Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ketumiyet (Tartışma Konusu)  (Okunma sayısı 8845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 27, 2018, 10:04:19 ös
Yanıtla #10
  • Yeni Katilimci
  • *

Uzunca bir aradan sonra tekrardan burada olmak çok güzel dostlar...
Elimde olmayan nedenlerden dolayı zaman ayıramadığım masonlar.org un eksikliğini çok hissettim.
Sayın Risus'un başlattığı"Ketumiyet" adlı tartışma konusuna değinecek olursam ,
Masonluğun hatalı bilmiyorsam 4.Derecesi olan Ketum Üstatlık seviyesine verilen isimdir.Ama ketumiyet için illa ki Mason olmak gerekmez.Nasıl kamil insan olmak için Mason olunmasına gerek olmayıp her insanın kendi içinde hissetmesi gereken bir yolculuk ise bu da bence aynıdır.Kamil insan olmanın atom çekirdeklerinden biri bana göre.Sır size verildiyse saklanmasında ki beceriniz karakterinizin sağlamlığı kadardır.Ketumiyet özgüvendir,verilen sırra ve veren kişiye karşı sadakat ve saygıdır.
Ayrıca sadece sır saklamak anlamının dışında da değerleri  var bana göre.Ketumiyet,kime,nerede,nasıl ve ne kadar konuşacağını bilme erdemidir ve aydınlanmanın anahtarlarından da biridir

Kasım 27, 2018, 10:17:28 ös
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekkür ederim Sayın ANARCHOSA...

Kasım 27, 2018, 11:06:55 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın ANARCHOSA, 4-4'lük dediğiniz soru bilinmeyen bir soru değil ama 17. maddeye takılma korkusunu hatırlatırım. Yoksa "Aude, Vide, Tace" yi gözden kaçırdınız mı?. ;)
        Saytgılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 27, 2018, 11:47:27 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Yazılanları okuyunca aklıma bir İran anonim şiiri geldi:

Sana yindek nasihatim olsun,
Ki, ihtiyarınla ateşe girme.
Karındaşın da olsa bir kismeye,
Öpmek için dahi “kitabını” verme.

Kasım 28, 2018, 01:45:20 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Biraz karistiracağim ortalığı ama bende karıştım.

Örneğin üstad-ı muhterem «Bir sonraki oturumda yine bir arada olmak üzere dağılalım.» demiş olabilir. Bu sözün arkasındaki vurgulama, o gün orada bulunanların bir sonraki oturuma katılmayı şimdiden kafalarına koymuş olmaları gereğidir.

Üstad-ı muhterem belki de «Kardeş sofrasında buluşmak üzere dağılalım.» demiştir. Bu ise toplantıya katılan herkesi kardeş sofrasında da görmeyi beklediği anlamına gelir. Kuşkusuz önemli bir engeli nedeniyle kardeş sofrasına katılmadan gitmek zorunda olanlar bulunabilir ve Masonluğun gelenekleri uyarınca onlar ille de kalmaya zorlanamaz. Fakat gerçekten önemli bir engeli olmayan her masonun kardeş sofrasına da katılması gerekir. (Buna ne denli uyulduğunu bilmiyorum ama üstad-ı muhteremler böyle bir anımsatmada bulunmakta olduklarına göre, demek ki kimi masonlar toplantıya katıldıktan sonra önemli bir engelleri olmasa da gitmeyi yeğliyor. Kaldı ki, bir de bunun tersinin bulunduğunu biliyorum: Toplantıyı pek önemsemeyip, o gün öncelikle kardeş sofrasına katılmak üzere gelenler. Hatta onlara mecazi anlamda “dördüncü derece üyeleri” deniyor; ilk üç derece mabette yapılan çalışma, dördüncüsü kardeş sofrası
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 28, 2018, 01:47:08 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam dan bir alıntı idi son yazı mecaz anlamda kardeş sofrası 4.derece adı ise ketumiyet nasıl bu derece adı oluyor?

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 28, 2018, 02:24:47 öö
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Karahan ,
Bir alıntı olarak ulaştığım bu bilginin doğruluğundan emin değilim aydınlatırsanız çok sevinirim
Derecenin sembolü olan kırık anahtarın anlamı üzerinde de duralım. Anahtar çok eski zamanlardan gelen bir semboldür. Eski Mısır Tanrılarının ve tanrılaştırman firavunların elinde «ANK» denilen, bir tarafı halkalı bir haçı andıran bir anahtar görülür.

Mısır dinine göre ölüm tanrısı olan Oziris’in elindeki bu anahtar, Nil’in sularını açmayı, yani vadinin sular altında kalan topraklarına bereketin gelmesini, diğer bir deyimle ölmüş olan çölden hayatın fışkırmasını sağlardı. 4. derecede anahtar Hiram’ın muvakkat mezarının kapısını açmaya yarar. Ancak Ketum Üstadın boynunda taşıdığı bu anahtar kırk olduğu için, Ketum Üstad anahtarın neye yaradığını bilmekle beraber, bunu kullanacak duruma henüz gelmiş değildir, zira kırık bir anahtarla hiçbir kapı açılamaz. Demek oluyor ki, bir sırrın mevcut olduğunu sadece bilmek, o sırra sahip olmak için yeterli değildir. Keza sırra sahip olmak, onu ifşa etmeye de kifayet etmez. Ketum Üstadın ağzının mühürlü olması işte bunu remzeder.

Şu halde kırık anahtar bir sınırdır ve bulunduğu yer bilinen sırra ulaşılmasını engellemektedir; derecenin işareti de bir sınırdır ve öğrenilen sırrın açıklanmasına mâni olmaktadır.
Sevgi ve Saygılarımla 

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2018, 02:41:41 ös Gönderen: MASON »

Kasım 28, 2018, 02:43:07 ös
Yanıtla #17
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin @karahan,

Forumumuzun 17. maddesini hatirlatmak ve sizlerden bu konuda (dikkatli ve) hassas olmasinizi rica ediyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 28, 2018, 03:36:29 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayin @karahan,

Forumumuzun 17. maddesini hatirlatmak ve sizlerden bu konuda (dikkatli ve) hassas olmasinizi rica ediyorum.

Saygilarimla
Sn.Mason
Hatırlatma yapmanıza gerek yok zaten gerek olacak bir paylaşımda yok.Sordugum bir soru var sadece o soruya gerekçe olan yazı daha önce sn.adam bu forumda yazmış ondan alıntıladım.
Ortada 17.madde durumu var ise bunu sn.adam a uygulamalı idiniz.
Forumda dikkat ettiğim şey kimden alintiladigimdir.
Keşke sorunun hangisi 17.madde ihlali onu ikaz etse idiniz.
Sorduğum ve anlamadığım ketumiyetin hangisi olduğu idi.
Sorma isteği kalmıyor insanda sn.mason.
Sevgi ile kalın.

EDMUND BURKE

Kasım 28, 2018, 06:11:27 ös
Yanıtla #19
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar değerli Masonlar.Org üyeleri.

Ketumiyet sizce nedir?
Bir insan hangi durumda ketumluğunu kaybeder?
Bir insana ketum diyebilmek için hangi özelliklere sahip olması gerekir?
Ketumluk doğuştan mıdır? Sonradan mı kazanılır?

Dilerseniz ben başlayayım.

Ketumiyet bence sır tutabilmek ve aynı zamanda konuşulması gereken zamanı bilmektir.
Bir insan ona verilen sırrı, menfi çıkarları için açığa çıkarttığı ve sırra zarar verdiği zaman ketumluğunu kaybeder. ( Sadece menfi çıkarlar değil. )
Bir insanın ketum olması için öncelikle patavatsız olmaması gerekir. Nerede ne konuşacağını bilmesi gerekir. Ayrıca 3 düşünüp 1 konuşması gerekir. Ona verilen sırrı, söylememesi gerekenleri, gerekirse kendisinden bile korumalıdır.
Ketumluğun doğuştan olduğunu düşünmüyorum. Eğitim, öğretim, ahlak anlayışı ve kişinin kendisini ne derece yetiştirdiği ile alakalıdır.

Siz değerli üyelerimizin de yorumlarını büyük bir merakla bekliyorum.
İyi günler dilerim;
Size tamamen katılıyorum, ketumluk doğuştan olmaz. Kişiye verilen eğitimle ve yetiştirilme tarzıyla alakalıdır.
Ağız sıkılığı, sır vermezlik, sır tutmak. Erdemli insan olabilmenin temel vasıflarından biri ketumiyet ve sır saklama bilincinin kişiye yerleşmesidir.
Her zaman iyice düşün öyle konuş, öyle cevap ver derler.
Saygılarımla, sevgilerimle.