Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktaki Düzen kavramının İncelenmesi … 4  (Okunma sayısı 4453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2013, 01:40:36 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır’in aktarmış olduğu, Masonluktaki düzen kavramının dördüncü bölümüyle devam ediyoruz.

Bundan önceki bölümde artık benim diyeceğim bir şey kalmadı.

Sayın enelsır, aktarımında, bundan sona şöyle bir soruya yer vermiş:

Bir mason nasıl “düzenli” olur?

Yazar da buna “Düzenli bir locada, masonik yöntemlere ve geleneklere uyularak Masonluğa alınmış olan bir kişi düzenli bir masondur.”  diye yanıt verdikten sonra “Bu düzenin korunması, masonik yükümlülüklerin yerine getirilmesine bağlıdır.” diye bir eklemede bulunmuş.

Gördüğüm kadarıyla masonik yükümlülükler konusu üzerinde daha sonra ayrıca durulacak. Öncesine bakarsak, ben yazarın bu yanıtını biraz diplomatik “ne şiş yansın ne kebap” tarzında bulduğumu söyleyebilirim.

Elbette öyle olacak ama işin içine başka tanımların girmesi gerekiyor. Birincisi de “düzenli bir loca”. Hangi loca düzenlidir, hangisi değildir. buna da “düzenli masonlardan oluşan ve düzenli bir büyük locaya bağlı bir loca düzelidir” diye yanıt verilecek olursa, tam anlamıyla kısır dönünün içine girilmiş olur.

Ardından bir de “masonik yöntemlere ve geleneklere uyularak” diye bir lâf var. Bu da tartışma konusu. Çünkü uygulamada yer yer farklılıkların bulunduğu görülüyor. Aynı büyük locaya bağlı locaların hepsinin uygulaması birbirinin aynısının tıpkısı değil. Zatin bu nedenle bazı büyük localarda birtakım “tekris locaları” var. Adayların tekrisi özellikle o localarda yapılıyor ve böylece yöntem ve geleneklere tam uyum sağlanmış oluyor.

Masonlukta pek sık kullanılan düzenin bir diğer koşulu olarak ileri sürülen bir diğer deyiş geldi aklıma: “Bağımsız locada özgür mason” (Bunu nerede okumuş olduğumu sormayın; düşündüm, anımsayamadım.) Eğer bu geçerli bir deyiş ise, önceki paragraftaki gibi bir uygulama bununla çelişkili olmuyor mu?

Gelenekler ve yöntemler zaman içinde değişime uğrar. bu evrimsel doğrultudaki diyalektiğin gereğidir ve önlenemez. Geçici olarak baskı altına alınarak bir süre için engellenebilir. Tarih boyunca gerek devlet rejimlerinde, gerek dinlerde gerekse kendi içine biraz kapanık olan toplumlarda pek sık görülmüştür bu. O zaman da diyalektiğin diğer yasası, nicelikten niteliğe geçiş yürürlüğe girer yani evrim olmazsa sonunda bir sıçrama ile devrim olur. bir bakarsınız ki tüm yöntemler allak bullak hale gelmiş, tüm gelenekler terk edilmiş.

Dolayısıyla düzenli bir masonun düzeni de o an için geçerli olan koşul ve kurallarla, yöntem ve geleneklerle belirlenir ama bunların sonradan değişebileceği de göz önünde tutulmalıdır. Kuralların ve yöntemlerin değişmesi, daha önce düzenli olan bir masonun düzenini yitirmesine yol açmaz. Fakat yeni yöntemlere ve yeni geleneklere uyum sağlamayan bir mason düzenini yitirir.

Bu kadar yazdıktan sonra bir de şu yükümlülüklere geçeceğiz elbette ama burada bir soluk alalım hele…

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 31, 2013, 04:44:01 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Anlattığınız konuda sizinde işaret ettiğiniz o kadar çok düz<ensizlik varki üstelik tüm bu düzensizliklerdende düzen çıkarılabiliyor.Her locaya özgü ayrı düzen nasıl olurda masonluğun ruhuna aykırı olmaz.

Bakınız ben şimdi size bir düzen örneği vereceğim,

Bir camide cuma namazı kılıyorsunuz başından sonuna tüm uygulamalarda düzende aynı üstelik bu her camidede geçerlidir ,şimdi a camisinde farzı önce kıl sünneti sonra kılarsın muhabbeti olmaz.Umarım verdiğim örneğe kızmazsınız sadece bu kadar düzensizlik anlatıpta sonra onları nasıl kendi içlerinde bir düzene soktunuz anlayamadım.Sanırım düzen konusunda sorun büyük gibi gözüküyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 31, 2013, 05:38:34 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dinde özgürlük yoktur. Egemen olan dogmadır. Tapınım onu bütünler. Masonluğun asal ilkelerinin başında özgürlük gelir. Dogma ve tapınım benzeri bir uygulama yoktur. Özgaürlük ilkesi, eşitlik ve kardeşlik ile bütünlenince localar arasında da büyük localar arasında da hiçbir sorun çıkmaz.  Farklı uygulamaları benimseyen fakat amaçta birleşen mason kuruluşları (dolayısıyla masonlar) için o farklı uyulamalar bir zayıflık değil, zenginliktir. 

Hiçbir konçerto birbirinin aynı değildir; partisyon farklıdır ama hepsi de konçerto olduğu için birbirine pek benzer ve aynı orkestra ile aynı solistler hepsini seslendirir. Bu tek sesli bir nağme değil, çok sesli bir ahenktir.
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2013, 05:41:02 ös Gönderen: ADAM »

Temmuz 31, 2013, 05:49:18 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Düzensizlikte bile bir düzen vardır diyorsunuz yani,iş öyle karmaşıkki siz bir harici olarak tüm bunları nasıl anlayıpta doğru olarak kabul ediyorsunuz anlamıyorum doğrusu,bakınız şimdi;

Ardından bir de “masonik yöntemlere ve geleneklere uyularak” diye bir lâf var. Bu da tartışma konusu. Çünkü uygulamada yer yer farklılıkların bulunduğu görülüyor. Aynı büyük locaya bağlı locaların hepsinin uygulaması birbirinin aynısının tıpkısı değil. Zatin bu nedenle bazı büyük localarda birtakım “tekris locaları” var. Adayların tekrisi özellikle o localarda yapılıyor ve böylece yöntem ve geleneklere tam uyum sağlanmış oluyor.

ben bu sözünüzden bir aşure tarifi yapılıyor gibi algıladım benzetmemi maruz görün ,aynı büyük locaya bağlı olacaksın farklı uygulamaların olacak sonrada o ana loca tüm bu kargaşayı gidermek için özel bir tekris odasında tüm sorunu çözecek ve farklılıkları gidererek düzen sağlayacak diyorsunuz benim anladığım hali ile.Tek tipte ne sıkıntı var peki localar farklıda olsa düzen uygulamaları o locaya ait olsa ve uyulsa bölünerek çoğalma ve sonrada toparlanma bir düzen altında şimdi bunun adına düzen yada sistemmi diyoruz çok karışık ya siz harici olduğunuz için bilebildiğiniz kadar anlatıyorsunuz yahutta bir masonunda destek anlatımına ihtiyaç var çünkü kafam karıştı oldukça.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 31, 2013, 05:57:30 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bunda pek fazla anlaşılmayacak bir şey yok.

Buna karşın, bir başka örnekle anlatmaya çalışayım.

Yurdumuzda liseler için MEB'nın bir müfredat programı vardır. Her lisede ayrı ayrı her bir ders için o dersin kapsamında neler olacağı bellidir. Müfredat aynıdır ama nasıl uygulanacağı kesin kurallara bağlı değildir. Çünkü her bir sınıfın öğrencisi, her okulda o dersin öğretmenlerinin anlatılışı ve uygulayışı farklıdır. Sonunda müfredat her nasıl ise, öğrenciler o dersin kapsamından aynı şeyi alır. Hani Ziya Paşa'nın dediği gbi

Maksud aynı ama rivayet muhtelif.
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2013, 06:40:55 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 08, 2016, 05:13:23 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Düzensizlikte bile bir düzen vardır

Aslında burada anlatılan ''Ordo ab chao'' Kaostan gelen düzen kelimesinin de açıklaması olmuş bence. Belki masonlukta bambaşka bir anlamı olabilir ben öyle yorumladım.