006 konvanından resimler var.. 2006dan sonra hiç mi toplanmadınız yahu diye sormak geliyor içimden :) bu sadece tek bir örnekti.. sitede ne bir duyuru ne bir haber var ne başka bişey.. haa diyeceksiniz ki ne yapacaksın haberi pis harici :) yaa kardeşim kendi aranızda bari internet ortamında bi iletişim sağlayın şifre falan koyun siteye giriş için biz de iyice meraklanalım :)  neyse bananeyse ;)... bu arada cem yılmazın bi esprisi aklıma geldi hani uçakta businnes clas'ta olanlar napıyo merak ediyoruz arada perde var falan.. napıcaz soyunup sevişiyoruz :)

Derdiniz veya merakınız bu ise, hiç dert etmeyiniz. Biz birbirimizle her ortamda iletişim halindeyiz.

Sorulan her soruya klişe ve kaçamak cevaplar veriyorlar.
teee ne zaman sormuştum.. farzedinki mason olmak istiyorum.. tanıdığım mason da yok dolayısıyla kimse kulağıma gel seni bilader yapalım da demiyor :) kendimiz mason locasına başvurabiliyormuyuz?? evet.. verin adresinizi geliyorum diyorum.. kimseden çıtt yok.. ışığı aramaya devam edin vs. cümlelerle geliyorsunuz.. yahu başvurma hakkım yokmu?? evet var.. nereye başvurcaz..?? biz sizi buluruz.. oldu o zaman :)

Sorunuzu hatırlıyorum. Niçin cevap vermedik? Çünkü Forumun amacı kişilerin Mason olması veya onların Mason olmaları için yardımcı olmak değildir. Ayrıca resmi internet sitesinde iletişim adresi de mevcut bildiğim kadarıyla. Yanılmıyorsam hatta siz Ankara'daki binamızın resmini de paylaşmıştınız. Eh resmi paylaştığınıza göre adresini de gayet iyi biliyor olmanız lazım.

Elde tutulur somut bir amaçları yok.
dananın kuyruğunun koptuğu yer işte burası.. aranızdan pek çoğu bu yazdığıma belki çok kızacak.. bakın resmi web sitenizdeki yazının aynısını kopyalıyorum buraya..

Günümüzdeki Masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen AydınlanmaÇağı’nda kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumudur. Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır. Masonluk, bu yüce ülküsünü İnsanlık Mabedi inşası olarak tanımlar, ve bu amaca uygun düzenli bir şekilde ulaşmak için tüm üyelerini uyması gereken temel ilkeler koymuştur.

valla defalarca okudum ama yok kardeşim ya benim zeka seviyemde bi kıtlık var yada çok boşsunuz :)

amaç denilen şeyin içinde soyutluk vardır zaten. Ayrıca aktardığınız pasajda bence gayet net olarak açıklıyor amacın ne olduğunu. Masonluğun amacı nedir dendiğinde siz şöyle bir cevap mı bekliyorsunuz bilemedim ki, işte bu sene şu kadar öğrenciye burs vermeyi, hastane yapmayı planlıyoruz vs. Bunlar bir amaç değil ki.

aklıma sonradan geldi.. bir ara sitede masonlar için ayrı bi giriş paneli vardı sanırım şifre istiyodu.. ordaki şifreyide bulmuştum ama siteye tekrar yönlendiriyodu girdikten sonra :)  ondaki amacınız neydi acaba sn MASON??

İşi gücü olmayanlara meşgale olsun babından olabilir.

Saygılarımla.

Kasım 10, 2011, 11:39:12 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

internet ortamında çay içmek biraz zor olacaktır. Bu teknoloji geliştiğinde ilk işimizi bu olacak. Not ettik :) Resmi twitter / facebook adresi olsa sizce değişen ne olacak?
doğru söylüyosunuz facebook twitter olsa ne olacak.. valla şimdi düşündüm de olmasa daha iyi birçok saldırıya maruz kalabilir.. çay olayını saptırmayın :) çalcam bi gün kapınızı :)

Masonlar.org var. Diyorsunuz ki bilgi edindik sağ olun. Daha farklı ve/veya fazla ne istiyorsunuz ki? Masonlar.org'un facebook / twitter hesapları da mevcut bunu da belirteyim.
asıl istediğim şu; loca içi fotoğraf video vs.. ama biliyorum bunlar olmayacak asla :)  ha evet bu forumun facebookta grubu var doğru söylüyosunuz.. ancak sayfa admininin yaptığı en son paylaşımın tarihi 28 eylül 2011 :)
ha diyeceksiniz paylaşım olsa ne olacak.. hooop döndük mü başa :)

Derdiniz veya merakınız bu ise, hiç dert etmeyiniz. Biz birbirimizle her ortamda iletişim halindeyiz.
o zaman resmi sitenizin amacı nedir?? neden var??

Sorunuzu hatırlıyorum. Niçin cevap vermedik? Çünkü Forumun amacı kişilerin Mason olması veya onların Mason olmaları için yardımcı olmak değildir. Ayrıca resmi internet sitesinde iletişim adresi de mevcut bildiğim kadarıyla. Yanılmıyorsam hatta siz Ankara'daki binamızın resmini de paylaşmıştınız. Eh resmi paylaştığınıza göre adresini de gayet iyi biliyor olmanız lazım.
ben zaten beni mason yapın demiyorum.. eğer burda masonlukla ilgili herşeyi konuşabileceksek neden adresinizi vermekten çekiniyorsunuz bunu anlamıyorum.. evet resmi sitede adres yazıyor ancak sadece istanbuldaki adresiniz var.. ankarada locanız yokmuş gibi bi hava katmış :)  hah evet resimleri paylaşmıştım ancak ben o resimleri bulmadan önce sormuştum sorumu sizden yanıt bulamadım sonra fotolara da adresinize de tamamen kendi çabalarımla ulaştım.. ancak şunu söyleyeyim.. bir harici buraya ankaradaki adresinizi verin derse şaakk diye yazıcam haberiniz olsun :)

amaç denilen şeyin içinde soyutluk vardır zaten. Ayrıca aktardığınız pasajda bence gayet net olarak açıklıyor amacın ne olduğunu. Masonluğun amacı nedir dendiğinde siz şöyle bir cevap mı bekliyorsunuz bilemedim ki, işte bu sene şu kadar öğrenciye burs vermeyi, hastane yapmayı planlıyoruz vs. Bunlar bir amaç değil ki.

iyi günler efendim :)

İşi gücü olmayanlara meşgale olsun babından olabilir.

Saygılarımla.

admininde işi gücü yok sanırım böyle şeylerle vakit harcıyor :)

aslında ben sn. ADAM'ın cevap vermesini bekleyecektim çünkü herkese ayrı cevap vermek biraz forumda kirlilik yaratıyor bana göre.. bundan sonraki arkadaşlara cevap yazamazsam akıllarında bulunsun ;) ancak sanki sizi ciddiye almıyormuşum gibi algılanmaması için yazdım.. cevaplarınız için teşekkürler..
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2011, 11:49:50 ös Gönderen: akif_yzb »

Kasım 10, 2011, 11:45:38 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Size bir iki soru sormak isterim,
Neden bu soruları sordunuz??
Sorduğunuz soruların yanıtları sizce nedir??
Verilen yanıtlar (klişe ve kaçamak olarak tanımladığınız) neden sizi tatmin etmiyor??

Çift soru işaretli sorularıma yanıt bekler ve saygılarımı sunarım,

1. cevaplarını bilmediğim için
2. cevaplarını bildiğim soruları sormam
3. adı üstünde "kaçamak" ;)

çift soru işaretlerinin bi anlamı yok benim tarzım bu  8)

Kasım 11, 2011, 09:10:36 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın akif_yzb’nin yakınma ya da eleştirileri ile (bana özel sitemi dahil) Sayın SkullG’nin verdiği yanıtları okudum. 

Benim vereceğim yanıtlar korkarım Sayın SkullG’nin yanıtlarından farklı olacak. Zaten soru sahibi de bunu istiyor.

Ancak benim böyle bir yanıtlama/açıklama/yorum yapabilmem için, önce soru sahibine bir soru sormam gerekiyor.

Sayın akif_yzb, masonlardan söz eder ve onlara yüklenirken acaba hangi masonları hedef alıyor? Bu sitenin üyesi olan masonlar mı, Türkiye’deki masonlar mı, genel olarak tüm masonlar mı?

“Bu açık değil mi?” denilebilir. Bana göre değil. Kimi sorular öyle kimileri bir başka türlü. Hedef kitle hangisi ise yanıtı ona göre verilmeli.

Bir de sorun var: Burada hiç kimse bu sorulardan bazılarına yanıt vermeye yetkili değil. Çünkü bu soruların bazılarını ancak ilgili kurumların şu anda görevde bulunan sorumluları yanıtlayabilir. Başkası yanıt veremez; sadece bir yorum yapabilir ya da kişisel görüşünü belirtebilir. (Benzetme: Şu andaki iktidar partisinin bir üyesinin, hükümetin yapıp ettiklerine ya da yapmayıp etmediklerine ilişkin sorulara ve sorgulamalara yanıt verme yetkisi yoktur.) Bunun da peşin olarak göz önünde tutulması gerekir. Öyle değil mi?

Bir de burada birbirinden bağımsız konu başlıkları var. Acaba bunları ayırsak mı? Gerçi bazıları birbiriyle ilintili olabilir ama hiç ilintili olmayanlar bambaşka bir başlık altında irdelense daha iyi değil mi?

Son bir soru daha: Soru soruyu açabilir ama bunun dışında sorulması istenenlerin hepsi bu kadar mı? Bu bir parça zahmetli bir çalışma olabilir. Başka soru varsa lütfen onları da listeye baştan katalım.

« Son Düzenleme: Kasım 11, 2011, 09:16:00 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 11, 2011, 10:39:35 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın akif_yzb’nin yakınma ya da eleştirileri ile (bana özel sitemi dahil) Sayın SkullG’nin verdiği yanıtları okudum. 

Benim vereceğim yanıtlar korkarım Sayın SkullG’nin yanıtlarından farklı olacak. Zaten soru sahibi de bunu istiyor.

Ancak benim böyle bir yanıtlama/açıklama/yorum yapabilmem için, önce soru sahibine bir soru sormam gerekiyor.

Sayın akif_yzb, masonlardan söz eder ve onlara yüklenirken acaba hangi masonları hedef alıyor? Bu sitenin üyesi olan masonlar mı, Türkiye’deki masonlar mı, genel olarak tüm masonlar mı?

“Bu açık değil mi?” denilebilir. Bana göre değil. Kimi sorular öyle kimileri bir başka türlü. Hedef kitle hangisi ise yanıtı ona göre verilmeli.

Bir de sorun var: Burada hiç kimse bu sorulardan bazılarına yanıt vermeye yetkili değil. Çünkü bu soruların bazılarını ancak ilgili kurumların şu anda görevde bulunan sorumluları yanıtlayabilir. Başkası yanıt veremez; sadece bir yorum yapabilir ya da kişisel görüşünü belirtebilir. (Benzetme: Şu andaki iktidar partisinin bir üyesinin, hükümetin yapıp ettiklerine ya da yapmayıp etmediklerine ilişkin sorulara ve sorgulamalara yanıt verme yetkisi yoktur.) Bunun da peşin olarak göz önünde tutulması gerekir. Öyle değil mi?

Bir de burada birbirinden bağımsız konu başlıkları var. Acaba bunları ayırsak mı? Gerçi bazıları birbiriyle ilintili olabilir ama hiç ilintili olmayanlar bambaşka bir başlık altında irdelense daha iyi değil mi?

Son bir soru daha: Soru soruyu açabilir ama bunun dışında sorulması istenenlerin hepsi bu kadar mı? Bu bir parça zahmetli bir çalışma olabilir. Başka soru varsa lütfen onları da listeye baştan katalım.

kesinlikle size özel bir sitemim yok.. hani sizin üslubunuzu beğendiğim için ve ilk yorum yapanlardan olduğunuz için sizden cevap bekledim hepsi bu :)

Türkiye'de ki masonları kastediyorum..

yok yok hiç ayırmayalım hepsi çıksın aradan.. şimdilik başka soru işaretleri yok kafamda ;)

buyrun..

Kasım 11, 2011, 11:16:47 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dışarıdan baktığında anlamazsın, İçeriden baktığında anlatamazsın.

Forumdan bir arkadaşın imza kısmında yazılıydı.  ;)
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.