Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hristiyanlık ve misyonerler  (Okunma sayısı 22449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2009, 04:18:31 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Sn Quadriga;

Bunları sizin bildiğinize gayet eminim ama sorduğunuz için açıklayacağım.Bilindiği üzere bugünkü misyonerliğin mimarı Pavlus.Hatta şu andaki hristiyanlığın mimarı da denilebilir.Öyle ki zaten protestanlar ve Moon,Yehova Şahitleri,Mormon gibi mezhepler "PAVLUS"u peygamber dahi kabul etmektedirler.

Hatta Pavlus'un hristiyanlıkla ilgili farklı düşüncede olması ve misyonerliği getirmesi iseviler tarafından linç edilmesine dahi yol açmıştır.İsa'nın gerçek havarileri tarafından sorguya bile alınmıştır.Bunlara kanıt arıyorsanız Kutsal kitabınızda "elçilerin İşleri"  bölümüne bakabilirsiniz.

Pavlus'un makyevelist düşünceyi benimsediğini buradan hareket ettiğine kanıt istiyorsanız da yine Kitab-ı Mukaddes'te Pavlus'un Korintlilere gönderdiği 1.mektupta "Yahudileri kazanmak için Yahudilere Yahudi gibi davrandim... Yasa'ya sahip olmayanlari (putperestleri) kazanmak için Yasa'ya sahip degilmisim (putperestler) gibi davrandim... Ne yapip yapip bazilarini kurtarmak için herkesle her sey oldum. Bunlarin hepsini Müjde'de payim olsun diye Müjde'nin ugruna yapiyorum." dediğini görebilirsiniz.

Saygılar...

Temmuz 08, 2009, 04:48:34 ös
Yanıtla #41
  • Uzman Uye

Hırıstiyanlık harici birisi olarak,hakkım da haddimi aştığım yönünde bir yargı oluşmamasını umarak;Aziz Pavlus'un,Hırıstiyanlığın anlaşılması ve algılanması ile,batıni yorumunun ifşasına,Hz.İsa'nın mesajlarının gerçek anlamlarının anlaşılmasına,Yakup'un tanıtılmasına, menfi katkılarının olduğunu,bu nedenle de özellikle döneminin paganlar ı  tarafından öne çıkarılma gayretine muhatap olduğuna inanıyorum.

Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 08, 2009, 05:09:18 ös
Yanıtla #42
  • Uzman Uye

Sayın quadriga; sizin belirttiğiniz gibi verilen kitap Kutsal bir kitapsa verenin de ulaşma bilgisini beyan etmesi doğrudur elbette.Hem fikirim sizinle am verilen kitap Tarikatlara ait yazılmış bir kitapsa gerçekten tehlikedir.
Örneklemek gerekirse Sait Nursinin Gençlik Rehberi kitabı.Üzerinde '' O'nu tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır,O'nu unutan saraylarda da olsa zindandadır,bedbahttır.'' yazıyor.Bu da ilginç bir dine bağlama yolu olsa gerek.Dini duyguları ifade etmek için bir çok kelime varken içinden zindanlı olanları seçilmiş.Bir taktik olsa gerek.Araştırıyorsunuz Nakşibendi diye bir tarikat çıkıyor karşınıza.İlginçtir bunu bizler bu kadar net görürken kanunlar birtürlü göremiyor.Bunların yaptığı din istismarcılığıdır.

Sayın Barış,

Bütün tarikat ve cemaatleri istismarcılıkla suçlamak,biraz haksızlık olur sanırım.Ben şahsen hiçbir tarikat veya cemaatin salt istismar amacıyla kurulabileceğine ihtimal vermiyorum.Tabiki bu öngörü,mensuplarının istismardan tamamen uzak oldukları anlamını içermez.Tarikat ve cemaat kelimelerini "tabu"haline getirmemek lazım.Dışarıdan birisi, içinde bulunduğumuz forumun üyelerini de cemaat olarak nitelendirebilir.Tüm dinler,bünyelerinde saygınlığı hakeden tarikatlar da barındırmaktadır.Dolayısı ile bu konu ile ilgili önyargılara duyarlı yaklaşmanın uygun olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 08, 2009, 07:59:01 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Sayın ceycet;

Mutlaka bu adlandırmaların tabu haline gelmemesi gerekir ve faydalı cemaatler olabilir ve tarihte de vardır.Tüm Dinlerimiz de de saygınlığı hak eden tarikatlar vardır ve var olacaktır.Ben bir Müslümanım.Maalesef İslam ülkelerindeki veya biraz daha daraltacak olursak Ülkemizdeki hemen hemen tüm cemaatler dini istismar içindedir.Ülkemizin temel taşları üzerinde oynamaktadırlar.Birbirlerinden bile bahsederken küfürle bahsetmektedirler.Birbirlerine düşmandırlar da.
O kadar çok ayrı tarikat var ki istismarcı örneklerle bitmiyor inanın.Bir cemaat bir işadamını caminin bodrum katında kafasını kesmeye kalkıyor,bir cemaat kolunu kesmeye kalkıyor,bir cemmat kendi şeylerini Peygamber temsilcisi adlandırıyor,bir cemaat namazı farklı hareketlerle kılıyor,bir cemaat sokaklarda yukarıdan geldi diye esnafa yapması gerekenleri tebliğ ediyor vs vs.
İslamiyet Dini tektir,Peygamberi bellidir,İbadet şekli bellidir,Kitabı tektir.Bu kadar tekin arasından bu çoklar nasıl çıkıyor.Bir mürit ya da mensubun cemaat ve şeyhle ilgili sorgulama  yapmak Kur’anı sorgulamasından bile tehlikeli bulunur... Şeyh, Abi ya da önder Allah’ın veliahtıdır.
Onlar islama Kur’ana göre değil, şeyh ya da önderlerinin hükümlerine göre inanırlar. Şeyhleri bugün Hıristiyan olmaya karar verdik dese de emin olun bir hikmet var deyip ona bile boyun eğerler. İslam onlar için şeyhleri ve cemaatleridir. Onlara göre kendi cemaatı dışında olan herkes küfürdedir ve helâk olacaklardır.
Newsweek dergisi geçtiğimiz günlerde cemaatler hakkında haber yaptı.Düşünün her cemaat ayrı yorumluyor dini.Bu kadar mı yoruma açık ayetler?
Camilerde birbirlerini linç ediyorlar.Cematlerini başka camilere göndermiyorlar.Cinayet skandallarına karışıyorlar.Şeriat aşılıyorlar.
İstanbul başta olmak üzere birçok ilde İBD-C örgütüne yönelik yapılan baskınlarda birçok silah,bomba ve hatta kitle imha silahları çıktı.Yakalananların birbirinden farklı cemaatlerde yetiştiği ve daha sonra çıldırıp buralara kaydığı belgelendi.Hücre evlerinin bahçelerinden birsürü cesetler çıktı.İbret ile izledik zamanında bunları.
Camilerden çıktılar Şeriat diye bağırdılar.
Atatürk'e laf uzattılar,dinsiz vs. birçok şey dediler ve demeye devam ediyorlar.Hıristiyanlar onlar için Gevur veya Cavur,Yahudiler onlar için lanetlenmiş...
Başka dinlere tahammülü bile yok bunların.Hepsi bu evrenin Yaradıcısı tarafından verilmiştir bizlere.Hepsi Kutsaldır.Hepsi enbüyük saygıyı hakediyor.Bu dinlerimizin öğretilerini menfi kullanmayan cemaatler veya topluluklarda bu denli saygıyı hak ediyor.
Yani Sevgili ceycet;
Tarihte birçok cemaat vardır dinine bulunduğu yaşadığı topraklara faydalı olan insanoğluna hizmet eden.Zincirin Diğer Halkaları bölümünde bunlardan görmek mümkün.Ülkemizde ben bilmemekle beraber iyi cemaatler de vardır belkide.Eğer bana örneklerseniz öğrenir,mutlu olurum.

Temmuz 08, 2009, 11:05:06 ös
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Sn Quadriga;

Bunları sizin bildiğinize gayet eminim ama sorduğunuz için açıklayacağım.Bilindiği üzere bugünkü misyonerliğin mimarı Pavlus.Hatta şu andaki hristiyanlığın mimarı da denilebilir.Öyle ki zaten protestanlar ve Moon,Yehova Şahitleri,Mormon gibi mezhepler "PAVLUS"u peygamber dahi kabul etmektedirler.

Hatta Pavlus'un hristiyanlıkla ilgili farklı düşüncede olması ve misyonerliği getirmesi iseviler tarafından linç edilmesine dahi yol açmıştır.İsa'nın gerçek havarileri tarafından sorguya bile alınmıştır.Bunlara kanıt arıyorsanız Kutsal kitabınızda "elçilerin İşleri"  bölümüne bakabilirsiniz.

Pavlus'un makyevelist düşünceyi benimsediğini buradan hareket ettiğine kanıt istiyorsanız da yine Kitab-ı Mukaddes'te Pavlus'un Korintlilere gönderdiği 1.mektupta "Yahudileri kazanmak için Yahudilere Yahudi gibi davrandim... Yasa'ya sahip olmayanlari (putperestleri) kazanmak için Yasa'ya sahip degilmisim (putperestler) gibi davrandim... Ne yapip yapip bazilarini kurtarmak için herkesle her sey oldum. Bunlarin hepsini Müjde'de payim olsun diye Müjde'nin ugruna yapiyorum." dediğini görebilirsiniz.

Saygılar...

Elbette bunları biliyorum Sayın Martı ancak Pavlus'un yaptıkları Makyavelist bakış açısını yansıtmamaktadır. Çünkü bu yaklaşım yer yer insanların büyük zararları ile neticelenen sonuçları doğurur ve  dolayısıyla bu kadar saygıdeğer bir insanı böyle bir bakış açısına mal etmek çirkin bir yaklaşımdır bana göre. Kendisi Hristiyanlığı yaymak için belli stratejiler belirlemiştir, doğrudur ancak hiçbir şekilde bunu insanlığı kötü durumlara sürüklemek için yapmamıştır. Ayrıca Pavlus İsa'nın öğretilerini yaymayı ilk kendi uygulamamıştır, İsa'dan öğrenmiştir. Bilginize...

saygılarımla...

Temmuz 09, 2009, 12:34:33 öö
Yanıtla #45
  • Ziyaretçi

zaten yazımda gördüğünüz üzere öğretileri yayma stratejisinden bahsediyorum bunu kendine göre bir uygulama geliştirerek yapmıştır.Tabii ki Pavlus'u kötülemek değil yaptığım.O tabii ki kendi adına doğru düşündüğü birşeyi yaptı ama acaba gerçekten doğru bir stratejimiydi benim tartıştığım buydu.Dininize saygısızlık yaptığımı zannetmiyorum,asla yapmam bunu.

Temmuz 09, 2009, 01:31:49 öö
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer Martı,

Umarım sizi istemeden de olsa kırmamışımdır. İnanın başka bir dine saygısızlık yaptığınızı düşünmedim ve ayrıca güzel düşünce ve bilgilerinizi son derece etkili, saygılı bir şekilde paylaştığınız için teşekkür ederim.

Tek demek istediğim şudur; bazı insanlar ortamlarında bulundukları insanlarla pozitif iletişime geçebilmek için geçici süreliğine onlardan olmaya gayret ederler. Bu eleştiriye açık ama bence güzel kabul edilebilecek bir yöntemdir. Örneğin Ermeni bir personel müdürü tandığım çalışanları her ziyarete gidişinde Selamınaleyküm, inşallah gibi İslam kökenli sözcükler kullanırdı ama asla kendi gerçek hayatında bunları kullanmazdı. Bu sayede çalışanları arasında çok güzel, samimi bir bağ kurmuştu. Pavlus'un yaptığı da bundan ibarettir demek istediğim.

Saygılarımla...

Temmuz 09, 2009, 10:56:02 öö
Yanıtla #47
  • Uzman Uye

Sayın ceycet;

Mutlaka bu adlandırmaların tabu haline gelmemesi gerekir ve faydalı cemaatler olabilir ve tarihte de vardır.Tüm Dinlerimiz de de saygınlığı hak eden tarikatlar vardır ve var olacaktır.Ben bir Müslümanım.Maalesef İslam ülkelerindeki veya biraz daha daraltacak olursak Ülkemizdeki hemen hemen tüm cemaatler dini istismar içindedir.Ülkemizin temel taşları üzerinde oynamaktadırlar.Birbirlerinden bile bahsederken küfürle bahsetmektedirler.Birbirlerine düşmandırlar da.
O kadar çok ayrı tarikat var ki istismarcı örneklerle bitmiyor inanın.Bir cemaat bir işadamını caminin bodrum katında kafasını kesmeye kalkıyor,bir cemaat kolunu kesmeye kalkıyor,bir cemmat kendi şeylerini Peygamber temsilcisi adlandırıyor,bir cemaat namazı farklı hareketlerle kılıyor,bir cemaat sokaklarda yukarıdan geldi diye esnafa yapması gerekenleri tebliğ ediyor vs vs.
İslamiyet Dini tektir,Peygamberi bellidir,İbadet şekli bellidir,Kitabı tektir.Bu kadar tekin arasından bu çoklar nasıl çıkıyor.Bir mürit ya da mensubun cemaat ve şeyhle ilgili sorgulama  yapmak Kur’anı sorgulamasından bile tehlikeli bulunur... Şeyh, Abi ya da önder Allah’ın veliahtıdır.
Onlar islama Kur’ana göre değil, şeyh ya da önderlerinin hükümlerine göre inanırlar. Şeyhleri bugün Hıristiyan olmaya karar verdik dese de emin olun bir hikmet var deyip ona bile boyun eğerler. İslam onlar için şeyhleri ve cemaatleridir. Onlara göre kendi cemaatı dışında olan herkes küfürdedir ve helâk olacaklardır.
Newsweek dergisi geçtiğimiz günlerde cemaatler hakkında haber yaptı.Düşünün her cemaat ayrı yorumluyor dini.Bu kadar mı yoruma açık ayetler?
Camilerde birbirlerini linç ediyorlar.Cematlerini başka camilere göndermiyorlar.Cinayet skandallarına karışıyorlar.Şeriat aşılıyorlar.
İstanbul başta olmak üzere birçok ilde İBD-C örgütüne yönelik yapılan baskınlarda birçok silah,bomba ve hatta kitle imha silahları çıktı.Yakalananların birbirinden farklı cemaatlerde yetiştiği ve daha sonra çıldırıp buralara kaydığı belgelendi.Hücre evlerinin bahçelerinden birsürü cesetler çıktı.İbret ile izledik zamanında bunları.
Camilerden çıktılar Şeriat diye bağırdılar.
Atatürk'e laf uzattılar,dinsiz vs. birçok şey dediler ve demeye devam ediyorlar.Hıristiyanlar onlar için Gevur veya Cavur,Yahudiler onlar için lanetlenmiş...
Başka dinlere tahammülü bile yok bunların.Hepsi bu evrenin Yaradıcısı tarafından verilmiştir bizlere.Hepsi Kutsaldır.Hepsi enbüyük saygıyı hakediyor.Bu dinlerimizin öğretilerini menfi kullanmayan cemaatler veya topluluklarda bu denli saygıyı hak ediyor.
Yani Sevgili ceycet;
Tarihte birçok cemaat vardır dinine bulunduğu yaşadığı topraklara faydalı olan insanoğluna hizmet eden.Zincirin Diğer Halkaları bölümünde bunlardan görmek mümkün.Ülkemizde ben bilmemekle beraber iyi cemaatler de vardır belkide.Eğer bana örneklerseniz öğrenir,mutlu olurum.

Sayın Barış,

Yaptığınız tespitlere katılıyorum.Ancak farkında olduğunuz üzere yozlaşan ,insanoğludur.Bugün o tarikatlarda mürşid ve mürid durumunda olan insanlar, yozlaşmışlardır.Bunun en önemli sebebi de,İslam ve Kur'an'ın batıni yorumunu yapamamaları,dolayısıyla zahiri yönüyle anlamaya çalıştıkları,dini mesajlardan hiçbirşey anlayamamalarındandır.Mensup oldukları din den hiçbirşey anlayamayan,inanç arzusu taşıyan insanlar,doğal olarak birşeyler kavrayabilmek için girdikleri tarikatlarda neyidüyü belirsiz,kalın kafalı,doğma aşığı sözde mürşidlerin yolundan giderek kurtuluşa erecekleri zannıyla yozlaşmaya hatta sapkınlığa düşmektedirler.

Aslında bütün tarikatlar,kurucuları ve kuruluş aşamasındaki konumlarıyla salih unsurlar barındırmaktadır.Örneğin nakşilik bir yesevi tarikatıdır.Ahmet Yesevi gibi,tüm türk mutasavvuflarını derinden etkilemiş bir insanın yolundan gittiğini iddia eden tarikatın bugünkü hali ile,kuruluşunda taşıdığı vasıflar arasında dünya kadar fark vardır.Yine aynı şekilde,Mevleviliği,bektaşiliği kötülemek mümkünmüdür.Bin ladin gibi bir caninin,İslam'ı ne denli olumsuz etkilediğini hepimiz ibretle seyrediyoruz.

Malesef insanoğlu,içinde yaşadığı dünyayı nasıl kirletiyorsa,sahip olduğu inançlarıda,ait olduğu topluluklarıda ısrarla kirletmeye devam ediyor.Ne diyelim...Bunlarda muhatap olduğumuz sınavın kategorileri herhalde...

Saygılarımla..

Temmuz 09, 2009, 11:14:16 öö
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

Sevgili ceycet;

Aynı düşüncelere sahip olduğumuza gerçekten sevindim.Tabi ki sizin de belirttiğiniz üzere kuruluşları ve geldikleri nokta birbirinden tamamen farklı.Üzüldüğümüz ve incindiğimiz nokta bu.Keşke herşey tertemiz kalabilse.

Aralık 07, 2009, 10:35:50 ös
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güzel bir tartışma olmuş fakat Hristiyanlık karşıtı olanların göremediği bir nokta var. Şu an Batı'da genç nüfusun çoğunluğu ya İslam'a ya da Budizm'e geçiyor ayrıca gelen göçmenlerin de önemli miktarı müslüman. Avrupa için İslam bir tehdit. Çünkü müslümanlar yatırımcı olarak da ülkenin içinde var (müslüman olan Avrupalılar, müslüman göçmenler), üstüne Arapların yatırımlarını da eklersek nasıl bir tehlike ile karşı karşıya oldukları ortada. Türkiye'de ise böyle bir durum söz konusu değil. Hristiyan olanların sayısının beş binin üzerinde olmadığı tahmini yapılıyor (azınlıklar hariç) ve bunların büyük kısmının da Protestan olduğu söyleniyor. Ayrıca Türkiye'de Hristiyan karşıtlığına tepki koyabilecek yükselen bir Hristiyan sermayesi (yani Avrupa'daki gibi zamanla daha da güçlenebilirliği olan din etkili sermaye) yok. Bu yüzden, Türkiye'de Hristiyan sayısının ciddi biçimde artması ve ülke için tehdit oluşturabilmesi için, medyanın sabah akşam İsevilik yönünde yayın yapması onun da öncesinde, kilise yanlısı, Hrisiyanlık taraftarı girişimcilerin Türkiye'de yatırımcı olarak yer alması gerekir. Özetle; ülkemiz için misyonerlik sahte bir tehdittir.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2009, 10:52:20 ös Gönderen: Texan »
Çöl Bilgesi