Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bay SkullG-Türkçe hataları-Öneri  (Okunma sayısı 4547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 11, 2009, 01:42:45 ös
  • Uzman Uye

Bay SkullG

Aklıma geliyor bazen size söylemeyi unutuyorum, Türkçesi çok iyi olan bir üyeyi görevlendirseniz de, gelen mesajlarda ki hataları belirterek düzeltse. Kendi adıma hatalarımla karşılaşmak istiyorum. Daha önce defalarca belirttiğim gibi, benim çok eksiğim var.
Siz düzeltin demiyorum, çünkü siz o vakite sahip olmadığınıza eminim.

Ah güzel Türkçe'm, seni ne hallere düşürüyorlar da biz sadece bakıp seyrediyor ve gülüyoruz.

Aşağıdaki linkte görüldüğü üzere bir üyenin yazımı belirtilerek yönetim tarafından düzeltilmiş, bunun yaygınlaşmasını öneriyorum.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=6806.msg50894#msg50894
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2009, 01:47:17 ös Gönderen: M.Akyol »

Eylül 11, 2009, 01:57:16 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Akyol,

Herhalde o denli müsait bir vakti olan bir üye mevcut değildir. Hepimizin yazım yanlışlarımız oluyordur. Ama en azından bir cümlede on tane anlatım bozukluğu yapmamaya gayret gösterilse aynı dili kullandığımıza göre çok rahat anlaşabiliriz.

Ne bileyim 'bunu bana aleyhime çevirme' gibi neresinden tutsanız dökülmekte olan bir kelimeyi düzeltmek de çözüm değil kanımca. Nihayetinde siz istediğiniz kadar düzeltin eğer yazan, yazdığına birazcık dikkat göstermeyi bile çok görüyorsa, yaptığınız işin geri dönüşümü anca yorgunluk oluyor.

Biliyorsunuz bir ara sn. Omnia Tempus Alit böyle bir girişimde bulunmuştu abdiacizde o girişime destek vererek elinden geldiğince ve aklının yettiğince düzeltmeler yapıp düzeltme nedenlerini de düzeltilen mesajın altında paylaşmıştı.  Bunda gaye cümleleri düzeltmek değildi. Sadece dikkat çekmekti. Lakin pek etkili olmayınca ve dediğim gibi geri dönüşümü de yorgunluk olunca devam ettirmekten vazgeçildi.

Bunun çözümü yok mu diyebilirsiniz. Ben var olduğunu düşünüyorum. Çok basit hem de. Yazdıklarımızı göndermeden evvel bir kez baştan sona okuyup kontrol ederek gönderirsek sanırım bu tip tuhaflıklar oldukça azalacaktır.

Konuyu açarak bir açıklama fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Eylül 11, 2009, 02:10:53 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bay Skullg,

Elinizden geldiğince benim yazdıklarım düzeltilse ben memnun olurum, ayrıca bırakın gramer hatalarımı, siz bir de benim yazımı görseniz herhalde, "bu öğrencinin üniversiteyle ilişkisini kesin" başvurusunu yapardınız YÖK' e.
İş hayatında bilgisayarın kullanımı benim için büyük şans, word de yaz çıktısını al.
Foruma word deki yazım hatalarını düzelt eklentisi gibi, bir yazılım eklenebilir mi acaba, bu da düşünülebilir.

Haziran 26, 2011, 07:13:47 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Bay Skullg,

Elinizden geldiğince benim yazdıklarım düzeltilse ben memnun olurum, ayrıca bırakın gramer hatalarımı, siz bir de benim yazımı görseniz herhalde, "bu öğrencinin üniversiteyle ilişkisini kesin" başvurusunu yapardınız YÖK' e.
İş hayatında bilgisayarın kullanımı benim için büyük şans, word de yaz çıktısını al.
Foruma word deki yazım hatalarını düzelt eklentisi gibi, bir yazılım eklenebilir mi acaba, bu da düşünülebilir.

Sayın Mozart ,

Okul hayatımda başarılı bir öğrenci olmama rağmen hiç bir arkadaşım kopya çekmek için yanıma oturmadığı gibi bazen öğretmenlerim ."Sen ne yazdın burda? " diye sınav kağıtlarımı benle okuyorlardı.(Düşünün artık bende ki bu ezikliği,bu yüzden psikolağa gitmiyorum çocukluğuma inecek diye ) Yazı şekliniz  kötü olmasında tek değilsiniz. Ama  benim en büyük sorunum günlük hayatta çok devrik cümleler  kullanmam . Bunun için de bir program öneriniz var mı?