Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DİNİN FELSEFİ SORUNU  (Okunma sayısı 16838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2008, 11:47:55 öö
Yanıtla #20

Tanrı İnsan'ı Özgürdür, ancak Kendi Eylemlerinden bilfiil Kendisi Sorumludur. Bunun Karşılığını ödül veyahut cezai şeklinde yine Kendisi görecektir. <= Bu, Bilinen bir Evrensel Kural'dır.

Saygılar;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 06, 2008, 12:19:18 ös
Yanıtla #21

Yahudiliğin insanlık amacı, Yahudilerin mutlu ve huzurlu olmalarına katkıda
bulundukları ölçüde diğer insanlara huzur ve mutluluk sağlamaktır. Hıristiyanlığın
insanlık amacı, bütün insanları Hıristiyan yaparak, onları mutluluğa ve huzura
kavuşturmaktır. Kuran’ın amacı ise, bütün insanların her birinin kendi kişiliklerine
göre mutluluğa ve huzura kavuşmalarına yardımcı olmaktır.
Bütün insanlığın huzurlu ve mutlu olması için önerim şudur:
Bu üç dinin din görevlileri değil, sadece filozof ve kelamcıları (teologları)
tarafından, Tevrat, İncil ve Kuran’dan şu konulardaki ayetler seçilip her üç dinin ve
isterse her dinin okullarında okutulmak üzere bir kitap yazmalarıdır.

Konular:
1- Dinde özgürlükle ilgili ayetler
2- Düşünmede özgürlükle ilgili ayetler
3- Akılla ilgili ayetler
4- Ahlakla ilgili ayetler
5- Tanrı ile ilgili ayetler

Bu ayetler ışığında yapılacak bir çalışma, din olarak değil, bilgilendirme ve
kültür verme formunda olacaktır.

:) Kısacası Bütün Dinlerin Ortak İşlevi İnsancıllığın ( Hümanizmin ) en üst düzeyde tutulması ve Bilimin Işığında Gerçek Mutluluğu Yakalayabilmektir. <= Esas olan budur.

Kaynak; Bir'dir, Tek'tir ve Bütün'dür.

Saygılarımla,

Mart 06, 2008, 01:25:33 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevil ablacım,

Sana katılıyorum ancak yollanan son din olması ve bozulmamış olması sebebi ile Müslümanlığı diğer dinlerden farklı hatta modern görüyorum.Kur'an bize doğru yolu zaten gösteriyor yeterki yazılanları yanlış yerlere çekip kötüye kullanmayalım.Böyle yapanlar yüzünden Müslümanlar kötü tanınıyor.

Savgiler
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mart 06, 2008, 01:39:52 ös
Yanıtla #23

Sevil ablacım,

Sana katılıyorum ancak yollanan son din olması ve bozulmamış olması sebebi ile Müslümanlığı diğer dinlerden farklı hatta modern görüyorum.Kur'an bize doğru yolu zaten gösteriyor yeterki yazılanları yanlış yerlere çekip kötüye kullanmayalım.Böyle yapanlar yüzünden Müslümanlar kötü tanınıyor.

Savgiler

Bundan ne kadar eminsin ;)

Mart 06, 2008, 01:51:52 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok eminim çünkü kendimi gerçek bir müslüman olarak görüyorum.Ne kimsenin inancını hor görürüm veya karışırım nede kendiminkine karıştırırım.Müslümanlığı kendi içimde yaşamaya çalışıyorum ve benim gibi çok fazla insan olduğunuda biliyorum.

Mart 06, 2008, 02:02:31 ös
Yanıtla #25

Çok eminim çünkü kendimi gerçek bir müslüman olarak görüyorum.Ne kimsenin inancını hor görürüm veya karışırım nede kendiminkine karıştırırım.Müslümanlığı kendi içimde yaşamaya çalışıyorum ve benim gibi çok fazla insan olduğunuda biliyorum.

Hmm, Aslıcım; şu da bir gerçektir ki Bireyin İnanç Sistemi Yaşamına Endekslidir. Bunun için de Kendimi Kutsal Kitapların Öğretileri Işığında Tek bir Kitap'a değil Bütünsel Anlamda Yetiştirmeyi hedefliyorum.

Yani, ne olursa olsun Din, Mezhep Ayırımı olmaksızın Tanrısal Yaşam Standartına paralel olarak  İnsanlık Evrimsel Seviyesine gelebilmek adına Bütün Kutsal Kitapların Değiştirilememiş Saf Özü nihayetinde Kendi İnanç Sistemimi kurarak Yaşamımın Temelini bu sayede oluşturabiliyorum.

Sonuç şudur ki, Sevgili Aslıcım; diğer Kardeşlerimizin İnançlarına Saygılı ve Hoşgörülü olmak asla yeterli değildir. Önemli olan İnsan'ın Kendisinin Ruhsal ve Bedensel /Çift Yönlü ( Dengede tutmak kaydıyla ) Tekamülünü Gerçekleştirebilmektir.

Sevgiler;)

Mart 06, 2008, 02:12:08 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben şahsen tüm bu New Age çılgınlığını ve spiritualizm felsefesini dinleri modernleştirmeye çalışanların beyhude çabaları olarak görüyorum.Birileri oturmuş din kitaplarını kendi yorumlarınıda katarak farklı birşeymiş gibi sunmaya çalışıyor.Yani esas yemeği ısıtıp farklı bir yemekmiş gibi yememizi sağlamaya çalışıyorlar.Reklamlarda dedikleri gibi "yerseniz" :)

Savgiler

Mart 06, 2008, 02:38:09 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Hangi din birliyi ve kardeşliyinden bahs ediyorsunuz anlamıyorum. Dünyada öyle bi din var mı o dinler insanları bir-birine düşürmesin. Dinlerin amacı insanları korku ve kölelik içinde birleştirmektir

Mart 06, 2008, 06:06:58 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Çok güzel ifade etmişsiniz Sayın Mystic, söyledikleriniz aynı zamanda büyük bir irade gerektirir diye düşünüyorum. Çünkü irade zayıflığı bizi üzüntülere sürükler. Fakat merak ettiğim insan sevdiği birine bağlanmamayı nasıl başarır? Yada o bağlanmanın derecesini nasıl ayarlar? Örneğin, bir anne evladına bağlanmamayı nasıl başaracak? Bu uç bir örnek belki ama bağlılığa en güzel örnek diye düşünüyorum...

Sevgili Blossom; bahsettiğiniz olaya şu şekilde yaklaşılabilinir : Normalde Yaşantımız içersinde Sevdiklerimizi Kaybetme Korkusunu yaşadığımızdan dolayıdır ki tam manasıyla Sevgi'mizi dışavurum şeklinde gösteremiyoruz. Oysaki Sevdiklerimize olan Yaklaşımımızı tam olarak net bir şekilde ifşa etmiş olsaydık bu Korkumuzun Yersiz olduğunu da pekala görebilecektik. Önemli olan aradaki çok ince ayrıntıyı kavrayarak Koşulsuz ve Karşılıksız Sevgi'yi İdrak etmemizdir.

Diyelimki; bir Evladımız var ve bir Anneyiz, bütün Sevgi'mizi Onun üzerine yöneltirsek Kaybettiğimiz esnada ise Kaybımız ne yazık ki Acı bir Hüsran olacaktır. Bu nedenledir ki ben bir Anneysem sadece Kendi Evladımı değil Dünyadaki bütün Çocukları aynı Koşulda Karşılıksız olarak Sevebilmeyi Öğrenmem gerekir ( Tabi yeryüzündeki bütün Çocukların Annesi olabilirim ama sadece Kendi Çocuğumun Babasının Eşiyim ) ( Buna Dikkat Lütfen (!) ) Ama bu demek değildir ki bunu yaparken diğer bütün Çocuklar üzerinde bir Hakkımız var diye de düşünülmesin! Nasıl ki başkalarının Aile Ortamını Kendi Ailesel olarak görüyorsak Bizlere gelebilecek en azami zararın da Başkalarına gelebileceğini unutmamamız gerekir.

Bu Olay geçmişte maalesef yanlış anlaşılmış ve nitelendirilmiştir. Hatta kötü eğilimlerin en önemli malzemesi haline gelmiştir. Bir Bayansam Eşim dışındaki bütün Erkekleri Erkek Kardeşim, Babam hatta Öz Ailem olarak görmekle mükellefim. Yine bir Erkeksem Eşim dışındaki bütün Bayanları ÖzKardeşim, Bacım ve Annem olarak görmekle mükellefim. Kimsenin namusuna bu sebebpten dolayı yan bakmam, bakmamı da gerektirmez. Bu durum Dünya Toplumlarında Kara bir Leke olarak Lanse edilmektedir. İşte bu sebepten dolayı Toplumlarda Namus  olayı bertaraf edilmiş ve İnsanlık Onuru bu şekilde ayaklar altında çiğnenmiştir.

Kimse kimsenin hakkını alamaz, alanın Hakkı da er ya da geç alınmaya mahkumdur.

Saygılar;)     
Düşündüğünüz şey çok güzel fakat uygulaması zor Sevgili Sevil. Zaten sizin gibi düşünebilseydi herkes, cennet kavramı yeryüzüne inerdi...

Mart 06, 2008, 06:13:46 ös
Yanıtla #29