Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk, masonlardan öğreniliyormu?  (Okunma sayısı 7955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 08, 2011, 03:26:41 öö
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Mantık önemlidir. İnsanın değer yargıları bununla ortaya çıkar. Bazı mantıksızların sayıca aramızda çok olması ne insanlığı tanımlar, nede mantık tanımını değiştirir.

Her fikrin dayanacağı bir bilgi birikimi, bir zeka ve bir sorgulama yöntemi olması gerekir. Yoksa boş boş konuşur dururuz
Haksız mıyım?

Buranın en büyük iddiası; MASONLUK MASONLARDAN ÖĞRENİLİR.

Güzel bir iddia,
Peki, kimler mason?
Nasıl birileri bunlar?  
Meslekleri ne?
Korkuları, sevinçleri ne?
Hedefleri ne?
Nerde dolaşırlar, ne yerler ne içerler?
Mason tiplemesi var mıdır, varsa nasıldır?
Yoksa birini diğerinden ne ayırır?
Bu sitedeki herhangi bir mason ile diğerinin arasındaki farkları konuşarak görebilir miyiz?
Çocukları var mıdır? Onlarla nasıl bir diyalog içindedirler?
Hangi gazeteleri okurlar?
Hangi işlerde çalışıyorlar?
Sıkıntıları ne?
Umutları ne?

Buradaki her mason için özel sayalım bu soruları.

Neden bu soruları sordum açıklayayım,
Tabii ki bir insanın özel yaşantısı bizim haddimiz değil, ancak;
Masonluğu anlatanların önce mason olma farklarını göstermeleri gerekemez mi? Önce masonu öğrenmemiz/tanımamız gerekemez mi?
Hiçbir şey açıklamayan, kendisini tanımamıza izin vermeyen birisinden ideolojisini nasıl öğrenebiliriz?

Belki bir örnekle söylemek istediğimi anlatabilirim;
Paleontoloji, paleontologlar dan öğrenilir diyelim.
Peki, önce paleontologun ne olduğunu öğrenmemiz, yada bir paleantolog görmemiz gerekmez mi?

Yani bir şeyi öğrenmek için bi ön şartınız var, masonluktan önce masonları tanımamız gerekiyor. Açıkçası ben hiçbir masonu öğrenemedim. Öğrenemedim derken, hiç çok samimi olamadım, hiç mason arkadaşım yok. Ne adını bilirim, ne sanını….

Burada, kim veya kimler mason oldu?
Kim tam manasıyla evet ben bütün her şeyi öğrendim artık diyebiliyor?
Öyle değil mi?
Masonluk masonlardan öğreniliyor madem, birilerinin öğrenmiş olması lazım.
Yani, buradan bir veya birkaç mason çıkmış olmalı ki, gerçekten masonluk masonlardan öğreniliyormuş diyebilelim.

Yanılıyor muyum?

Yoksa masonluk masonlardan da mı öğrenilmiyor?
Yâda, önce mason olup sonramı öğreniliyor? Eğer öyle ise niye bu site bu iddia ile ortaya çıktı?
Veya masonluk anlatılmaz yaşanır ise, o halde niye masonluğu öğretmek için yola çıktınız?
Yoksa bu sitenin bilmediğimiz başka misyonları mı var?

Sorular çok, cevapları doğal olarak siz vereceksiniz.

Saygılarımla…
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2011, 03:33:24 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Ocak 08, 2011, 09:30:14 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Burası bir masonluk propaganda sitesi değil.
Kimileri okul sıralarına dizilecek, masonlar da onlara masonluğu öğretecek değil.

Masonluk hakkında saçma sapan düşüncelere sahip insanlar -doğruyu araştırma şevki varsa- merak ettiğini direk masonlara soracak, bazı forum kuralları dahilinde cevap verilecek.
O şevk yoksa, bu siteden dahi yanlışı elinde gider.
Çünkü burası kimse kimseye zorla masonluk anlatıp öğretecek sitesi değil.

Kimseye aramadığı bilgi verilmez.

Ocak 08, 2011, 12:33:51 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn.Prometheus  yazdıklarınızda bir bölüm dikkatimi çekti..

Masonluk masonlardan ögrenilir diye algıladım bu bölümüde..

peki bu mantıkla gidersek bize masonlugu öğreten adaylarda daha önceki masonlardan öğreniyorsa

o masonlara masonlugu tam olarak kim anlatmıştır..

Bu mantalite ile düşünürsek sanırım bu binlerce yıla dayanır..

Sn.Prometheus ün yazdıgı ve benimde katıldığım nokta şu...

^^Yani bir şeyi öğrenmek için bi ön şartınız var, masonluktan önce masonları tanımamız gerekiyor. Açıkçası ben hiçbir masonu öğrenemedim. Öğrenemedim derken, hiç çok samimi olamadım, hiç mason arkadaşım yok. Ne adını bilirim, ne sanını….^^

Samimiyet konusunda yorum yapmıyorum masonların..Ama tanımıyoruz..

şimdi diyeceksiniz ki illa o kişiler kendilerini deşifre mi etmeli insanların tanıması için..

ben deşifre etmelerinden ziyade ulaşılmaz olmamaları,masonlugu ve bağlı oldukları localar konusunda

bizlere detaylı anlatımlarda bulunmasını isterim.

Bu tarz yaklaşımda bulunulduğunda eminim ki kişilerin yaklaşımları dahada olumlu yöne çekilecektir.

Gizem olmalı ama ulaşılmaz olunmamalı diye düşünüyorum..

Yanlış bir cümle kullandıysam lütfen kusuruma bakmayın..sadece düşüncemi belirttim..

SAYGILARIMLA

Ocak 08, 2011, 01:37:07 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun ne olduğunu, Masonlukta neyin nasıl olduğunu, bu arada elbette bu kuruma ilişkin olmak üzere "olanlar" gibi anlatkılmışsa da aslında olmayanları öğrenmek için ille de masonları tanımanızın gerektiğini düşünürseniz, bana sorarsanız yanılırsınız. Elbette hiç kimse bana sormak zorunda değil. Ancak ben yine de sizi uyarmak isterim. Yanılabilirsiniz.

Masonluğu masonlara bakarak öğrenemezsiniz. Maüsonluk başka şey, masonlar başka. Bunları birbirlerinden özenle ayırt edebilmek gerek.

Bir mason masonluğun tümünü temsil etmez; edemez. Onun düşünce, inanç, tutum, benimseyiş, yargı ve davranışları Masonluğun bütünü üzerine size bir ipucu bile vermez. Masonluğu öğrenmek için masonları bir yana bırakarak başka kaynaklardan incelemeler yapmanız gerekir. Üstelik bu kaynaklar hem Masonluğa yakın ya da Masonluktan yana hem de Masonluğa karşı ya da Masonluğun yeren kaynaklar olmalıdır.

Bu forumda bir konu başlığı açıldı, "Mason olduğunuzu açıklar mısınz?" diye...  Mason olan kimi forum üyeleri buna olumlu yanıt verdi. Forum kurallarına aykırı olsa bile şimdi o olumlu yanıt vermiş olan üyelerden birine bir özel mesaj atın. Onun görmek, masonun nasıl bir kişi olduğunu öğrenmek istediğiniz söyleyin. Eminim ki sizi kırmayacaktır.

Bu zor mu geldi?... Öteki önerim daha zor. Gidip bir büyük locanın kapısını çalın. Bunu yaparsanız içeriye alınıyorsunuz, bunu deneyip çok iyi karşılandığını belirtenler oldu forumda. Eğer şöyle akşam saatlerinde gidecek olursanız, orada çok sayıda mason görürsünüz.

Ha, konu görmekle sınırlı değil. O kişilerle görüşmek, bir arada bulunmak, nasıl insanlar olduklarını anlamak, onları daha yakından tanımak... Bu da olabilir. Ancak "Bir mason gelsin de bana keandisini tanıtsın." diyerek beklerseniz, Godot'yu beklemiş olursunuz.

Daha kolayı... Birçok kişi var mason olduğu bilinen. Kimilerinin adlarına bu forumda daü değinildi ara sıra. Öyle ulaşmanın, iletişim kurmanın pek zor olmadığı kişiler bunlar... Onları bir arayın. Eğer gerçekten niyetliyseniz bulursunuz. Bulduğunuzda onlar sizi yüz geri çevirmeyecek, mutlaka sizinle görüşecektir; buna inanın. Size geri çevirirlerse zaten onlar mason sayılmaz; sadece mason unvanını taşıyan kişilerdir ve görüşmeniz gerekmez.

Çok daha kolayını söyleyeyim... Mason lokallerinin bulunduğu adresler gizli değildir. Akşam üstü birinin kapısına gidip bekleyin. birçok masonun geldiğini göreceksiniz. Medeni cesaretinizi toplayın ve yanaşıp dileğinizi iletin. Sanmayın ki ters karşılanıp tepki görürsünüz.

Peki ne olacak bunun sonunda?... İsterseniz bunu çok yerde, çok masonla tanışarak yapın. Sonuç: Masonluğu öğrenmiş mi olacaksınız masonları tanımakla? Hayır. Sadece birkaç mason tanımış olacaksınız. Hiçbiri Masonluğu temsil etmez ki. Masonluğu yine öğrenememiş, bir tek azıcık merakınızı gidermiş olacaksınız.

Yoksa siz masonların dış görünümlerinin standart insanlardan farklı, düşünce yapılaranın ve davranış tarzlarının da standart görgülü bir kişiden hayli farklı olduğunu mi sanıyorsunuz? Değil.

Masonluğu öğrenmek mi istiyorsunuz? İşte elinizdeki olanak bu forumdaki tüm yazıları baştan sona, öyle yüzeysel olarak değil, özenle okumak, incelemektir.

Bu size ağır mı geldi?

O zaman Masonluğu öğrenmekten vazgeçin. Sadece yüzeysel bilgilerle yetinin.

Bakınız, ben, ADAM, sanırım Masonluğu iyi biliyorum. Yetkin bir düzeyde eksiksiz olarak değil, çok iyi de değil ama iyi. Beni bir sınava sokarsanız 10 üzerinde 7 alırım hiç olmazsa. ben nasıl mı öğrendim. Tam 40 yıl boyunca hemen her gün yaptığım araştırma ve incelemelerle...

Demek ki neymiş?

Bu işe gönül vermek, zaman ayırmak gerekiyor. Başka türlü olmaz.     

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 08, 2011, 06:25:36 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Haddim olmayarak ben de izninizle bir kaç kelime dile getirmek istiyorum konu hakkında. saygıdeğer ADAM beyefendi zaten söylenmesi gereken her şeyi dile getirmiş, hem de çok güzel bir üslup ile. Ben bir harici, aynı zamanda yurt dışında da zaman geçirmiş biri olarak sadece kişisel düşüncelerimi dile getirmek istiyorum. Sayın prometheus, ^^Yani bir şeyi öğrenmek için bi ön şartınız var, masonluktan önce masonları tanımamız gerekiyor. Açıkçası ben hiçbir masonu öğrenemedim. Öğrenemedim derken, hiç çok samimi olamadım, hiç mason arkadaşım yok. Ne adını bilirim, ne sanını….^^ şeklinde bir cümle kurmuş. Şahsi düşüncem, bu konuların araştırılması, öğrenilmesi için illa bir mason arkadaş tanıdık olması gerekmediğidir. Ulaşılabilecek bir çok güvenilir (şahsi düşünceme dayanarak) kaynak, hele ki şu anda üzerinde tartışma yaptığımız platform var iken, ısrarla bir kişiye ulaşamadığı için öğrenemediğini düşünmek, kendi kendine ilerlemesine engel olacak bir duvar örmekten farksızdır bence, lütfen itham ya da suçlama olarak almayın bunu. Saygıdeğer ADAM beyefendinin de belirtmiş olduğu gibi, dernekler ya da lokallere ait iletişim bilgilerine ya da adreslere oldukça kolay ulaşılabilmektedir, ve yine kendilerinin belirttiği gibi, kapıyı çaldığınızda sizlere kapıyı açacak birini bulabilirsiniz. Önemli olan unsur ise o kapı açıldığında sormak istediğiniz şeyler ya da niyetinizdir. Herhangi bir insan için söylüyorum bunları. Şahsi kanaatimle de şunu belirtmek isterim ki, çevresinde mason olmayan, ya da varlıklarını belli bir zamana dek öğrenmemiş olan ve buna rağmen konu hakkında büyük bir azim ile araştırma yapıp aradığı bilgilerin en azından büyük bir çoğunluğuna ulaşan bir çok insan tanıyorum. Be bunun tam tersine, çevresinde hatta ailesinde masonlar olan, buna rağmen konu hakkında tek bir bilgiye bile ulaşamamış bireyler de tanıdım. Bunların nedeni sadece ve sadece kişisel istek, azim ve yaklaşıma dayanmaktadır. Unutmayınız ki bilgi bir denizdir, ve her birey bu denizden kendi kabının genişliğince yararlanmaktadır. Bu yüzden, denizin büyük ya da küçük olduğunu düşünmek yerine, kabımızı genişletmek için çaba sarf etmek çok daha yararlı olacaktırKaplarımızın dilediğimizce genişleyebilmesi dileklerimle...

Sevgi ve Saygılarımla...
In lumine tuo, videbimus lumen....

Ocak 08, 2011, 08:25:12 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

BU site bence bu işlevi yerine getiren en büyük müessesedir.Fakat öğrendiklerim ve şahsi kanaatim gereği masonluk,mason olduktan sonra öğrenilmelidir.Doğru olan budur...

Saygı ve sevgilerimle..

Ocak 08, 2011, 11:50:27 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bence site çok yararlı. Seviyeli paylaşımlar var. Ben gayet memnunum. Üyelerin büyük bir çoğunluğunda bu düşüncede olduğu kanaatindeyim. Paylaşım yapan, bilgilendiren ve yorumları ile düşünce ufkumuzu açan bütün üyelere teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Ocak 09, 2011, 12:56:20 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Prometheus
Peki, kimler mason?
Nasıl birileri bunlar?  
Meslekleri ne?
Korkuları, sevinçleri ne?
Nerde dolaşırlar, ne yerler ne içerler?
Bunların hic birisini merak etmiyorum.Sadece   dusunce   yapısını  anlayabilmek önemli.Arastırılması  ögrenilmesi    gereken  o kadar  cok   sey var ki.Onları da  bilmek  lazım anlyabilmek için. Masonlugun ne oldugunu anlayabilmek ıcın hem bılgı anlamında hem ruh  anlamında bır altyapının olması gerektıgını dusunuyorum.Bu olmadan  zaten hıc bır  acıklama  yeterlı  gelmeyecektir.Sn  ADAM  40  yıl  demis ama bir ömur  yeter mi  insanlık  tarıhının   ögretılerını  anlamaya varolusu acıklamaya anlamlardırmaya.
Saygılarımla
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ocak 09, 2011, 09:30:46 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli uyeler-

Cok iddiali bir giris yapayim... Bir sahis (Mason olsun olmasin) eger "Ben Masonlugu tamamen biliyorum, bu isi cozdum daha fazla ogrenecek birseyim kalmadi" derse, bilinki o sahis yalan soyluyordur. Masonlugu tamamen ogrenmek imkansizdir.

Masonluk ile Masonlar arasinda suphesiz guclu bir baglanti vardir ancak Masonlugu anlamak icin Masonlarin nasil insanlar olduklarini anlamak bir on sart degildir. Hatta gerekmez bile!

Cok sevdigim bir Kardesim bana daha meslekteki ilk gunlerimde soyle demisti:

"Kardesim, Meslegimizi bir kazan corba olarak dusun... Bu kazan o kadar buyukki hepimizi doyurabiliyor. Ama her Mason bu kazandan kendi kasigi ile kasesini dolduruyor. Kimisi cay kasigi kullaniyor, kimisi kepce, kimisi ise kevgir."

Hal boyle olunca her Mason bu sembolizmadan farkli sekilde etkileniyor ve ortaya farkli Masonluk anlayislari cikiyor. Bu soylemimden anlasilmasinki Masonluk, Masondan Masona degisir... Demek istedigim, derin sembolizma anlayisinin ufak varyanslar gosterdigidir. Bunun disinda temel anlayis sabittir.

Dolayisi ile Masonlara bakmaktansa Masonlugun tumune bakmak daha cazip geliyor.

Saygilar,

-Potentate
In Thy name we have assembled!