Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gercek Nedir?  (Okunma sayısı 77405 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 02, 2008, 07:46:32 ös
Yanıtla #80
  • Ziyaretçi

kafanizin surekli karistigi, neyin dogru neyin yanlis oldugunu dusundugunuz zamanlarda ne yapicaginizi bilmeden sordugunuz soru

Ekşi sözlükten :) Basit ama güzel bir tanımlama :D Doğru mu, yanlış mı diye ikilemde kaldığımızda, aradığımız şeydir gerçek...

Mart 02, 2008, 07:51:51 ös
Yanıtla #81
  • Ziyaretçi

Sevgili bilmeliyimgalilei, okuyunuz şu makaleyi :D

http://www.matematikdunyasi.org/arsiv/PDF/03_4_09_10_GERCEK.pdf

matematiksel anlamda "gerçek", istisnasız herkesi doğruluğuna yüzdeyüz ikna edebileceğimiz önermedir.
~makaleden
« Son Düzenleme: Mart 02, 2008, 07:59:13 ös Gönderen: blossom »

Mart 02, 2008, 08:13:45 ös
Yanıtla #82
  • Ziyaretçi

Makale icin tesekkur ederim,Sevgili blossom :)

Mart 02, 2008, 08:15:50 ös
Yanıtla #83
  • Ziyaretçi

Makale icin tesekkur ederim,Sevgili blossom :)
Benim matematik kafam agir bastigi icin, daha fazla felsefik gidemeyecegim Sevgili bilmeliyimgalilei ;)

Mart 02, 2008, 08:56:15 ös
Yanıtla #84
  • Orta Dereceli Uye
  • **

insanoğlunun var olduğunu sandığı yalan :)
Ozaman "neden?" sorusuna hepimizin kabul edeceği bir biçimde yanıt vermelisiniz. Gerçek tek ise, sizin gerçeğiniz mi yoksa herkesin mi olup olmadığını izah etmelisiniz.

Nedeni çok açık Sn. Blossom. Ölümün olduğu bir dünyada gerçeklik denen kavramdan söz edemeyiz. Bizler sadece kendi gerçeklerimiz doğrultusunda beynimizin, yetiştirilme şekliyle ve bizim kendi tecrübelerimizle edindiğimiz varsayımlarla dünyayı algılamaktayız. 

Buna en hayati olarak gördüğümüz, havayı yada suyu örnek verebiliriz.

Soluduğumuz havanın kimyasal öğretilerden var olduğunu kabul ediyoruz ancak, onu göremediğimizi ve yaşayacağımız kadar olmadığında yok olacağımız gerçeğini açıkca biliyoruz ancak buna aldırış etmiyoruz.

Suyu elimize aldığımızda, tenimizde değdiğinde, içtiğimizde  hissedebildiğimizi ve yeteri kadar içmezsek, su kaybından öleceğimizi biliyoruz. Ancak bir kaşık suda bile boğulabileceğimiz gerçeğini hep göz ardı ediyoruz.

Varolmadığımız gerçeğini de çok iyi biliyoruz. Bunu toplumun farklı sınıfları farklı izah eder. Bilim adamları farklı izah eder. Sonuçta aynıdır ancak görmek istemeyiz. Hatta biz öyleyiz ki!

"bu hayattaki doyumsuzluğumuz yetmez gibi ölümden sonra da hayat olduğunu şu yada bu şekilde görmeden  kabul edecek ego'ya sahibiz."

Matrix Filminin ilk serisindeki kahinin evinde küçük çocuğun neo'ya dediği gibi "aslında kaşık yok" :)

umarım, ifade etmek istediğim cevabı net olarak verebilmişimdir.

Mart 02, 2008, 09:06:43 ös
Yanıtla #85
  • Ziyaretçi

Ben ısrar ile var olduğumu ve ölüm geldiğinde ise fiziken yok olacağımı ama asla kaybolmayacağımı biliyorum desem? Ya ben çok mantık abidesiyim yada felsefeden hiç anlamıyorum :D Belkide unutmuşumdur :D

Mart 02, 2008, 09:09:11 ös
Yanıtla #86
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben ısrar ile var olduğumu ve ölüm geldiğinde ise fiziken yok olacağımı ama asla kaybolmayacağımı biliyorum desem? Ya ben çok mantık abidesiyim yada felsefeden hiç anlamıyorum :D Belkide unutmuşumdur :D

Doğru kaybolmayacaksınız :) insanlar sizi yaptığınız iyi yada kötü davranışlarla anacaklar ve bir süre sonra onlarda yok olacağından siz de yalan üzerine kurulmuş bu hayat içinde, sizin varlığınızı ıspat edecek kimse kalmadığından yok olmuş olacaksınız :)

Mart 02, 2008, 09:10:42 ös
Yanıtla #87
  • Ziyaretçi

Doğru kaybolmayacaksınız :) insanlar sizi yaptığınız iyi yada kötü davranışlarla anacaklar ve bir süre sonra onlarda yok olacağından siz de yalan üzerine kurulmuş bu hayat içinde, sizin varlığınızı ıspat edecek kimse kalmadığından yok olmuş olacaksınız :)
Ben o yok olanlar da yok olduğunda (fiziken) yok olmayacağıma inanıyorum. Şimdi siz bana bunun böyle olmadığını kanıtlayabilir misiniz? Hayır :D

Mart 02, 2008, 09:13:07 ös
Yanıtla #88
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben o yok olanlar da yok olduğunda (fiziken) yok olmayacağıma inanıyorum. Şimdi siz bana bunun böyle olmadığını kanıtlayabilir misiniz? Hayır :D

Toprak olacaksınız Sn. Blossom :) bunun başka nasıl bir anlatımı olabilir? ardınız sıra kalan kemiklerinizin sizin ıspatınız olduğu gerçeğini kabul ediyorsanız buna birşey diyemem. Zira bu sizin, kendi kendinizi kandırmanızdır diye düşünüyorum.

Mart 02, 2008, 09:14:26 ös
Yanıtla #89

Ölümün olduğu bir dünyada gerçeklik denen kavramdan söz edemeyiz. Bizler sadece kendi gerçeklerimiz doğrultusunda beynimizin, yetiştirilme şekliyle ve bizim kendi tecrübelerimizle edindiğimiz varsayımlarla dünyayı algılamaktayız. 

Merhaba Sevgili Isleo; aynı görüşteyim ve şunu da eklemek isterim ki, mutlak surette kendi öz algılayışlarımızla yaşadığımız dünyayı anlıyor ve yorum yapabiliyor isek kendi yaşamımızı da bu insiyatifte biçimlendirebiliyoruz. Yalnız Dünyadaki bu sprial ortamın yansıyışından hareketle Evrendeki helegomik bir yapıda olmasından dolayıdır ki sanal ortamla kıyaslanamayacak derecede müthiş bir Denge unsuru bulunmaktadır ve haliyle bu durumu çözen bir Kişi'nin Evrenin Temel Mantığını da kavrayacağından eminim.

Soluduğumuz havanın kimyasal öğretilerden var olduğunu kabul ediyoruz ancak, onu göremediğimizi ve yaşayacağımız kadar olmadığında yok olacağımız gerçeğini açıkca biliyoruz ancak buna aldırış etmiyoruz.

Yok oluş tabiki anlattığınız hususta bir bakıma doğru sayılabilinir. Ancak benim görüşümce tamamen yok olma bir başka mahiyette geçerlilik kazandırılabilinir ki bu da ancak Dini ve Bilimsel Boyutta her iki yönden Ruhsal Doyumu elde edememiş Varlıklar için söz konusu olunabilinmektedir.  

Suyu elimize aldığımızda, tenimizde değdiğinde, içtiğimizde  hissedebildiğimizi ve yeteri kadar içmezsek, su kaybından öleceğimizi biliyoruz. Ancak bir kaşık suda bile boğulabileceğimiz gerçeğini hep göz ardı ediyoruz.

Bu oluşum itibariyle İnsanoğlu olarak neye nasıl ne şekilde yaklaşım sağlarsak bize aynı şekilde yansıma sağlanacağını da göstermektedir.

Varolmadığımız gerçeğini de çok iyi biliyoruz. Bunu toplumun farklı sınıfları farklı izah eder. Bilim adamları farklı izah eder. Sonuçta aynıdır ancak görmek istemeyiz.

Üzgünüm, bu durum Dünyamızdaki Toplumsal Tabakalaşmadan değil asıl İnsanların Evrimsel Farklılıklarından kaynaklanmaktadır.  

Saygılar;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.