Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Loca Başkanı’na Ne Denmeli?  (Okunma sayısı 11823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 02, 2014, 09:44:03 ös
Yanıtla #30

Şunu da eklemeliyim, etimolojide ısrarcı olacağım ama olsun ben faydasına inanıyorum. Latin dillerinde gördüğümüz venerable, venerabile ve benzeri kelimelerin "venire" yani gelmek, dümdüz gelmek gibi anlamı olan kelimeyle bağı var. Bu beni yine "yol" kavramı kurs, kur, parkur, kürsü, diskur gibi çağrışımlara sürüklüyor. Üstadı Muhterem ya da Saygıdeğer Üstad, yolcuların gideceği yolu kontrol eden kişi.

17. Madde olmasa, bunu desteklemek için açılışta geçen "Üstadı Muhterem'in yeri neresidir?" sorusunun cevabını da yazmak isterdim.

Tekrar hatırlatayım. Üstadı Muhteremin görevinden yola çıkma nedenim Loca Başkanı'na ne demeli sorusunun cevabını aramak. Ne denmesi gerektiği, onun ne işlev görüdüğüyle alakalı olabilir :)

Kasım 02, 2014, 11:29:57 ös
Yanıtla #31
  • Yeni Katilimci
  • *

Loca Başkanı için;

" Üstad-ı Muhterem" sıfatının zarif ve doğru bir kullanım olduğunu düşünmekle birlikte, Muhterem ADAM Üstadımın önerisine cevap niteliğinde,

BAŞ ÜSTAD veya SEÇKİN ÜSTAD terimleri ilk aklıma gelenler oldu.

Sevgi ve Saygılarımla.

Kasım 03, 2014, 08:01:10 öö
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığa katkıda bulunan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Kimilerimiz konuyu sözlük anlamlarında, kimilerimiz Masonluk çerçeviesindeki anlamlandırmalarda, kimilerimiz Masonluk ile bağlantısız olabilecek tasarımlarında değerlendirdi.

Böylece ortaya bir çeşitlilik, zenginlik çıktı.

Bu soru bir Batı ülkesinde ortaya atılmış olsaydı acaba bu denli geniş bir değerlendirme olur muydu?

Paylaşımlar çerçevesinde konu başlığıyla bağlantısız tartışmalar da çıktı. Bunlar (benim yazdıklarım da dahil) silindi ya da gerektiğince (olabildiğince) değiştirildi. Bu işlemin gerekçesi, buradaki tüm yazıların Forumun arşivinde bir "e-belge" niteliğinde kalacak oluşudur.

Bu konu üzerindeki görüşme ve tartışmaları ben, başlık sahibi niteliğiyle yeterli bulurum. Ancak konu başlığı çerçevesinde öneri ve başka katkı getirecek olanlar devam edebilir.

« Son Düzenleme: Kasım 03, 2014, 08:03:45 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 03, 2014, 12:21:17 ös
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Iki gündür yolda oldugum icin fazla katilimda bulunamadim sadece iki kisa ileti yazdim.

Öneri konusunda aslinda bende sayin skullG gibi biraz almanci olacaktim yani bu ismin almanca karsiligindan bir ceviri yapip veya onu örek alip dilimizdaki karsiligini yine dilimizin kullanimina uydurarak, tabi kulaga hhos gemesinide göz ardi etmeden, bir isim önerecektim.

Almanca " Stuhlmeister" veya " Meister vom Stuhl" kullanilmaktadir.
Bunlari türkcemize cevirdigimizde " Sandalyeüstadi" veya " Sandalyenin Üstadi" gibi türkcemizde pekte sicak bakilmayacak karsiliklari cikiyor.
Türkcede genelde sandalye yerine mevkiler söz konusu oldugunda "koltuk" ismi kullaniliyor.
Aslinda ilk aklima gelen öneride bu yönde idi yani " Koltuk Üstadi" veya " Yüce Koltuk Sahibi" gibi iki isim.
Fakat ülkemizde, özellikle Atatürk´ten sonraki tarihimizdeki koltuk kavgalari ve bunun zihinlerimizdeki yansimalari aklima gelince vazgectim.
Burda önemli olan koltuk veya baska bir sey degil bence, önemli olano koltugun tamsil ettigi görev veya makam.
Ben ikinci iletimde "Makam Üstadi " öerisinde bulunmustum.
Bunu söyle degistirmek istiyorum " Yüce Makam Üstadi"
Buna söyle bir örekte vermek istiyorum.. Biliyorsunuz bir bakanlar vardir birde bunlarin en üstünde bir basbakan vardir, verdigim öneride biraz bundan esinlenmistir.

Kasım 03, 2014, 12:39:18 ös
Yanıtla #34
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tij'in değinmiş olduğu üzere, böyle bir durumda Almanca'daki "Stuhl" sözcüğü, elbette öyle sıradan bir küçük sözlükte öncelikli olarak verilen "sandalye" değildir. Koltuk bile değildir.

Bunun bir makam olduğunda uyuşuruz ama sayın Skullg'nin belirttiği "taht" hem biraz fazla iddialı hem Masonluk ile özellikle simgesel derecelerde bağdaşmayacak bir monarşik ya da totaliter vurgu getirir.

Benim daha önce sözünü ettiğim "kürsü" sözcüğü ise, bir masa benzeri nesneyi değil, bir kavramı, bir aşamayı, bir üstünlüğü belirtir; üniversitelerdeki kürsüler gibi.

Ancak her durumda bu bağlamda Almanca kökenli bir sözcük ya da terim esas alınamaz çünkü bu sadece doğran Almanca konuşulan ülkelerde geçerli olur, ki bu da dünya çapında ne yazık ki pek dar bir coğrafi alana özgü kalmıştır.

İspanyolca alınsa, bu dili ülkemizde bilenlerin sayısı pek azdır ama dünya çapında kapsadığı alanın çok daha geniş olduğu söylenebilir. Ancak bu seçim de, Türkçede kullanılabilevek en uygun terim bakımından bizi önceki önerilerden farklı bir yere taşımaz.   

« Son Düzenleme: Kasım 03, 2014, 12:56:12 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.