Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Sır  (Okunma sayısı 23280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 14, 2020, 09:47:19 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben hiçbir şey demek istemiyorum Sayın Oğuz. Sadece birtakım kavramları netleştirmek istiyorum. Ketumiyet ile sır kavramlarının karışmaması için.

Sorduğum sorunun cevabı var mı cidden? :)

Sanırım bu başlığı takip etmek ve biraz da araştırmak zorundasınız.

Ama ipuçları olacak merak etmeyin.

İşte uygulamalı olarak bir ketumiyet örneği :)
Race of man!
The errors of a wise man make thy rules
Ye shall see
Rather than the perfection of the fool

Nisan 14, 2020, 09:58:29 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Elbette tek sebep güvenlik endişesi değildir. Ezoterik bir örgüt olması da buna sebep olabilir. Öğretileri herkesin anlayacağı türden değildir diye tahmin ediyorum. Forumda sıkça belirtildiğine göre Masonluk gizli değil, gizemli bir örgüttür. Tabi buradaki örgüt sözünü de art niyetle ele almamak gerekir. Sendikalar da örgüttür.
Ben Masonluk için ketumiyeti tabiri caiz ise yatak odasına benzetiyorum. Herkes bilir ama kimse bununla ilgili konuşmaz. Hatam varsa affola.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 14, 2020, 10:08:34 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eklemek isterim ki; aslında her topluluğun sırları vardır bakıldığında. Ketumiyet de hemen hemen hepsinde vardır. Küçük ve büyük her arkadaş ortamında, her spor takımında, her ticari iş yerinde, devlet kadrolarında, her ailede ketumiyet vardır ve olmalıdır. Çok gizli şeyler değildir bilgiler belki ama herkesin de bilmesine gerek yoktur. Sanırım en sade bu şekilde açıklayabilirim.
Saygılar.

Nisan 14, 2020, 10:10:07 ös
Yanıtla #13

Mevlana'nın şöyle bir sözü vardır; "Senin dünyaya baktığın camın kirli ise,benim çiçeklerimi çamur sanırsın" Ya o cam da birde "sır" var ise, bakan kişi gördüğünü ne sanırdı?
Sen Özelsin

Nisan 14, 2020, 10:16:13 ös
Yanıtla #14

Benim en çok merak ettiğim, masonların toplu zikir yapıp yapmadığı ve ya vecd haline geçip geçmedikleri.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 14, 2020, 10:17:58 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mevlana'nın şöyle bir sözü vardır; "Senin dünyaya baktığın camın kirli ise,benim çiçeklerimi çamur sanırsın" Ya o cam da birde "sır" var ise, bakan kişi gördüğünü ne sanırdı?
Her gördüğünü paranoyakca, ardında kötülük olan gizemler sanırdı sanırım Sayın Tık-Tik-Tak.
Sevgiler.

Nisan 14, 2020, 10:21:11 ös
Yanıtla #16

Her gördüğünü paranoyakca, ardında kötülük olan gizemler sanırdı sanırım Sayın Tık-Tik-Tak.
Sevgiler.

Ayna nın karanlık tarafından bakan kim? Ayna nın karşısında soruyu soran kim?
Sen Özelsin

Nisan 14, 2020, 10:23:32 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

O zaman tartışmaya farklı bir boyut getireyim.

Masonluğun geleneksel sırları var mıdır?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 14, 2020, 10:27:28 ös
Yanıtla #18

O zaman tartışmaya farklı bir boyut getireyim.

Masonluğun geleneksel sırları var mıdır?

Bu cümlenizde ‘geleneksel sır‘ diye bir özel isimleme kullandığınıza göre, vardır diye düşünüyorum sevgili Caliper.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 14, 2020, 10:41:34 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgiler.

Ayna nın karanlık tarafından bakan kim? Ayna nın karşısında soruyu soran kim?
Bu durumda soruyu soran Sayın Masonlar, aynanın ardındaki biz haricileriz bence. Ama kiminin camı kirli iken kiminin ki şeffaf...
Saygılarımla.