Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Forum Odak Noktasını Yitiriyor  (Okunma sayısı 7238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 28, 2018, 06:25:43 ös
Yanıtla #20

Bana göre forumda "beklediğini" bulamayanlar ilgilerini başka alanlara yönelttiler.
Aynı fikirdeyim,  masonlar.org büyük bir kaynak. Yeni konu beklentilerinden önce eski olanlanlarla biraz daha ilgilenmek gerektiğini düşünüyorum. Sadece forum a bağlı kalmayıp - kitapların - videoların da ( ingilizce çok fazla kaynak var ) değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 17. madde ihlali olmayacaksa video ve pdf paylaşabilirim.

Saygılar & Sevgiler
.

Mart 01, 2018, 04:28:01 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Katılıyorum. Yeni katılımcılar olarak yapmamız gereken bu olmalı.
no one

Mart 04, 2018, 09:42:55 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bakınız forumun var oluş şekli iddialı mottosu ile uyumlu değil.
Öncelikle bunu bilelim ve kabul edelim.
Sunuda kabul ettik kabul edelim forum kurallarını bilerek yada bilmeyerek kabul ettik.
Burada sorunu doğru ortaya koymak gerek
Mason lar hariciler için küçük minnacık bir kapı açıyor o kadar gerisi içeride diyor.

İçerdekiler içeride ne buldu girince asıl önemli olanı o iste buyur bize anlatsınlar özgürce.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 04, 2018, 10:03:15 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @karahan forum kuralları gereği mason olmayan hiç kimseye anlat(a)mayacaklardır. Söylediğiniz gibi forum sadece küçük bir pencere. Biz hariciler ancak bu küçük pencereden bakabiliyoruz. Daha önce bu pencere de yoktu.
no one

Mart 04, 2018, 10:04:47 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sizin kapı benim pencerem olmuş  :) kusuruma bakmayın
no one

Mart 05, 2018, 08:29:52 ös
Yanıtla #25

Bakınız forumun var oluş şekli iddialı mottosu ile uyumlu değil.
Öncelikle bunu bilelim ve kabul edelim.
Sunuda kabul ettik kabul edelim forum kurallarını bilerek yada bilmeyerek kabul ettik.
Burada sorunu doğru ortaya koymak gerek
Mason lar hariciler için küçük minnacık bir kapı açıyor o kadar gerisi içeride diyor.

İçerdekiler içeride ne buldu girince asıl önemli olanı o iste buyur bize anlatsınlar özgürce.

Sayın Karahan, Öncelikle fikrinizi değiştirmeye çalışmadığımı; yazacaklarımın bir antitez olduğunu belirtmek isterim. Umarım fikirlerimiz bir noktada sentezlenir.

Dün Sayın Eureka dan ışığı arayan bir doğu yolcusu olduğumu öğrendim. Bu cümle alegorik bir yapıya sahip. Açıldıkça açılıyor. Bu cümlenin açılmasının en büyük faktörü benim içimdeki heyecan belki. Bir de kendisi A. G. Mackey in ansiklopedisini paylaşmış ( isim olarak ) Eğer "öğrenmek " ve "öğretmek" kelimelerini kavramsal olarak düşünürsek, göreceli yorumlamalar ortaya çıkabilir. Şahsen ben yarın unutulacak şeyler öğretmem ( şu durumla benzeşebilir ) eğer bir ekolü devam ettiriyorsanız yapının kendini koruması ve hedefe ulaşması için öğrenim görecek her bireyin özenle seçilmesi gerekir. Aksi taktirde ekol yaşamaz. Bunu bir sanat akımıyla da örnekleyebilirsiniz, hindistanda usta bir zanaatkar atölyesi ile de...

Şu noktada ekol örneğinden gidecek olursak öğrenci seçimi yapmak gerekiyorsa, zorla ( isteksizce ) dinleyen bir bireyi mi, yoksa taşın üstüne taş koyan bir bireyi mi tercih ederim sorusunu kendime soruyorum.

Siz bu forumda benden daha fazla zaman geçirdiğiniz için görüşünüzü içtenlikle anlamaya çalıştğımı belirtmek isterim. Umarım yanlış anlaşılmam.

Saygılarımla

.

Mart 06, 2018, 01:01:41 öö
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İnsanın içindeki heyecanı ölür ise yaşamdan zevk alamaz,umudunu yitirir ise herseyini kaybeder.

Forumda oldukça eski nerede ise bir ben kaldım yazımda bu zaman dilimindeki gözlemlerime dayanıyor.

Bu site bir mason a ait locaya değil.
Motto locanın iddiası değil sn.mason'un bir iddiası o yüzden her zaman aynı şeyi söylemem bundandır.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 10, 2018, 08:16:47 ös
Yanıtla #27

İnsanın içindeki heyecanı ölür ise yaşamdan zevk alamaz,umudunu yitirir ise herseyini kaybeder.

Forumda oldukça eski nerede ise bir ben kaldım yazımda bu zaman dilimindeki gözlemlerime dayanıyor.

Bu site bir mason a ait locaya değil.
Motto locanın iddiası değil sn.mason'un bir iddiası o yüzden her zaman aynı şeyi söylemem bundandır.

Alıntı

Belki biraz eksi bir yorum olucak fakat söylenmeli...Burdaki yapı muhakkakki bütünden yansıyan renkler ile şekilleniyor.

Masonluğun bireyi; doğruların,dengelerin ve yanlışların üstüne çıkarmak için yapılandığını sanmıyorum.Doğrular,dengeler ve yanlışlar da kendi içinde soyutlaşır iken her 3'ü 3'er defa "doğru,denge ve yanlış" olarak soyutlaşmaya devam eder; ayni oranda da köklere doğru ve tersi... Ve bu duruma müdahale, ya süreci hızlandırır; yada sürece etki etmez.

Bu durumda bir mason'un, "masonluğun ne olduğunu yada ne olmadığını" asla öğrenmesinin mümkün olmadığı görülüyor.Asla tam öğrenilemez bir yapı, aslında masonların karar verme mekaniznasını da ellerinden alır.

Bu yolculukta tün kazanılan erdemlere rağmen... Sonsuzluğa bilinmez bir yolculuk,yine sonsuzluğu kazanmak için midir? Yoksa; seçip seçmemek için bile karar veremediğin bir bilinmez midir?

Bitmez bir gizem ve nötrleşmeyen tek haz ve arzu yolculuğu, belkide sadece buymuş gibi görünebilir.Bulmacalar çözüldükce ve satranç oynandıkca, bu oyunu çözmenin ve kazanmanın bitmez sonsuz derinliğine düşülür; ve sayın Karahan'ın dediği gibi: "ya yaşamak" ...

Saygılar
« Son Düzenleme: Mart 10, 2018, 09:14:33 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mart 12, 2018, 11:55:09 öö
Yanıtla #28

"ya yaşamak" ...

Sn Tık-Tik-Tak,

Yaşamak kavramı tekilleştirilemeyecek bir durum olduğundan hangi seçeneklerin gerçekten yaşamak olduğu tartışılamaz mı?

Bitmez bir gizem ve nötrleşmeyen tek haz ve arzu yolculuğu, belkide sadece buymuş gibi görünebilir.

bağnazlık 2 taraflı da sevilmeyen bir durumken...
.