Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Localardaki kılıçlar  (Okunma sayısı 5345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 06, 2010, 05:07:05 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun bu bölümdeki eski konularını tararken, şöyle garip bir soruya rastladım:

“””Localarınızda neden kılıç bulundurursunuz? Silâh bulundurma ruhsatınız var mı?””

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=73.0

Bu soruya Sayın MASON yanıt vermiş ama ben o yanıtı yetersiz bulduğum için kendi görüş ve değerlendirmelerimi yazmak istiyorum.

Böyle bir soruya aslında şöyle bir karşı soru ile yanıt vermek de olanaklı: “Sizin evinizde sivri ve keskin bıçaklar var mı? Varsa bunların ruhsatı var mı?” ya da “Ofisinizde madeni bir mektup açacağı var mı? Varsa bunu bulundurmak için izin aldınız mı?”

Sayın MASON’un vermiş olduğu yanıta bakacak olursak, mason localarında bulundurulan ve gerektiğinde kullanılan kılıçları, artık modası geçmiş ve kullanım alanı pek kalmamış olan o mektup açacaklarının birkaç kat büyüğüne benzetme olanağı var.

Aslında bu kılıçlar Sayın MASON’un dediğinin aksine hem keskin hem sivridir. Ancak bu keskinlik ve sivrilik simgeseldir. Localardaki kılıçlar, her iki yüzü keskin bir “şövalye kılıcı”nı temsil eder. Dolayısıyla eski çağlarda bir şövalye için kılıcın önemi ve değeri ne idiyse, günümüzde de bir bakıma o değerleri simgeler.

Ancak şunu da unutmayalım. Yurdumuzda geçmişte yapılmış olan antimasonik etkinlikler çerçevesinde, mason localarında bulundurulan kılıçların masonluğun ihtilâl hazırlığı içinde olduklarını kanıtladığı ileri sürülmemiş şey değildir. Hatta bu bağlamda Masonluktaki “cephane”, “barut”, “batarya”, “ateş” gibi simgesel terimler de bu iddianın desteği olarak gösterilmiştir.

Tüm bunları anlayabilmek için, önle simgeciliği anlamak, ondan sonra da genel olarak “şövalye” kavramını değerlendirmek gerekmektedir.

Şimdi belki sorulacak bir soru daha var: «Kılıç neyi simgeler?»

Ne yazık ki forumun 17. kuralı bu soruya burada yanıt vermeye olanak tanımıyor. Ancak simgelerle bağlantılı bir başka sorunun yanıtında Sayın MASON simgelerin yorumlanmasında kişinin özgür olduğunu belirtmiş. Masonluktaki diğer birçok simgeyi alsak, örneğin Gönye ile Pergel’i, bunların ne gibi kavramları simgelemekte oldukları üzerine doğru sayılabilecek bir yorum ve değerlendirme yapmak, Masonluğu pek bilmeyen bir kişi için pek zor olabilir. Kılıcın neyi simgelediğini, neyi simgeleyebileceğini düşünüp, bunun üzerinde bir yorum yapmak çok daha kolay.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 06, 2010, 05:21:32 ös
Yanıtla #1

Sn Adam,

Soruyu soran Sn Mason bunu dile getirmekte haksız değil. Bu soru Dernekler Masası tarafından yapılan bir denetimde Emniyet Görevlileri/Yetkilileri tarafından ciddi ciddi sorulmuş bir sorudur. Cehalet mi desem, art niyet mi arasam bilemedim...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 07, 2010, 12:32:55 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumun bu bölümdeki eski konularını tararken, şöyle garip bir soruya rastladım:

“””Localarınızda neden kılıç bulundurursunuz? Silâh bulundurma ruhsatınız var mı?””

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=73.0

Bu soruya Sayın MASON yanıt vermiş ama ben o yanıtı yetersiz bulduğum için kendi görüş ve değerlendirmelerimi yazmak istiyorum.

Böyle bir soruya aslında şöyle bir karşı soru ile yanıt vermek de olanaklı: “Sizin evinizde sivri ve keskin bıçaklar var mı? Varsa bunların ruhsatı var mı?” ya da “Ofisinizde madeni bir mektup açacağı var mı? Varsa bunu bulundurmak için izin aldınız mı?”

Sayın MASON’un vermiş olduğu yanıta bakacak olursak, mason localarında bulundurulan ve >>>gerektiğinde kullanılan kılıçları<<<, artık modası geçmiş ve kullanım alanı pek kalmamış olan o mektup açacaklarının birkaç kat büyüğüne benzetme olanağı var.

Aslında bu kılıçlar Sayın MASON’un dediğinin aksine hem keskin hem sivridir. Ancak bu keskinlik ve sivrilik simgeseldir. Localardaki kılıçlar, her iki yüzü keskin bir “şövalye kılıcı”nı temsil eder. Dolayısıyla eski çağlarda bir şövalye için kılıcın önemi ve değeri ne idiyse, günümüzde de bir bakıma o değerleri simgeler.

Ancak şunu da unutmayalım. Yurdumuzda geçmişte yapılmış olan antimasonik etkinlikler çerçevesinde, mason localarında bulundurulan kılıçların masonluğun ihtilâl hazırlığı içinde olduklarını kanıtladığı ileri sürülmemiş şey değildir. Hatta bu bağlamda Masonluktaki “cephane”, “barut”, “batarya”, “ateş” gibi simgesel terimler de bu iddianın desteği olarak gösterilmiştir.

Tüm bunları anlayabilmek için, önle simgeciliği anlamak, ondan sonra da genel olarak “şövalye” kavramını değerlendirmek gerekmektedir.

Şimdi belki sorulacak bir soru daha var: «Kılıç neyi simgeler?»

Ne yazık ki forumun 17. kuralı bu soruya burada yanıt vermeye olanak tanımıyor. Ancak simgelerle bağlantılı bir başka sorunun yanıtında Sayın MASON simgelerin yorumlanmasında kişinin özgür olduğunu belirtmiş. Masonluktaki diğer birçok simgeyi alsak, örneğin Gönye ile Pergel’i, bunların ne gibi kavramları simgelemekte oldukları üzerine doğru sayılabilecek bir yorum ve değerlendirme yapmak, Masonluğu pek bilmeyen bir kişi için pek zor olabilir. Kılıcın neyi simgelediğini, neyi simgeleyebileceğini düşünüp, bunun üzerinde bir yorum yapmak çok daha kolay.

Sayın adam gerektiğinde kullanmak derken üyelik kabul olduktan sonra tekris töreninde kullanıldığını bir videoda görmüştüm, yeni Mason olacak üyenin sırtına dayanıyordu ve ne hissettiği soruluyordu, üye kılıç keskin birşey dediğinde, oradan biri bu kılıcı heran aklınızdan çıkarmayın düşsel olarak yani her an sırtınızda olduğundan şüpheniz olmasın diyordu, ama reel olarak değil dediğim gibi ruhsal bi hayal olarak her an sırtında hisset. Bu videonunda gerçek olmadığından eminim ama bir tekris töreninin gizli çekimiymiş hatta Remzi SANVER bey Teke Tek televizyon programında da bu videonun gösterilmesini istedi oradada bi bölmünü izlemiştim...
להאיר את הפריבילגיה