Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Harici Türkiye de ki Mason Locasıyla Nasıl İletişim Kurabilir ?  (Okunma sayısı 46058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 27, 2014, 12:39:53 ös
Yanıtla #40
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ozkann size kesinlikle katılıyorum.Sanırım fazla heyecan ve bazı konuları kısa yoldan öğrenmek imkansız uzun bir süredir bu site ile ilgileniyorum.Yanlış söylemlerim olduğunu her bölümü her başlığı ve yorumları dikkatlice okuduktan sonra daha net anlamış bulunmaktayım.

Bence herkes önce sabırla burada yazılı olanları okuyarak bilgi sahibi olmalı.Buradaki her bilgiyi aldıktan sonra ki bu uzun zaman alacaktır.

Bu zaman sonucunda aslında sorulacak çok fazla soru olmadığına kanaat getireceklerdir.

Çünkü,her sorunun cevabı net bir şekilde yer almaktadır.

Buna rağmen soruları tekrar sormak yerine,doğru cevabın kişi tarafından doğru bir şekilde alınması gerekmektedir.Diye düşünüyorum

Saygılar..
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin

Saygılar.

Şubat 27, 2014, 01:22:53 ös
Yanıtla #41
  • Yeni Katilimci
  • *

Araştırmada tanımadan sorgulamadan öğrenmeden bilgilenmeden hicbir şekilde
Kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum
Evet Bende Mason Olmak İstiyorum hemde çok ,
Fakat önce ogrenmeliyim,önce pismeliyim önce kendimi gelistirmeliyim önce beninsemeliyim ki mason olabileyim...
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Mart 22, 2014, 01:25:30 ös
Yanıtla #42
  • Ziyaretçi

Bence bu sorunun cevabı çok açık. Tabii ki masonlar.org sayesinde ! "Mason locasıyla "denilerek mabetleri ve onların duvarlarının kastedilmedigini direk olarak Mason larin kastedildiğini  varsayarak , zaten direk iletişim kurulabiliyor biz soruyoruz onlar yıllardır bıkmadan usanmadan tekrar ve tekrar aynı sorulara aynı ön yargılara  kızmadan yorulmadan cevap veriyorlar. Bundan daha büyük bir iletişim kurulabilir mı?

Mart 22, 2014, 09:23:13 ös
Yanıtla #43
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu başlık 2011 yılından beri kullanılmamış ama bugün tekrar tartışılmaya başlamış. Bu foruma üye olmadan önce uzun zaman inceledim. Yanlış anlaşılmak ve kimseyi hedef göstermek niyetinde değilim. Bir topluluğu da asla hedef almıyorum. Fakat neredeyse yüzlerce konu ve binlerce cevap arasından edindiğim bir bilgi var. Mason olmak için Mason tanıdık olması çok açık ve net olarak şart. Çok istisnai durumlarda locaya yapılan direkt başvurular uzun araştırmalar neticesinde kabul ediliyor. "Masonluğu kalbinde kabul etmek" durumu haricilerin bilebilme ihtimali pek bulunmayan bir şey. Aslında bu forumdaki bütün konuları yutsanız bile iki Mason tarafından teklif edilip kefiliniz olmadığı sürece bu kardeşlik içine girmeniz mümkün değil ve aslında her şey tekris töreninden sonra başlıyor. İlk defa çıraklıkta görüyorsunuz Mason olmak nasıl bir şey diye. Tam her şey başlıyor diyorsunuz kalfalıkta daha başka bir boyutuna erişiyorsunuz. Tam Masonluk şimdi başladı derken Üstad oluyorsunuz ve bu daha da farklı bir boyutu anladığım kadarıyla. Türkiye'de tek bulunan Rit olan Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Rit'ine kabul edilmeniz durumunda da üstad olmanın her derecesinde aslında Masonluk yeniden başlıyor. Kısacası kabul edilmiş localar dahilinde bulunan Masonlardan biri olmak çoğu isteyen için hayale yakın bir durum. Bu topluluk Türkiye'de faaliyet göstermesi sebebiyle yasal olarak bir dernek olsa da aslında kabul edilme durumu öyle bir dernek başvurusu gibi değil. Masonlar hep gizli kalmış ve bunu oldukça iyi başarmış bir topluluktur. Ben eminim ki burada birçok sorumuza cevap aldığımızı düşünsek de böyle bir topluluk bundan çok daha derin gizemler ve işleyişler barındırmaktadır. Evet Mason olmak istiyor muyum? Kesinlikle istiyorum. Fakat kim burada ne yazarsa yazsın, ne çizerse çizsin bana kefil olacak o iki Masonun da etrafımda olmadığını biliyorum. Bunlara istinaden özetleyecek olursam (benim de yaptığım o saçmalık) "Masonluğu kalbimde kabul ettim" diye ortalarda gezinmek yerine o topluluğa giriş şartlarına bir bakmak ve bunun aslında ne kadar imkansız olduğunu anlamak ve bu kadar gizli bir topluluk hakkında bilgi edinmeye çalışmanın aslında ne kadar bilgi edinirseniz edinin içine girmediğiniz sürece yalnızca yüzeysel bir bilgi edinmeden ibaret olacağını da açık ve net kabullenmek gerekir.

Yine açıkça vurgulamak istiyorum, bu bir sitem veya bir topluluğu suçlamak değil aksine bu gizliliğe ve bu gizliliğin getirdiği bozulmamışlığa çok saygı duyuyorum. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla...
Kim olduğumuzu yeteneklerimiz değil, seçimlerimiz belirler...

Mart 23, 2014, 08:07:27 öö
Yanıtla #44
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Scapula’nın bu güzel ve ilginç irdelemesi, arada bazı noktalara değinme gereği ve yararını gösterdi. O tek bir paragrafta yazmış, ben böleceğim.

“Mason olmak için Mason tanıdık olması çok açık ve net olarak şart.”

Doğru. Ancak bu durum başka kurum ve dernekler için de geçerlidir. Örneğin Bitkileri Koruma Derneği’ne üye olmak için önce oradaki en az bir üye ile tanışmış olmak gereklidir.

“Çok istisnai durumlarda locaya yapılan direkt başvurular uzun araştırmalar neticesinde kabul ediliyor.”

Elbette çünkü arayla bireysel tanışma süreci de giriyor. Üyelerini her kim olursa kabul etmeyen ve titizlikle seçen diğer tüm kurum ve dernekler için de aynı şey… Hele bir de masonluk gibi ezoterik nitelikli bir kuruma giriyorsanız…

"Masonluğu kalbinde kabul etmek durumu haricilerin bilebilme ihtimali pek bulunmayan bir şey.”

Bu, o kalbinde kabul etmek ile ne denilmek istendiğine bağlı. Bilmek mi, sevmek mi, istemek mi? Hangisi? Yoksa bir başkası mı?

“Aslında bu forumdaki bütün konuları yutsanız bile iki Mason tarafından teklif edilip kefiliniz olmadığı sürece bu kardeşlik içine girmeniz mümkün değil ve aslında her şey tekris töreninden sonra başlıyor.”

Elbette. Öyle olması doğal değil mi?

“İlk defa çıraklıkta görüyorsunuz Mason olmak nasıl bir şey diye.”

Masonluğu yaşamak…

“Tam her şey başlıyor diyorsunuz kalfalıkta daha başka bir boyutuna erişiyorsunuz. Tam Masonluk şimdi başladı derken Üstad oluyorsunuz ve bu daha da farklı bir boyutu anladığım kadarıyla.”

İşin bu bölümü Masonluğu yaşamakla pek ilgili değil de ritüelik öğretiyle ilgili denilebilir.

“Türkiye'de tek bulunan Rit olan Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Rit'ine kabul edilmeniz durumunda da üstad olmanın her derecesinde aslında Masonluk yeniden başlıyor.”

Buna yeniden başlamak değil de bir aşama daha ilerlemek demek daha doğru. Ezoterik nitelikli bir kurumun gereği böyle.

“Kısacası kabul edilmiş localar dahilinde bulunan Masonlardan biri olmak çoğu isteyen için hayale yakın bir durum.”

Ben burasını anlayamadım. Özellikle “kabul edilmiş localar dahilinde” ile ne denilmek isteniyor? Tartışılır.

“Bu topluluk Türkiye'de faaliyet göstermesi sebebiyle yasal olarak bir dernek olsa da aslında kabul edilme durumu öyle bir dernek başvurusu gibi değil.”

Bazı derneklerde de başvurunun böyle olması gerekebilir.

“Masonlar hep gizli kalmış ve bunu oldukça iyi başarmış bir topluluktur.”

Hayır. Bu sözü kullanmak yanlış. Masonlar gizli kalmış değildir.

“Ben eminim ki burada birçok sorumuza cevap aldığımızı düşünsek de böyle bir topluluk bundan çok daha derin gizemler ve işleyişler barındırmaktadır.”

Hiç sanmam. Bunu bekleyen ve Masonluğa o nedenle giren ağır bir düş kırıklığına uğrayabilir.

“Evet Mason olmak istiyor muyum? Kesinlikle istiyorum.”

Ne güzel!

“Fakat kim burada ne yazarsa yazsın, ne çizerse çizsin bana kefil olacak o iki Masonun da etrafımda olmadığını biliyorum.”

Kim bilir!... Belki de vardır. Ancak mason olmayı istemek yeterli değil. Belki o yüzden kendilerini mason olarak göstermiyorlar.

“Bunlara istinaden özetleyecek olursam (benim de yaptığım o saçmalık) "Masonluğu kalbimde kabul ettim" diye ortalarda gezinmek yerine o topluluğa giriş şartlarına bir bakmak ve bunun aslında ne kadar imkansız olduğunu anlamak ve bu kadar gizli bir topluluk hakkında bilgi edinmeye çalışmanın aslında ne kadar bilgi edinirseniz edinin içine girmediğiniz sürece yalnızca yüzeysel bir bilgi edinmeden ibaret olacağını da açık ve net kabullenmek gerekir.”

Şartlara bakmak doğru. İmkansız görmek yanlış. Gizli topluluk olduğunu düşünmek yanlış çünkü gizli değil. Bilgi edinmeye çalışmak masonlara oranla bile çok daha başarılı bir düzeye gelebilir. Ancak elbette içine girilmeden yaşanılamaz; orası doğru.

“Yine açıkça vurgulamak istiyorum, bu bir sitem veya bir topluluğu suçlamak değil aksine bu gizliliğe ve bu gizliliğin getirdiği bozulmamışlığa çok saygı duyuyorum.”

Şu gizlilik yerine “içreklik” terimini kullansak ne güzel olacak.

Bu konu Sayın Scapula’nın getirdiği tarz ile biraz daha irdelenmeye değer.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 23, 2014, 07:55:14 ös
Yanıtla #45
  • Aktif Uye

Ben bu sorudan şunu anlıyorum: Ben masonluğu merak ediyorum ve onlarla tanışmak, iletişim kurmak istiyorum.

Tahminimce bir loca ziyareti yapsanız , orada bir kaç masonla tanışsanız bile bu sürede masonluk hakkında elde edebileceğiniz bilgiler çok sınırlı olurdu. Bu sitede yüzlerce  kat fazlası var. Masonluğa ilgi duyan kişilerin  çoğu doğru bilgiler öğrenmek, masonluğu yeterince tanımak  yerine işte böyle hemen  iletişim kurmaya çalışıyor. Çabalamak elbet yanlış değil ama zamanlama doğru değil.

Siz zaten iyi niyetle çabalarsanız, bir masonun sahip olması gereken erdemlerin sizde de var olduğunu gösterirseniz, şartlar uygunsa masonlar tarafından farkedilme şansınız her zaman vardır.

Bana göre bir mason. bir hariciye mason olması için teklif etmeden önce ona masonluğu yeterince anlatmalı. Giz, gizem için masonluğa girilmez. Sonra umduğunu bulamaz ise sütunların yarısı boş kalır.

« Son Düzenleme: Mart 23, 2014, 08:00:24 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mart 23, 2014, 08:39:24 ös
Yanıtla #46
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın asimov'un son cümlesine kesinlikle katılıyorum. Bir Mason bir hariciye kesinlikle Masonluğu anlatmalı. Fakat giz ve gizem konusuna gelince, Masonlukla ilgili birçok şey haricilere anlatılmadığına göre ve bu forum dahilindeki birçok konuda da yazıldığı üzere bazı konuların hariciler ile paylaşılmaması gibi yazılar söz konusu olduğunda gizem bu konuda varlık göstermektedir. Gizemden kastım asla bir hurafe değil. Bir intizam veya gösteriş arama derdinde asla değilim. Fakat Mason gibi yaşamayı yalnızca Masonlar bilir yazıyor birçok konuda. Bu sebeple de Mason olmayan için Mason olmak, Ritler gibi konular bir gizem taşımaktadır. Yaklaşık 13 yaşımdan beri eski Mısır kültürünü araştırmış ve neredeyse bir arkeolog kadar Mısır gizemlerine kafa yormuş olan ben 30 yaşıma yaklaşırken bir topluluğa girmek istememin nedeni asla giz veya gizem olamaz.

Sayın ADAM'a ise teşekkür ederim oldukça güzel açıklamış kafamdaki soru işaretlerini. Sayın asimov'un dediği üzere sayın ADAM özellikle son bir haftadır bu forumda hangi konuda bir düşüncemi yazsam veya kafamdaki soru işaretini paylaşsam hiç usanmadan beni bilgilendirmiştir. İşte benim görmek istediğim taraf da tam olarak bu Masonlukta. Fakat ben de bazı konuların Türkiye'de tam olarak sizin belirttiğiniz gibi işlemediğini belirtmek isterim.
Mesela benim yüzme kulübüme üye olmak için bir tanıdığınız olması şart değil. O da dernek ama üye olabilirsiniz. TFFHGD veya TÜFAD gibi büyük topluluklara da üye olmak için araştırıp istemeniz ve gidip bilgi edinmeniz yeterlidir. Masonluk ile aralarında tabiki hepimizin bildiği gibi çok ciddi farklar vardır. Olmasını da yadırgamıyorum.

Kabul edilmiş localar kısmını anlayamadığınızı ifade etmişsiniz. Nasıl telaffuz ettiğinizi bilmiyorum belki de muntazam loca demeliydim terimleri yanlış ifade ediyor da olabilirim. Bildiğim kadarıyla Mason locaları içinde muntazam olmayan yani büyük localarca veya geçerli localar tarafından kabul edilmemiş Mason locaları da olduğuna dair bazı bilgiler okumuştum. Belki de Masonlukla ilgili yazılıp çizilen birçok gerçek dışı ifadeden biridir bunlar da. Doğruluğunu sizler bilirsiniz.

Masonluğun içeriğini bilmediğimden belki de gizlilik kelimesini kullanmış olmalıyım. İçeriğini bilmediğim bir konuda bunu benim açımdan kullanmak doğru olsa da anladım ki içeriğini bilen sizlere göre biraz daha uygunsuz olmuş bir durum. Fakat dediğim gibi tamamen iyi niyet barındırarak açık yüreklilikle ifade etme isteğimden doğan söylemlerden ibarettir.

Umarım beni Mason olmam için önerecek ve kefil olacak Masonlar etrafımda vardır, sizin de dediğiniz gibi. Ben hemen iletişim kurmaktan ziyade doğru yolu izlemek için bu konuyu bilenlerden ilk ağızlardan öğrenmek düşüncesindeydim. Anladım ki bu çok zor fakat imkansız değil. Bu hafta İstanbul'daki locaya başvurumu yapacağım. Fakat zihnimde var olan ve bir önceki cevabımda yazdıklarımın bir çoğu hala geçerli benim için.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Mart 23, 2014, 10:31:18 ös
Yanıtla #47
  • Aktif Uye

Bulunduğun çevrende masonlara kötü bakılıyor olabilir, en yakının eşin bile masonluğu başka bir tanımla tanımlayabilir, bu forumu iyi yorumlarsan o zaman geçmişinde veya şu anda sana en arkadaşının veya hocanın mason olduğunu anlarsın. Sonrasında ise malum.. Umudunu ksybetme
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mart 23, 2014, 11:00:35 ös
Yanıtla #48
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekkürlerimi iletirim sayın ruzber. Çevremde Masonlara veya herhangi bir topluluğa farklı bakan insanları bulundurmamaya özen gösteriyorum. Daha dün iş yerimde Masonluk ile ilgili bir cümle geçti. Başlık uygun olsaydı anlatırdım fakat özetleyecek olursam çevremde Masonluğu hiç araştırmamış insanların dahi Masonlar hakkında ortaya iyi olmayan bir düşünce atan birine Masonluğun düşüncesindeki gibi bir durum olmadığını anlatan insanların var olması bile benim için bir değerdir.

Saygılarımla...

Mart 24, 2014, 08:03:02 öö
Yanıtla #49
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben ise, Sayın Scapula'nın anlatımlarını çoğunlukla olumlu bulmakla birlikte onun da yansıttığı şu "kabul edilmiş" ve "muntazam" sözüne takılırım.

Kime göre kabul edilmiş? Kime göre muntazam?

İngilizlere göre mi?

Bir zamanlar Amerika'yı ele geçirmiş olan bugünkü ABD masonlarına göre mi?

Yani dünyüdükmie mason nüfusunun büyük çoğunluğunu elinde tutan sömürgeci ve burnu havada emperyalist Anglosakson masonlarına göre mi?

Peki Fransızlar ne olacak? Ya İskoçlar,. İtalyanlar, Brezilyalılar, Afrikalılar, Üçüncü Dünya ülkelerinin insanları  ve masonları hatta komşumuz Yunanlar?

Ya CLIPSAS üyesi olan mason örgütleri? Ya Avrdupa ve Akdeniz Masonluk Birlikleri?

Ya kadın masonların örgütleri?

Ya bir insanlık ülküsünün peşinde koşan fakat katı dinsel ve/veya dogmatik ilkelere boyun eğmeyen, özgürlüklerini ve onurlarını koruyanlar?

Bir harici Türkiye'deki bu saydığım diğer masonlarla çok rahat iletişim kurabilir de, her nedense o kendilerine kabul edilmiş ya da muntazam diyenlerle (ya da öyle nitelenenlerle) iletişim kurması daha zor gibi görünüyor.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.