Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Osmanli Turkmudur?  (Okunma sayısı 16039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2007, 04:13:36 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Iste bende bunu kastediyordum. Boyle bir tabloyu bilmemize ragmen nasil hala Osmanliya Turk lerin tarhii diyebiliyoruz bunu anlamiyorum ben.

Osmanlı ilk kurulduğunda türktür bahsettiğim gibi bu 16. Y.Y'a kadar böyledir. Sonrasında ise devşirmeler, yahudiler, ermeni ve rumlar iyi mevkilerde kendilerine yer bulmuşlardır. Sadrazam ve Vezir olmuşlardır. Osmanlı kayı Boyu olan Osman Bey tarafından kurulmuştur Türklüğüne ne hacet... Ayrıca bilmem bilirmisiniz sizin çok güvendiğiniz dış kaynaklarda Osmanlı'dan "Ottoman Turks" diye bahsederler eee daha niye tartışıyoruz ki?

Ben turk degilim demedim. Turkmusun sorusuna cevap vermedim sadece. Yani turk de olabilirim. yabancida. ama bunun onemi olmasini istemiyorum.

Ama az önce McCann'a sen benim veya ailemin etnik kökenini sorsan hemen cevap veririm demiştin. Ama gördüğün gibi cevap vermiyorsun. Sen bana dedinki nüfus cüzdanına ve Türklere göre Türküm ama Türk değilim dedin. Şimdi bunu niye soruyorum? Bildiğiniz gibi Türk olmayan çevreler tarafından Türkleri karalama kampanyası var ve sizde Türk olmadığınızdan bahsetmiştiniz bu durumda yazdıklarınızın zaten hiçbir doğruluğu yoktur sadece iftira amaçlıdır diyebilirmiyiz?

Ataturk konusunu simdilik kapatiyorum. cok tepki geliyor cunku.

Bencede iyi edersiniz.

Osmanlinin 3-4 yuzyil boyunca turk olmamasi genede onlari turklerin tarihi mi yapiyor yani?

Osmanlı yinede Türktür ve padişahlar soyunu genelde unutmamıştır. Örneğin sizin babanız Türk anneniz Almansa siz yinede Türk olursunuz. Ben 3-4 Y.Y boyunca Osmanlının Türk olmadığını değil 3-4 Y.Y boyunca önemli mevkilerin devşirmelerin eline geçtiğinden bahsettim. Ayrıca 2. Abdülhamid kendisini ziyarete gelen Alman yetkiliye Söğüt'teki insanları gösterip bakın bunlar benim akrabam demiştir. ve o insanlar Kayı boyundandır...

bazi kaynaklarda soyle birsey bile duymustum. bilmem dogrumudur.

osmanlilar turkleri sevmezlerdi, turkleri en alt seviyede caliastirir hatta onlarla alay ederlerdi gibi birseyler duymustum. kulaga hic inalilir gelmiyor farkindayim. ama boyle yazilar bile var. bende inaniyor degilim. merak etmeyin. bilginiz olsun dedim.

Bunlar hakkında zaten bilgim vardı. ve hangi çevrelerin bu iftiraları attığınıda çok iyi biliyorum. Nasıl ki Atatürk'e çamur atan ve sevmeyen kesim Masonlarıda karalıyorsa yine kısmen aynı kesim(başka kesimlerde var) Türkleride karalıyorlar, Osmanlının Türk olmadığını söylüyor, Türkleri sevmediklerini söylüyorlar ve yine Türklere iftira atıyorlar!.. Kısaca bu söylenenlerin doğruluk payı yoktur. Osmanlı herkese eşit davranan, herkesin huzurlu yaşadığı bir toplumdu. Ama Osmanlı biraz güçsüzlenince iyi mevkilerde bulunmalarına rağmen, hertürlü özgürlükleri bulunmalarına rağmen devşirmeler, rumlar, ermeniler vs. ihanet etmişlerdi ve Osmanlı sırtından bıçaklanmıştı ve hasta ölümcül bir vakada iken hemen Atatürk ve silah arkadaşları devreye girerek hastayı başarıyla kurtarmıştı!..

Mayıs 04, 2007, 04:32:09 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Alıntı
Ayrıca bilmem bilirmisiniz sizin çok güvendiğiniz dış kaynaklarda Osmanlı'dan "Ottoman Turks" diye bahsederler eee daha niye tartışıyoruz ki?
Onlar diyosa dogrudur. diyipte kabul edip kos kos oturmamak icin. Arastirip hakikaten dogru oldugundan emin olmak icin. ayrica benim ataturke karsi konusma tarzimin seviyesinde, bana konusuluyormus gibi bir hisse kapildim.

Alıntı
Ama az önce McCann'a sen benim veya ailemin etnik kökenini sorsan hemen cevap veririm demiştin. Ama gördüğün gibi cevap vermiyorsun. Sen bana dedinki nüfus cüzdanına ve Türklere göre Türküm ama Türk değilim dedin. Şimdi bunu niye soruyorum? Bildiğiniz gibi Türk olmayan çevreler tarafından Türkleri karalama kampanyası var ve sizde Türk olmadığınızdan bahsetmiştiniz bu durumda yazdıklarınızın zaten hiçbir doğruluğu yoktur sadece iftira amaçlıdır diyebilirmiyiz?

turk kimligi var dogru. Kendime turk demesemde, Turkiye devleti bana oyle diyo. Buda dogru. Ben bana soruldugunda turkmusun diye, oncelikle bunun bir fark olmasindan dolayi rahatsiz olurum, sonrada kisisine gore cevap veririm yada vermeyebilirim. olayi kisisellestirmekten yana degilim. turklugumle asla ovunmuyorum. turklugumden utanmiyorumda. ama muhtirada ne yaziyordu?

Alıntı
Ne mutlu turkum diyene demeyen herkes turklerin dusmanidir.
O zaman galiba bende turk dusmaniyim. cunku ne mutlu turkum diyene degil, ne mutlu insanim diyenedir benim icin. turkluk herhangi bir ustunluk olmamali. aslinda sadece turkluk degil irk yada din gibi ayrimlarim hepsine karsiyim.

neyse kisisel konusmayalim. konuya devam edelim.

Alıntı
Ataturk konusunu simdilik kapatiyorum. cok tepki geliyor cunku.

Bencede iyi edersiniz.

Iste turkiye askeriyesinin yaptigi seyde bu. Sussan iyi edersin. :D cunku konusunca sinirleniyolar. haksizliklarindan doalayi degil, tabularin yikilmasindan korktuklari icin. Benim gibilerde ya erdem olup susuyor. yada yirtik olup zorla susturuluyor. Demokratik ulkem benim :) Dusunce ozgurlugunden hic bahsetmeyecem bile zaten.

Alıntı
Ama Osmanlı biraz güçsüzlenince iyi mevkilerde bulunmalarına rağmen, hertürlü özgürlükleri bulunmalarına rağmen devşirmeler, rumlar, ermeniler vs. ihanet etmişlerdi ve Osmanlı sırtından bıçaklanmıştı ve hasta ölümcül bir vakada
Neden boyle birsey yapsinlar ki? hersey gunluk gulistanlik ise, neden durduk yerde , aha gucsuzlesti hemen yok edelim. desinler ki? anlamadim ben bunu.

Mayıs 04, 2007, 05:46:33 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sn. Hamlet, yaziniza karsi  su anda neler yazardim, ama bu malesef sizi kirar.

Bu tarz tartismalari bitirmek istiyorum. Artik biraz abartili olmaya basladi.
Bir yerde demokrasi ve dusunce ozgurlugunden bahsetmissiniz, fakat unuttugunuz birsey var. Ozgurluk baskasinin ozgurluk/dusunce sinirlarini ihlal ettigi anda son bulur (bulmasi lazimdir).

Siz her ne kadar "Ben her istedigimi soylerim kimse karisamaz" tarzinda olsaniz da biraz dikkatli olmaniz gerekir. Zira cevresine baris ve huzur ve harmoni yaymayi amac edinmis bir olgunun (Masonluktan bahsediyoruz) ana tema oldugu bir sitedeyiz. Bu harmoniyi huzuru bozacak hareketlerin bu sitede yeri yoktur. Masonlarin dini/siyasi/politik tartismalara girmemelerinin ana sebebi de su anda sitede sahit oldugumuz gergin havadir.

Her nasil bir dini web sitesine girip orada "Tanri yoktur" veya "Tanri var deniyor, ama ben inanmiyorum" tarzi soylemlerde bulunsaniz ve her tepki aldiginizda  "bu benim fikrrim kardesim, demokrasi! Ozgurluk!" naralari atarsaniz ayni tepkilerle karsilasirsiniz.

Hickimse size bir fikri empoze etmeye calismiyor. Sadece huzur bouzlmasin diye bu fikirlerinizi burada tartismamanizi oneriyorlar (hatta ben de oneriyorum). Bu oneriye saygi duymak veya duymamak sizin elinizde.  Hatirlarsiniz sitede Anarkons adli bir uye vardi. Su anda fazla yazmiyor. O da benzer uyarilar almisti huzuru bozdugu icin.  Bazen sizinle Anarkons'un ayni oldugunuzu dusunuyorum :) Yani araya bir iki  ortami karistiracagini bildiginiz yorumu yazip sonra sonu olmayan tartismaya giriyorsunuz. Asi, genc ve vurdumduymaz bir ruhunuz olabilir ama bazen ortak paydada bulusmak icin bu duygularinizi frenlemeyi bilmeniz size faydali olacaktir.

Siz de benim gibi Amerika'da yasiyorsunuz. Konusma ve dusunce ozgurlugunun oldugu bir ulke. Burada bile ulke degerlerine onem verilen her hangi bir siteye girip, Ben kendimi Amerikali hissetmiyorum, Amerikali olmak ayricalik degildir, sadece pasaportumda oyle yaziyor, George Washington da Vatan haini degilmiydi tarzi soylemlerde bulunursaniz, emin olun burada gordugunuzden cok daha fazla tepkiyle hatta kufur ve asagilanmayla karsilanirsiniz. Daha da ileri gidip tutuklanmaniz bile sozkonusu olabilir.

Yani demokrasi havarisi kesilmeden once demokrasinin gereklerini de dusunmek lazimdir. Siz bir Yahudi olsaydiniz, ve ben Hitler'e kahraman deseydim ve siz tepki gosterince Bu benim ozgur dusuncem deseydim nasil bir tavir alirdiniz?

Umarim anlatmak istedigimi anlamissinizdir.
Bu tartismanin son bulmasini umud ediyorum.
 Sevgiler

Mayıs 04, 2007, 06:24:28 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Osmanlı bizim tarihimizin en büyük parçası. Biz Osmanlının torunlarıyız. Osmanlı bence Türktür. Osmanlı benim gurur kaynağım.   

O şu kökenli şu bu kökenli diyerekte o türk değil diyemezsiniz. Bence türk kültüründe büyüyen herkes türktür. Vatanım Türkiye tarihim Osmanlı diyen herkes bence türktür ayrıntıya inmeye gerek yok.

Hamlet:
Iste turkiye askeriyesinin yaptigi seyde bu. Sussan iyi edersin.  cunku konusunca sinirleniyolar. haksizliklarindan doalayi degil, tabularin yikilmasindan korktuklari icin. Benim gibilerde ya erdem olup susuyor. yada yirtik olup zorla susturuluyor. Demokratik ulkem benim  Dusunce ozgurlugunden hic bahsetmeyecem bile zaten.

Kesinlikle doğru.

''Kızıl elmada buluşalım''

Mayıs 04, 2007, 09:11:12 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn. Alaaddin bende sizin yazdığınızı yazdım zaten. :) Sanırım karıştırdınız Osmanlı'nın Türk olmadığını ben değil Sn. Hamlet söylüyordu. ;)

Osmanlı Türklerin bir parçasıdır. Bugün biz sahip çıkmazsak başka birisi sahip çıkar. Şahsen derseniz ki Osmanlı'yı seviyormusunuz? Size çok basit olarak hayır derim. Ama bence sahip çıkmalıyız, anlatmalıyız.

Saygılarımla!..

Mayıs 04, 2007, 09:15:10 ös
Yanıtla #15

keseke sorusunu OSMANLI TURK MUDUR dıye sorsaydı o zaman gayet sevıyelı bır sekılde ve ortam gerılmeden arkadası bılgılendırırdık.ama malesefkı cok ama cok ılerılere ıttı.benve artık bu konuyu kapatalım.uzatmanın bıze bır getırısı yok cunku.alınan kararların hayırlısı olması dılegıyle...form cok kısa bır zamanda eskı havasına gırecektır.saygılarımla...
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2007, 09:18:34 ös Gönderen: McCann_illuminati »

Mayıs 05, 2007, 12:34:27 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sn. SublimePrince gerçekten çok güzel bir açıklama olmuş. :)

Sn McCann sizede sonuna kadar katılıyorum.  ;)

Saygılarımla!..

Mayıs 05, 2007, 05:25:50 ös
Yanıtla #17

Forum Masonlar sitesinin forumu ve bu site Ön Başlık olarak Masonlar ile ilgili bilgi paylaşımı adına kurulmuş. Bu sitede açılmış ve açılmakta olacak  Başlıklar altında Konu açabiliyoruz ancak açtığımız konuların doğru yerde ve doğru ifade ve anlatım tarzını korumamız gerekiyor. Bizim tatışma ve bilgi verme konularındaki seçiciliğimiz ziyaretçi arkadaşlarında bu site ve sitenin yöneticileri hakkında varacakları kanıları etkileyebiliceği için bu tartışmanın sürdrülme şekli pek doğru gözükmüyor. Bir ziyaretçinin bu konuya göz atması site ve içindeki diğer bilgiler hakkında yanlış izlenimler edinmesine yol açabilir.

Hamlet 'in tavrına gelince merakını anlıyorum.Atatürk hakkında kullandığı ifade yanlış geliyor bana da ancak Osmanlı'nın etnik yapısı ile Atatürk 'ün ailesinin kökeni doğduğu şehirin kozmopolit yapısı ve bu yapının Atatürk üzerinde bırakabileceği etkinin Yeni Devlete yansıması başka  başlıklar altında açılabilecek konulardır , ikisini aynı kefede tartmak mümkün değildir. Bu yüzden tartışmanın yanlış mecralara ulaştığı kanısındayım. Atatürk 'ün ailesi ve Selenik 'e nereden geldiği hakkında birçok görüş sunulmuş ancak hiçbirinin gerçeği tam ve yansız yansıtmadığı görüşündeyim. Ayrıca çok fazlada önemi yok.

Niyetim tartışmayı tekrar alevlendirmek değil yinede sorularının bir kısmına bilebildiğim kadar cevap vermek isterim.

Osmanlı Türk mü? sorusunun cevabı Türk olacaktır.
Osmanlı ailesi Türk mü? sorusuna Baba tarafından Türk denilcektir.
Osmanlı Devleti Türk mü? sorusuna Devletlerin milleti olmaz kurum yapısı içinde kim gerekirse o kullanılmıştır diyebilirim.
Osmanlı İmparatorluğu'nun Halkı Türk Mü? sorusuna ise birkaç milletin bir arada yaşadığı bununla birlikte bir çok din ve mezhebin yaşadığı bu renklilik içinde devletin kuruluşundan çok önce gelmiş ve devletin kuruluşunda önemli roller üstlenmiş ordu devlet ve halk olarak Osmanlı'nın en değerli güç kaynağı olmuş bir Türk milletinden bahsedeceğim. Özellikle Fatih döneminden sonra Osmanlı devlet teşkilatı bir hayli değiştirilmiştir. Bu Türklerin devlet anlayışının bir sonucudur. Türkler Tarihte 16 büyük devlet kurmuşlardır. Bu başarı mı? başarısızlık mı? hangi açıdan bakıldığı önemlidir. Pek tabi 16 büyük devlet kuran bir ulus devlet kurma sürecinde çok başarılıdır ancak 16 devlet kurulması demek diğer 15 devletinde yıkılmış olması demektir. Bu durum Türklerin boylar federasyonu diye tabir edilen boy beyi yapılanmasından kaynaklanmış buna birde ''veraset'' sisteminin getirisi olan ''Ülke Hanedan Üyelerinin Ortak Mülküdür'' anlayışı eklenince sürekli bir taht mücadelesi durumu yaşanmış bu da devletlerin yıkılmasını hızlandıran en temel sorun olmuştur. Fatih döneminde bu sorunu ortadan kaldırmak için ''devşirme'' yöntemi hız kazanmıştı bu sayede hanedan üyesi yahut bir aşiret , aile beyi devlette yükselemeyecek bu durumun sonucu olarak askerin desteği ile devlette bir sülale değişikliğine gidemeyecektir!

Atatürk 'ün bir devleti yıkması söz konusu değildir. Devlet ne bir günde kurulacak ne de yıkılacak bir yapıdır. Atatürk 'ün Osmanlı devleti tarafından başta görevli olarak Samsun 'a gönderildiği , giriştiği iş nedeni ile İngilizler 'in o dönemki ısrarı üzerine Vatan Haini ilan edildiği bilinen bir gerçek olmakla beraber hemen sonra bu itham kaldırılmıştır. Atatürk devlet kurmak ya da yıkmak niyeti ile bu işe girişmedi ''Egemenliğin Kaynağını'' değiştirmek amcındaydı başardı. Devletler taındığı sürece devlettir Atatürk , Osmanlı devletini bitirmedi ancak Osmanlı devleti kurumlarının işlerliğini kaybetti ve diğer devletler tarafından tanınmaz hale geldi bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş oldu. Bu uzun bir süreç ilk aşamada egemenlik kaynağı değiştirildi sonra Osmanlı devleti fesh edildi bundan sonra Osmanlı aile fertleri sınır dışı edildi. Bilinen bir şey de son Osmanlı Padişahı'nın yeni kurulan Devletin Başkanı ve Kurtuluş savaşının lideri Mustafa Kemal Atatürk 'e karşı hiçbir karşı tutum sergilemediğidir tam tersine Atatürk 'ün başarısının Türk milletinin başarısı olacağına inandığını bilmekteyiz.
Atatürk ve yeni devletin kuruluşunda yer alan tüm insanlar bir devlet yıkmamış bunun yerine dışarıya karşı milli bağımsızlık için Kurtuluş Savaşını yönetmiş içeride ise artık yürümeyen sisteme karşı (direkt Osmanlı'ya değil) devrim hareketini yönetmişlerdir. Bu sebepledir ki Türk Devrimi tarihte başka hiçbir ulusun devrimlerine eş tutulamaz. İçeride Devrim Dışarıda Milli Bağımsızlık Savaşı niteliği taşımaktadır. Bu bilgilerden sonra Atatürk Kurtuluş Savaşını kazanamamış ya da Yeni Devleti kuramamadan vefat etmiş olsa ne olarak anılırdı? Benim bu soruya yanıtım : kesin olarak aynı değerde saygı görür ve Kurucu olmasa dahi Uyandırıcı ve Yol Gösterici Milli bir Kahraman olmaya devam ederdi. Atatürk 'ün savaşı Osmanlı ile değildir. İki tarafın orduları karşılaşmadığına göre askeri bir mücadele olmamış Lozan 'a giden süreçte aşamalı olarak egemenlik kaynağı değiştirilmiş ve Yeni Devletin Temsilcisi halkın yönetimi ile TBMM olmuştur.

İnsan Türk oluşu ile gurur duymayabilir , Osmanlı 'nın torunu olarakta , tarihi ile de ancak bu kadar güçlüklere rahmen hala ayakta durabilen içinden tüm Dünya 'ya örnek teşkil eden liderler , bilim adamları , düşünürler çıkarmış hoşgörü kavramının içeriğini en güzel şekilde doldurup yaşamına yansıtmış , hem içeride hem dşarıda giriştiği mücadelelerden defalarca muzaffer çıkmayı bilmiş ve tarihinde nice Atatürkler nice Bilge Kağanlar , Nizam-ül Mülkler , Karahanlı Mehmet Beyler , Yunus Emreler , Mevlanalar , Fuzuliler , Hazerfenler , Nasrettinler , Karagöz Hacivatlar , Atilla İlhanlar , Muazzez İlmiye Çığlar , Nazım Hikmetler çıkarmış bir milletin ferdi olmaktan gurur duymaması mümkün değildir!
Elbette bilim , sanat , felsefe insanlığın ortak mülkü ortak ışığıdır burada insana olan övgü değerlidir bunun yanında kendi aradığımız cevherin tarihimize işlenmiş kişilerden ve değerlerden geçeceğini unutmamakta gerekir. Birgün tüm uluslar yok olabilir belki tek dünya devleti ve tek karma millet olabilir ancak o gün gelince dahi insan toprağını unutmamalı köklerine sıkı tutunmalıdır!

Sevgili Hamlet dilerim benim yazımıda okursun.

Tüm üye ve ziyaretçilere...

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2007, 08:32:22 ös Gönderen: Fraternis »

Mayıs 05, 2007, 05:36:13 ös
Yanıtla #18
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yazinizdaki son kismin rengini degistirirseniz memnun olurum. Siyah arkafonla okunmasi guc oluyor.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.