Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fakirler Mason olamaz Şartına Binayen  (Okunma sayısı 23337 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2020, 11:35:31 ös
Yanıtla #30
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Taşustası,

HKEMBL tarafından başka bir kuruma / derneğe karşı böyle bir tavır yoktur.

Ayrım ise bizim muntazam masonluk olarak kabul edilmiş geleneğe bağlı olmamızdan kaynaklıdır.

Saygılarımla
Memento Mori

Mart 28, 2020, 10:06:06 öö
Yanıtla #31
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Lisede olduğum yılları kast ediyorum 2009-2013 aynı dönemde Remzi Sanver bey vardı sanırım ve ben harici idim ( hala öyleyim gerçi) . Hem eski bildiklerimi bana söylenenleri net hatırlamıyor olabilirim hem de doğru bilmiyor olabilirim. Ne yazsam beni bağlar ve yanlış olma ihtimali yüksek. Emin değilim ama özgür masonlar ile hür masonlar locası arasında olabilir bir ayrım vardı 2 ayrı loca vardı bana söylenen. İkisinin de masonik bir loca olmasına rağmen bir tanesinin daha elit ötekisinin daha taşramsı bir yapılana olduğu söylenmişti. Sonra içeride bazı konuşmalar sırasında bazı üyelerin üslupları konusunda iç bir eleştiri getirilmişti. Buradan yanlış hatırlamıyorsam daha elit olanın hür masonlar olduğu ve yine iç eleştiriyi buradaki bazı üyelerin uslübuna yönelttiğini hatırlıyorum dostumun. Daha sonra ki bu yanlış bir bilgi olabilir Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Locasının diğer locaya veya gruba otoritesini kabul ettirdiğini hatırlıyorum. Bana dost meclisinde yanlış bilgi verilmiş olabilir  ben yanlış hatırlıyor veya anlamış olabilirim harici idim sonuçta..

Biz HKEMBL ve ÖMBL arasındaki farkı şöyle tanımlıyoruz; aynı amaca farklı yollardan ulaşmayı hedefleyen iki kurum.

Bu iki kurum da farklı Obediyanslardır yani Büyük Localardır, birbirleri üzerinde bir otoriteye sahip değildirler, onu bırakın dünyadaki hiç bir Masonik örgüt de bu iki kurum üzerinde bir otoriteye sahip değildir.

Dünyada farklı Masonik anlayışlar vardır, dolayısıyla ülkemizde de vardır. Her iki kurumda kendi Masonik anlayışı çerçevesinde, dünyaca tanınmakta olan örnek Büyük Localardır.

Sizin bir harici olarak öncelikle araştırmanız gereken; "Masonluk nedir? Amaçları nelerdir? Dünyadaki ve ülkemizdeki tarihi nasıldır?" gibi soruların cevaplarıdır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mart 28, 2020, 05:12:29 ös
Yanıtla #32

işte bu topluluğa üye olmamın sebebi olan yazıyı/konuyu sonunda buldum.

fakirler mason olamaz. sanırım orjinal konu bu değildi muhtemelen silinmiştir bu o konuya yazılan bir cevap ama olsun.

merak ediyorum aranızda gerçek mason varsa onların fikirleri neler bu konuda ?

Mart 28, 2020, 05:42:24 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

işte bu topluluğa üye olmamın sebebi olan yazıyı/konuyu sonunda buldum.

fakirler mason olamaz. sanırım orjinal konu bu değildi muhtemelen silinmiştir bu o konuya yazılan bir cevap ama olsun.

merak ediyorum aranızda gerçek mason varsa onların fikirleri neler bu konuda ?

Forum arşivinde sorunuzun cevabını bulunmaktadır.

Forum arşivini okumanıza rağmen aklınıza takılan sorular olursa cevaplayabilirim.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mart 28, 2020, 09:38:32 ös
Yanıtla #34

Merhaba. Forum acemisiyim inanın arşivde bulmaya çalışıyorum hatta arşivi bulmaya çalışıyorum.  Ama gençken hatta öğrenciyken  okumuştum o başlık altındakileri hala aklımda. Bence bu konuda insanlar biraz fazla duygusal tepkiler vermeye yatkın olabilir. İlk okuduğumda çok zoruma gitmişti,çünkü zengin değildim (şuan bile zengin değilim) ve çok muhtemel ben de irrasyonel tepkiler vermiştim. Objektif düşünmeyi kaybedip fakirlerin de fantastik mucizeler yaratabileceğini düşünüyordum hatta buraya yazabilmek için üye olmayı bile denemiştim. Şimdi  dünyanın nasıl döndüğünü idrak edebiliyorum. Para fazilet getirmiyor bireye yada onu insan-ı Kamil yapmıyor. Sadece yardımcı enstrümanlara erişimde kolaylık ve insanlar arası ilişkide muazzam bir güç veriyor. Mason değilim,mason olmak için zenginlik gerekir mi bunun cevabı bana düşmez ama elbette her cemiyet gibi o da üyeleri kadar kıymetlidir ve bu kıymetin korunması için bir standart gereksinimi vardır diye düşünüyorum ve bence gerçekçi olmak gerekirse kendisine faydası olmayan birinin kainata hizmet yolunda katkısı olur mu bilmiyorum. Daha açık söylemek gerekirse beyler,telefon faturasını ödeyemeyen bir insanın yapabilecekleri sınırlı değil midir?
Tabii burda gerçek mason olabilir bir de onların fikirlerini duymak gerekir.
Saygılar.
Düzeltme: Arşivi buldum :)
« Son Düzenleme: Mart 28, 2020, 10:31:25 ös Gönderen: Transcendental »

Mart 29, 2020, 05:35:48 ös
Yanıtla #35

Lisede olduğum yılları kast ediyorum 2009-2013 aynı dönemde Remzi Sanver bey vardı sanırım ve ben harici idim ( hala öyleyim gerçi) . Hem eski bildiklerimi bana söylenenleri net hatırlamıyor olabilirim hem de doğru bilmiyor olabilirim. Ne yazsam beni bağlar ve yanlış olma ihtimali yüksek. Emin değilim ama özgür masonlar ile hür masonlar locası arasında olabilir bir ayrım vardı 2 ayrı loca vardı bana söylenen. İkisinin de masonik bir loca olmasına rağmen bir tanesinin daha elit ötekisinin daha taşramsı bir yapılana olduğu söylenmişti. Sonra içeride bazı konuşmalar sırasında bazı üyelerin üslupları konusunda iç bir eleştiri getirilmişti. Buradan yanlış hatırlamıyorsam daha elit olanın hür masonlar olduğu ve yine iç eleştiriyi buradaki bazı üyelerin uslübuna yönelttiğini hatırlıyorum dostumun. Daha sonra ki bu yanlış bir bilgi olabilir Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Locasının diğer locaya veya gruba otoritesini kabul ettirdiğini hatırlıyorum. Bana dost meclisinde yanlış bilgi verilmiş olabilir  ben yanlış hatırlıyor veya anlamış olabilirim harici idim sonuçta..

Biz HKEMBL ve ÖMBL arasındaki farkı şöyle tanımlıyoruz; aynı amaca farklı yollardan ulaşmayı hedefleyen iki kurum.

Bu iki kurum da farklı Obediyanslardır yani Büyük Localardır, birbirleri üzerinde bir otoriteye sahip değildirler, onu bırakın dünyadaki hiç bir Masonik örgüt de bu iki kurum üzerinde bir otoriteye sahip değildir.

Dünyada farklı Masonik anlayışlar vardır, dolayısıyla ülkemizde de vardır. Her iki kurumda kendi Masonik anlayışı çerçevesinde, dünyaca tanınmakta olan örnek Büyük Localardır.

Sizin bir harici olarak öncelikle araştırmanız gereken; "Masonluk nedir? Amaçları nelerdir? Dünyadaki ve ülkemizdeki tarihi nasıldır?" gibi soruların cevaplarıdır.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Kesinlikle forumda bol bol vakit geçirip okuma yapmam gerekiyor,ben de zaten zaman zaman bu soruların peşinde ve daima ışığın peşinde koşup duruyorum ömrüm boyunca. Ama dediğim gibi  loca (hkembl) içindeki gruplar  da olabilir farklı localar arasında da olabilir yanlış hatırlıyor da olabilirim, açık açık konuşulamıyordu her şey tahmin edersiniz ki.  Burada bu konuda konuşmam bilgi kirliliği açısından dahi doğru değil. 2009-2013 yılları arasında harici olarak bildiğim şeylerin dönemini anlatmaya çalışıyordum sadece. Öğrenecek o kadar çok şeyim var ki.. Locaların içine adım atmamış biri olarak localar hakkında kulaktan dolma şekilde konuşmam doğru gelmiyor bana da.

Nisan 03, 2020, 10:48:36 öö
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana güzel bir uygulamayı anımsattı ☺️
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 03, 2020, 11:26:40 öö
Yanıtla #37
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Nisan 03, 2020, 12:13:46 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet sayın Caliper,
Bu tür uygulamaları çok seviyorum. Burnumun direğini sızlatıyor ama benimki de laf işte, kim sevmez ki?.. Askıda ekmek de benzer bir uygulama. Keşke daha yaygın uygulansa...
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...