Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ” ANLAYIŞI - 1  (Okunma sayısı 35143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2017, 05:15:32 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Fatma arkadas " Mason Hariciler " ne demek ve kimleri kapsar.? Biraz aciklarsaniz sevinirim.

Nisan 12, 2017, 05:42:43 ös
Yanıtla #11

Dear Tij,Bu sayfada paylaşımlarinizi zevkle okuduğum üyelerden birisiniz.Kimseyi eleştirmek haddime değil gördüğüm kadarıyla surda ikiaydir bu sayfadayim.Atismalar, insanlarin paylaşımlarıni hazmetmeyen,hırs vb. Üyelerle tartisma ve kendimde tartışmalara atışmalara şahit olduğum için fikir olarak bende burda sayfada tabiki Masonluğu temsil edecek seçkin üyeler var.Onlar kendilerini biliyor Masonlar gibi sesiz dinleyici üyeleri kast ediyorum.Masonlar insani dinlerler ama eleştirmezler.Hakka, hürriyete karşı saygılılar.Bir ülkede fikre,hakka saygı varsa o ülke bilimle,teknolojiyle,insanları ile gelişir.Ama bir ülkede insanlar fikrinden dolayı suclayici,asaglanmak o ülke geri kalmış ülkeler katagorisinden öteye gidemez.Elestiriler hakaret boyutunda olmazsa severek cevap verilir.Ama inanın burda geçireceğim vakti kitaplarima ayırmak bana bazen mantıklı geliyor.Ben neden paylaşım yapıp zaman kaybedip pskolojim gereksiz tartışmaya yorayim ki.Kitap okuyarak hem beynim dinleniyor ,hem kendimi rahat hissediyorum ve bilgileri daha rahat ediniyorum.Sitede bastirilmis pskolojiler  göruyorum.Cevresel ,ailesel ,toplum baskısı insanı etkiler.Özgür ortam baskıdan arındırılmış,fikrini rahat ifade eden insanlardan doğar.Cok uzatmak istemiyorum.Nacizane rahatsızlıklarımi dile getirdim.Hariciler demek istediğim kasıt Mason olmayan insanlar.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 12, 2017, 06:10:21 ös
Yanıtla #12

Sayın Anarchosa,ilgi çekmeye neden hep çalısiyorsunuz?Sizin bir çok kere kes kopyala online bilgi yapıştırıp paylastiginiza şahit oldum.Artik Farkindaysaniz kitaplar bile online okunuyor.Gogul dreverdan kitap indirip okuyabiliyorsunuz.Sizin buarada paylaşımınız beni çok güldürdü.Evrenin yüce tanrısı sizide güldürsün.Artık inanışiniz ne ise.Bir kahve içmeyi unutmayın.Saygi ve esen kalın.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 12, 2017, 06:23:36 ös
Yanıtla #13

Paylaşımı kopyala yapıştırmakta bir nevi bilgiyi aktarmakta Özgürlük tür.Bu sitede tartismakta düşünce özgürlüğü.Hiç bir şekilde paylaşımlarimdan dolayı uyarı almadım.Sitede düşünceyi paylaşma özgürlüğü mevcut.Kisiler değil site ve paylaşıma bakarım.Saygilarla.

Nisan 12, 2017, 06:24:12 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Konumuz Masonlukta Düşünce Özgürlüğü. Fakat yine konu başlığıyla alakasız yorumlar. Sürekli mağdur rolü oynanması çok rahatsız edici gerçekten. Hani 'hep bana hakaret ediliyor, kötü eleştiriler yapılıyor, ben hiçbir şey yapmıyorum' tarzında konuşmalar görüyorum sürekli. Çok affedersiniz ama dün bana 'terbiyesiz, karaktersiz diyen, arsızlık yapma diyen' siz değil miydiniz? Benim de burada sinirlendiğim zamanlar oluyor, hepimiz kızdığımızda böyle mi konuşalım birbirimize? Size kimse hakaret etmiyor. Aslında durum Sayın ANARCHOSA'nın özetlediği gibi. Bakın yine yanlış anlamayın, bunu sizinle tartışma niyetinde olduğum için yazmadım. Ben de bu forumun bir üyesiyim, yorum yapmaya hakkım var hepsi bu. Hepimiz özgür bireyleriz ancak başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadığımız sürece. Benim özgürlüğüm kısıtlanıyor mesela. Çünkü ben uğraşıp Masonlukla ilgili bir paylaşım yapıyorum ya da bir soru soruyorum fakat forumda açılan alakasız, saçma sapan konular ve tartışmalar yüzünden Masonlar foruma girmiyorlar ve ben onlardan açtığım konu hakkında yorum bile alamıyorum. Sizin duygularınız varsa, elbette bizim de duygularımız var. Lütfen bunu unutmayın...
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Nisan 12, 2017, 06:35:10 ös
Yanıtla #15

Sayın Fay fırın Tesekkur ederim.Anarchosayi paylaşımlarıni hep takip  ediyorum. Farkındalık yaratıyor.Tartismak insanı güçsüzken güçlü kılar.Bilgiye erişme konusunda daha fazla çaba sarfedmesini sağlar.Farkli çevre ,yaşayış, kültür hayatlarımi mevcut.Burda bir arada paylaşım yapabiliyorsak bu site sayesinde.Paylasminizda haklilik yaniniz var.İnsan doğası kendini korumayı guder.Kisisel başlarda algiladim ama paylaşımlarimdan muzdarip olduğunuzu anladım..Sitede Masonlar gelmiyor diyorsunuz?Genelde gece geç saatlerde site olabiliyorlar.Rastladigim zamanlar oluyor.Saygilarla.

Nisan 12, 2017, 06:42:17 ös
Yanıtla #16

Dear Anarchosa, Paylaşımlarin siteye renk, farkındalık katıyor.Senin paylaşımlarini takip eddikten sonra beni online bilgi yapıştırmakla eleştiriyorsun sevgili Anarchosa ben Türkçe kaynak bulamıyorum.Sayin Karahan beyle tavsiye ettiğin kitabı indiremedim.Guzel kaynaklar site üyelerimizde varsa ben Türkçe kaynağa online ulaşabilen bir insanım.Okuyabilirim.İngilizce kaynaktan çeviri yapmak çok zor.Calistigim için zaman ayiramiyorum.Anlayışınız için teşekkür ederim.Saygilarla.

Nisan 12, 2017, 08:54:55 ös
Yanıtla #17

"Düşünce özgürlüğü" konusu bu tip bir platform ekseninde incelendiğinde,yazılanları cevap vermek için değil; anlamak için okumak gerektiği açık ve aşikar bir hal alır.

Hırs,ilgi cekme,haklı cıkma,laf yetiştirme,tenkit etme ve günlük stresi burda atmaya çalışmak gibi eylemler,bu formdaki herkezin özgürlüğünü engeller; bu durum da bu form'a üye olabilmiş kimseye yakışmaz.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2017, 09:26:34 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Nisan 12, 2017, 09:13:20 ös
Yanıtla #18

Sayın Tik-Tak, Teşekkür ederim.Sanirim sükunet her zaman daha iyi bir hal alır.Konular sayfada paylaşılmış ilaki biri merak duygusunu gidermek için paylaşımda bulunur.Burası kişisel site degilki sen bana paylaşımıma yorum yapma deme hakkına sahipmiyiz? Onu bileyim.Bu şekilde bir cevap varsa yazmam.Birde ben özgür değilmiyim? İstediğimi paylaşamiyacakmiyim? Üyelerin bana seçmiş olduğu paylaşım  mı var?Bunu bilirsen sayfada gözlemci okumak için girer yada diğer arkadaslar gibi girmeyerek bir ay üyeliğimde bu vesileyle silinmiş olur o sekildemi davranmam mi gerekli.Saygilarla.

Nisan 12, 2017, 10:05:25 ös
Yanıtla #19

Bu platformdaki bir üyenin "düşünce özgürlüğü", diğer bir üyenin düşüncesini ifade etmesini engelliyor ise,Form'un amacı dışındaki fikrin düşünce olarak kalması daha uygundur.Her yerde olduğu gibi burda da belli kurallar ve kaideler ile bilgi paylaşımı yapmak mümkün hale gelebiliyor.

Form'un amacı gereği "Son İletiler" bölümünün belli bir hız ve akış diyagramında durması daha verimli bir ortam oluşmasını sağlıyor.Aksi taktirde ahengin arasında cızırtılar oluşuyorki bu durumda da cızırtı sahibi tenkit yağmuruna tutuluyor.Sonuç olarak vaziyet herkez için hoş olmayan bir hale dönüşebiliyor.

"Flood" konusunda hassas olmak sanırım sorunu çözer.    (Bkz.Flood)
Sen Özelsin