Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

swastika masonların güneş sembolü. hitler de raydan çıkmış bir mason olabilir mi ?

evet
15 (30%)
hayır
35 (70%)

Toplam Oy Verenler: 35

Gönderen Konu: Hitler Masonmuydu?  (Okunma sayısı 37111 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2008, 05:30:41 ös
  • Ziyaretçi

Gamalı haç ismi Yunanca gama (Γ) harfine ve haç şekline (+) atfen verilmiştir. Svastika kelimesi Sanskritçe'deki su (iyi) ve asti (olmak) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. "İyi olmak, mutlu ve sağlıklı olmak" anlamlarına gelir.

Svastika Hinduizm, Budizm ve Jainizm'e göre kutsaldır. Kökeni pek çok antik uygarlığa, örneğin Mayalar, Navarrolar ve Sümerler'e, M.Ö. 4000'li yıllara dayanır.

Vişnu'nun 108 sembolünden biridir ve kolları saat yönünde dönük olan şekliyle, başarı ve uğurun yanısıra hayatın kaynağı olan güneş ışığını simgeler. Kolları ters yöne dönük şekli ise geceyi ve uğursuzluğu ifade eder.

Svastika'nın dört kolu, dört kozmik gücü (ateş,su,hava,toprak) simgelemektedir. Ayrıca bazı kaynaklarda, eski dönemlerde bu sembol sayesinde dört kozmik gücün etki altına alınıp büyü yapıldığı belirtilir.

Eylül 03, 2008, 07:40:06 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence en etkili büyü Nargile büyüsüdür..

Tophanede veya Çorlulu'da alırsınız nargilenizi fokur fokur tüttürürsünüz..

4 elementin birleştiği,yanyana görebileceğiniz tek yer Nargiledir..

Hava , Su  , Ateş , Toprak..

Hitler sıradan bir faşistdi..Belki daha güzel bir çocukluk geçirse böyle olmazdı..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Eylül 03, 2008, 08:22:24 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Hitler sıradan bir faşistdi..Belki daha güzel bir çocukluk geçirse böyle olmazdı..

Ben de bu şekilde düşünüyorum. Fakat bu sıradan faşistin gerçekten ezoterik konulara meraklı bir insan olduğunu da unutmayalım.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Eylül 04, 2008, 08:40:43 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=81.msg84

Bu mesajda 4. paragrafta bu konuya ilişkin dolaylı bir bilgi mevcut. En düz bilgi ise Hitler' in "Kavgam" kitabında mevcut.

Masonlara ilişkin fikirlerini oradan edinebilirsiniz.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Aralık 02, 2010, 08:28:26 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Aralık 03, 2010, 09:46:16 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Cok iddiali bir sekilde giris yapacagim... HITLER MASON DEGILDI!

2+2 = 4 ne kadar dogru ise Hitler'in Mason olmadigi da o kadar dogrudur. Birakalim Mason olmasini, Masonlara bir nevi soykirim uygulamistir. Yaptigim arastirmalara gore 80,000 civarinda Mason'u katletmistir.

Peki bu gercek uzerine soyle bir soru sorulabilir... Madem Masonlardan nefret ediyordu, neden Mason olan Henry Ford'a yuksek onur nisanini bizzat kendisi vermistir? Henry Ford o devirde Alman onur nisani alan tek Amerikalidir. Cevap Henry Ford'un yaptigi anti-semitik calismalarda bulunabilir. Yazdigi yazilarda o devirdeki ekonomik problemlerin ve bankacilik sistemindeki bosluklarin butun sebebinin yahudiler oldugunu ustune basa basa vurgulamistir.

Bu tutumu kendisine Alman nisanini getirmis olsa gerek.

Konu biraz sapti farkindayim. Tekrar basa donmek gerekir ise, Hitler'in Mason olmadigi gunumuzde cok iyi bilinen bir gercektir.

Saygilar

In Thy name we have assembled!

Aralık 14, 2010, 04:18:51 ös
Yanıtla #6

Peki Hitler Türk müydü? :)

Yıllar önceydi. Yaklaşık 35-40 yıl önce. Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesine gitmiştim. Sanırım ilkokul gezisi gibi birşey. Orada onlarca altın gamalı haç gördüğüm zaman duyduğum hayreti hala hatırlarım.

1000lerce yıl önce gamalı haç Anadolu'da olduğuna göre Hitler pekala buralı olabilir, ne dersiniz? :)

Doğruluk ihtimalini başlıktaki soruya verilecek evet cevabıyla aynı seviyede görüyorum :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 15, 2010, 01:05:19 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Potentate,

Henry Ford'un Mason olduğunu ben de birkaç kaynaktan okumuştum. Bir Mason olarak sadece sizin bile bunu söylemeniz Ford'u Mason olarak kabul etmemiz için yeterlidir. Masonların hep iyi ahlaklı, dürüs ve iyiliği, doğruluğu savunan kişiler olduğunu söylüyoruz. Zaten okuduklarımızdan biliyoruz ki Mason olabilmek için bu sıfatları taşımak temeldir. İnsanlık tarihinin en vahşi, en insanlık dışı dönemini yürüten ırkçı Hitler tarafından, ırkçılık tabanında birleştiği ve Alman Onur Nişanını takdim ettiği Mason Henry Ford'u aynı karede okumak doğal olarak sorgulayıcı bir tavıra sokuyor insanı. Mason olan bir kişi nasıl olur da ırkçı bir tutum içerisinde olabilir?
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Aralık 15, 2010, 07:52:00 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Cornelius-

Henry Ford, Amerika'da "ikinci sanayi devrimi" nin oncusudur. Meslegim gereki kendisini cok arastirmis, "Today and Tormorrow" baslikli kitabini birkac kez satir satir okumusumdur, hala mesleki makalelerimde kendisini zaman zaman referans veririm.

Size en guzel cevabi bir alinti yaparak verecegim. Mensubu oldugum Masonik cevrede cok sevilen ve saygi duyulan Pek Muhterem ve 33. derece Mason olan Ustadim ben daha bir adayken bana cok guzel bir ogutte bulunmus ve demistiki:

"Hayatinin her evresinde cok sevecegin ve saygi duyacagin insanlar olacagi gibi cok fazla onemsemeyecegin ve hatta hic gecinemeyecegin insanlar da olacaktir. Masonluk icin de bu gecerlidir! Unutmamak gerekir ki sepetten cok nadir de olsa curuk yumurta cikabilir. Bunu aklindan hic bir zaman cikartma!"

Acikcasi ben daha bir "curuk yumurta" ile karsilasmadim, pek karsilasacagimida sanmiyorum, ancak bu hic karsilasmayacagim anlamina gelmez. Henry Ford'da belki bu klasmana giriyor.

Masonluk uzun ve cok zorlu bir yoldur, bu yolda hepimizin kusurlari ve hatalari olur. Usta Mason derecesini resmi olarak alirsiniz ancak gercekten bir Usta Mason olmak cok az kisiye nasib olmustur.

Saygilar,

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Aralık 15, 2010, 11:28:12 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cevabiniz icin tesekkur ediyorum Sayin Potentate,

Henry Ford hakkinda konustugumuz bu konu icin "kusur ve hata" biraz hafif kalir bence. Tabii ki o gunun sartlarini, zorluklarini ve zorunluluklarini ben tam anlamiyla bilemem.

"Curuk yumurtalarin" azalmasi dilegiyle..

Sevgi ve saygilarimla..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.