Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam ın Karanlık Yüzü  (Okunma sayısı 111561 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2009, 12:15:58 ös
Yanıtla #190
  • Uzman Uye

Bence,benim anladığım anlamda protestan müslümanlık oluşmuştur;ama örgütlü olmadığı gibi,mensupları protestan olduğunun farkında değildir.Saygılarımla...

Sayın Ceycet; aklımda oluşan bir karmaşayı Sizin sayenizde çözmek istiyorum ve bu yüzden fikir alışverişine sığındım. Lütfen Müslüman Protestanlığı biraz daha açıklayabilmeniz mümkün mü? Bilmediğim şeyler hakkında bilgi almak ve bir şekilde bilinmeyenleri anlama isteğim hangi konuda olursa olsun beni bir nebze de olsa rahatlatmaktadır. Bilginizi paylaşırsanız Sevinirim.

Saygılar,

Sayın Sevil,öncelikle,sadece kendi anlayabildiğim kadarı ile size bazı şeyler söyleyebileceğimi,benimde eksiklerim veya yanlışlarım olabileceğinizi kabul etmenizi rica ederim.

Yıllardan beri,İslam adına;konuşan,yazan,hadis rivayet eden,çoğunluğunu dinci(Dindar değil)olarak tasvir edebileceğim sözde ilim adamları ve cemaat liderleri,malesef İslam dininin,kitlelere tanıtılmasında muhtemelen kasıtlı bir çok yanlış yapmışlar,neticede İslam'ın sadece zahiri esasları,müslümanlar tarafından algılanabilmiş ve müslümanlığın gereklilikleri şekilcilikten öteye gidemediği gibi,agnostik kabullerin artmasına sebep olmuştur.

Hırıstiyanlık tarihindede tekrarlandığını varsaydığım bu sebeplerden dolayı,İslam'ın;en akılcı,doğru ve gerçek manasını kavramanın esaslarının,Kur-an'ı anlamaktan geçtiğini,Kur-an'ın bizzat yorumlanmasının,gerçek aydınlanmaya vesile olacağını,butür uygulamalarında protestanlıkla özdeşleştirilebileceğini düşünüyorum.Benim gibi düşünen çok sayıda müslüman olduğunada inanıyorum.Hernekadar örgütlü bir birliktelik tesis edilmemiş olsada,sayımızın artmasının,zamanla İslam'ın ve Kur-an'ın taşıdığı gerçek manayı,birgün tüm dünyaya anlatmaya vesile olacağını umuyorum.Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 23, 2009, 12:29:14 ös
Yanıtla #191
  • Ziyaretçi

Bu tarifinize kesinlikle katılıyorum Sn Ceycet,bence de protestan müslümanlık oluşmuştur,ben bunu sufilik  olarak görüyorum ve bence İslam'ın gerçek yüzü olan aydınlık yüzünü orada görmek mümkün...

Nisan 23, 2009, 01:09:41 ös
Yanıtla #192

Sayın Sevil,öncelikle,sadece kendi anlayabildiğim kadarı ile size bazı şeyler söyleyebileceğimi,benimde eksiklerim veya yanlışlarım olabileceğinizi kabul etmenizi rica ederim.

Muhakkak, Bilginizi paylaşma nezaketinde bulunmanız benim için en daha önemli varsayılan bir önceliktir. Bunun yanısıra doğru ve yanlışlarınızla birlikte akıl-mantık yolunda davranarak yanlışlarınızla birlikte değerlendirmek ve bunun sonucunda ise ancak bu şekilde doğruyu bulabilme yetisine sahibiz. Bu yönden rahat olmanızı rica ederim ve Teşekkür ederim.

Yıllardan beri,İslam adına;konuşan,yazan,hadis rivayet eden,çoğunluğunu dinci(Dindar değil)olarak tasvir edebileceğim sözde ilim adamları ve cemaat liderleri,malesef İslam dininin,kitlelere tanıtılmasında muhtemelen kasıtlı bir çok yanlış yapmışlar,neticede İslam'ın sadece zahiri esasları,müslümanlar tarafından algılanabilmiş ve müslümanlığın gereklilikleri şekilcilikten öteye gidemediği gibi,agnostik kabullerin artmasına sebep olmuştur.

Maalesef, Görüşünüze Saygı duymakla beraber katıldığımı da belirtmeliyim. Dinlerin yanlış istismar sonucu kullanıldığı ve bunun gıyabında da önemli derecede bireysel, toplumsal çöküntülere davetiye çıkardığı gün gibi ortada ve aleniyettedir. Ancak;

Hırıstiyanlık tarihindede tekrarlandığını varsaydığım bu sebeplerden dolayı,İslam'ın;en akılcı,doğru ve gerçek manasını kavramanın esaslarının,Kur-an'ı anlamaktan geçtiğini,Kur-an'ın bizzat yorumlanmasının,gerçek aydınlanmaya vesile olacağını,butür uygulamalarında protestanlıkla özdeşleştirilebileceğini düşünüyorum.Benim gibi düşünen çok sayıda müslüman olduğunada inanıyorum.Hernekadar örgütlü bir birliktelik tesis edilmemiş olsada,sayımızın artmasının,zamanla İslam'ın ve Kur-an'ın taşıdığı gerçek manayı,birgün tüm dünyaya anlatmaya vesile olacağını umuyorum.Saygılarımla...

Sizin gibi Değerli İnsanların bünyesinde barındırılan bu Reformik Düşünce sayesinde hızlı bir değişim yaşanacağı haliyle de yaşanılmış toplumsal yaraların yine hızlı bir şekilde iyileştirileceği kanısına varıyorum.

Bu çok önemli Görüşünüzden yola çıkarak genel anlamda bir sonuç çıkartacak olursam Islamda Reform olarak adlandırabilir miyiz?

Bu arada Saygılar Bizden..

Zihnimde oluşmuş olan karmaşıklığı çözmeme yardımcı olduğunuz için Teşekkürler. 

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Nisan 24, 2009, 05:37:14 ös
Yanıtla #193
  • Ziyaretçi

Alıntı
aşırı doz bazen iyidir ama taklit ilaçsa vay halimize

Çok iyi bir konuya temas etmişsiniz Sn. Semsin.Semavi dinlerin hiçbirisinin (en son ortaya çıkan bulgularla biliadamlarının tespiti buna kur an da dahil olduğu yönünde) bozulmamış orjinal hali ne yazık ki günümüze ulaşmamış.Sonuçlar ortada zaten.

Saygılarımla

Insanlardaki , yada toplumlardaki sosyal ve inancsal bozulma ile kitaplardaki bozulmalari ayirmak gerekli. Zira, Tevrat ve Incil icin dediginiz dogru eklemeler, degistirmeler ve bozulmalar kitap bazinda bilimsel olarak arastirilmis ve dediginiz sekilde sonuclanmis. Ancak benim katilmadigim nokta, dayanak olarak ilk yazili Kuran kopyalari British Museum ve diger bir iki muzede korunmaktadir. Acikcasi ben sahsen ilk yazili Kuran ile bugunku Kuran lar arasinda herhangibir degisiklige dair bir bilimsel calisma okumadim. Bu noktada eger bildiginiz referans var ise paylasirsaniz sevinirim.

Saygilar

Nisan 25, 2009, 01:45:16 ös
Yanıtla #194
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İslam dininde şöyle bir küstahlık vardır ; insanların değeri topluma ve hayata olan faydaları çerçevesinde değil allaha olan yakınlıkları derecesinde ölçülür , siz ne kadar iyi saygılı insanları doğayı hayvanları seven merhametli hoşgörülü insan, olursanız olun eğer allahın farz ettiği ibadetleri yapmayan yani islama uzak duran biriyseniz islamın gözünde hiçbir değeriniz yoktur , müslüman ise, bu dünyada merhameti haketmediğini ahirette ise zaten cehennemlik olduğunu söyler ,
islamın allahına göre tüm hayatını insanlığın gelişimine adamış ama dindar olmayan bir adamın , hiçbir faydası olmayan yalnız namaz kılıp oruç tutan insanın yanında ölçülebilecek gram değeri yoktur , Kurana göre iman etmeden ölenler ne kadar iyi işler yaparsa yapsınlar bunların hepsi boştur ;

İşte bunların, ahirette kendileri için ateşten başkası yoktur. Onların onda (dünyada) bütün işledikleri boşa çıkmıştır ve yapmakta oldukları şeyler de geçersiz olmuştur.
(HUD/16)

İşte onlar, Rablerinin ayetlerini ve O'na kavuşmayı inkar edenlerdir. Artık onların yapıp-ettikleri boşa çıkmıştır, kıyamet gününde onlar için bir tartı tutmayacağız.
(KEHF/105)

insan kendini hoşgörülü addederken yorum yaparken kullandığı islamın küstahlığı lafı yorumu ve anlatmak istediği konuyu doğru olabilme imkanı bile olsa daha başından geçersiz kılıyor.mesela ben o senin küstah dediğin islamdanım şimdi bende senin gözünde küstahmı oluyorum yorumunu rahatlıkla çıkarabilirim.buda ifadenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.islam bu senin anlattıklarını anlatmıyor ama sen öyle anlayabiliyorsun buda çok normal zaten.bir kere insanların değerini yada değersizliğini ölçebilecek bir değer yargısı yok.çok iyi bir müslüman çok iyi bir hristiyan yada yahudi yada budist her ne ise bu tartılabilir üzerine değer konulabilir bir şey değil.ortada görsel bir şovda yok.allaha yapılan ibadetse eğr asla bir değer yada ölçüt olamaz.o zaman allah kullarına ne diyor islam ne anlatıyor incil yada tevrat ne diyor bunu bilmek lazım.allahın ölçütü değer yargısı ilk olarak olmazsa olmazı kendisine yapılan ibadet değildir.ibadet insanlarda istediklerini yapabilmesi için koyduğu önem verdiği değerlerden biridir.iyi adam olabilmek kendini ve çevresini tanıyan bilen ve seven kul olmak allah önce bunu ister ama bu devamlılığı olan bir süreç olduğu için yarattığı kula da verdiği insani zaaflar neticesi bunları yapmakta anlamakta ve yorumlamakta hep hatalar yapacağını bildiğinden kutsal kitaplarla yol göstermiş ve olayın devamlılığı olabilmesi için bana ne kadar yakın olursanız o kadar emniyetli olursunuz demek istemiş.bunuda yapmanın yolu iman ederek ibadet yapmakla olur .insan ibadet yaparken çevresine diğer insanlara karşı daha merhametli daha saygılı daha adil kalabilmek için aynı ritmi tutturabilmek için bu istenmiş.tam tersini düşün karışanın görüşenin yok şunu şöyle yap şunun doğrusu budur diyenin olmadığı ortamda kendi doğrularını inşa edersin muhakkak.o yüzden islam da kuranda o senin anlattığını ve anladığını anlatmıyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 25, 2009, 01:59:50 ös
Yanıtla #195

insan kendini hoşgörülü addederken yorum yaparken kullandığı islamın küstahlığı lafı yorumu ve anlatmak istediği konuyu doğru olabilme imkanı bile olsa daha başından geçersiz kılıyor.mesela ben o senin küstah dediğin islamdanım şimdi bende senin gözünde küstahmı oluyorum yorumunu rahatlıkla çıkarabilirim.

Sevgili Karahan; kimse kimseyi bağlı bulunduğu cemiyet, örgüt ya da dinden dolayı herhangi bir olumsuzlukla suçlayamaz. Ancak hala bu gibi tartışmaların devam etmesi apaçık gösteriyor ki bizler hala istenilen düzeye gelemediğimiz ve en önemlisi de anlatılmak isteneni anlamayıp kendi kargaşalığımızın içersinde dönerek istenilen cevabı bulamadığımız ya da veremediğimizdendir. Hala görülüyor ki yapılan ithamlar hep bir tarafa yönelik olmuş olup başta Dinlerimiz olmak üzere suçlayıcı faktör olarak görmekten bir türlü kendimizi kurtaramıyoruz. Ama bu nereye kadar devam edecek? Hala mı bulunduğumuz noktada kalıp bir hamle yapamayışımız aslında bu nedenden kaynaklanmıyor mu?

Birşeyi suçlamak yerine suçun nedenini sorgulama zahmetine girişseydik şuanda böylesi tartışmaları ne yapıyorduk ne de hala durduğumuz yerde evire çevire döndürülürdük? Şuanda yapılması gereken en mantıklı şey farklılıkları olduğu gibi kabullenmek ve hoşgörü seviyesini olabildiğince yükseltmemiz olacaktır aksi halde daha kötü ve vahim durumlarla karşı karşıya kalıp hepimizin kazancı olması gereken durumları yaşamaktan kendimizi mahrum bırakırız ve elimizde bundan başka hiçbirşey kalmayacaktır.

Bu arada yazınızın bir kısmını alıntılayıp üzerine yorum yaptığım için özrümü lütfen kabul edin. Sadece bu durumu başta kendi çevremde ve güncel olarak yaşanılan hala bitmesi ya da durması gerektiği yerde son bulmayıp devam etmesi nedeniyle belirtmek istedim ve yanlış anlaşılmamasını önemle rica ediyorum. Bu hepimizin sorunudur bir şekilde öyle ya da böyle birarada bulunuyorsak burası sanal bir ortam da olsa dahi görüşlerin fikirlerin paylaşılması nedeniyle sorunlara ortak bir çözümcül anlayışıyla yaklaşmamız hepimizin yararınadır. Dünyanın ömrü neredeyse bitiyor ve bizler hala birbirimize düşüyor, hala ölümler hala kavgalar hala kinler devam ediyor. Yakında öyle bir duruma gelinecek ki elimizde bir bu Dünya kalmış ve o da bu gidişle zamanı gelince elimizden alınıp bizler de bu sayede hiç yaşanmamış varlıklar olarak yok olup gideceğiz. Haklı olunarak tabiki İnsanlık hala bu safhada birlik ve beraberliği öğrenememiş sonrasında ise Kardeşlik çatısı altında toplanmamışsa Kutsal Kitaplarda bahsedilen hakiki Kıyamet o zaman yaşanacaktır. Yapılan barış ve kardeşlik çağrılarına hala cevap verilmemesi konunun önemi açısından büyük bir zaiyattır. Birleşim olmadığı sürece kusura bakılmasın ama Dünyanın ve Insanlığın Kurtuluşu da söz konusu olmayacaktır. Hala Insanlar kendi aralarında birleşimi öğrenenip, kardeşçe yaşamayı kavrayamadıysa diğer Galaksilerde yaşayan Varlıklarla nasıl birarada bulunmayı öğrenebilecektir? Tek çözüm bana göre kendi bencilliğinin dikine gidenlerin aklına uyup hala ego çalkantılarıyla uğraşanları bırakıp Birleşime son hızla dahil olunmaya çalışılması olacaktır ki aksi halde Birleşimden uzak kalanların da varlıklarını devam ettirmesi zaten her halukarda düşünülemez. Bu sözüm sadece birey açısından değil spritik kurum ve kuruluşlar için de geçerlidir. 

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2009, 02:09:56 ös Gönderen: Isabell »

Nisan 25, 2009, 02:10:12 ös
Yanıtla #196
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sevgili isabel yorumundaki katkıdan dolayı teşekkür ederim.hayatta her şey hoşuma gidecek diye bir kavram yok oda sanırım farklılıklardan kaynaklanıyor.bu farklılıklar sadece inançtan değilki doğadaki herşey farklı en basit parmak izi bile farklı.şimdi bunları böyle kabul etmek lazım.dahada zoru okadar farklı insanların yorumu.sen deist yada ateistte olabilirsin,yada başka bir değer aklımıza karşı olan herşeyi yok etmek olamayacağına göre o farklılar zaten bizi farklı kılmıyormu ordan beslenmiyormuyuz.oyüzden haklısın hoşgörülü olmalıyız kendi adıma umarım bende farkında olmadan bu sınırları aşmam.farklılıkları anlatırken karşı tarafı incitici acıtıcı küçük düşürmek isteyen ifade kullanımları beni sıkar.çünkü yazının başı daha önyargılı oluyor ozaman.yazımdan bana ithafen alıntı yapmanın benim için herhangi bir problem teşkil eden yönü olamaz.ilgine bir kez daha teşekkür ederim

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 25, 2009, 02:17:31 ös
Yanıtla #197

sevgili isabel yorumundaki katkıdan dolayı teşekkür ederim.hayatta her şey hoşuma gidecek diye bir kavram yok oda sanırım farklılıklardan kaynaklanıyor.bu farklılıklar sadece inançtan değilki doğadaki herşey farklı en basit parmak izi bile farklı.şimdi bunları böyle kabul etmek lazım.dahada zoru okadar farklı insanların yorumu.sen deist yada ateistte olabilirsin,yada başka bir değer aklımıza karşı olan herşeyi yok etmek olamayacağına göre o farklılar zaten bizi farklı kılmıyormu ordan beslenmiyormuyuz.oyüzden haklısın hoşgörülü olmalıyız kendi adıma umarım bende farkında olmadan bu sınırları aşmam.farklılıkları anlatırken karşı tarafı incitici acıtıcı küçük düşürmek isteyen ifade kullanımları beni sıkar.çünkü yazının başı daha önyargılı oluyor ozaman.yazımdan bana ithafen alıntı yapmanın benim için herhangi bir problem teşkil eden yönü olamaz.ilgine bir kez daha teşekkür ederim

Rica ederim. Asıl ben Teşekkür ederim. Anlayışla karşılanmam beni daha çok sevindirdi Sevgili Karahan; yazında çok güzel bir vurguya temas ettin ki o da farklılıkları hiçbir zaman asla yok edemeyeceğimiz düşüncesidir. 

Saygılar,

Nisan 25, 2009, 02:58:55 ös
Yanıtla #198

Aslında burada çok ince ayrımlar bulunmaktadır Sevgili Karahan; bizler daha çok genel bir bakış açısıyla yaklaştığımız içindir ki ince ve derin detayları hep gözden kaçırmaya, dikkate almamaya devam ediyoruz- ettiğimiz sürece de geride kalmaya mahkumuz. İnce ve detaydan kastım aradaki hassasiyeti farkedemeyişimizdir. Misal olarak, bir Müslümanı sahip olduğu görüşleriyle ele alıp davranışlarındaki tutumların sorumlusunu kendisi olarak göremeyişimiz aksine Kutsal bir Din olarak İslamı hedef olarak tutmamız. Bu çok büyük bir yanılgıdır, yanlıştır. Yine aynı şekilde etki/tepki yasası bağlamında etki tepkiyi doğuracağından bir Hıristiyan da öyle anlaşılmıştır. Bunda insani görüşlerin önemi ve etkisi çok büyüktür. Bırakalım bu din ayrımlarını ya da başka türlü dışlamaları kendi içimizde bütün ve ortak bir sorun olarak bunu çözümlememiz gereklidir. Bizden bu isteniliyor. Neden Dünyamız aynı zamanda bir imtihan yuvasıdır, bunu hiç düşündünüz mü? Neden İnsanla imtihan ediliyoruz bu da oyunun bir parçası ve Kurallardan biri olduğunu hiç mi aklımıza getiremiyoruz? Senin Irkın neyse ben de kendi Irkımdayım neden her Irkın kendine özgü olan güzellikleri görmeyip önünü kapatarak herkesin İnsanca yaşayacağı bir Dünya haline getiremiyoruz da şuanki olduğu gibi ölmekte olan bir gezegen bünyesinde barınıyor, barındırılıyoruz?

Unutulmamalıdır ki, her >İnsan bu Dünyaya bir amaç için gelmiştir. Kendisi için. Ve bu şansı hiç kimsenin elinden kimse almamalıdır. Hayatta yapılan en büyük fenalığı biz birbirimize yaptık, yetmedi mi? Başkasının canına kastederek bu dünyaya ne zorluklarla varolma çabası içinde gelmek için çırpınan varlıkları kendi elimizde yaşam haklarını ki hayatta en temel en büyük şanstır bana göre ve onu ellerinden almak gibi büyük bir günaha girişmişizdir çoğu zaman- bunun bile çok korkunç bir yönü bulunmaktadır, insanı düşündürdükçe ürpertiyor..

Kısacası bu Dünyaya gelen, bu Dünyada bulunan her Canlının buna bitki ve hayvan da dahil herkesin yaşama hakkı ve özgürlüğü bulunmaktadır. İşte İnsanlığın bunu çok geç idrak etmesi zamanın kaybına neden olmuştur. Kimse kimsenin hayatına müdahale edemez. Bunun günahı çok büyüktür. Etkileme ve empoze etme yöntemleriyle davranarak başkalarını kendi çıkarları doğrultusunda da kullananların vebali çok büyüktür. Bu her yazımda mutlaka belirtmişimdir. Ama sonuç diyeceksiniz?

Size söyleyeyim:

1- Ya Dünya Bizlerinden elinden alınıp başka bir boyutta varlığına devam edecek ki büyük ihtimalle böyle olacaktır,

2- Ya da İnsan nesliyle birlikte sonsuza dek yok olup gidecektir. Başka alternatifi olan? 

Bu arada çok önemli bir hassasiyeti olan noktaya değindim ve bunları bazı kimselerin idrak edemeyeceği düşüncesinde olduğum için farklı şekillerde algılanıp farklı yorumlar getirilebilinir düşüncesiyle en basitinden bu insan ne diyor diyenlerin hala derin uykuda oldukları gerçeğini hatırlatmakta da yarar görmekteyim. En kısa zamanda uyanmaları/uyandırılmaları dileklerimle,

Son olarak etkileşim ve birleşimin söz konusu olduğu şu süreçte iletşimin değerinin ve anlamının bilinmesini önemle rica ediyorum. Zaman gittikçe daralmakta ve hepimizin üzerine düşen görevi son derece titizlikle yerine getirmemiz gerektiğine inanıyorum. Herkes ama herkes bu dünyada var ve bu dünya hepimizindir, hepimiz bu dünyada yaşamaya hakkımızın olduğunu bilmemiz ve bu sorumluluk dahilinde hareket etmemiz gereklidir. Bilimsel olarak da ispatlamış olan Dünyamızın geleceğine hala bizler yön veriyoruz, maalesef!.. Insnalık namına konuşuyorum, bize bir yol çizilmiştir ve hepimiz beraberce bu yoldan ilerlemek zorundayız. Yoldan sapanların varolma şansları da kaybolup gitmektedir. Çünkü başka bir yol başka bir seçenek yoktur. Hepimizin, öyle ya da bu şekilde bize çizilen bir yoldan gitmekten başka hiçbir şansımız, çaremiz bulunmamaktadır. Dünyanın ve Insanlığın kurtuluşu adına.. Dünyanın bilindiği üzere büyük bir kara delikten geçeceği önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek vahim bir durumla karşı karşıyayız. Artık ne demek istediğim umarım bu gerçekle anlaşılacaktır.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Nisan 25, 2009, 03:05:51 ös Gönderen: Isabell »

Nisan 25, 2009, 07:06:36 ös
Yanıtla #199
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında burada çok ince ayrımlar bulunmaktadır Sevgili Karahan; bizler daha çok genel bir bakış açısıyla yaklaştığımız içindir ki ince ve derin detayları hep gözden kaçırmaya, dikkate almamaya devam ediyoruz- ettiğimiz sürece de geride kalmaya mahkumuz. İnce ve detaydan kastım aradaki hassasiyeti farkedemeyişimizdir. Misal olarak, bir Müslümanı sahip olduğu görüşleriyle ele alıp davranışlarındaki tutumların sorumlusunu kendisi olarak göremeyişimiz aksine Kutsal bir Din olarak İslamı hedef olarak tutmamız. Bu çok büyük bir yanılgıdır, yanlıştır. Yine aynı şekilde etki/tepki yasası bağlamında etki tepkiyi doğuracağından bir Hıristiyan da öyle anlaşılmıştır. Bunda insani görüşlerin önemi ve etkisi çok büyüktür. Bırakalım bu din ayrımlarını ya da başka türlü dışlamaları kendi içimizde bütün ve ortak bir sorun olarak bunu çözümlememiz gereklidir. Bizden bu isteniliyor. Neden Dünyamız aynı zamanda bir imtihan yuvasıdır, bunu hiç düşündünüz mü? Neden İnsanla imtihan ediliyoruz bu da oyunun bir parçası ve Kurallardan biri olduğunu hiç mi aklımıza getiremiyoruz? Senin Irkın neyse ben de kendi Irkımdayım neden her Irkın kendine özgü olan güzellikleri görmeyip önünü kapatarak herkesin İnsanca yaşayacağı bir Dünya haline getiremiyoruz da şuanki olduğu gibi ölmekte olan bir gezegen bünyesinde barınıyor, barındırılıyoruz?

Unutulmamalıdır ki, her >İnsan bu Dünyaya bir amaç için gelmiştir. Kendisi için. Ve bu şansı hiç kimsenin elinden kimse almamalıdır. Hayatta yapılan en büyük fenalığı biz birbirimize yaptık, yetmedi mi? Başkasının canına kastederek bu dünyaya ne zorluklarla varolma çabası içinde gelmek için çırpınan varlıkları kendi elimizde yaşam haklarını ki hayatta en temel en büyük şanstır bana göre ve onu ellerinden almak gibi büyük bir günaha girişmişizdir çoğu zaman- bunun bile çok korkunç bir yönü bulunmaktadır, insanı düşündürdükçe ürpertiyor..

Kısacası bu Dünyaya gelen, bu Dünyada bulunan her Canlının buna bitki ve hayvan da dahil herkesin yaşama hakkı ve özgürlüğü bulunmaktadır. İşte İnsanlığın bunu çok geç idrak etmesi zamanın kaybına neden olmuştur. Kimse kimsenin hayatına müdahale edemez. Bunun günahı çok büyüktür. Etkileme ve empoze etme yöntemleriyle davranarak başkalarını kendi çıkarları doğrultusunda da kullananların vebali çok büyüktür. Bu her yazımda mutlaka belirtmişimdir. Ama sonuç diyeceksiniz?

Size söyleyeyim:

1- Ya Dünya Bizlerinden elinden alınıp başka bir boyutta varlığına devam edecek ki büyük ihtimalle böyle olacaktır,

2- Ya da İnsan nesliyle birlikte sonsuza dek yok olup gidecektir. Başka alternatifi olan? 

Bu arada çok önemli bir hassasiyeti olan noktaya değindim ve bunları bazı kimselerin idrak edemeyeceği düşüncesinde olduğum için farklı şekillerde algılanıp farklı yorumlar getirilebilinir düşüncesiyle en basitinden bu insan ne diyor diyenlerin hala derin uykuda oldukları gerçeğini hatırlatmakta da yarar görmekteyim. En kısa zamanda uyanmaları/uyandırılmaları dileklerimle,

Son olarak etkileşim ve birleşimin söz konusu olduğu şu süreçte iletşimin değerinin ve anlamının bilinmesini önemle rica ediyorum. Zaman gittikçe daralmakta ve hepimizin üzerine düşen görevi son derece titizlikle yerine getirmemiz gerektiğine inanıyorum. Herkes ama herkes bu dünyada var ve bu dünya hepimizindir, hepimiz bu dünyada yaşamaya hakkımızın olduğunu bilmemiz ve bu sorumluluk dahilinde hareket etmemiz gereklidir. Bilimsel olarak da ispatlamış olan Dünyamızın geleceğine hala bizler yön veriyoruz, maalesef!.. Insnalık namına konuşuyorum, bize bir yol çizilmiştir ve hepimiz beraberce bu yoldan ilerlemek zorundayız. Yoldan sapanların varolma şansları da kaybolup gitmektedir. Çünkü başka bir yol başka bir seçenek yoktur. Hepimizin, öyle ya da bu şekilde bize çizilen bir yoldan gitmekten başka hiçbir şansımız, çaremiz bulunmamaktadır. Dünyanın ve Insanlığın kurtuluşu adına.. Dünyanın bilindiği üzere büyük bir kara delikten geçeceği önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek vahim bir durumla karşı karşıyayız. Artık ne demek istediğim umarım bu gerçekle anlaşılacaktır.

Saygılarımla,

sevgili isabel yazın çok yalın kolay anlaşılan ve algılanan bir biçimde olmuş tebrik ederim.detay ayrıntıda saklıdır sözünü çok severim.çok şey anlatır aslında bizlere.resmin hep gördüğün kısmını anlarsın arkasına bakmak kimsenin aklına gelmez.allah insanı en büyük icad olarak yarattı ve yarattığınada bir mana verdi.yani seninde benimde bir anlamım var isabel.sonra yarattığının içini doldurdu ben onlara iyi ve kötü zaaflar diyorum bu zaaflar isabelde başka karahanda başka diğerinde başkalık göstermez her insanda aynı bulunan yani eşit erkler bunlar.biçimsel farklılıklarımız hariç her insan yaradılış özelliği aynıdır.şimdi bu şekilde donatılmış insan denen mahlukatın yeryüzünde yaşama süreci başladığında ilk başlarda sorun olmamakla birlikte sonralarında doğal olarak insanında doğaya ayk uydurup gelişim süreci ile sorunlarda başgösterir bu sorunların en temel kaynağı allahın  hepimize verdiği ortak değerlerimiz olan zaaflarımız ortaya çıktı.bu o zaman ne ise şu anda hala odur.nasılki insan yaşamını insanın karakteri ile beraber zaafları yönlendiriyorsa bu toplumun her kademesinede doğal olarak yansır yani devletin yapısına kadar akside mümkün değildir o binayı inşa eden insan olduğundan.allah zaman içinde dünyada toplumlar nizam içinde yaşasın diye dinler ve o dinlerin tebliğcileri ve o tebliğcilerede kitaplar vererek uol göstertmiştir.herşeyi zaafları yönünde kabul edip benimseyen bir insanın doğası gereği bazı şeyleri de kolay kabullenmesi beklenemez. 5 n 1 k ilkesini hayatın genelini sorgularken kullanırken insan bunu kendi zaaflarınada uygularsa yani kendini tanımak adına sanırım daha başarılı olur.insan benim inancım hayatta yaşarken 2 tür hayat yaşar biri dahil olduğu diğer insanlarla ortak paydası olan hayat diğeri sadece kendine ait olan iç dünyası dediğimiz içsel hayat.dışardaki hayat aslında herkesin görebildiği bilebildiği bir hayat anlaması zor ama iç hayat herkeste tehlikelidir onu tanımlayamazsın bir canavarmı bir melekmi asla bilemezsin ki bunun örneğide çoktur.o yüzden bazen insan küçük bir detayda saklıdır aslında.allahın  bize verdiği bu zaafların en tehlikeli ve en kullanışlısı akıldır.akıl içimizdeki zaafları doğru yorumlayıp midahale ettiği sürece insanın iyi tarafları hep ortaya çıkar kötü algılayıp yorumladığındada insanın kötülüğü çıkar halbuki insan 2 sindede aynı kişi idi kötü ikende iyi ikende

EDMUND BURKE