Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 21, 2011, 09:24:37 öö
Yanıtla #60
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Imanuel'in anlami "Tanri bizimle"ye benzer birsey.

Isa'nin da Tanri'nin yeryuzune yansimasi oldugunun kabul gordugunu dusunursek, bu baglamda bir bag kurmak mantikli olabilir.

Cunku Isa, Tanri'nin ete burunmus halidir bir bakima, yani insan olmus halidir. Ve Isa hayattayken bu sebeple, "Tanri bizimle"dir.

Yoshua, yani Isa'nin orijinal isminin anlami ise "Yehova kurtulustur" demek gibi bir sey.

Esenlikler,
Laus Deo.

Bu alıntıyı tasavvufa göre yorumlarsak varolan herşey allahtan geldiğine göre bu bakış açısı normalir.ama ete kemiğe büründürüp allaha bir şekil vermek ve öyle olduğunu düşünmekte ne  derece doğrudur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 21, 2011, 10:28:13 öö
Yanıtla #61
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Karahan, bir dinin inanisini "bunu yapmak ne kadar dogrudur" diye elestirecekseniz, ben bu konuya katilimimi keserim. Cunku bu durumda olay objektiflikten direk cikmis oluyor. Ben de size Islam'da X'i yapmak ne kadar dogrudur desem, bunun karsiligi olarak; kestirebiliyor musunuz konunun nerelere gidebilecegini?

Dolayisiyla Islami bakis acisindan bakarsaniz tabii ki anlam veremezsiniz.

Bu olayi Allah'in direk ete burunmus hali gibi algilamamakta fayda var bence. Cunku her ne kadar hristiyanlarin buyuk cogunlugu Isa ile Tanri'yi esit tutsalar da, bu olay daha cok metaforik bir olaydir. Cunku Incil'de Isa'nin hem tanri, hem tanrinin oglu, hem tanrinin elcisi ve hem tanri ile insan arasinda bir araci oldugu yazar. Isa ayrica daha onceki basliklarda degindigim gibi Tanri'nin kuzusudur ayni zamanda.

Demek istedigin her ne kadar Isa Tanri'nin ete burunmus hali gibi gorunse de, Hristiyanligin temelinde Isa'nin Tanri'nin kendisi olmadigi aslinda gayet acik ve nettir. Cunku Isa bir cok yerde bana degil Tanriya dua edin der. Fakat Isa uzerinden gecmeyen hic bir dua da Tanriya ulasmayacaktir aslinda.

Isa'yi bu baglamda Tanrinin direk ete burunmus halindense Tanri'dan direk kopup gelmis bir parca olarak dusunmek daha mantikli olacaktir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Eylül 21, 2011, 05:20:45 ös
Yanıtla #62
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Karahan,

Bu forumda kullandigim isim Laus Deo'dur. Lutfen en azindan buna dikkat ederseniz sevinirim.

Yahudi olmayan Peygamberden kastim, Israiloglu olmayandir.

Yahudilik bir din degil, daha cok bir irk anlami tasir. Ancak bu ikisi o kadar ozlesmistir ki Yahudilikten hem irk hem de din anlasilir. Oysa ki Musevi olmayan birisi Yahudi olabilir. Yahudi olmayan birisi de Musevi olabilir.

Bu sebeple burada bahsettigim sey bir irk meselesidir. Butun Peygamberler Israilogullarindan cikmislardir. Hz. Ibrahim'den tutun Hz. Isa'ya kadar...

Esenlikler,
Laus Deo.

Sayın Laus Deo,

Büyük bir yanlış içerisindesiniz. Bütün peygamberler İsrailoğullarından çıkmamıştır.

Bir diğer yanlışınız ise;

İslamiyetde peygamberler vardır.

Musevi ve Hristiyan inancında ise peygamber vardır. Diğer peygamberlere din büyüğü denir. Bu sebeple İsrailoğlu olmayan peygamber(ler) demeniz çelişki doğurur.

Hz. İbrahim Türk'tür. Nuh'un oğlu Yafes'in soyundan gelir. Babasının adı Azer'dir.
Hz. İbrahim'in 3 eşi vardır.
Bunlar Hacer, Sara ve Kantura'dır.
Kantura kendi gibi Türktür(Kantura'nın babası dönemde Türk Hakanıdır). Hacer Araptır. Sara Yahudidir.

Hz. Muhammed öz kan olarak İbrahim'in Hacer'den olan oğlu İsmail'in soyundandır.

Türkler İslam'ı kabul ederken atasının İbrahim amcasının İshak olduğunu biliyordu. Çünkü öz soyu da İbrahim'in atası Yafes'den geliyor.

Eylül 22, 2011, 04:26:08 öö
Yanıtla #63
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hz. İbrahim Türk'tür.

Sayin Barbaros,

Kusura bakmayin. Ama sozun bittigi yer burasi.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Eylül 22, 2011, 10:26:53 öö
Yanıtla #64
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hz. İbrahim Türk'tür.

Sayin Barbaros,

sn Laus Deo

Son yapılan çalışmalarda hz.ibrahim ve yaşadığı dönem itibari ile sümerlerle bağ kuruluyor ve sümerlerin türk olma ihtimali tezlerden biri.Sn barbaros un dediği sanırım o tez.

ayrıca olaylara bakış açım islama göre değil sadece lakin sizde eleştiriken aynı bakış açısı ile aynı şeyi yapıyorsunuz.Siz müslüman olmayabilirsiniz aramızdaki bir sürrü anlam ve mana farkı var mesela en basiti bizim inancımızda allah ile kul arasında hiç bir şey bulunmaz kul direkt allah ile başbaşadır.Siz isa duanın isanın üzerinden geçtiğini iddia ediyorsunuz buda bir inanç biçimidir isa sizin için aracıdır bizim inançta ise öyle bir şey yok.Farklılıklarımız çok fazla olabilir bir neticede çıkmaz buradan.İsa allahın kuzusudur lafını ben hep mecaz anlamışımdır kuzu masumuyeti simgelediği için benim gözümde.

O gözle bakıldığında bende allahın kuzusuyum aslında sizde.Peygamberlerin tabiki biraza farkı vardır sanırım.

Esenlikler,
Laus Deo.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 22, 2011, 10:33:38 öö
Yanıtla #65
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Karahan,

Duzenleme islemini iyi yapamamissiniz. Sizin yazdiginiz yaziyi ben yazmisim gibi gorunuyor. Lutfen bunu duzeltin.

Daha kavimler ortaya bile cikmamisken, Araplar ve Yahudiler daha ortada yokken Ibrahim'in Turk olmasi cok mantikli gercekten de.

Keske Turk olsa, ben bununla gurur duyarim. Ama yapmayin etmeyin, Turkluk daha olusmamisken boyle birseyi iddia etmek cok absurd.

Ayrica sayin Karahan, hristiyan inancinda var olan inanislari buraya yazmis olmam benim onlari oldugu gibi veya yazdigim sekilde kabullendigim anlamina gelmiyor. Islam'da Allah'in resulu Hz. Muhammed'dir diyince buna inaniyor olmuyorum ornegin...

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Eylül 22, 2011, 10:40:33 öö
Yanıtla #66
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Laus deo

Sümerlerle ilgili yapılan bir çalışmayı ve sonrasında ortaya atılan bir tezi söyledim size sadece benim bilgim yada fikrim değil.Tüm peygamberler yahudi dir diye bir söylem vardı biraz ona benzedi durum aslında.

Hz.Muhammed zaten islam inanırları için allahın rasulüdür örneğin yahudiler bildiğim kadarı ile isayıda muhammedide kabul etmezler aqma hristiyanlar ise musayı kabul edip muhammedi kabul etmezler biz ise tüm peygamberleri kendi peygamberimiz kabul ederiz.Yani isada musada benim peygamberimdir ve kitaplarıda benim kitabımdır ve inanırım.Hz muhammede inandığım gibi.

Saygılar

EDMUND BURKE

Eylül 22, 2011, 10:41:20 öö
Yanıtla #67
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hz. İbrahim Türk'tür.

Sayin Barbaros,

Esenlikler,
Laus Deo.

Sayın Laus Deo,

Aslında sözün başladığı yer orasıdır.

Sizin dini inancınız, tevrat kültürü ile oluştuğundan dolayı orada bitirmenizi anlarım. Size göre Hz. İbrahim SAM'in soyundan geliyordur. Bize göre YAFES.

Siz bir Masonsunuz. Buradaki gerçek budur. Ve ben bu platformda sizin gibi birisinden daha mantıklı ve makul yanıtlar beklerdim.

Peygamberler ışıktır. Güneş ve yağmur gibidir. Onlar evrenseldir.

Eylül 22, 2011, 10:47:01 öö
Yanıtla #68
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bunun dini inancla ne alakasi var sayin Barbaros?

Hz. Ibrahim'in Turk oldugunu savunuyorsunuz. Ben ise Turkluk kavraminin hem yer hem de zaman olarak ortaya cikmasinin bundan cok daha sonrasina rastladigini dusunuyorum. Dolayisiyla boyle bir sey mumkun degil. Sizin dusunceniz aksine "mantikli" oldugum icin zaten boyle bir seyi kabul etmekte zorlaniyorum.

Hz. Adem de Turk muydu acaba? Peki Hz. Ibrahim Turkse, Turklerin cok sevdigi Yahudiler de o zaman Turk kokenli olmuyorlar mi?

Ayrica Peygamberler isiktir demissiniz. Dogru. Fakat peygamberlik kime gore neye gore?  Bahá'u'lláh da bir isik miydi ornegin?

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Eylül 22, 2011, 10:54:39 öö
Yanıtla #69
  • Seyirci
  • Uzman Uye

bahaullah ışık değildi.

EDMUND BURKE