Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: kabala'nın gizliliginin sebebi  (Okunma sayısı 23436 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 07, 2013, 11:47:43 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sn.gnoth

çok güzel açıkladınız birde  Hermetic Qabalah yı açıklarsanız memnun olurum...

Saygılarımla,
418

Aralık 08, 2015, 11:52:21 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

bnei baruch eğitim merkezinden kabala ile ilgili birçok makale, dersler ve kütüphanesinden yüzlerce kitaba ulaşabiliyoruz.
ancak ne var ki insan yine de bunların popüler veya dışardan insanların bilmesi kadarı olduğunu düşünmeden edemiyor,yıllarca saklanan bi kitap zira.

Ocak 08, 2017, 03:14:32 öö
Yanıtla #12

Merhabalar.

Öncelikle fikir belirten herkese teşekkürler. Son iletide de belirtildiği gibi, Bnei Baruch üzerinden temel bilgileri öğrenmeniz, hatta çok başarılı bir interaktif eğitim sistemiyle, bilgisayarınız ve akıllı telefonlarınızdan öğrenmeniz, Kabala'daki pek çok şeyi anlamlandırmanız mümkün.

Konu başlığında belirtilen Kabala'nın gizliliği gibi bir durum, günümüz koşullarında geçerli değildir. Kabalist Dr. Michael Laitman, bu konuya açıklık getirmiş, Kabala'nın çalışılması ve insanlarla paylaşılması için gerekli koşulların oluştuğunu açıkladıktan sonra, enstitü, neredeyse tüm dünya dillerinde, tüm dünyadan erişime açık bir portal oluşturmuş ve farkındalık çalışmalarına başlamıştır. Bnei Baruch, Kabala Eğitim Merkezi'ne ulaşarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Esenlikler...
Küçük bir hakikat, büyük bir yalandan iyidir.

Ocak 08, 2017, 02:17:47 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kabbalanin gizli kitap olduğunu kim söyledi ki?
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Ocak 08, 2017, 07:02:20 ös
Yanıtla #14

Öncelikle Sayın Malang'a teşekkür ederek, yorumu eğer bana yönelikse, Kabala'nın gizli kitap olduğunu söylediğimi düşünmüyorum.

Aksine, Dr. Michael Laitman, eskiden neden gizli tutulduğunu ve neden şimdi tüm dünyaya açıklandığını, internet üzerinden yaklaşık 40 dakikalık bir interaktif videoda tüm dünyaya açıklıyor.

Sayın Malang'ın sorusuna gelirsek, konu başlığı Kabala'nın Gizlilik Sebebi olduğu için gizlilik üzerine yorumlar yapıldığını düşünüyorum.

Esenlikler...
Küçük bir hakikat, büyük bir yalandan iyidir.

Ocak 09, 2017, 08:57:08 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bundan çok yıl önceydi... O kadar ki, bu Forumun üyelerinin çoğu henüz doğmamıştı bile...
Londra'nın ünlü caddelerinden birinde sabah erken saatte dükkanların vitrinlerine bakarak dolaşıyordum.
Bir kitapçı vardı; erken açmış.
Girdim. Benden daha yaşlı kitapçı yeri siliyordu.
Özür dileyerek, "Günaydın. Bir şey sorabilir miyim?"  dedim.
Nazik bir tavırla "Buyrun!" anlamına gelen bir yanıt verdi.
"Kabala üzerine bir kitap arıyorum. Sizde var mı?" dedim.
"Elbette var." diye yanıtladı. "50-60 kadar var. Ezoterik türden mi olsun yoksa genel bilgi veren türden mi? Ucuzundan mı olsun?"
Birkaçına baktım. Benim cüzdana göre çok pahalıydılar. Ucuz olanlarından almıştım iki tane. Onlar bile dolu doluydu. Kim bilir o kalın ve pahalı olanlar ne kadar daha kapsamlıydı.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 09, 2017, 10:46:27 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Nonserviam,

Yorumum komple foruma yönelikti.

Öncelikle Sayın Malang'a teşekkür ederek, yorumu eğer bana yönelikse, Kabala'nın gizli kitap olduğunu söylediğimi düşünmüyorum.

Aksine, Dr. Michael Laitman, eskiden neden gizli tutulduğunu ve neden şimdi tüm dünyaya açıklandığını, internet üzerinden yaklaşık 40 dakikalık bir interaktif videoda tüm dünyaya açıklıyor.

Sayın Malang'ın sorusuna gelirsek, konu başlığı Kabala'nın Gizlilik Sebebi olduğu için gizlilik üzerine yorumlar yapıldığını düşünüyorum.

Esenlikler...
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Ocak 09, 2017, 11:47:21 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir öğreti sır barındırıyor,gizem merak bazen korku hissi uyandırıyor ise buna muhakkak bir açıklama getirme ihtiyacı duyarlar.
Bir öğreti bir konuyu en net ve yalın bir şekilde kısa ve öz metinlerde anlatıp hedefe ulaşmaya çalışırlar.
Yahudiler kutsal kitapları Tevrat in okunmasını öncelik görmezler talmud dur öncelikleri. Hatta talmud okumadan Tevrat in anlasilamayacagini ileri sürerler.

Tüm ezoterik sistemlerde durum hemen hemen böyle.
Masonlukta da sembolizm ile bir sır sistemi mevcuttur.

Ben bir kaç kabala kitabı edinip okumaya çalıştım hatta laitman in sitesinde de izledim anlamak için rehber lazım diyorlar tıpkı risalei nur gibi.

Anlaşılmaz olan nedir?
Okuyunca neden anlaşılmaz?

Yalın ve net metinler ile anlatılan değilde insanoğlu hep sır ve gizemin peşinde kosmustur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 10, 2017, 12:37:33 öö
Yanıtla #18

Kabala'nın hiç bir zaman yazılmamış veya basılmamış bir çok doktrini olduğunu duymuştum.Okumak ile düşük bir düzey kavrana biliyor deniyor.Basamak-basamak yükselerek sezgiler aracılığı ile anlatımlar ve semboller kavranabiliyormuş.Bir cümle vardı: "Okursan unutursun;görürsen hatırlarsın; yaparsan unutmazsın" belkide bu disiplinde çalışmak gerek.Bende de bu konuda bir kaç kitap bulunmakta.

Sevgiler...
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2017, 12:44:02 öö Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ocak 10, 2017, 01:47:04 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Osiris Mabedinde inisiye edilmiş olan Hz. Musa aleyhisselâm, yeni dini de Osiris dini üzerine inşa etmiş, Saabi inançlarından da bir ölçüde faydalanmıştı. Ancak Osiris dininin gerçek sırları sadece inisiye edilen ve belli bir eğitimden geçen kişilerin anlayabileceği nitelikte olduğu için Hz. Musa aleyhisselâm da öğretisini müridlerine anlatabilmek maksadıyla nispeten basitleştirmiş, basitleştiremediğini de semboller kullanarak anlatmaya çalışmıştı. İşte Ezra’nın anlayamadığı ve değiştirerek Hz. Musa aleyhisselâm dininin bambaşka bir hüviyete dönüşmesine neden olduğu semboller bunlardı. Hz. Musa aleyhisselâm, öğretisinin yozlaşmaması ve sembollerin gerçek anlamlarının yok olup gitmemesi için eski bir yöntemi kullandı. Müridleri arasından en uygun gördüğü 70 kişiyi seçti ve onları inisiye etti, zaman içerisinde eğitimlerini tamamladı ve sırların gerçek manalarını öğretti. Onlara, İbrani dilinde “kabul edilmişler” anlamında Kabbalacılar ismini verdi.

Kabala ile alakalı bir çok tanımlama okuyabilirsiniz buda onlardan biri bence en gerçek görünenlerinden.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo