Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar neden Masonluğu öğretir?  (Okunma sayısı 25865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2011, 03:18:12 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Orion,
Lütfen bu soruyu düzeltmeye çalışmayın :) Neresi doğru ki?
Bende bunu vurgulamaya çalışıyorum zaten.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 26, 2011, 04:34:02 ös
Yanıtla #11

Masonlarca
daha ileri...en ileri...
olabilmesi hedeflenen bir toplumun inşası sürecinde, gene o toplumun donanımlı, zeki, üretken, yaratıcı ve çalışkan bireylerini , önce belli seviyede daha da geliştirip, o inşa sürecine katkıda bulunmaya yetkin hale getirildikten sonra, o hedefteki ileri yapıyı beraberce gerçekleştirebilmek ve gelecek nesillere de, aynı ülkü ve anlayış çerçevesinde  beraberce teslim edebilmek için öğrettiklerini düşünüyorum.
öğrenmek isteyenlerin  öğrenebilme arzusunun da,  o muhteşem yapının inşasına katkıda bulunma arzusu ile paralel olduğunu düşünüyorum.
unutmayalım ki  "ne varsa çanağımız da o gelir kaşığımıza" , dolayısıyla , hedeflerimize ve ülkülerimize göre hem çanağı doldurmak ve zenginleştirmek, hemde kaşığı lezzetlendirip renklendirmek bireyin kendisinde başlayıp gene kendisinde son bulan süreçtir. Güneş, yer zaman ve mekan seçmeden , dil din ve ırk ayrımı yapmadan sadece ışık veririr ve de ısıtır. Mühim olan Güneş le beraber yeryüzünde yürüyen güneşler olabilmektir.
hep ileriye...daha ileriye...
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Mayıs 26, 2011, 05:19:13 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın sahnesarsan,
Soru masonluğun ne olduğu değil ki, masonlar neden masonluğu öğretir?
Soru bu, sanırım buna cevabı masonların vermesi daha doğru olacak :)

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 26, 2011, 05:28:05 ös
Yanıtla #13

sometimes ":)"
iyidir
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Mayıs 26, 2011, 05:32:00 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Aynen Mustafa Kemal Kardeşimin yazmış olduğu gibi , Masonlar Masonluğu öğretmez.En net cevap budur..Sorunun hemen altında cevaben durmaktadır..

Mayıs 26, 2011, 05:34:05 ös
Yanıtla #15

Cevap verildi zaten :)

Burada bahsedilmesi gereken bir ayırım var sanırım:

Masonluğu öğretmek, veya öğrenmek bir Mason için ne anlama gelir, bir harici için ne anlama gelir...

Forumun mottosu "Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir" bu doğru. Kastedilen, kurum aslında nedir, nasıl çalışır, kimler nasıl üye olur, toplantı ne demektir, vs vs vs gibi hariciler tarafından "ya bilinmeyen, ya da çoklukla gördüğümüz gibi yanlış bilinen" konuların doğru bir şekilde anlatılmasıdır.

Bir harici için "Masonluk" Masonluğun kurumsal yapısıdır, fazlası olamaz, bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Yani öğretilen aslında Masonluk hakkındaki "bilgilerdir".

Sn. Prometeus'un vurgusu aslında çok yerinde. "Masonlar ne öğretecekti ki?" Beşamel sosun kıvamının nasıl tutturulacağını mı?

İşin aslı, Masonlar çok şey öğretir. İnsanlık tarihinde öğrenilen şeylerin neredeyse tamamında bir Masonun katkısı olmuştur. Günümüzden canlı bir örnek verecek olursak, Büyük Üstadımız bir akademisyendir, öğrencileri mesleklerini ondan öğrenir.

Ama ilk soru, anladığım kadarıyla, bu forum ile ilgili. Açıklamalarımı da onun için o doğrultuda yapıyorum.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 26, 2011, 05:37:35 ös
Yanıtla #16

Ben cevabı gönderirken Sevgili Thoth Kardeşim de yazmış,

Ben yazımda bir harici için Masonluk ne demektir anlattım.

Bir Mason için Masonluk dediğimiz zaman, Masonlar Masonluğu öğretmez. Ne haricilere, ne de Masonlara. Masonluğu öğreten Masonluğun kendisidir.

Ama bunun açıklanması bu başlıkta kastedilen soru ile alakasız. Zaten çok yazıldı çizildi...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 26, 2011, 06:29:42 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belki bunu çok vurguladığım ve iletilerim de çok kullandığım için karşıdan itici geliyor olabilir. Fakat konumuzla alakalı bir örnek ve doğru bir tespit benim roportajlarımdan birin de zaten vardı. Bu yüzden benim kişisel kaynakçam olarak :), yine roportajlarımdan birine başvuracağım. Okumuşsunuzdur sayın skullG ile bir roportaj yapmıştım. Kendisi bir soruma karşılık konumuzla çok alakalı bir benzetme yapmıştı: hayatında hiç portakal yememiş birisine portakalı anlatmak. Şimdi sayın Hacamat'ın sorusuna bakınca , ne güzel bir örnekmiş meğer. Evet bu forum da Masonlar Masonluğu anlatıyor, bu doğru. Fakat sadece şekil olarak. Bize portakalı tarif ediyorlar. E bu da doğru. Çünkü kim nasıl anlatırsa anlatsın gerçekten portakalı anlayabilmek için onu yemek, en azından tadına bakmak gerek... Portakalı, portakalın kendisinden daha iyi kimse anlatamaz.

Saygılarımla.
enelsır

Mayıs 26, 2011, 11:46:46 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat'ı epeydir izliyorum. Zaman zaman ilginç başlıklarla siteye renk kattığına  inanıyorum. Yanlız sorusu yine enteresan. Zira ; Masonların  bize Masonluğu öğretmek  gibi bir düşünce taşımadıklarını zannediyorum.  Masonlar bize Masonluğu neden öğretsinler ki !  Masonluk hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler zaten biz hariciler değilmiyiz ? Biz hariciler  Masonlukla ilgilendiğimiz için  bilmediğimiz veya tereddüt ettiğimiz konularda aydınlanmak için sorular sormuyormuyor muyuz ? Pekiyi bu sorularımıza cevapları kim/ler  verecek ? tabiiki Masonluğu en iyi bilenler. Pekiyi  bunlar kim? Pek tabiiki yine Masonlar.
        En iyisi, hazır bu siteyi bulmuşken tereddüt ettiğimiz veya öğrenmek istediğimiz konularda olabildiğince fazla soru sormak.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 27, 2011, 07:51:13 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Saygılar
Bu başlık da tekrara düşmek istiyorum:
Site içerisinde alt başlık olan ''Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir'' tüm bu bahsedilenler ışığın da bu başlık değiştirilmelidir bence.
Site için hatalı bir başlık konulduğunu düşünüyorum. Dediğinize katılıyorum Masonluk bir okuldur ve hatta hazırlık okulu da olmalı bence. Masonluğu biz elbette öğrenemeyiz,okuluna gitmeden ve bize öğretilmez de. Dolayısıyla sitedeki alt başlık fazla iddalı gözüküyor. Bunun yerine sayın Mustafa Kemalin önerdiği alt başlık bence de doğruya yakın gibi..
Saygılarımla