Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 12, 2015, 06:13:15 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Bu sitede vakit geçiren ve masonluğa gönül veren arkadaşlarım.

Masonluktan beklentiniz nedir?
Neden masonluk?
Masonluk size ne katabilir?
''Masonluk'' sizce nedir?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 12, 2015, 06:21:38 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus

Konu sizin önce siz başlayın,sorduğunuz soruların cevabı sizce ne olmalı?

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 12, 2015, 06:27:24 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Beklentim, kendimi geliştirmek ve faydalı olmak.
Neden masonluk? Çünkü kendimi en iyi geliştirebilecegim, kazandığım bütün her şeyle insanlara faydalı olabileceğim aklıma ve kendime en uygun yol olduguna inandığım için.
Masonluk bana ilim, ahlak ve doğruluk katacak, hizmetin ve yardımın lezzetini nur ile hissettirecektir.
Masonluk bence bir gelişim yoludur. Ancak bu yolu yaşayanlar için bir yol kalibindan çıkmış bir yasamdır. Bir hayattır.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 12, 2015, 06:30:33 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Ben Masonlugu bir bilgi birikimi olarak bilmiyordum. Benim gibi basit düşünen, birbirlerine sahip çıkan, mistik olaylara gönül vermiş, dinlere bağlılığı olmayan, tam anlamıyla özgür yaşamayı seven sıradışı bir topluluk olarak görüyordum, biliyordum.

Anlayacağınız beton zemine çakılmış gibi hissediyorum şu aralar :)

Masonluk bu tasvir ettiğiklerimin hiç biriyle bağdaşmayan, son derece bilgili, zeki, ahlaklı, insanı insan yapan unsurları bünyesinde barindirmayi, art niyetli fikirleri zihninden defetmeyi başarmış aydın, kimi mensupları dinlerine bağlı, araştırmayı, kendini geliştirmeyi kendine hedef edinmiş insanlarin buluştugu bir catiymis.

Yani şimdide böyle düşünüyorum.  Bu fikirlerim de değişebilir, gelişebilir. yada tam tersi; yol uzun...

Ağustos 12, 2015, 07:25:40 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Soru daha öncede benzeri şekli ile orulmuştu,lakin tekrarın ziyanı yok çünkü forum çok durgun.

Ben yine aynı yerdeyim,Masonlar.org.forum sitesinde olduğumun bilincindeyim.
Forumda öğrenebildiğim konuların içerisinde beni derinden etkileyen özü haricinde çok bir şey yok.

Katılımcıların bir çoğunun masonluk ile alakalı yorumlarının çoğunada katılmıyorum sebeplerim var.
Bir kere haricilerin bir çoğu çıtayı çok yüksek tutuyor ve hali ilede beklenti çok büyük oluyor.
Beklenti yüksek olunca Masonluk ve masonlar adam gibi eleştirilemiyor bile.

Geldiğim günden beri Mason olmak ile alakalı hiç bir beklentim yok,lakin ülküsü ile alakalı hevesim var.
Bu forumda aslında olma sebebimde çok fazla kalmadı,alabileceğim çok şey yok.
En büyük kalma sebebimin en başında forumda benimle en çok başı derde giren ve çok kavga ettiğim,lakin çok saygı duyup çok sevdiğim sn.adam,sonra forumda bir konu hakkında bana ağır hakaret ettiği halde bilgin ve hırçın kişiliği ile sn.prometheus,sn.ceycet ve şahsen tanıştığım sn.alşah dostum ve son dönem bir kaç katılımcı yeni arkadaş.

Masonluk bir bilgi kütüphanesi olabilir lakin ne kadar anladığımız ve aldığımız ilede alakalıdır.
Mesele aday masonmu olmak ister bir yunusmu?

Benim tercihim olsada keşke yunus olsam.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 12, 2015, 09:06:33 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Yunus derken ne demek istediniz?

Ağustos 12, 2015, 09:26:27 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Insani kamili kastetti herhalde güzel yazdı sayın karahan. İlk kısımlarına katılmasam da güzel konuştu.
Gnothi Seauton

Ağustos 12, 2015, 09:54:59 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Ben katılıyorum kendisine açıkçası. Menfaat peşinde koşup güzel insan gorunen çok insan var herkesin çevresinde. haklı. ben kötülüğü ararken farklı bişeyler gözüme çarpıyor nedense.

Ağustos 12, 2015, 09:59:02 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu sorular ile ilgili o kadar çok yazı var ki forumda.

Yanına bir yenisini koymak ,gereksiz (forumun asıl ilgi konusu olmayan) konular üzerine konuşmaktan iyidir.

Beklentim ham taşımı yontmak tabi giderilemeyecek pürüzlerim ve çatlağım yoksa.Ben olmadığını düşünüyorum ama ben yetmez birşeyler beklemeye..Tabi birde yontma isteği olmasi gerek.

Ham taşımı yontmam için  gereken aletler masonlukta olduğu için. Başka yerlerde bulunmaz mı bu aletler ?

Belki bulunur,dağınıkta olsa ama bu amacı bir görev bilinciyle,istekle, disiplinle en iyi şekilde ve eksiksiz bir şekilde yıllarca sürdüren bir oluşum olduğu için.

Masonluk bana ne kadar alabileceksem o kadar katar.

Masonluk bir inşa sanatıdır.Ülkü mabedinin oluşması için çabalayanlardır.İnsanlığın özlemle beklediği, imrenerek baktığı insanlık mabedini oluşturmaktır. Ben ham taşımı yontarak bu mabedin oluşmasına katkı sağlayacağımı düşünüyorum.

Asıl önemli olan masonluğun bize kattığından çok bizim masonluğa ne katacağımız.Oluşacak mabedin yapısına uygun bir taş olmak daha önemli.
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2015, 10:01:36 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ağustos 12, 2015, 10:17:19 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Ne bileyim abi. oluşmadik mabet kalmamıştır heralde. bizden öncekiler halletmislerdir o işleri bence. bizim katkı yapcak bişey imiz yok galiba. Aksine öğreniyoruz gibi. sanki öğretmek istiyorlar gibi.