Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833807 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2013, 04:20:23 ös
Yanıtla #460
  • Ziyaretçi

Ben mason olduğumu biliyorum ama locaya gerek yok yada var tartışılır.Fakirler bu topluluğa giremez diyorsunuz.Ama insanları test edip sokmanız daha mantıklı, hayata kademelerle ve sistemlerle sınırlamak yalnış bence ama bunun da bir sebebi vardır diye düşünüyorum.Ama bir düşüncenin doğruluğunu tartışmadan katı kurallar koymak bence saçmalık okuduğun bilgileri kitapları gördüklerini yorumlayamıyorsan bu rüya bile dahil masonluğun hiçbir anlamı yoktur.Fakirleri bile hor gören bir insan bile mason olmaz...ha birde sizin yazdıklarınızı çarpıttığım için k.bakmayın eğer siz taraf değilseniz objektif düşünebilirsiniz ama objektif düşünmüyorsanız bu yazdıklarımı kendinize hakaret olarak algılarsınız.Ama masonsanız vereceğiniz cevap görülmeye ve anlamaya değerdir.Saygılar.

Nisan 19, 2013, 04:42:04 ös
Yanıtla #461
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tarıya güvendiğini vurgulama adını kullanan kişinin şu son iletisi üzerine sanırım bu karikatürü anımsamak uygun olacak.

Daha çok şey söylenebilirse de şimdilik bu kadarı yeter.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 19, 2013, 04:56:18 ös
Yanıtla #462
  • Aktif Uye

Sayın We trush the god'ın iletisini 2 defa okudum ama ne anlatmak istediğini anlayamadım. Bir açılım yaparsa iyi olur.

Bu arada sayın ADAM'ın aktardığı karikatür harika...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 19, 2013, 05:08:48 ös
Yanıtla #463

Sayın We_Trust_the_God forumun yeni üyelerinden. Bu sebepten ötürü belki de daha önce defalarca yazılmış, tartışılmış, açıklanmış konuları tekrar belirtmek gerekir.

Sayın We_Trust_the_God diyor ki "ben Mason olduğumu biliyorum ama locaya gerek var ya da yok tartışılır" . İyi de bir locanız yoksa zaten Mason olamazsınız ki! Size Mason olduğunuz haberi vahiy olarak mı geldi? Masonluk doğuştan gelen bir yetenek filan mıdır ki, siz tekris olmadan Mason olasınız.

Bir kimsenin Mason olabilmesi için tekris edilmesi şarttır. Bu da Masonluk yolunda henüz bir başlangıçtır. Bir harici kendini olsa olsa "önlüksüz Mason" olarak nitelendirebilir ki, öylesi bir sıfatı da kişinin kendi kendine yakıştırması hoş durmaz. Örneğin Atatürk'ün Masonluğu ara sıra tartışılır da, en azından Mason olmasa bile "önlüksüz Mason" olarak kabul edilebileceği belirtilir. "Önlüksüz Mason", belli bir locaya bağımlı olmayan, çoğunlukla da tekris edilmemiş kimsedir. Fakat hayat görüşü, düşünceleri, eylemleri ve idealleri Masonlukla örtüştüğü için kendisine böyle bir sıfat verilir. (Aslında böylesi bir sıfatın bile verilip-verilemeyeceği tartışılır) Herhalde Sayın We_Trust_the_God buna benzer bir şeyler demeye çalışmış.

"Fakirler Mason olamaz." Bu net ve açıktır. Sebebi: ekonomik sıkıntılar çeken kimseler, düşünsel hayata yeteri kadar vakit ayıramazlar, Masonluğa manevi ve maddi katkı sağlayamazlar. Ancak bir kimse ekonomik sıkıntılarını aştığı, locaya olan yükümlülüklerini yerine getirebilecek aşamaya geldiğinde, Mason olması konusundaki ekonomik yükümlülükleri aşmış olur. Herhangi bir engeli olan (göremeyen, sağır olan gibi), suç işlemiş olan kimseler de Mason olamazlar.

Masonlukta fakirleri hor görme yoktur. Aksine Masonluk, yardımlaşmayı esas alan, bunu yaparken de sağ elin verdiğini sol el görmeyecek prensibini benimsemiş olan, yardımlarını afişe etmeyen bir dernektir.

Yazınızda geçen rüya kısmını ise anlamakta güçlük çektim ama Masonluk aklı ve bilimi esas alır. Rüyaları da olsa olsa bilimin verileriyle inceler, yorumlar (böyle bir çabası olduğunu da sanmam).

Forum arşivindeki belli başlı yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Nisan 19, 2013, 09:10:35 ös
Yanıtla #464
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Nasıl mason olunur sorusunun tek cevabı var oda şu

Önce nasıl adam olunur onun cevabını ara bul sonra masonmu olursun dervişmi olursun arar bulursun gerisi kolay.Adam olamayan ne mason olur ne insan.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 19, 2013, 09:57:16 ös
Yanıtla #465
  • Uzman Uye

Adammi olunur kadinmi olunur bilmem ama bence önce insan olmak lazim, hemde insan.

Nisan 19, 2013, 10:02:32 ös
Yanıtla #466
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.tij

kadında erkekte önce adam olabilir?
senin tezinde doğru ama önce insan olmak lazım ben sanırım sn.murat ayfer özgenin yazdığı kitaptan etkilendiğim için adam olmak deyimini kullandım
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 19, 2013, 10:07:29 ös
Yanıtla #467
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.We_Trust_the_God,

Belki gozunuzden kacmistir,insanlik halidir olabilir bu forumda masonlukla ilgili bilgiler mevcuttur.

Dikkatinize sunarim.

Saygilarimla.
Memento Mori

Mayıs 17, 2013, 02:14:18 ös
Yanıtla #468
  • Ziyaretçi

Sayın MASON ;

Büyük üstat Remzi SANVER'in Fatih ALTAYLI ile yapmış olduğu Teke Tek programında diyor ki ;

"Bir kişinin mason olabilmesi için en az 2 üstat mason tarafından tavsiye edilmesi, hiç bir tanıdığı yok ise kapımızı çalması gerekmektedir. Şayet benim hiç tanıdığı olmayıp da kapımızı çalarak mason olan çok kişi vardır." demiştir.

Fakat siz ise tanıdığı olmayan kimseler masonluğa kesinlikle kabul edilmez demişsiniz.

Burada akıl karıştıran birşey çıkıyor ortaya. Buna cevap verebilirmisiniz ?

Mayıs 17, 2013, 02:32:06 ös
Yanıtla #469
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Intense,

Öncelikle hoş geldiniz, keyifli forumlar dilerim.

Yüreğiniz varsa gider, kapıyı çalarsınız.Kafa karıştıracak bir durum yok.Her önüne gelenin Loca kapısını çalmaması için öyle bir kural konmuş olabilir mi ?
Kefiliniz olmadığı içinde orada sert sorulara cevap vermek durumunda kalırsınız.Varsa öyle bir niyetiniz, iyice araştırmadan kapıyı çalmayı aklınız dan bile geçirmeyin bence, Tabii benim gibi bir harici yerine bir masonun bu soruya cevap vermesi daha gerçekçi olacaktır.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2013, 02:46:42 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.