Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ritüellerin Ezberlenmesi,Bilmece...  (Okunma sayısı 8554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2011, 11:56:09 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben meselenin dış görünümüyle ilgili sorularıma devam ediyorum.Bu sorularım vakit kaybı olarak değerlendirilebilir.Neticede varlık dışıyla ve içiyle bir bütündür.

Bildiğim kadarıyla (yanlışım varsa lütfen düzeltiniz)
1-Ritüeller masonlar tarafından ezberlenmek zorunda.
2-Ritüel kitapçıklarında bazı kelimeler üç nokta ile gizlenmiş haldedir.(Bunun derin bir farklı anlam çıkarma olasılığı bilinmeyen kelime sayısı ile doğru orantılı olması muhtemeldir.)

Sayın Enelsırın emek vermiş olduğu güzel röportajlarından biri olan sayın Mysticprovocateur ile röportajında şu şekilde bir bölüm geçmektedir.

"Bilmeceyi çözen hem kendi adına hem de insanlık adına başarılı olur" denilmektedir.

Tüm bu argümanlar altında anlamdırılmayı bekleyen tek çözümü olan bir bilmece var mıdır ?

Bu konuda tüm forum üyeleri bilgileri dahilinde görüşlerini paylaşabilirler.

Kasım 14, 2011, 03:03:43 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Günümüzde birçok mason kuruluşunda ritüellerin ezberlenmesi diye bir zorunluluk yoktur. Çünkü herkes okuma yazma bilir. Ezberlemenin gereği yoktur. Açarsınız, okursunuz.

Ritüelin ezberlenmesi demek, onu dogma olarak nitelemek demektir. Oysa ritüel dogma değildir ve üstelik değişebilir. Kimileri ritüellerin değişemeyeceğini savunmaktadır. Bu da onların kafasının hangi çağda olduğunu gösterir.

Ritüeli ezberlemek değil, bilmek gerekir. Günümüzde tiyatroda bile artık oyuncular eskiden olduğu gibi rollerini ezberlemiyor, öğreniyorlar. Bu ikisi arasında büyük fark vardır. Çağdaş yöntem budur.

Bazı görevliler, ritüdeki bazı replikleri (özellikle kendi repliklerini) ezberleyebilir. Kimi görevlilerin bunu yapması zorunludur çünkü görevlerini yerine getirirken herhangi bir yazıya bakma olanakları zaten yoktur. Kimi görevliler ise, göz ucuyla da olsa görevlerinin gereği olan replikleri izleyebilir. Bunu yapmayacak ve ezberlerine güvenmeye kalkışacak olurlarsa, pnrofesyonel tiyatrocu olmadıkları için, yanlış yapma olasılıkları büyük ölçüde artar. O yanlışlık ezberlemiş olmaktan çok daha sorunludur.

Bu arada bazı ülkelerde bazı ritüeller bir tiyatro sahnesinde özel olarak canlandırılır. Elbette o durumda oyuncular kendi rollerini öğrenmiş (ezberlemiş) durumdadır. Zaten onların işi gücü de odur.

Dolayısıyla Masonluktaki ezberlerin öyle büyütülecek bir yanı yoktur ve görevi olmayan hiçbir masondan ritüelleri ezbere bilmesi istenmez.  (Eski geleneklerde okunur ve ezberlenirmiş çünkü okuma yazma bilmezlermiş ki.)

Gelelim şu üç nokta konusuna...

Bu öyle büyük bir sır falan değildir. Geleneksel olarak Masonlukta birçok sözcük, özellikle görevlilerin görev unvanları kısaltılarak yazılır. Diğer birçok yerde de benzer kısaltmalar kullanılır. O diğer birçok yerde bir kısaltma yapılınca, bunun önüne tek bir nokta konur. Masonluktaki geleneksel uygulama üç nokta koymaktır. Ancak bu üç nokta yan yana yazılmaz. Ortadaki nokta öteki ikisinin tam ortasına ve yukarıya yerleştirilir. Öyle ki bu üç nokta bir eş kenar üçgenin köşelerini oluşturur. Bunun da bir gizli saklı ya da gizemsel yanı yoktur. Arkasında bir derin anlam (!) aramanın gereği de yoktur. Bu bir şifreleme tekniği bile değildir. Ancak Masonluktaki yazılara alışmış olanlar kolay okur, bilmeyenler (masonlar dahil) zorlanır. (Burada metin tipi olarak Symbol bulunsaydı, bunun nasıl yapıldığını gösterebilirdim.)

Dolayısıyla ortalıkta bilmece falan yok. Her kim olduğunu söylüyorsa, kendisine "Ben biliyorum ama siz bilmiyorsunuz. Dolayısıyla ben sözden üstünüm." tarzında kendisine bir paye çıkrmaya çalışıyor demektir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 14, 2011, 06:08:59 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkürler Sayın ADAM düşünce ve bilgilerinizi paylaştığınız için.

Saygılarımla

Kasım 14, 2011, 08:47:38 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Ben buradan ritüellerin okuyarak da anlaşıldığına ve okuyarakta uygulanabildiğine kanaat getirdim.Bazı yerlerde yazan ezber söylemleri sanırım burada çürümüş bulunmakta.Ki doğru olanda sanırım bu günümüzde okuma yazma oranına bakılırsa.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 14, 2011, 09:14:09 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli forum uyeleri,

Sn. ADAM ile ekseriye tartsitigimiz rituellerin degistirilebilirligi konusuna ne kadar girmek istesem de konudan sapmis olacagimiz icin yapmayacagim, ama kendisinin belirttigi eski cagda kalmis Masonlardan birisi oldugumu belirtmek isterim.

Rituellerin ezberlenmesi zorunlulugu vardir, bu bir vakadir ama tabi ki ABD'ndeki uygulama bu yondedir. Gorevlilerin rituelleri ezbere ve kusursuz bilmeleri beklenir. Siz de takdir edersiniz ki ezbere ve duygu yuklu rituel tatbikinin kuru bir kagit parcasindan okunan duz yazidan cok daha buyuleyici olacagi asikardir. Sn. ADAM'in dogmalastirmak yorumuna katilamayacagim, zira ben de rituellerin bir kismini ezbere bilirim ama ezberlemek icin sarfettigim caba yine ayni rituelleri temessul etmek icin sarfettigim cabanin yaninda cok hafif kalmaktadir. Ancak, rituelin felsefesini ve anlamini bilmeden koru korune ezberlemek gercekten onu dogmalastirmak ve zihninizde orumcek aglari ormekten baska bir sey yapmayacaktir.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Kasım 15, 2011, 10:36:50 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ritüellerin ezberlenmesi konusu antimasonik cephenin dikkatinden kaçmış olsa gerek. Yoksa bu vesileyle de alaya alabilirlerdi o ezberleyen masonları.

Bir ritüel, locadaki kimi görevlilerin oturum sırasındaki önceden sıra ve şekli belirlenmiş yapıp etmelerinden ve bu yapıp etmeleri sırasındaki önceden belirlenmiş sözlerinden oluşur. O sözleri mot-a-mot söylemek de hiç gerekmez; anlamını vermek gerekir. Ancak farklı söylenirse, öteki görevliler şaşırmamalıdır.

Ritüellerin değişmediği söyleniyor. Amerika bu bakımdan bizim için ölçü değildir. Bizim için Türkiye ölçüdür. Türk Masonluğu'nda başından beri kullanılmış olan birbirinden farklı ritüelleri içeren bir kitap yayınlanmıştır: Yüzlerce sayfa.

Ritüel bir tiyatro oyunu gibidir. Bu oyunda en az üç kişinin replikleri vardır. Her derecenin ritüeli ayrı bir oyun benzeridir. Genellikle oyuncuların sayısı daha çoktur.

Ritüeli ezberlemek demek, bu oyunda hiç rolü olmayan bir kişinin tüm oyuncuların rollerini ezberlemek demektir. Profesyonel tiyatroda bunun yapılması söz konusu olabilir. Oyuncu herhangi bir nedenle sahneye çıkamazsa o gün yerine geçebilecek birisinin olması için.

Tüm bunları bir yana bırakarak, art niyetsiz olarak, ritüelleri ezberleyen ve/veya bundan yana olan masonlara sormak istiyorum:

Ritüellerin ezberlenmesinin yararı, gerekçesi nedir?

Kasım 16, 2011, 01:08:27 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Biraz daha farklı bir bakış açısıyla; ritüellerin Masonik anlamda ezberlenip, ezberlenmemesi gerekliliği ile değil de, teknik açıdan bir bakışla konuya dahil olmak istiyorum. Bir dönem profesyonel olarak oyuncusu bulunduğum tiyatro'daki en temel sıkıntıydı. Ezber. Kaçar, Şaşar, Bozulur, başka bir kelime kovalar... gider de gider; bir ara bahsi geçti, Öğrenilirse daha bir kolay olur, daha bir rahat akılda kalır, ezbere oturur.

Sahneyi seyredenler veya tiyatro seyircileri gözüyle bakarsak, Sahnenin etkisi; duyusal anlamda teknik atlamalar yaşanmadığı için çok kuvvetli olur. Düşünsenize, elinde bir parça kağıt; gözünün bir ucuyla hem söyleyeceği repliği ön belleğe alıyor, hem de bu anlık önbellek üzerine duyguyu bindirip, beden dili ve ses tonu ile bunu ifade etmeye çalışıyor. Zor bir süreç, aksaklıklar, atlamalar... seyretmesi de zor, oynaması da.

Bu noktada da ritüellerin ezberlenme zorunluluğunun bulunmaması algısı daha bir ağır basıyor. Zaten her kardeşin bu duygu durumuna ulaşmak için aradaki ufak tefek teknik engelleri aştığı ve/veya aşmaya çabalamakta olduğun kabul etmek istiyorum. Tiyatro oyuncuları için bu profesyonel anlamda teknik bir zorunluluktur, seyirciye hata yapacak kadar seyircinize saygısızlık yapamazsınız düsturu hem oyunculuğu oturtur, hem karakteri.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2011, 01:13:04 öö Gönderen: EMRSND »

Kasım 16, 2011, 11:22:22 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Katkılarını pek göremediğimiz Sayın EMRSND bence şahane yazmış.

Bunun üzerine bir yanıt yazmaya giriştim. Hayli uzun sürdü; rahmetli Yıldırım Önal'dan söz ettim. Derken bir yanlış tuşa dokundum. Tüm yazı gitti. Bir daha yazamam.

Sadece şunu diyebilirim: Ezbercilikten yana olanlar profesyonel tiyatroyu bilmeyenlerdir.  Bilseler, ezberciliğe karşı çıkarlar.

Öte yandan, ritülerin ezberlenmesini isteyen mason kuruluşlarının bu konuda perde arkasında kalan bir başka gerekçeleri var. Geçerli ama kndilerine bile itiraf etmekten çekindikleri bir gerekçe. Çünkü bu gerekçenin geçerliliği dünya konjünktüründe artık geçerli olmayı yitirdi.

Kasım 16, 2011, 12:45:39 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Katkılarını pek göremediğimiz Sayın EMRSND bence şahane yazmış.

Bunun üzerine bir yanıt yazmaya giriştim. Hayli uzun sürdü; rahmetli Yıldırım Önal'dan söz ettim. Derken bir yanlış tuşa dokundum. Tüm yazı gitti. Bir daha yazamam.

Sadece şunu diyebilirim: Ezbercilikten yana olanlar profesyonel tiyatroyu bilmeyenlerdir.  Bilseler, ezberciliğe karşı çıkarlar.

Öte yandan, ritülerin ezberlenmesini isteyen mason kuruluşlarının bu konuda perde arkasında kalan bir başka gerekçeleri var. Geçerli ama kndilerine bile itiraf etmekten çekindikleri bir gerekçe. Çünkü bu gerekçenin geçerliliği dünya konjünktüründe artık geçerli olmayı yitirdi.

Başından beri ilgiyle takip ettiğim konu ve sanırım şu noktada forum kuralları devreye girdi.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 16, 2011, 03:10:02 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM; nezaketiniz için teşekür ederim, yanlış tuşa tekrar dokunma ihtimalini göze alırsanız; keyif verirsiniz.

Sıklıkla sayfaları arasında dolaştığım, kimi zaman dolandığım; kendime geldiğimde soluksuz kaldığım bu kadar ilgi çekici konu arasında katılımda eksik kalıyor gibi görünebilirim ama malumunuz; herşey seyretmekle başlıyor.   

Sn. BULGARIA'nın endişesine de; nedense katılmak istemiyorum. Forum kuralları açısından sıkıntı yaratmayacaksa, bahsi geçen gerekçeyi ve değişen koşullardaki değişimi öğrenmek isterim.

Saygı ve Sevgilerimle.