Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İKTİSAT ve AHLAK  (Okunma sayısı 5724 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 25, 2007, 04:27:11 ös

İktisatta alımı yapılan her şeyin ekonomi için bir değer belirttiği malumdur. Bu aldığımız şey uyuşturucu da olsa ihtiyacı karşıladığı ve buna göre de yorumlamalar yapıldığı ortada. İktisat bilimi bunu doğal karşılar alınan şey bir nevi önemsizdir bu açıdan.

Bunun ahlaki olarak yorumuna gelince bana kalırsa sınır koymadıkları her şey aslında bir devletin ekonomisinin dışında gelişen şeyler. Kaçak sigaralar silahlar, uyuşturucu, insan ticareti bunlar hiç bir devletin ekonomi politikasında yer almaz ve devlet bu tarz şeylere de karşıdır. Ama iktisadi açıdan bunların bir değer olarak alınması yorumlanması ne kadar bilimseldir. Burda aslında nesnel yaklaşımlara dayalı da olsa ekonomik bilimlerin evcil olmadığını görebiliriz.
ars longa, vita brevis...

Aralık 12, 2007, 07:24:52 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sevgili nietzsche sana katılıyorum ;)

Aralık 16, 2007, 02:24:35 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Adam Smith den 'Birakiniz yapsinlar birakiniz gecsinler' tabiatindan bakildiginda cok dogru olmakla birlikte, piyasanin dinamikleri her turlu kanun/zorlamaya ragmen kacak/acik yollar bularak kendi piyasasini olusturuyor. Lakin uzun vadeli gozlemlerde ozellikle bu gorusun ciktigi ABD ye bakildiginda bugunku durumda, halen Texas/Western filmlerinin psikolojisinin  mevcut piyasa ekonomisinin yaninda sosyal hayatta da gecerliligini surdurdugunu goruyoruz. uzun vadede toplumun refahi adina zararli bir yaklasim oldugunu dusunuyorum...

Aralık 16, 2007, 02:31:04 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Ek olarak Maliye acisindan bir ornek vermek istiyorum, zaten bilenler bilir ancak Turkiye'deki mevcut kanunlarda eger bir kisi uyusturucu ticareti yada yasadisi herhangibir fill ile kendine kazanc saglamis ise ve yakayi ele vermis ise, hakkinda iki ayri islem yapilir. Birincisi Turk Ceza Kanunu'da dair isledigi fiilin karsiligi olan cezaya dair dava acilir, ikincisi de bu islemden elde ettigi gelire dair Maliye tarafindan odemedigi verginin tahsili ve vergi kacakciligi cezasina dair tahkikat acilir.... Bu da dediginiz gibi devletin illegal ticaretlerden elde edilen fiillerden saglanan gelirleri salt iktisadi acidan da degerlendirmesi konusuna ornek teskil eder.

Nisan 27, 2008, 02:11:22 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer döviz ihtiyacı olan bir ülkeye uyuşturucu,kaçak sigara veya herhangi bir yoldan döviz giriyorsa devletin bundan haberi vardır fakat suyun akışını engellememek için bazen ırmağın önüne set kuran kunduzlara ses çıkarmaz...Kunduz havuzunda sular birikiyordur fakat aşağıya da belli bir düzende akarak  doğal dengeyi de sağlıyordur...

Devletin haberi olmadan insanlar tombala bile oynayamazlar...

Burada şu da bence bir sorundur..

Devlet uyuşturucuyla ve uyuşturucu alım satımını yapanlarla savaşmalı mı yoksa uyuşturucuyu kendisi üretip kullananlara reçete ile doktor kontrolünde ücretsiz mi dağıtmalıdır...hangisi kara para aklama mücadelesi açısından daha faydalı olur ve uyuşturucu kartellerini zora sokar...? 

Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Nisan 28, 2008, 01:19:29 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Devlet uyuşturucuyla ve uyuşturucu alım satımını yapanlarla savaşmalı mı yoksa uyuşturucuyu kendisi üretip kullananlara reçete ile doktor kontrolünde ücretsiz mi dağıtmalıdır...hangisi kara para aklama mücadelesi açısından daha faydalı olur ve uyuşturucu kartellerini zora sokar...? 

Sayın tcorbaci ben de bir süredir biraz farklı da olsa benzer bir şeyi düşünüyordum. Yani eroin-LSD gibi ağır sonuçları olabilecek uyuşturucular değil de mesela cannabisle ilgili devlet bu işi legal kılacak bir düzenleme yapamaz mı diye... Sektörü tam bilmiyorum fakat pek çok uyuşturucunun eczacılıkta da kullanılabildiğini hiç de sağlam olmayan bir kaynaktan duymuştum. Ama dediğim gibi bilgim bu konularda çok az, sadece ülkeye ucuza ve çok fazla uyuşturucu maddenin girdiğini ve Avrupa'ya giderken bu maddelerin fiyatlarını bir kaç kez katladığını biliyorum...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo